Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Drobné peniaze grošového obdobia

Vykupminci.cz
Numisargo

Drobné peniaze grošového obdobia

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 115 116 117 118 119 120 121 122 123 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
čtu to dobře, že je to Konrád VIII. von Diepholz (1493 - 1514) ?? ... mincovna Diepholz ... mám růžový puntík ?? ... :D
Moderátor
kekule - ano přesně tak
růžový puntík je tvůj a až jich budeš mít deset, bude ti udělena pochvala :D
Moderátor
ještě si dovolím doplnit (i když většina z vás to jistě zná):
jde o celkem zajímavé ražby - zdařilé dobové napodobeniny českých bílých peněz ražené pány z Diepholzu v tamní mincovně zjevně cíleně na úkor českých bílých peněz - stříbra v těchto diepholzských mincích moc nebylo
vzhledem k tomu, že jsou známé poměrně četně i z našich nálezů (v depotech bílých peněz), tak to bylo napodobení úspěšné
zajímavé také je, že později byl diepholzský mincmistr za falšování mincí, které se však dělo z popudu vrchnosti, uškvařen v kotli s olejem
« Poslední úpravu provedl(a) jacx v 10. 9. 2013, 10:49. »
Registrovaný uživatel
jacx napsal
zajímavé také je, že později byl diepholzský mincmistr za falšování mincí, které se však dělo z popudu vrchnosti, uškvařen v kotli s olejem

Když se tak občas koukám na dnešní padělky, říkám si, že je docela škoda, že se tento obyčej nezachoval do dnešních dnů :twisted: mnozí by si to rozmysleli..
Moderátor
K Jacxově informaci doplním jméno toho nešťastníka : Lambert Vlemynck a upálili ho v Osnanbrücku okolo 18.4.1531 jako 90.ti letého !!!

Vrchnosti se paradoxně v podstatě nic nestalo, protože mince falšoval mincmistr, a ne oni. :lol:

Jinak samozřejmě pěkný Konrádek. Celkem dobře vystihli i toho lva.
Registrovaný uživatel
Zajimava mince. Jinak krome toho zmineneho Konrada ji mel razit i Rudolf VIII. von Diepholz (1473-1510). Vice k tomu v knize "Penize poklady padelky" - s.190-194.
Moderátor
ano ano... jinak Penize poklady padelky je radou lidi (predevsim zacatecniku) naprosto nemistne opomijena a pritom vyborna kniha. malo co z (nejen) nasi numismatiky je psano tak ctive a pritom poucne - vzdycky nechapu, ze se na aukru neproda ani za 50 CZK a pritom by kde kdo ze zacatecniku udelal lip, kdyby si odpustil kdejakej srot za par stovek a investoval alepson trochu do vzdelani.
Registrovaný uživatel
Naprosto souhlasim :-) Tuhle knihu (Hlinka + Radomersky: Penize Poklady Padelky) sem si koupil kdysi davno v jednom antikvariatu na Smichovskym nadr. v Praze, kdyz sem cekal na autobus na chalupu. I kdyz osobne mince nesbiram, tak tahle kniha je opravdu velice-velice ctiva (stejne jako napinava detektivka :-) Od ty doby jsem ji cetl snad 4x..
Vsem max. doporucuju! ;-)
_______________
elle34 (zavináč) upcmail.cz
Registrovaný uživatel
To nic není, to já už jsem chytil "čtyři lelky". :twisted: :twisted: :twisted:
kekule napsal
čtu to dobře, že je to Konrád VIII. von Diepholz (1493 - 1514) ?? ... mincovna Diepholz ... mám růžový puntík ?? ... :D
Moderátor
Ani nevím, kde jsem tuto fotku sebral. Pokud někdo víte, z jakých novin to je, dejte mi vědět. :oops: :lol:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
ne všechno na dnešní aukci v Praze dopadlo tak, jak jsem si představoval - ale s prázdnou jsem neodcházel :) :

nejdříve něco k nedávnému tématu moravských haléřů:
Albrechtova markraběcí mincovna v Brně - haléř s orlicí 1423-35 (0,232 g)

Obrázek vložený uživatelem

dále něco z předsálí:
slezský haléř Ferdinanda I. 1528

Obrázek vložený uživatelem

a nakonec něco na pokoukání pro gregyho:
kruhový peníz se lvem v perlovci (považovaný ze nejmladší z kruhových peněz se lvem se vztahem k mincovní reformě Jiřího z Poděbrad r. 1469)
určení - paralelní řada G, vzhledem k 4+4 měsíčkům jako var. 1
ale provedením se mi zdá být trochu jiný, takový jemněji provedený - nebo je to jen lepší zachovalostí?

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) jacx v 14. 9. 2013, 19:55. »
Moderátor
pekne kousky, hlavne nad tim poslednim asi par lidi zaslinta - ja slintam urcite, krasny kousicky grosovy drobotiny :)
Moderátor
jacx napsal
dále něco z předsálí:
slezský haléř Ferdinanda I. 1528

Obrázek vložený uživatelem



musím opravit svoji chybu v určení - můj počáteční dojem, že jde o slezskou ražbu a slezskou orlici vystřídala nejistota, pak dlouhé pátrání a nyní již jistota

je to:
fenik (čtvrtkrejcar) kraňský z roku 1528, ražený ve Vídni pro Kraňsko (nese znak habsburský a kraňský)

ve Slezsku (konkrétně Vratislavi) se feniky tohoto vzhledu razily jen v letech 1540 a 1541 - je na nich písmeno S (a vedle habsburského znaku orlice vypadající úplně stejně, jako ta kraňská)
Registrovaný uživatel
Prosím o informace o tomto haléři Vladislava Jagellonského. Děkuji.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Rád bych zkonzultoval tento haléř s orlicí a čtyřrázem, o kterých se tu vedla zajímavá debata. Bohužel jediná literatura kterou mám je Radoměrského Nález mincí, kde jsem ho našel (II.5, str.124) jako ražbu Albrechta Rakouského z let 1424-1435, akorát s rozdílem, že tento můj kus má kruh široký, v literatuře je uveden pouze tenký. Uvádí takové typy i Sejbal? Jen pro info, hmotnost tohoto je 0,12 g.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
vlada4 napsal
Prosím o informace o tomto haléři Vladislava Jagellonského. Děkuji.


V mělnickém nálezu je tato varianta černého peníze uvedena pod číslem 4 (151 ks, tj. 52 % z celkového počtu černých peněz z tohoto nálezu), časově je Castelin řadí do období 1485-1509.
Registrovaný uživatel
Hurley: díky moc za info. O té dataci jsem vůbec nevěděl. :)
Registrovaný uživatel
To Hurley.Pěkný haléř.Gratuluji k "váhovému" vítězství o 0,01g nad tím mým v chlubírně.
Moderátor
vlada4: podle Nechanickeho je to 53b. haler slusny, jen tu vahu je treba brat za nesmerodatnou, protoze kousek mince asi chybi (ale zas ma hlubokou razbu a u tehle kusu se clovek musi spokojit s tim, co je)

celkem mne prekvapuje, ze nikdo nereaguje na ten peniz s perlovcem???
Registrovaný uživatel
U toho haléře s perlovcem by mě zajímalo zda tedy platil po měnové reformě z r.1469 jako haléř /černý peníz/ nebo zůstal jako bílý peníz. Stejný dotaz - haléř s korunou v plném kruhu a perlovci. Ten první platil jen do reformy a byl stažen nebo platil i nadále /polovinu své staré hodnoty/ a ta korunka v perlovci byla i nadále jako černý peníz/haléř i v době Wladislava II. ?
dík P
Registrovaný uživatel
oliver napsal
haler slusny, jen tu vahu je treba brat za nesmerodatnou, protoze kousek mince asi chybi (ale zas ma hlubokou razbu a u tehle kusu se clovek musi spokojit s tim, co je)

Poštěstilo se mi ho teď vydražit, ani jsem to nečekal. No každopádně kdyby ta případná výměna byla stále aktuální, nebránil bych se, ale jak jsem Ti už posílal, nic moc zajímavého a lákavého nemám :(

oliver napsal
celkem mne prekvapuje, ze nikdo nereaguje na ten peniz s perlovcem???

Což o to, je to krásnej a výjimečnej kus, ale nějak se mi nedaří jej zařadit, ty fotky u Hánových penízků se lvem jsou trochu odlišné, nějak mi to tam nesedí..
Registrovaný uživatel
bertik-b1 napsal
To Hurley.Pěkný haléř.Gratuluji k "váhovému" vítězství o 0,01g nad tím mým v chlubírně.

Upřímně, je to opravdu ta nejlehčí mince co jsem kdy držel v rukou. Až se mi trochu klepala ruka strachem že ji rozlomím když jsem ji bral na prst. Parkinson by ze mě měl radost :)
Moderátor
to petr1596:
peníz se lvem a perlovcem je nový peníz zavedený mincovní reformou roku 1469

po této mincovní reformě Jiřího z Poděbrad (sněm 5.6.1469) by mělo být měnové uspořádání u nás takovéto:

1 pražský groš platí za 7 nových peněz se lvem a perlovcem a 14 nových haléřů s korunou a perlovcem
1 míšeňský groš platí za 6 nových peněz se lvem ....

zároveň došlo k devalvaci starých peněz na 1/2 hodnoty tzn. 1 pražský groš za 14 starých peněz (se lvem v hladkém kruhu)

ono se v tom mincovním řádu nic konkrétního o podobě "nových peněz" nepíše, ale má se za to že těmi "novými" jsou kruhový peníz se lvem v perlovci a haléř s korunou v perlovci

zároveň v době po mincovní reformě u nás měl platit 1 pražský groš za 7 vídeńských feniků a stejně tak za 7 českobudějovických peněz ražených Matyášem Korvínem
(přičemž v Rakousku došlo v té době také k devalvaci starých feniků na 1/2 hodnoty (inspirované Jiříkovou reformou?) - předpokládám tedy, že uvažovaný kurz 7:1 platí pro "nové" vídeňské feniky)
« Poslední úpravu provedl(a) jacx v 17. 9. 2013, 1:48. »
Registrovaný uživatel
díky za odpověď, ty změny musely být tehdy velmi zajímavé, u těch kruhových peněz hledat perlovec, aby člověk zjistil jestl platí penízem nebo haléřem. Jinak předpokládám, že je těch penízů i haléřů s korunou a perlovcem velmi málo. Pokud se to razilo jen rok, dva. Jsou ty poslední haléře a korunky sehnatelné? Nějaké mám ale nevím jestli jsou před nebo po reformní.
Registrovaný uživatel
Mohl by se do toho Sejbala prosím někdo podívat? A případně odpovědět na můj dotaz.

+

Nedávno jsem sem dával tyto penízky, myslíte si, že je tento stejný? Já bych ho tipoval na trochu odlišný, a to Castelin A.IV.13. - před slovem PRIMVS to vypadá na písmeno S, nikoliv hvězdičku, ale je to kvůli zachovalosti opět dosti o fantazii.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 115 116 117 118 119 120 121 122 123 ... > »

Sběratel.com » Pražské groše » Drobné peniaze grošového obdobia

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1