Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Evropské známky » Jak určit cenu u známek dle německého katalogu

Vykupminci.cz
Numisargo

Jak určit cenu u známek dle německého katalogu

Moderátoři: Akir, ikanek, Pavel_III, regula_jan, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dobrý den mám několik Německých známek (Bundesrepublik Deutschland) ale nevím jak u nich správně určit cenu na naše české poměry :?
Registrovaný uživatel
Kterýže katalog známek přesně máte?
Registrovaný uživatel
Žádný :mrgreen:
Registrovaný uživatel
Katalog michel z roku 2004-2005
Registrovaný uživatel
Pro začátek si můžete vypočítat převodní poměr katalogové ceny na české koruny. Vyberte si nějakou obyčejnou německou známku z roku 2003, třeba v nominální hodnotě 55 centů.

Převodní poměr vypočítáte, když nominální hodnotu vybrané známky (0,55) vydělíte katalogovou cenou nepoužité vybrané známky (?) a vynásobíte devizovým kurzem eura (24,315).

Ceny známek v českých korunách pak zjišťujete vynásobením katalogové ceny vypočítaným konstantním převodním poměrem. Převodní poměr můžete klidně upravit a zaokrouhlit, aby se vám ceny snadno počítaly.

Prodejní či nákupní cena známek se totiž většinou bude pohybovat od jedné čtvrtiny do čtyřnásobku katalogové ceny. Ceny známek prostě nejsou pevně stanovené.
Moderátor
dědek napsal
Převodní poměr vypočítáte, když nominální hodnotu vybrané známky (0,55) vydělíte katalogovou cenou nepoužité vybrané známky (?) a vynásobíte devizovým kurzem eura (24,315).

Toto mě opravdu pobavilo :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Z toho totíž vyplývá, že čím má známka vyšší katalogový záznam, tím je její cena nižší.
Registrovaný uživatel
no jsem z toho trochu na větvi aby jsem se přiznal,aspon pro uvedení příkladu známky svěží katalogové číslo 990-994 rok 1978 v mém katalogu oceněno 10eur je tedy v přepočtu na přibližnou cenu v korunách?
Moderátor
Momentálně má katalogovou cenu 12 Mi€, prodejní cena je někde mezi 60 až 120 Kč. Možná prodáš i za více než 120, možná neprodáš ani za 60; to už je věcí momentální poptávky.
Registrovaný uživatel
dejvy napsal
Toto mě opravdu pobavilo
Z toho totíž vyplývá, že čím má známka vyšší katalogový záznam, tím je její cena nižší.

Příklad: Německá známka z roku 2003 vydaná k výročí maastrichtské smlouvy s nominální hodnotou 55 centů má v katalogu cenu 1,75 za nepoužitou. Podle této známky převodní poměr vychází 7,64. Chci určit cenu českého aršíku z roku 2003 k desátému výročí vzniku státu. Jeho cena ve stejném katalogu je 2,75. Vynásobením 2,75 x 7,64 získám cenu 21 Kč, která zhruba odpovídá nominální hodnotě aršíku 25 Kč. Československý aršík z roku 1945 k 1. výročí SNP má katalogovou cenu 35,00 x 7,64 vychází 267 Kč, podle katalogu Pofis je cena aršíku 250 Kč. Násobením cen uvedených v tomto katalogu číslem 7,64 získám přibližnou hodnotu známek v českých korunách. Pro snadné počítání se vyplatí násobit rovnou osmi nebo deseti.

(V příkladu nejde o katalog Michel 2004-2005.)
« Poslední úpravu provedl(a) dědek v 2. 7. 2011, 21:30. »
Moderátor
Dedek: fakt unikatni prepoctova metoda... Ty jsi dobrej humorista:) Skoro jako pí Agnes...:)
Registrovaný uživatel
vzhledem k mnoha možným variantám oceňování v závislosti na mnoha faktorech bych to do kategorie vtipů asi zažadil také...
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
Udivuje mě váš údiv, pánové - tak by mě zajímala také vaše odpověď na původní otázku této diskuze. Jde o obvyklé přepočítávání cen z cizích katalogů. Nebo snad někdo z vás nakupuje běžné známky za ceny v euro uvedené v katalogu Michel? Pro určení kurzu jsem v tomto případě vzal známou tržní cenu nějakých běžných známek, což je u nových známek jejich nominální hodnota, a porovnal ji s katalogovou cenou. Podle toho kurzu můžu pak poměrně přesně určit tržní cenu dalších obdobných známek.

Bohužel nemám katalog Michel 2004-2005, ale klidně se vsadím, že pro nepoužité západoněmecké známky z roku 1978, o které tu jde, bude tato metoda dávat rozumné výsledky. Prosím bandie23, ať sem napíše katalogovou cenu nepoužité známky z roku 2003 "10 Jahre Vertrag von Maastricht - Europäische Union". Můžeme pak porovnat cenu vypočítanou touto metodou s dejvyho odhadem 60 až 120 Kč za známky číslo 990-994 a s nabídkou na internetu.

http://www.muenzauktion.com/hausderbriefmarke/item.php5?id=1644
http://cgi.ebay.com/BRD-990-994-postfrisch-1978-Industrie-Technik-/220758938795
http://cgi.ebay.de/Bund-MiNr-990-994-Industrie-Technik-1978-/360341207605
http://www.auxion.de/?action=item&item=869160803
http://www.stamps-carloskleef.eu/index.php?main_page=product_info&cPath=49_157_161&products_id=6862

Kdo prodává tyto známky levněji než za 3,17 euro, tj. 77 Kč, prodává je pod nominál, ale už jsou neplatné a tak někdo asi nemá jinou možnost, než je prodat se ztrátou.

Obrázek vložený uživatelem
Jaká je cena této známky v katalogu Michel 2004-2005?
Registrovaný uživatel
Cena té známky v katalogu je jedno euro ** , a pokud to vezmu tak nějak ve zkratce tak se dá říci že jedno me-rovná se asi tak 6korunám pokud se budu držet nižší hranice otázka už potom jen jestli se to prodá nebo ne
Registrovaný uživatel
Tak 0,55 (nominální hodnota) děleno 1 (cena v katalogu) krát 24,315 (kurz eura) vychází 13,37 (kurz katalogu).

Pro známky 990-994 pak 10 (cena v katalogu) krát 13,37 (kurz katalogu) vychází cena 134 Kč. To bude spíš horní hranice, ale podle mě použitelný výsledek.

Tady je mají za 80 Kč:
http://itrojan.cz/index.php?page=shop.product_details&product_id=13382&option=com_virtuemart
I ostatní známky ze stejného období jsou tam k dostání v podstatě za nominál (1 DM po výměně za € je dnešních 12,43 Kč).

Skutečná cena je tedy zhruba dvoutřetinová. Ten katalog Michel má tyto známky nadhodnocené, vše se dá koupit za nominál, ale známky s nominálem v centech levněji než za 13,37 násobek katalogové ceny nejspíš nekoupíte.

Jsou i další známky z roku 1978 nadhodnocené, nebo je to výjimka? Čili je jejich katalogová cena přibližně rovna jejich nominálu, nebo je výrazně vyšší jako tady (6,2 nominál a 10 katalogová cena)?
Registrovaný uživatel
bandie23 napsal
Cena té známky v katalogu je jedno euro ** , a pokud to vezmu tak nějak ve zkratce tak se dá říci že jedno me-rovná se asi tak 6korunám pokud se budu držet nižší hranice otázka už potom jen jestli se to prodá nebo ne

To bude rozumné. Abyste rychle prodal, musíte se cenou dostat pod nabídku obchodníků. Filatelie Trojan v odkazu výše prodává za 0,129 krát nominální hodnota v fenicích.
Registrovaný uživatel
Děkuji za rady pro jistotu jsem ponížil ještě na 5kč za 1ME tudíž v porovnání s cenami Filatelie trojan jsem o necelých 50%levnější pro případné zájemce tu nechám odkaz na jednu z aukcí a mužete i kouknout http://aukro.cz/pro-doplneni-sbirek-luxus-612-15-i1699214936.html
Moderátor
Z katalogové ceny jedné známky nelze vypočítat nějaký univerzální převodní poměr, protože katalogová cena známky se neustále vyvíjí.
Praxe katalogu Michel je taková, že prakticky všechny nově vyšlé známky zařazuje do katalogu s oceněním cca 1,75 x nominále známky. V dalších letech se pak hodnota této známky mění v závislosti na stavu nabídky a poptávky.
Problematika přepočtu katalogových cen se tady už probírala mnohokrát; vždy se závěrem, že jednoznačný přepočet neexistuje.
Registrovaný uživatel
Dejvy, píšeš "nelze" a "neexistuje", ale vždyť i ty sis určil převodní poměr 5 až 10 Kč za Michel jednotku. Není přeci rozdíl, když někdo jiný bude mít převodní poměr 8 Kč za jednotku s vědomím, že cena může lítat plus minus padesát procent. Nějaký pevný kurz pro každý používaný katalog se mi velice hodí. Přeci nebudu zjišťovat aktuální tržní cenu pro každou obyčejnou známku Zimbabwe - při drobném nákupu nebo prodeji se to nevyplatí.

Pochop také, že z katalogové ceny vybrané novinky zjistím tebou uvedený poměr 1,75 a pomocí něj zkusím ocenit i lehce zestárlé novinky, za které jsem známky SRN považoval. Asi Michel používáš už dlouho a vše je pro tebe samozřejmé, ale nějak jsi přeci k svým poměrům 5-10 a 1,75 také dospěl.
Registrovaný uživatel
vzhledem k variabilitě je přepočtový poměr z odchylkou +/- 50% v praxi pro sběratele na nic, je třeba znát dobře minimálně poměry na trhu pro dannou zemi, období, emisi, variantu atd. prostě za mnoho známek nedám ani 10haléřů za Mi€ a mnohé známky rád koupím i za 50Kč Mi€(docela rozdíl že?!), takže potom jsou mi jakékoliv převodní poměry pro zjištění reálné ceny na nic!!!
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
Dráčku, jenom tlacháš! Za pěknou známku do sbírky bych 10 haléřů za Mi€ dal vždycky a myslím, že ty také. Nedávno mi někdo nabízel zadarmo televizi, nechtěl jsem ji, ale o tom se tu přece nebavíme.
Moderátor
dědek napsal
Dejvy, píšeš "nelze" a "neexistuje", ale vždyť i ty sis určil převodní poměr 5 až 10 Kč za Michel jednotku.

Žádný takový poměr jsem si neurčil. Pouze jsem jej použil pro danou konkrétní sérii. Pro jiné známky to může být zcela jiné, jak píše Dráček.
Moderátor
dědek napsal
Asi Michel používáš už dlouho a vše je pro tebe samozřejmé, ale nějak jsi přeci k svým poměrům 5-10 a 1,75 také dospěl.

Jak jsem napsal výše:
- k poměru 5-10 jsem dospěl sledováním trhu pro danou oblast
- k poměru 1,75 jsem dospěl otevřením katalogu na nejnovějších známkách.
Registrovaný uživatel
dejvy napsal
Jak jsem napsal výše:
- k poměru 5-10 jsem dospěl sledováním trhu pro danou oblast
- k poměru 1,75 jsem dospěl otevřením katalogu na nejnovějších známkách.

Tak to pomyslně smekám klobouk dolů. Sám totiž nezvládám pořádně sledovat ceny ani pro známky, které sbírám, aspoň před nějakým větším nákupem si ale cenu prověřím.
Moderátor
Dedek zavisi od daneho materialu! co je v ponuke kat. ceny ber len ako orientacne a nie ako ze su to pevne ceny!!!! uvediem ti priklad ja som kupoval do zbierky GG PL v ** cena kat. Michel je 45,- eur mna to stalo i s post. na 66,- eur! cize material je ziadany viem ze ho uz nezozeniem a ak ho chces mat tak si musis priplatit... u nas znamky CSR su velmi dostupne zato v Nemecku nie su preto ceny v Michlu su vysoke...
kompletna zbierky CSR 1945-1992 generalna cena podla Pofisu cca 12000Kc a podla Michla ta ista zbierka cca do 10 000,- eur...
_______________
Moderátor
Nedělal bych z toho žádnou vědu... Průměrná, slušná cena za MiEuro je 6 kč. Jde-li o známky, kterých je všude plná pudel, anebo je chce prodejce okamžitě prodat, tak se musí s cenou dolů - 5, 4, 3, 2 Kč,... aneb lim->0 za MiEuro. Pokud jde o o luxusní kousky, anebo jde o známky, kterých moc není a poptávka je veliká, anebo prodejce nikam nespěchá, pak se může jít s cenou za MiEuro nahoru - 7, 8, 9, 10, 11, 12. ...aneb lim->jde k nekonečnu :P

Dědku, všimni si, že ctím Tvůj matematický přístup a zavádím do převodních vzorců matematický pojem limita... Tak, nééé, abys kontroval a ponoukal při přepočtech ceny k využívání logaritmů či exponenciálních rovnic :D

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Sběratel.com » Evropské známky » Jak určit cenu u známek dle německého katalogu

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1