Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Naše papírová platidla » ČR série

Vykupminci.cz
Numisargo

ČR série

Moderátoři: acme2000, smith, Šenfi.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 31 32 33 34 35 36 37 38 39 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
app. add. #1
Pročetl jsem celé vlákno a z poznámek si sestavil tabulku a teď se chci zeptat bardů zde:
Vím že si to asi každý sledujete v nějaké své tabulce - ale mělo by cenu to sem hodit ? zajímalo by to tady někoho ?
resp.nemám se zachovat spíš => čím míň se toho ví, tím lépe se to pak shání... ;-)
Moderátor
Tak mě by to docela zajímalo, rád se podívám :-)
Registrovaný uživatel
Určitě by to bylo zajímavé, původní tabulka i podle mých poznatků vyžaduje značné korekce.
Registrovaný uživatel
Tak snad tam nebude moc chyb - za případné podněty na můj e-mail budu vděčný ;-)
P.S. pdf sem nejde tak jsem to přetiskl do png

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
To v podstatě odpovídá mým zjištěním, s pár výhradami... Je vůbec důležité rozlišovat, co bylo vytištěné a co skutečně dané do oběhu.

Moc nevěřím teoriím o náhradních sériích, mimo TDLR sérií Z, které jsou jaksi mimo vší pochybnost :-).

Zkoumal jsem v ČNB ty 100Kč s. A a zaobalená odpověď zněla ve smyslu toho, že nelze sdělit počet sérií, ale sérií na archu je 28 :-). Čili považuji prakticky za jisté, že bylo vytištěno (nikoli však nutně dáno do oběhu) všech předpokládaných 84 sérií. Tedy žádná poslední série A70, jak se rádo uvádí, hlavně na aukčních serverech :-), stejně jako ojedinělé výskyty sérií vyšších (zde zatím doložena jen A71) neindikují nic speciálního, jen to, že se přece jen nějaké do oběhu dostaly.

To samé si myslím o 200Kč s. B a 500Kč s. D - vytištěny série v celém rozsahu, ovšem nikoli nutně všechna kontrolní čísla. Souvisí to zcela jistě s tím, že byl ve všech případech uváděn nový vzor, čili se v tisku/uvolňování do oběhu u starého vzoru nepokračovalo.

100Kč G84 je potvrzená (nejméně k.č. 283030), stejně jako 500Kč E84 (332942)

Obrácený vodoznak u 100Kč s. B se vyskytoval prokazatelně u mnoha kusů s. 01-28 s k.č. začínající 435xxx, dále byl prokázán na č. 025xxx (např. B23 025550, 57. aukce Klim) a ještě 9xxxxx, to bohužel nemohu najít. Existují i exempláře s. C, stejně jako další nominály/série, ale nemohu doložit konkrétní k.č.

To je asi všechno, co mě teď z hlavy napadá.
« Poslední úpravu provedl(a) CPP_programmer v 16. 12. 2014, 11:12. »
Registrovaný uživatel
Jinak 100Kč s. A57-A84 bylo i vytištěno zřejmě dost, nejvyšší kontrolní číslo z třetí desky mohu doložit A69 823093.
Registrovaný uživatel
Tady je o pár stovek vyšší, než Tvá! ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
takže když bychom měli shrnout TDLR první série, A70 zůstává poslední série u 50 Kč při 35-ti bankovkách na archu, A84 nově předpokládaná nejvyšší u 100 Kč, a 500 Kč? Platí A60 při 20-ti cedulích (5x4)? Nebo 30 cedulí 5x6? Anebo nebylo jich 28 stejně jako u stovek?
« Poslední úpravu provedl(a) chybotisky v 16. 12. 2014, 13:10. »
Registrovaný uživatel
CPP_programmer napsal
Jinak 100Kč s. A57-A84 bylo i vytištěno zřejmě dost, nejvyšší kontrolní číslo z třetí desky mohu doložit A69 823093.


ale to pořád neříká, že jde o třetí desku ! (pokud by šlo o 35x na arch...)
Viděl někdo A71 + ? (mimo "majkl"a ;)
Registrovaný uživatel
u 50 Kč mám nejvyšší s. 70, takže by to odpovídalo. ;) Za předpokladu, že měli stejný počet cedulí na archu, jak v Anglii, tak tady u nás.
Registrovaný uživatel
markyz napsal
CPP_programmer napsal
Jinak 100Kč s. A57-A84 bylo i vytištěno zřejmě dost, nejvyšší kontrolní číslo z třetí desky mohu doložit A69 823093.


ale to pořád neříká, že jde o třetí desku ! (pokud by šlo o 35x na arch...)
Viděl někdo A71 + ? (mimo "majkl"a ;)


- jasně add. odpověď o "28 na arch", ale i u těch 100 TDLR ?
P.S. 50 a 20 mám bokem..
Registrovaný uživatel
app. přejmenoval jsem si to na: "Současné ČR bankovky - serie v oběhu / náhradní emise" ;-)
Registrovaný uživatel
Odpověď "Počet 28 cedulí na archu je správný" se týkala TDLR 100Kč, na tu byl konkrétně můj dotaz... Čili desky 3.

35 na desce jich být nemůže, nemohla by existovat s. 71. To by musela být nějaká "náhradní" a to za a) vylučuje existence známé a pravé náhradní série Z, což odpovídá praxi britských tiskáren a za b) můj zdroj z ČNB naprosto zřetelně, byť nepřímo, potvrdil těch 28 cedulí a zároveň vyloučil jakékoliv jiné náhradní série, přímo řekl, že náhradní je Z a dotazovaná série A71 je série běžná a že množství bankovek uvolněných se zdaleka nerovná počtu vytištěných, což tu pro nikoho nebude nic nového.

U 20 a 50Kč je ta poslední série 70, dle mého názoru, rovněž jistá, u 20Kč to známá věc s proužkem u s. B potvrzuje vcelku s jistotou, u 50 nevím, kde přesně se ta informace vzala, ale neexistuje indicie, která by tento údaj rozporovala (na rozdíl od 100Kč s. A, kde se mi to od počátku nezdálo, proto jsem se o to hlouběji zajímal).

S 500Kč s. A to bude to samé, 28 cedulí, do oběhu se dostalo jen něco - brzké zavedení vzoru 1995.

Ještě mi bylo řečeno, že u našich tisků se žádné náhradní série nepoužívají :-), prostě se tiskne další písmeno. Ale to je bez záruky.
Registrovaný uživatel
O.K. chápu a přepsal jsem si to...

CPP_programmer napsal
.
.
Ještě mi bylo řečeno, že u našich tisků se žádné náhradní série nepoužívají :-), prostě se tiskne další písmeno. Ale to je bez záruky.


no trochu tomu odporuje 2000 ser.I vzor 2007 (E,F,G,H nikdo v oběhu nezachytil, a že by byly v sejfech :( )

app. do pléna: a co říkáte na 500 ser.F ?
Registrovaný uživatel
Tak si tu pročitám Vaši debatu ohledně vydaných sérií u 100 Kč 1993 . musím říct, že nesouhlasím s tím, že bylo vytištěno 84 sérií. 1 . by byly dány do oběhu.
2. katalog Bajer a td. vychází z pokladů ČNB a tam je uvedeno 1-70.
3. S ohledem na to, že byly bankovky 1993 tištěny v zahraničí, bych nevylučoval 35 cedulí na archu.
Ale všechno je možné, jen sdílím svůj názor.
Registrovaný uživatel
app. do pléna II.: proč 200 bylo (1993 TDLR) a je 24 na archu ?
(100 i 500 předpokládáme 28 a rozměrově 200 nevyčnívá...)
Moderátor
Pročetl jsem a připojím svůj názor:

ad markyz a jeho tabulka - v podstatě shoda; poznámky k jednotlivým nominálům:

35 cedulí na jednom archu by měly mít u STC nominály 20 Kč a 50 Kč
20 Kč - tisk jen STC, deska 01-35 a 36-70
50 Kč - tisk v STC (série B, C, D, E); deska 01-35 a 36-70

100 Kč, 500 Kč - 28 cedulí (nejvyšší série opakovaně prokázána x56 nebo x84)
200 Kč, 1000 Kč, 2000 Kč, 5000 Kč - 24 cedulí (nejvyšší série opakovaně prokázána buď x24, x48, x72 nebo x96)

Uvedené počty cedulí na desce mám zaznačeno jako prokázané z různých zdrojů (dokumentace v katalogu Bajer, někde jsem viděl obrázky celého archu jednotlivých nominálů, odpovídá to počtu zachycených sérií sběrateli ...).

U TDLR to mám zatím s otazníkem (50 Kč - 01-45?; 100 Kč 01-35, 36-70?; 500 Kč 01-20, 21-40, 41-60?) - je tu spousta neznámých - jak se tiskly tedy série Z - v oběhu byly jen Z01 (takže někde bylo uschováno/nevypuštěno Z02 - Z028 např.?), nikdy jsem neviděl nerozřezaný arch z TDLR (sorry, ale nepodložené informace "že to bylo tak a tak" nejsou relevantní důkaz). Nechci se tedy pouštět do dalších spekulací.

U 200 Kč jsem pro, že byla vytištěna (a uvolněna jen v malém množství) celá deska B49 - B72, to dává logiku, jen se pak dala přednost novému vzoru - obdobně jako u 500 Kč (malé množství sérií z desky D29-D56, které byly nahrazeny sérií E nebo 1000 Kč ukončené deskou B25 - B48 apod.).

2000 Kč sérii I jsem měl v ruce (bankomat Modřany) a dodnes lituji, že jsem ji pustil do oběhu, protože jsem si myslel, že se prostě začnou objevovat. Obdobnou zkušenost tu měli ještě dva členové (zachycena podobná čísla), dále pak byla série I vyobrazena v několika exemplářích v propagačních materiálech ČNB. Opakovaně jsem se na tisk této série na ČNB ptal - bylo mi sděleno pouze to, že "v oběhu jsou bankovky série A nebo série s jiným počátečním písmenem". Zachytil jsem info, že odskok u této série byl cílený (běžné bylo tuším tehdy sériové písmeno C), protože se předpokládálo, že série I nebude do přijetí Eura do oběhu vypuštěna (právě proto, že šlo o zkušební tisk nových vzorů); nicméně technologicky jde o hotové kusy, takže mohou odpočívat a čekat ... když euro nepřijde, budou uvolněny podle potřeby
« Poslední úpravu provedl(a) acme2000 v 16. 12. 2014, 21:39. »
Moderátor
jinak 200 Kč byla od série A tištěna pouze v STC s počtem cedulí 24 na arch (původně připraveno pro tisk 200 Kčs, pokud by zůstala federativní měna) - 200 Kčs má navíc specifikum - ostatní nominály se při dělení jen rozříznou (vzory na bankovkách přecházejí jeden do druhého), kdežto u 200 Kč vznikne proužek, který je třeba mezi cedulemi odříznout; myslím, že to tehdy bylo takto přizpůsobeno (nutnost ořezu + počet cedulí) používané technologii tiskového stroje; mám to podchyceno i v nějakém obrazovém materiálu z STC.
Registrovaný uživatel
Prosím, podívejte se do svých sbírek na 20 Kč 1994 z druhé desky na série B36-B70. Nejvyšší číslo jsem našel 210686.
Registrovaný uživatel
Můj názor k 100 Kč 1993. Přikláním se, po objevu série A71, k tisku třemi deskami po čtyřiadvaceti cedulích:
1. deska - A01-A24
2. deska - A25-A48
3. deska - A49-A71 + Z01
Registrovaný uživatel
Nevím, který katalog Bajer máte na mysli, v mém vydání z roku 2010 je uvedeno A01-... A je to možná i proto, že mi bylo mým zdrojem z ČNB sděleno, že edice TDLR není ještě dokumentačně zcela zpracována. A to mi bylo řečeno cca. před půl rokem.

Ostatní velmi dobře shrnul kolega Acme2000. Moje úvahy o počtech vychází právě i z vývoje ostatních nominálů (nejenom 200Kč), kdy vždy před zavedením nového vzoru nejsou možnosti předchozí série vyčerpané (asi nejvíce to je vidět na 500Kč s. D.).

Co se týká série Z, vždy jsem měl za to, že se tiskne arch, kde jsou stejné série a liší se číslovače, což mi mimochodem přišlo šílené, než jsem si uvědomil, že se nastaví jednou na počátku každý vždy o 1 větší a pak už na to není třeba sahat.

Z01 je zvláštní tisk, není na 3. ani jiné běžné desce, jak uvádí ZetPe, tam by byly série A49-A72 :-).

Série I u 2000Kč se velmi pravděpodobně vymyká, pokud vím, už se to tu řešilo a je to série, která podle vyjádření ČNB do oběhu jít nikdy neměla. Proč, to je otázka, nicméně, pokud je to pravda, teoreticky mohou podobné série existovat i od jiných nominálů. Skoro bych byl raději, kdyby se ukázalo, že mají natištěné všechny série až po to I, jinak ho asi ve sbírce mít nebudu :-(.
Registrovaný uživatel
Ještě taková poznámka k tomu, že by byly dány do oběhu - právě si všimněte, že série, za kterými nenásleduje série s novým vzorem, jsou obvykle k nalezení včetně posledních sériových čísel.

U 100Kč byl po s. A za 2 roky nový vzor, za další 2 opět... Tedy B z 3. desky také nevím, zda jsem kdy viděl, zatímco C, D, E, F, G ano...
Registrovaný uživatel
CPP_programmer napsal
Ještě taková poznámka k tomu, že by byly dány do oběhu - právě si všimněte, že série, za kterými nenásleduje série s novým vzorem, jsou obvykle k nalezení včetně posledních sériových čísel.
U 100Kč byl po s. A za 2 roky nový vzor, za další 2 opět... Tedy B z 3. desky také nevím, zda jsem kdy viděl, zatímco C, D, E, F, G ano...


tohle dava smysl - nasazeni noveho vzoru znamena nevycerpani predchozi serie (neposlana do obehu cela).
Registrovaný uživatel
ZetPe napsal
Prosím, podívejte se do svých sbírek na 20 Kč 1994 z druhé desky na série B36-B70. Nejvyšší číslo jsem našel 210686.


B55 - 087111, takze vyrazne nizsi nez 210686 ...
Registrovaný uživatel
to CPP_programmer: Nemůžete srovnávat systém práce v STC a TDLR. To je velký rozdíl. TDLR má mnoho poboček po celém světě a jen v Londýně má pět provozů specializovaných na konkrétní tiskové operace. Čili odvozovat tisk 50, 100 a 500 Kč sérií A+Z podle stylu práce v STC, kde je vše pod jednou střechou, je přinejmenším zavádějící.
TDLR v době tisku našich bankovek vzoru 1993 tiskla i desítku jiných afrických a jihoamerických měn, a například provoz kde se provádí sériování a číslování je mimo provoz s hlubotiskem. Stejně tak kolky pro měnovou odluku byly tištěny v pobočce TDLR v Kolumbii a dotisk pak v STC, ovšem již s jinými parametry (bez podtisku + změna UV parametrů).

Vycházejme z toho, že dokud nepromluví archiv ČNB, tak se stále pohybujeme ve sféře dohadů a hypotéz.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 31 32 33 34 35 36 37 38 39 ... > »

Sběratel.com » Naše papírová platidla » ČR série

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1