Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Drobné peniaze grošového obdobia

Vykupminci.cz
Numisargo

Drobné peniaze grošového obdobia

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 28 29 30 31 32 33 34 35 36 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Jinak pokud děláte někdo databázi obrázků(usuzuji z té na netu) , je dobré to vždy doplnit i o velikost a hlavně hmotnost, ideálně třeba do názvu obrázku. Např. 30mm groš Karla4 hmotnnosti 2,83g nazvat "GrKarel30mm283g" je možné případně i doplnit typ(variantu), ačkoliv typologie se stále mění. Prostě bez hmotnosti a případně rozměru má fotka poloviční vypovídací schopnost! To jen tak na okraj ;)
Registrovaný uživatel
jestlipak se ještě někdo přidá k diskuzi ... :(
Moderátor
Další údaje je možné uvést v podrobnostech k obrázku.
Název, jak uvádí Dráček, by již byl zbytečně složitý.

Až budu mít čas, chci tyto údaje u svých fotek doplnit ( stejně, jako výměnu za kvalitnější fotky).
Registrovaný uživatel
Není nejpodstatnější jak doplnit, pouze mi přísla absence techto údajů u většiny obrázků celkem zásadní pro hodnotu databáze. "Posuvku" a slušnou váhu s přesností cca na setiny gramu má snad doma už každý numismatik. ;)
Moderátor
Určitě by metrologické údaje byly velmi přínosné a pro práci s databází resp. její využití pro další práci - práce potřebné.

Měnit název obrázku - to by nás asi Pehu zabil (oprávněně)

Tak jak říká pavelgregor - kdo ví doplní dodatečně nebo při vložení obrázku hned uvede v popiscích - resp. podrobnostechu obrázku

Bohužel pilnost valné části nás - včetně mne - vázne i v prostém vkládání fotek nejen jejich popiscích
Registrovaný uživatel
tady se to rozjelo ... metrologické údaje jsou samo důležité a až bude web pobočky na nové doméně, tak je u svých kousků doplním!

nicméně bych se rád vrátil k těm slezským penízkům !! ..... ví někdo jak se to s nimi má ??
Registrovaný uživatel
Vkladatel může vložit jakékoliv údaje chce.
Změna názvu obrázku se konat nebude. Název obrázku je unikátním číslem mince.

Teď mne možná budete někteří z vás kamenovat. Ale přesto se optám: k čemu je váha mince? K čemu je tento údaj důležitý? Co mi vlastně váha mince říká?
Registrovaný uživatel
Vzato kolem a kolem, já se bez těch údajů celkem obejdu, neboť pražské groše specializovaně nesbírám, ale ze studijních důvodů je to věc zásadní, která ti například u groše, který vypadá okrájený řekne, že tomu tak není neboť dle hmotnosti má zcela jistě tlustější střížek, nebo průměrování hmotností různých období, typů a podobně(pominu-li trochu vědeckou formu popisu jako jakýsi standart). A toto chce dělat cíleně od počátku!!!
Sakra chcete dělat nový korpus na groše a takovéhle zásadní věci tu schází !!!!!!
Registrovaný uživatel
Tedy dobrá - řekněme si přesný příklad:
táborský poklad
položka 9642 typ XII a3 - váha 2,61 g
položka 9651 typ XII e1 - váha 2,55 g
položka 9639 typ XII e7 - váha 2,87 g
položka 9640 typ XII f - váha 3,02 g

co mi to říká? Rozdíl v jednom typu XII dělá až 0,47 g - co z toho mohu usoudit?
Registrovaný uživatel
Čtyři mince ti moc neřeknou, ale u mnoha set či několika tisíc údajů už lecos ano. Spousta lidí tu leckdy spekuluje o tolika věcech, ale u vědecké prace je potřeba to i něčím doložit a hmotnost je jením ze základních údajů. Vezmi si do ruky některý nově vydaný num.sborník a najdi mi článek, dke je popis mincí bez rozměru a hmotnosti...
Moderátor
Naprosto souhlasim s Drackem. Navic jsem uz davno navrhoval jednoduchou metodu na mereni "prumeru"...

ted si vzpominam, ze sem navic slibil, ze napisu, co me na soucasne databazi vadi, ae ted to vazne dohromady nedam... myslim, ze sme se na hodne vecech shodli s Gregym pri nasem epochalnim vyletu do nejmenovaneho JM mesta :)

kazdopadne - PEHU - databaze ma i pres vsechny nase vyhrady svuj vyznam i tak jak je... jen bud vazne vic otevren i jinym nazorum... lepe je vic dat, databazi, pokud je kvalitni to snad neuskodi...
Registrovaný uživatel
Omlouvám se, ale stále nevím k čemu mi váha je? Rozdíl váhy může být u jednoho typu třeba i 20 % z váhy jedné mince. K čemu mi takový údaj je? Když budu mít minci, kterou nebudu umět díky opotřebení (špatně čitelné opisy) zařadit do typu. Dokážu to dle váhy? A to už vůbec neberu v ohled to, že existuje úbytek váhy opotřebením. To, že mají jiné vědecké práce tento údaj obsažený, není pro mě fakt, který mě má přesvědčit.
Registrovaný uživatel
oliver napsal
kazdopadne - PEHU - databaze ma i pres vsechny nase vyhrady svuj vyznam i tak jak je... jen bud vazne vic otevren i jinym nazorum... lepe je vic dat, databazi, pokud je kvalitni to snad neuskodi...


Já se nebráním tomu, aby bylo u mince co nejvíc údajů. Vkladatal tam může dát jakékoliv údaje. Může tam dát i váhu.
Registrovaný uživatel
Nechce se mi tady vypisovat elaborát na stránku či dvě, proč je uvedení hmotnosti u pozdně středověké mince důležité(na to nemám fakt čas), ale pokud budeš v únoru v KH, rád Ti to osobně vysvětlím(nebo Patason či někdo jiný). Pokud to nevíš ber to prosím zatím jako FAKT !!! Můj důvod rozhodně není ten, že bych chtěl někoho "prudit", ale ten, aby se to nedohledávalo nakonec. :(
Moderátor
Jako konzeravtivní člověk jsem pro metrologické údaje o mincích v databázi ČNS PG.
PEHU má svoji pravdu také, ale myslím, že k serióznímu popisu mince váha a průměr patří.
Moderátor
ano, to mas pravdu, ae neni to databaze... kdyz budu chtit zadat prikaz, ze chci napr. zobrazit vsechny grose Vaclava IV. typu XIII. tak to podle me dost dobre nejde...

s tou hmotnosti... tak jak to chapes ty to samozrejme smysl nema, to mas pravdu... je ale treba se na to divat s vetsim odstupem... z hlediska metrologickeho a statistickeho zpracovani velkeho poctu minci, mluvme o stech, resp. tisicich kusu, muzu napr. zjistit, ze grose typu XIII jsou obecne tezsi nez typu IX (ideal by bylo znat i ryzost samozrejme)... pak muzu pri zpracovani zjistit jaky je rozptyl techto dat atd., muzu vyradit extreme opotrebene kusy apod.

nejsem clovek, ktery je odbornik na statistiku... ale verim... ne vim... ze to ma smysl... navic, to, o cem nevime dnes k cemu by bylo, neznamena, ze nebude prinosne za 10 let...

nicmene... pravda muze byt i ta, ze na to proste nemame, zadavat tolik dat... ze proste nechceme, nemuzeme, neumime... nevim... jedine co rikam je to, ze si umim predstavit trochu neco jineho...
Registrovaný uživatel
Dracek napsal
Nechce se mi tady vypisovat elaborát na stránku či dvě, proč je uvedení hmotnosti u pozdně středověké mince důležité(na to nemám fakt čas), ale pokud budeš v únoru v KH, rád Ti to osobně vysvětlím(nebo Patason či někdo jiný). Pokud to nevíš ber to prosím zatím jako FAKT !!! Můj důvod rozhodně není ten, že bych chtěl někoho "prudit", ale ten, aby se to nedohledávalo nakonec. :(


Já také nechci "prudit". Jak jsem řekl - pokud chce vkladat vložit váhu mice, má tu možnost. Rozhodnutí je jen na vkladateli obrázku.
Neber to prosím zle - ale to, že mi někdo napíše, že mám něco brát jako fakt, není pro mě přesvědčující důkaz
Moderátor
kacuro napsal
mám tu jeden slezský haléř Vladislava.......
Obrázek vložený uživatelem


kacuro dle : SAURMA-JELTSCH SCHLESISCHE MÜNZEN UND MEDAILEN

haléř - ražba města Wroclaw (Vratislav/Breslau) za vlády Wladislava II. Jagelonského 1471-1516

cit.: Heller stadt Breslau unter Wladislaus II. König von Böhmen 1471-1516

obrázek z uvedené publikace tablo XXXXI. - stadt Breslau /12
Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
doplnění podle Kopickeho... Kop.8777 - halerz - Wroclaw - Wladyslaw II.
Registrovaný uživatel
oliver napsal
ano, to mas pravdu, ae neni to databaze... kdyz budu chtit zadat prikaz, ze chci napr. zobrazit vsechny grose Vaclava IV. typu XIII. tak to podle me dost dobre nejde...


To fakt nejde, souhlasím - ale jestli si pamatuji dobře, tak jsme na začátku domlouvali, že se bude jednat o databázi mincí k dalšímu zpracování. Proto také nebudeme mince třídit dle nějakého v této době existujícího zařazení.
Pokud by u mince byl výběr z nějakého číselníku, tak si ani neumím představit jaký obsah by číselník měl mít. Pokud tam dám pro Vladislava Háskovou, někdo jiný bude chtít Smolíka či Teisingera atd. Nakonec by tam muselo být těch číselníků xy a nikdo by se v tom nevyznal.

Je také pravdou to, že web nemá výběr z číselníku naprogramován. Požadavku rozumím, ale teď to opravdu nelze.

oliver napsal
s tou hmotnosti... tak jak to chapes ty to samozrejme smysl nema, to mas pravdu... je ale treba se na to divat s vetsim odstupem... z hlediska metrologickeho a statistickeho zpracovani velkeho poctu minci, mluvme o stech, resp. tisicich kusu, muzu napr. zjistit, ze grose typu XIII jsou obecne tezsi nez typu IX (ideal by bylo znat i ryzost samozrejme)... pak muzu pri zpracovani zjistit jaky je rozptyl techto dat atd., muzu vyradit extreme opotrebene kusy apod.

nejsem clovek, ktery je odbornik na statistiku... ale verim... ne vim... ze to ma
smysl... navic, to, o cem nevime dnes k cemu by bylo, neznamena, ze nebude prinosne za 10 let...


S tím co píšeš souhlasím. Co se týče ryzosti - určitě to je podle mě velice zajímavý údaj, který ale změřit neumím.
Co se týče té váhy, možná jsem si ještě nepoposedl (já to napravím, slibuji), ale stále nechápu k čemu mi to bude. Když zjstím, že např. váha XII bude mezi 2,55 a 3,02, XIII bude mezi 2,47 a 2,89 a XX mezi 2,67 a 2,88. Vidím tam statistický údaj, ale nevidím využití tohoto statistického údaje.


oliver napsal
nicmene... pravda muze byt i ta, ze na to proste nemame, zadavat tolik dat... ze proste nechceme, nemuzeme, neumime... nevim... jedine co rikam je to, ze si umim predstavit trochu neco jineho...


Souhlasím - já si také umím představit mnoho další funkcionality. V současné době jsem ale nadoraz v mých kapacitách a i v kapacitách kluků z o.s. Konekuto díky kterým web mohl být zprovozněn. Pokud je zde člen pobočky se znalostí PHP, rád zpřístupním kódy.
Moderátor
ryzost (za predpokladu, ze se jedna o "slitinu" Ag / Cu a ostatni primesi lze zanedbat) lze urcit pyknometricky (tedy velice zjednodusene presnym vazenim mince v male nadobce na vzduchu a ve vode). delala to napr. i Vorlova - viz str. 23 - 24 v Hradeckem nalezu... nicmene ano, neni to technicky uplne snadne...

priklad vyznamu vazeni - kdyz budes znat ryzost, je nutno znat hmotnost (kvuli skutecnemu mnozstvi stribra v dane minci, nikoliv jen procentuelnimu zastoupeni)... dalsi vyznam zjistovani hmotnosti - pro moznost uvedeni prumerne hmotnosti mince napr. v literature: napr. 2,87 ± 0,37 g, coz je porad lepsi nez nic - alespon orientacni udaj do nehoz padne valna cast minci (napr. 95 %, to je volitelne)... dalsi vyznam - zpresneni stredovekych hmotnostnich jednotek (napr. str. 88 v Ilustrovane encyklopedii, Petran, Radomersky)... podle poctu razenych grosu z jedne hrivny lze zpetne zjistit skutecnou hmotnost teto hrivny (driv o gramech nic nevedeli)... nebo pripadne zlehcovani minci... dale tataz publikace str. 97... dale viz Zaklady numismatiky Nohejlova-Pratova str. 44 a dale...

typologie... neni problem mit moznost zadat napr. 10 typologii... nebo jen jednu... podle toho, podle ceho je mince zarazena... navic by to casem mohlo dat vybornou "vztaznou" mapu mezi jednotlivyma typologiema... vyznat by se v tom problem nebyl - pokud to budou jednotliva pole v databazi (lze je i skryt)

chapu, ze nejsou prostredky a neni cas... na druhou stranu uz jsem rikal, ze je mozno vybrat jednorazove urcity prispevek a praci nekomu zadat... pokud bude databaze pouzitelna, verim, ze je to investice, ktera se vyplati...
« Poslední úpravu provedl(a) oliver v 15. 1. 2009, 22:54. »
Registrovaný uživatel
Uvedení hmotnosti a průměru mince má význam pro identifikaci konkrétního exempláře. Kvalitní foto je dnes poměrně spolehlivý identifikační prostředek ale u vzácnějších mincí z důvodu porovnání s příp.falzy je dle mne možnost porovnat metrologické údaje nezbytností. Sám si na popisce mincí hmotnost a průměr uvádím. Otázkou je způsob uvádění průměru, někdo uvádí pouze průměrný nebo max.průměr, osobně dávám přednost zaznamenání nejmenšího a největšího průměru.
Registrovaný uživatel
jacx, kekule: díky chlopi, nebyl by sken z té citované literatury? třeba stránka dvě, kde se o těchto kouscích píše?
Registrovaný uživatel
PEHU: váhu i průměr si na cedulkách u mincí rovněž uvádím, víc než u PG je to důležitější hlavně u drobných penízků, viz na předešlé stránce v tomto vlákně, kdy jsem se ptal na tu slezskou minci a jednou z odpovědí byl odkaz na minci, obrazem sice možná stejnou, váhově však 2 až 2,5 násobnou ... mnohdy tak jde jen podle váhy odlišit peníz od haléře ...

dále při rozboru mincí konkrétního panovníka a vytváření obsáhlé studie lze podle průměrné váhy vypočítané z pár set či tisíc mincí zjistit přibližnou chronologii jednotlivých ražeb (která pak může potvrdit chronologii dle vývoje obrazu na minci), jednak podle obsahu stříbra a jednak dle úbytku váhy mince, čili ražení více kusů z jedné hřivny, než bylo určeno panovníkem ... krásně to jde vidět v Hánově chronologii PG Václava IV v tabulkách, jak průměrná váha mince postupně ubývala ... pokud pak přišla třeba mincovní reforma, koresponduje s tím i opět vyšší průměrná váha mince a dle toho lze konkrétní typ přiřadit do doby těsně po minc. reformě ....

zkrátka, i když běžnému sběrateli váha mince nemusí nic říkat a není pro něj důležitá, pro vědátora je to důležitý údaj a naše databáze má být založena na věděcké bázi, aby mohla sloužit různým studiím a měla nějakou vypovídací hodnotu! to je přeci jedním z cílů pobočky a jedním z motivátorů vytváření takové databáze!

musím se sice přiznat, že u svých mincí, co jsou v databázi, nic neuvádím, ale chystám to změnit hned jak bude web na nové doméně. jakožto průserář jsem si totiž digi-váhu pořídil teprve před dvěma měsíci, takže musím tento rest dohnat :D
Registrovaný uživatel
PEHU_ napsal
Souhlasím - já si také umím představit mnoho další funkcionality. V současné době jsem ale nadoraz v mých kapacitách a i v kapacitách kluků z o.s. Konekuto díky kterým web mohl být zprovozněn. Pokud je zde člen pobočky se znalostí PHP, rád zpřístupním kódy.


možná bychom mohli začít uvažovat o tom, že bychom si vytvoření toho webu dle našich představ jakožto organizace oficiálně zaplatili ... na kolik to dnes asi přibližně vyjde? samozřejmě si vážím práce, která na tom byla odvedena a to ještě k tomu zadarmo, což je v dnešní době myslím unikátní, nicméně to má podle mě spoustu much, které by chtěli vychytat a odladit, ať už je to samotné přidávání micne do databáze (které je podle mě zbytečně složité a zdlouhavé), nepřehlednost, špatné vyhledávání atd. nechci aby to vypadalo, že si jen stěžuji, programovat v PHP neumím a tak nevím, co vytvoření takových požadavků obnáší, nicméně by bylo dobré popřemýšlet o tom, jestli to chceme mít udělané dobře a podle našich představ a nebo tak jak to je dnes a odpustit si různé vychytávky, usnadňující pohyb a orientaci na webu ....

ale to už je diskuze do jiného tématu ...

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 28 29 30 31 32 33 34 35 36 ... > »

Sběratel.com » Pražské groše » Drobné peniaze grošového obdobia

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1