Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Drobné peniaze grošového obdobia

Vykupminci.cz
Numisargo

Drobné peniaze grošového obdobia

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 114 115 116 117 118 119 120 121 122 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Safra kluci, to je počteníčko tak na dlouhé zimní večery... :D
_______________
..::R::..
robert.kurucz@email.cz
Moderátor
zajimalo by mne, co si myslite o teto minci (omlouvam se za kvalitu, foto neni moje):

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Zajimavy a slusne zachovaly bily peniz s chybnym opisem SECVNDIS. Momentalne u sebe nemam literaturu tak ho nedokazu priradit, ale lvicek je hezky vyrazeny.
Registrovaný uživatel
Čím více se na toho lva dívám, tak mi připomíná lva z konce vlády Vladislava, kdy se lev již blížil podobou lvu na grošík Ludvíka. Ovšem doposud jsem nic takového neviděl.
_______________
Když nejde o život, tak jde o h..no
http://cnspg.cz
Registrovaný uživatel
Tak jsem koukal do Castelina a vypadá to na typ III.19 ale tam je opis SECVNDVS
_______________
Když nejde o život, tak jde o h..no
http://cnspg.cz
Registrovaný uživatel
LukeH2O napsal
... ale tam je opis SECVNDVS
SECVNDIS - to jsou následky divoké noci s mincmistrovou :mrgreen:
Moderátor
Luke, ok, pojdme se podivat z pohledu nejstarsiho Castelina (z roku 1930, existuje jeste 1967 a pak Paukert 1970). Zacneme s tim, ze ano, tento typ odpovida ze vsech moznych vyobrazeni nejlepe III.19 (prvni obrazek) a ted tu muzeme vykladat, jak to tehdy neumeli nakreslit, a ze je to schematicke, a ze toto meli na mysli...

A asi bys me ukecal a uchlacholil... kdybych ale o nakou stranku dal nevidel vyobrazeni k Ludvikoj. Kdyby Castelin znal tento typ, tak by ho predpokladam nakreslil ci nechal nakreslit stejne. Nebo ne? Ja prave tohoto "kaderaveho" lva znam u Ludvika (bohuzel peknou minci nemam), ale ne u Vladislava. Co ostatni, ma nekdo neco podobneho?

Prikladam jeste vyseky z Cast. 1930 - 16 a 19 jsou popisky Vladislava (16 zarazuji proto, ze se na ni v 19 odvolava) a 1 je prvni Ludvik. V Paukertoj, ktery je rekneme prece jen podrobnejsi, ma posledni lev sice o jednu kader navic na brise (tj. prevzato z Castelina z roku 1967), ale stale to neni ten lev, jakeho myslim dobre popisuje a vystihuje Castelin jako prvniho Ludvikovskeho.

Souhlasim, ze se jedna o razbu ze sklonku vlady ci klidne i po smrti Vladislava, nesouhlasim vsak s prirazenim III.19, ale pokud, tak konstatuji, ze byl pouzit lev, jehoz zname z pocatku vlady Ludvika a opis z konce vlady Vladislava (odpovida tomu i provedeni pismen). Tudiz, nebojim se tvrdit, ze je to jiny typ, jenz nasleduje za 19. Pekneho kaderaveho Ludvika nemam, nemel by pls nekdo na srovnani?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Lev je Vladislavův. Pouze tam jsou přidány ty plameny. Mám ho sice bez jazyka, ale myslím si, že shoda v puncích tam je. Byť ten tvůj lev musel hodně dlouho držet dietu. Zajímavej kousek.

Je zajímavý, že u toho samého lva mám taky špatně vyražený písmena, takže to spíš vypadá na opis SECINDVS.

Ludvíkovi lvi s plameny jsou trošičku jiní.

Pokud nezapomenu, zejtra vezmu je s sebou na porovnání.
Moderátor
ok, beru ho taky, srovname to
Moderátor
oprasim tema haleru a penizu...

na prvni fotce je dnesni drobny prirustek. koupen jako peniz, ale predpokladam, ze to bude haler. vaha 0,18 g.

1) prosim o srovnani s halerem, co uz mam (0,20 g - druha fotka), je podle vas stejny nebo odlisny, co si myslite?

2) pro srovnani treti fotka (peniz ve stejnem pomeru) a ctvrta fotka (oba halere a jeden peniz), hmotnost penizu cini 0,41 g

3) rekneme, ze pokud by tyto obihaly spolu, myslim, ze v takovem pripade nebyl problem je rozlisit (aniz by je clovek musel nutne drzet vedle sebe), halere jsou fakt velmi drobne a tenke

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Parádní.Gratulace.
Registrovaný uživatel
nemusíš mít obavy první dvě fotky jsou 100% haléře za to dám krk. ;)
Moderátor
diky. a co myslite, jsou ty halere stejne ci nikoliv?
Moderátor
vypadá to na: haléře, stejné, velmi pěkné
Registrovaný uživatel
taky mi připadají na stejný typ
Moderátor
ok, pokud se potvrdi, ze tomu tak opravdu je, pujde asi jeden na vymenu (zrejme dvojka), muzete predbezne (pokud mate zajem), premyslet, za co byste menili
Moderátor
chvíli jsem koukal a četl v Sejbalově knize
podle mne by peníz snad mohl patřit mezi: "X. čtyřhranné mince s hladkou nesymetrickou orlicí"
u haléřů, myslím, také půjde o hladkou orlici
- takže markrabská mincovna Brno za Albrechta Rakouského (1423-1435)

přiřadit je blíže - přímo k nějaké variantě dle Sejbala - si netroufám

co soudí ostatní ?
Registrovaný uživatel
kdysi sem měl jeden haléř s hladkou orlicí přilepený na peníz se čtyřrázem s orlicí co má nad pravým křídlem gotickou majuskulu(S).možná by se dalo podle toho zařadit z kterého období ten haléř pochází.haléř sem potom dal do aukce ČNS Kroměříž a prodal se dost levně.asi tomu nikdo nevěřil,že se jednalo o haléř. :?
Registrovaný uživatel
Zkoušel jste někdo určovat Ludvíkovy bílé penízky podle Castelina? kam byste případně zařadili tyto dva? Předpokládám že to jsou stejné jak obrazové tak opisové varianty.

Focené telefonem, takže prosím o shovívavost.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) Hurley v 9. 9. 2013, 14:44. »
Moderátor
asi jo, ale ten druhej je odpisovej matros. podle mne to je Cast. A.III.12 (A je typ lva, Kutna Hora), ovsem naprosto bez zaruky. vyobrazeni je v tab. na konci, c. 12:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Díky, vypadá to tak. No ten druhej je skutečně odpisovej, ale vyhazovat ho by byl hřích :)
Moderátor
pro vzdělání:
také (skoro) bílý peníz - s malým kvízem
kdo, kdy a kde tyhle mince razil?
(olivere nenapovídej ;) )

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
jako hrob kelisova, jako hrob. at se propadnu do zapadniho nemecka, jesli kecam.
Registrovaný uživatel
a když dobře odpovím, bude ten Diep.... můj? ;)
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Moderátor
ten, kdo odpoví první a jeho odpověď bude kompletní a správná obdrží ?
obdrží ?!
obdrží !!
JEDEN RŮŽOVÝ PUNTÍK !!!

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 114 115 116 117 118 119 120 121 122 ... > »

Sběratel.com » Pražské groše » Drobné peniaze grošového obdobia

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1