Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Numismatika aukce » Aukce

Vykupminci.cz
Numisargo

Aukce

Moderátoři: smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Robbie napsal
No... včera jsem byl zrovna v Maďarsku... :) teda ta jejich restaurace Paprika Csárda mi dala pěkně zabrat... to co tam připravovali za jídla, jsem u nás fakt ještě neviděl. Bylo to jídlo s názvem "pro hladové vlky" :D - Tři druhy masa na tři různé způsoby - vepřový přírodní steak s vajíčkem, dále řízek plněný husími játry a k tomu ještě řízek obalený v Cornflacích, všechno ještě s hranolkama na jedno talíří... prostě mazec, ještě teďka jsem najedený.

Jinak přepočty z forintů jsou velmi jednoduché :) 28.000,- FT je prostě 2.800,- Kč.. stejné ceny, akorát bez jedné nuly...

Kdo má rád madarskú kuchyňu tak tam si môže prísť na svoje,mňam. :D
Registrovaný uživatel
oliver napsal
Dracku, ty to budes urcite vedet... znas duvod, proc je velka vetsina tech tolaru takovym zvlastnim zpusobem poskrabana?


To je justování... zkoumala se tak pravost stříbrné mince. Není to jen na tolarech, ale i na např. na dvacetikrejcarech a podobných větších nominálech...
_______________
..::R::..
robert.kurucz@email.cz
Registrovaný uživatel
Dracek napsal
Ale do cela zajímavá položka(pokud nebude drahá...).


Myslím že to koupí někdo za poměrně vyšší částu spíše pod dojmem pravého tolaru :) Ani sám prodejce vlastně neví co má...
_______________
..::R::..
robert.kurucz@email.cz
Moderátor
Robbie napsal
oliver napsal
Dracku, ty to budes urcite vedet... znas duvod, proc je velka vetsina tech tolaru takovym zvlastnim zpusobem poskrabana?


To je justování... zkoumala se tak pravost stříbrné mince. Není to jen na tolarech, ale i na např. na dvacetikrejcarech a podobných větších nominálech...


a ju, to zni rozume... ale rika se tomu taky justovani? protoze ja myslel, ze se justuji strizky v mincovne kuli spravne vaze...

divny je, ze sem videl uplne "nadherne" poskrabane mince... kdyby to zkouselo vic lidi, nebude to tak rovnobezne, ale co ja videl, to bylo jak udelany hrabickama... jedna ryha vedle druhy, uplne rovnobezne...
Registrovaný uživatel
Co tak sleduju na aukcích, tak si myslím, že se už justování pojalo jako obecný termín pro rovnoměrné poškrábání mince... osobně mám za to, že na tohle škrábání používali obchodníci nějaký speciální nástroj, stejně jako dneska třeba UV zářivky na bankovky. ...Někdy je mince poškrábaná vícekrát v různých směrech, někdy jen jednou, tedy je jasné, že to někdo dělal úmyslně. Každopádně všechno justování je na mincích, které se používaly hlavně při obchodním styku, ať už dvacetníky, nebo tolary, takže tam jiný smysl, než testování ryzosti asi vylučuju... nevím jak ostatní, já se na to koukám takhle :)
_______________
..::R::..
robert.kurucz@email.cz
Moderátor
jj, rozumim a jak rikam, zni me to rozume...

slysel sem jeste nazor, ze se takto naskrabanemu stribru prikladaly lecive ucinky (s ohledem na to, ze je hlavne vyskrabavana madona nebo treba svatoondrejsky kriz)... asi ulet, ale pravda, ze tenkrat byly lidi hodne povercivi...
Registrovaný uživatel
Jak říkal Robbie, zjišťovala se tak pravost mince zda není jen postříbřená. Justování ani nesnižuje výrazně sběratelskou hodnotu i když já pokud si mohu vybrat tak dám přednost nejustované, přece jen pravost se dnes dá zjistit i jinými způsoby.
Moderátor
ok, dik vam obema... osobne me justovane mince nelakaji i kdyz jsem videl jinak pekne kousky diky tomuto znacne pod cenou a i kdyz jsem si vedom, ze se jedna o poskozeni dobove (jak teda pisete jsou to konkretne stopy po zjistovani pravosti mince). darovanemu koni bych na zub nekoukal, ae pokud bych si mel vybrat a investovat, tak bud nejustovanou nebo zadnou...
Registrovaný uživatel
Ze sběratelského hlediska dát přednost raději nejustované, ale z romantického hlediska je to pěkný doklad o autenticitě té doby...

Citovat
ze se takto naskrabanemu stribru prikladaly lecive ucinky


Vůbec o tom nepochybuji, protože lidé tenkrát byli opravdu až neskutečně pověrčiví... Studoval jsem různé kroniky ve spojistosti s tím, kolik co kdysi stálo a co jsem se všechno dočetl :) Je neuvěřitelné, co byli lidé schopni dělat - a to nebylo ani tak dávno - 200 let zpátky. Tím spíš si neumím představit život třeba ve středověku :) to muselo být šílené, že se vůbec našel někdo, kdo tu dobu přežil ve zdraví.
_______________
..::R::..
robert.kurucz@email.cz
« Poslední úpravu provedl(a) Robbie v 25. 2. 2009, 12:27. »
Registrovaný uživatel
Stredovek málo kto prežil zdravý,

na druhú stranu sa obyvateľstvo nedožívalo nejako vysokého veku.
Registrovaný uživatel
za to se holt museli množit jako kobylky :D
Registrovaný uživatel
asi áno,
bola vysoká odpisovosť na sklade.
Registrovaný uživatel
prostě mor, sem tam válka a po ní prozměnu hladomor.... :D

prostě si povinně udělejte rodokmnen tak 10-12generací nazpět a tam zjistíš, že předek měl před rokem 1800 často tak 2-3 manžeky(postupně) a 5-15 dětí z nichž tak 20-30% zemřelo ve věku cca do 3 let a úmrtí bylo běžné v 50-60 letech :|
« Poslední úpravu provedl(a) Dracek v 25. 2. 2009, 13:24. »
Registrovaný uživatel
kdo máte část předků z Jižních Čech, doporučuji:
http://digi.ceskearchivy.cz/index_main.php?lang=cs&doctree=1nra
tam lze hledat i po internetu... :D
Registrovaný uživatel
Když byl hladomor, tak si vařili hlínu, trávu, nebo kůru ze stromů, nebo zvířecí kůži a spousta věcí co se dříve vyhazovalo, aby měli co jíst. Nebo jedli zdechlé a nakažené zvířata, kterých si předtím nikdo nevšímal... Robotovali na poli od rána do večera, 12-14 hodin práce. Museli platit Ourok (daň za pronájem gruntu), desátek (pro církev - 10% - proto desátek) a ještě daň pro stát. Dále se nesměli se stěhovat ani ženit... později jen s vědomím svého pána. Poddanství se skutečně zrušilo až po revoluci v roce 1848, nikoliv Josefem II., jak se mnozí domnívají. Josef II. jen zakotvil základní občanská práva, ale to je vše - lidé zůstali dále "otroky" na polích vrchnosti.

Nejzajímavější jsou ale tresty za padělání mincí... Jelikož se v minulosti padělání skutečně rozmáhalo (např. za Kateřiny v Rusku v éře měděných kopějek bylo v oběhu stejné množství mincí pravých jako falešných).
- Na začátku za padělání byly tresty jako lití olova do chřtánu, nebo vaření člověka za živa v kotli... později byly tresty už trochu hummánější - natrhávání nozder, usekávání uší, vypálení cejchu a pro výstrahu - usekávání rukou (pokud se jednalo o pracovníka mincovny, tak se useknutá ruka zavěsila v mincovně pro výstrahu)...

Obecně vzato - žijeme sice v tom našem banánistánu, ale buďme za to ještě rádi :D
_______________
..::R::..
robert.kurucz@email.cz
Registrovaný uživatel
To isté právo sa používalo aj pri falšovaní drahých kameňou.
Samozrejme na úvod ,hneď uťatie ručičky klenotníka a tak postupne.

To by bolo niečo aj dnes pre niektorých predajcov. :lol:
Registrovaný uživatel
Robbie napsal
......... byly tresty jako lití olova do chřtánu, nebo vaření člověka za živa v kotli... později byly tresty už trochu hummánější - natrhávání nozder, usekávání uší, vypálení cejchu a pro výstrahu - usekávání rukou (pokud se jednalo o pracovníka mincovny, tak se useknutá ruka zavěsila v mincovně pro výstrahu)...


To se bude jistě líbit Kacurovi. ;)

Mimochodem jsem si pořídila nově Zbraslavskou kroniku páč si z dějepisu vážně moc nepamatuju :(, ještě nedorazila ,ale už se na ni těším. :)
Registrovaný uživatel
jo to by se mělo zavést do reálu i dnes, alespoň bychom se zbavili všech těch možných parazitů ! bohužel díky falešné křesťanské morálce takové zkurvysyny ještě živíme ....
Registrovaný uživatel
...a přispíváme 500 eur na to,aby se cizinci vrátili domů :roll:
Registrovaný uživatel
jo a když nám vybrali celé auto na dovolené ve Francii, přičemž jsme přišli o všechny peníze, nedali nám na konzulátu ani haléř!! na co kur*a platím daně? a když jsem v nouzi, stát se na mě vyser* ... nabídli nám jenom, abychom si natočili vodu do petky ... ty voe to jsem se zase rozčílil ... chtělo by to zase pořádnou defenestraci a všechny ty úřední hajzl* vyházet z okna ...
Registrovaný uživatel
:shock: :mrgreen: :mrgreen:
Registrovaný uživatel
8)
Registrovaný uživatel
Kdo sbíráte naše území nebo Františka II., tohle je dobrá věc a za chvilku končí...
http://aukce.atlas.cz/item563411530_20_krejcar_1797_c.html
Registrovaný uživatel
Zajímavý způsob obchodování :shock: :roll: ;)
http://www.aukro.cz/item569491384_predmincovne_platidlo_hrivny.html
Registrovaný uživatel
tento asi v duchu mysli ,ze sa minca preda :D

http://aukro.sk/item566180355-frantisek-jozef-i-1koruna-1893-top-stav-rl.html#gallery

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... > »

Sběratel.com » Numismatika aukce » Aukce

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1