Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Drobné peniaze grošového obdobia

Vykupminci.cz
Numisargo

Drobné peniaze grošového obdobia

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 128 129 130 131 132 133 134 135 136 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Pokud jde o tu korunu, viděl bych tu jistou podobnost:
http://www.gophoto.it/view.php?i=http://stribrnak.cz/wp-content/uploads/2008/03/vaclivpeniz-erlangen-1.jpg#.U_PPeGNa-vk
Moderátor
pytlas napsal
Tak s tímhle jsem se už před léty setkal, prosil jsem o pomoc i na polském webu, ale Poláci si s ním nevěděli rady. Orel (tedy po našemu orlice) má prý piastovské rysy, ale koruna je pro Polsko naprosto netypická.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Toto publikoval Sejbal r.1997 jako česko-falcký haléř Václava IV., na základě exempláře z nálezu z Bánova. Podle otevřené podstavy koruny, stejné jako na erlangenských fenicích (s korunou v následujícím příspěvku ovšem není podobnost nijak zřejmá).
Registrovaný uživatel
jv64 napsal
(s korunou v následujícím příspěvku ovšem není podobnost nijak zřejmá).


Téhle větě nějak nerozumím. Myslíš podobnost s korunou v mém odkazu nebo s korunou na Alarichově minci?
Moderátor
To první. Podstava je sice do oblouku, ale jenom jednostranně, na druhé minci je ovál. Pás se třemi perlami na podstavě, to je výrazný rozdíl. Lilie ty jsou naopak stejné nebo podobné na spoustě mincí.
I když nakonec je to možná obojí Erlangen.
Mince s orlicí a s korunou, to je bohaté téma. Pokud má mít diskuze nad podobnými zajímavostmi nějaký smysl, jsou důležité nálezové okolnosti - kde, s čím a taky metrologie.
Registrovaný uživatel
Dobrý den, prosil bych o určení tohoto drobáčku, děkuji.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Aaa..takže máme další známý kus.
Tato mince se už na fóru probírala, ale zatím o ní nic pořádného nevíme. Osobně jsem ji považoval za slezskou nebo polskou ražbu, kvůli čemuž jsem psal i profesoru Paszkiewiczovi. Oznámil mi, že nálezy těchto mincí má hlášeny pouze z Čech a Moravy a datuje ji velmi přibližně do období 1350 - 1400.

Určitě by pomohla metrologie: průměr a váha, případně také informace, odkud mince pochází. Třeba na můj mail. Je uveden v podpisu.
« Poslední úpravu provedl(a) jan322 v 25. 8. 2014, 12:02. »
Registrovaný uživatel
Tyhle mince s dvouocasým korunovaným lvem a orlicí se občas objevují i ve fóru na polském hledačském webu www.poszukiwanieskarbow.com. Poslední zveřejněný nález byl z jihu Mazovska, takže cca střed země. Mimochodem, velmi pěkně zachovalý kus s orlicí hledící na opačnou stranu, než u tohoto kusu.
« Poslední úpravu provedl(a) pytlas v 9. 9. 2014, 21:24. »
Registrovaný uživatel
Dobrý den, chtěl bych se zeptat komu se přiřazuje tento peníz se čtyřrázem a moravskou orlicí v kruhu.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Podle náznaku šachování před r.1423, o přesnější určení bych se nesnažil.
Registrovaný uživatel
jv64 napsal
Podle náznaku šachování před r.1423, o přesnější určení bych se nesnažil.

Takže ještě období Václava IV.
Já bych to viděl jako obdobu českého peníze se čtyřrázem se lvem v kruhu, který se razil za Václava IV.
Registrovaný uživatel
přeji hezký večer :-) .... na pražské aukci se mi dostal do ruky a posléze i do kapsy tento, dle mého soudu vcelku vzácný fenik. Radoměřský jej určuje jako vídeňský půlfenik Albrechta III. (1365 - 1395) (Rad. VI/2) ... Nicméně v CNA jsem u Albrechta III. tuto ražbu nenašel a při váze 0.38g to nebude ani půlfenik. Tak jsem se tu chtěl, kolegové, zeptat, zda neudělal pan Radoměřský někde chybu, nebo jen já jsem tak blbej a neumím hledat v CNA .. :D :D

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Jen drobna poznamka mimo tema - byl to Radoměrský bez ř....
Moderátor
Já ho vidím v CNA pod označením B266a
Registrovaný uživatel
to Kucera a xjert01 ..... díky... oba máte pravdu .... :-) :-) :-)
Moderátor
Jo,jo. Je to on. Ten se opravdu těžko shání. Fešák :lol:
Registrovaný uživatel
To kekule: Mám ve vláknu Míšeňské groše (https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/misenske-grose-5054x10) chyboražbu míšeňáku. Mohu poprosit o určení a Váš názor na tento groš ?
Registrovaný uživatel
A proč s tím spamuješ zde?
(a uprav si ikonku na správný rozměr... max. 65x65px a ne 155x155)
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Moderátor
Nepasuje to přesně do žádného vlákna, ale sem má asi nejblíž.
Jan Soběslav Moravský, patriarcha aquilejský, mladší bratr Joštův.
Konečně se mě podařilo "shromáždit" oba typy ve slušném stavu, i s pěknou šachovanou orlicí.
Zajímavá a méně známá postava našich dějin (pokud už tu někde dříve byl, tak se omlouvám a berte to jako chlubírnu) :
http://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Sob%C4%9Bslav_Lucembursk%C3%BD

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
krasa, ja koukal zase po Mikulasovi Lucemburskem (tez zastaval tento urad), ale s ohledem na ceny jsem si nechal zajit chut. moc pekne kousky, gratuluju.
Registrovaný uživatel
Parádní kousky,gratuluji.Ty moje nejsou tak pěkné,přesto potěší.K moravskému Lucemburkovi přidávám toho Mikuláše, českého Lucemburka.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Oběma díky, Mikuláš do sestavy rozhodně patří a zrovna ten bertíkův je zdařilý. Patriarchou byl dokonce už jeden Přemyslovec v 11.stol., to se ale v Aquilei ještě nerazilo.
Registrovaný uživatel
Opravdu krásné mince! Ty se moc často nevidí ...
Moderátor
V Aquileii se razilo uz za Rimske rise, takze spis "to se ale v Aquilei v te dobe nerazilo" :)
Moderátor
Souhlas, samozřejmě, myslel jsem patriarchát - kdo sbírá středověk, má klapky na očích a antiku mimo zorný úhel. :(
Registrovaný uživatel
Zdravim vas pratele a obracim se na vas s dotazem. Jedna se o Znojemsky penizek 15. stoleti? Jde o spatny stav nebo by se mohlo jednat o falzum?

Diky a hezky vecer..

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 128 129 130 131 132 133 134 135 136 ... > »

Sběratel.com » Pražské groše » Drobné peniaze grošového obdobia

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1