Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Jan Lucemburský

Vykupminci.cz
Numisargo

Jan Lucemburský

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Míša: hele nepruď jo, víš jak je Fuke super :D zrovna jsem mu čistil akvárko, ten sysel si všechny ty červíky syslil ve své skrýši a já mu pořád jak vůl házel další a těšil se z toho, jak hodně papá ... pak mu odklopím brloh a že jich vyplavalo :)

omlouvám se za příspěvek mimo téma, ale musel jsem reagovat :)
Moderátor
tady to zacina zavanet zoofilii... :shock:
Moderátor
Oslovte kekuleho. Normálne, oficiálne. Tento človek by bol pre vás mimoriadnym prínosom.
Registrovaný uživatel
Kacuro, aby to u Vás pak nedopadlo takhle:

Přijde takhle želvička před strom, povzdychne si a začne se na strom drápat. Leze, leze, až vyleze do koruny, tam roztáhne tlapičky a skočí. Dole se rozplácne.
Po chvíli se probere, povzdychne si a začne lézt. Leze, leze, a když je v koruně, roztáhne znovu tlapičky a skočí dolů. Dole se rozplácne.
A tak to pokračuje dál a dál.
Vedle na stromě se baví dva ptáci a jeden z nich říká:
"Ty, hele, neměli bychom jí říct, že je adoptovaná?"

:) :) :)
Moderátor
Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Čo si myslíte o tejto minci? Práve som ju vyhral. Nie sú dobre viditeľné všetky znamienka, ale podľa znamienok (viditeľných) by sa mohlo jednať o Cast. I. 1 (teoreticky ešte Cast. I. 2), alebo Cast. III. 11. Nasvedčoval by tomu malý (václavský) lev. Vidím toho leva správne? Proporčne sa mi to ako malý lev skutočne javí, ale neviem naisto. Pokiaľ by to bol veľký, vysoký lev, tak by sa mohlo jednať o typ Cast. V. 28, tomu by skôr nasvedčovala rubná značka "prstýnek". Predpokladám, že na typoch I. až III. sú ľaliové značky, prstýnek je pozorovaný až od typu IV. mýlim sa? Len ma to zaujíma. Keď mi minca príde domov, preskúmam ju bližšie. Ale váš názor by ma zaujímal a potešil. ;)
Moderátor
Ahoj Archy - právě (a to doslova v tyto minuty) se zaobírám obdobnou problematikou
snažím se určovat o jaké typy lvů se jedná u různých grošů JL - bohužel jen podle fotek a ne u svých grošíků

když jsem zhlédl toho Tvého - gratuluji Ti k němu - dopěl jsem k totožnému závěru jako Ty

Lev má bohužel hlavu částečně setřelou a na první pohled jakoby podobnou III. typu lva (viz Hána - Úvahy o typologii a chronologii PG JL), ale po pečlivějším pohledu je to Lev I. typu - tedy václavský
podle mne pro to svědčí hlavně vzájemná poloha - ucha, malých měsíčků horní řady hřívy a zadního měsíčku prostřední řady hřívy - jejich pozice vůči sobě a vůči ocasu a také tvar ocasu
celá kresba je poněkud hrubší - že by více opotřebované razidlo? ale tvar odpovídá I. typu

III. typ vždy co jsem viděl má poslední měsíček prostřední řady posunutý výrazně dozadu za poslední měsíček horní řady a měsíčky horní řady jako by více položené

máš pravdu i s rubní značkou - odpovídá značce typu Hána 2a-c tedy dle literatury roky 1327 - 1340 (u Castelina sk. IV. - VI.)

tato rubní značka tedy není pro tento (I.) typ lva obvyklá

o II. typ lva bych řekl, že se určitě nejedná - jiná celková velikost lva a chybí mezera mezi uchem a horní řadou měsíčků vyplněná výraznými licousy

III. typ lva jsem zatím vždy viděl bez rubní značky (ale zase tak moc jsem jich neviděl)

koruna je myslím také odpovídající I. typu - václavské

takže to zatím vypadá na zajímavou kombinaci nejstaršího obrazu lva a koruny s rubní značkou - než nám to jiní vyvrátí
« Poslední úpravu provedl(a) jacx v 9. 12. 2008, 23:49. »
Moderátor
Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď, máš to u mňa. 8) Inak súhlasím s Tebou naozaj asi vo všetkom, ale uvidíme čo sa bude diať... Možno sa mýlime obaja.
Moderátor
kombince patrných rozdělovacích znamének by čistě teoreticky mohla odpovídat také Castelin III. 21
« Poslední úpravu provedl(a) jacx v 9. 12. 2008, 23:58. »
Moderátor
Teoreticky áno, prečo nie...
Moderátor
no ja sem celej dnesni vecer venoval jednomu malemu grosi a jednomu bilemu grosi R. II a pak jednomu bilemu grosi Max. II, zjistil sem, ze to tak nejak uplne nesedi s Hal. ani MKC a sem z toho mirne rozladen... a kdyz to tady ctu, tak uz je me jasny, ze to uz dneska nedam urcite... navic takoveho pozorovaciho materialu a zkusenosti jako mate vy se me nedostava :twisted: az bude cas, radsi usmudlim nakou perovku... ;)
Registrovaný uživatel
Na malé groše je dobrá publikace od V.Hanibala/E.Nováka, je to tam podrobněji než v MKČ.
Moderátor
Oli: pošli fotky bílých grošů. Já mám asi takovou smůlu, že většinou natrefím na typ, který v Halačkoj není. :'( :lol:
Jinak prý se připravuje knížka na bílé groše, tak jsem zvědav.
Registrovaný uživatel
Pavelgregor: Knížka na bílé groše se připravuje, autor co vím sbírá a scanuje materiál již několik let(například jezdí scanovat vše co potřebuje z pražských aukcí ČNS), ale že by měla vyjít v nějbližší době rozhodně od autora informaci nemám....

Oliver: často je to fakt spíše o praxi a materiálu MG co projdou komu rukama, neboť pamatuji, že kdykoliv jsem k posezení do hospody přinesl Vláďovi Hanibalovi nějaký MG, koukl na něj a vychrlil typové označení dle své knížky a přidal mincmistra :) :) :)
A také u většiny kusů popsaných v různých aukcích jako neznámý typ zjistil z 99%, že se jednalo o špatné určení ;)
Registrovaný uživatel
Archy, Jacx: lev možná vypadá na I. typ, jen má hrubší tlapu a zavalitější měsíčky jako typy II., písmo na rubu taky odpovídá spíše typu II, stejně jako rubní značka. Buď je to tedy nějak pošramocený II. typ lva, nebo možná přechodný typ, kdy byl použit ještě punc hlavy václavského lva (neb ta jediná, nedoražená:-() by odpovídala typu I. Na druhou stranu líc je určitě starší razidlo, používané s václavským lvem, takže to by podporovalo úvahu o přechodného typu. Škoda, že ta hlava není lépe vyražená...
Moderátor
Ahoj patason. Nemohlo by sa predsa len jednať o Cast. V. 28? Vo svojej štúdii Úvahy o typologii a chronologii pražských grošú Jana Lucemburského spomínaš, že piata Castelinova skupina sa spája ešte s výskytom oboch variant levov. Pochopil som správne že sa tu môže vyskytnúť okrem vysokého leva aj václavský?
Moderátor
Patason, môžem ešte? Keď si vyššie spomínal typy I. a II. myslel si svoje typy, nie Castelinove. Je to tak? Aby som sa vedel orientovať. Pokiaľ som Ťa pochopil správne, tak súhlasím s Tvojim postupom...
Moderátor
pavelgregor napsal
Oli: pošli fotky bílých grošů. Já mám asi takovou smůlu, že většinou natrefím na typ, který v Halačkoj není. :'( :lol:
Jinak prý se připravuje knížka na bílé groše, tak jsem zvědav.


diskusi sem presunul sem, aby se Johny neprevaloval v hrobe ;)
Moderátor
Patason díky
takovéto diskuse jsou pro mě (a věřím, že nemluvím jen za sebe) velmi přínosné a poučné
vypadá to, že již máš JL rozpracovaného šířeji než již je opublikováno ;)
Moderátor
To jacx: Určite nehovoríš iba za seba... ;)
Moderátor
:mrgreen: promiň Archy Tobě samozřejmě také díky...
Registrovaný uživatel
Jj, Archy, Castelinova V. skupina je podle mého názoru, soudě podle kombinací rozdělovacích znamének, směsicí typů se lvy I., II. a III. (- podle mých "Úvah o typologii..."). Janovými groši se průběžně zabývám už delší dobu, ale nedostatek času při mém bývalém zaměstnání mi nedovoloval zpracovat detailní typologii. Proto jsem před časem publikoval ty "Úvahy o typologii..." a teď v Mincích a bankovkách vyjde ještě něco k přechodu Janovy a Karlovy typologie a chronologie - ale jsou to jen střípky, které chci dál rozpracovat. Vím o tom, že vzniká typologie a chronologie PG Jana a vypadá to, že i na solidních základech - založená na fotografické dokumentaci jednotlivých typů a variant (bez perovek), taxe necháme překvapit, jaká bude;-) Rozhodně se chci dokopat k tomu, abych začal Oliverovi konečně posílat obrázky na perovky a abychom zkusili dát dohromady ten nedávno diskutovaný korpus mincí grošového období... Až budeme mít kostru k jednotlivým panovníkům, může začít pravá kolektivní práce a budou se doplňovat varianty... už se těším!;-) Archy bude hlavním emisarem pro SR;-)))
Moderátor
Zahlásim sa za riadneho člena pobočky, aby som mohol byť trochu užitočný. Pokúsim sa byť Patasonova a jacxova pravá ruka v grošoch Jána Luxemburského. Uvidím či nebudem viac na škodu... :roll: :twisted:
To patason: Ak by si zohnal nejaké bližšie info o tej pripravovanej typologii a chronologii, čokoľvek, daj prosím vedieť. Vieš že sme hladní po akomkoľvek literárnom počine. Samozrejme hladní - hladnejší sme po Tvojom počine, uvítal by som Tvoje úvahy o prechode Jánovej a Karlovej typologie... asi hovorím za všetkých. Začnem zháňať všetky možné typy Honzu na fotkách (už som začal), všetko bude samozrejme k dispozícii.
Moderátor
Díky Archy - pravou ruku bych opravdu potřeboval - především proto, že se stále cítím být v problematice dost levej
ale je velká čest číst své jméno vedle patasonova
Moderátor
Dovolím si představit dva sice ne zrovna krasavce, ale celkem zajímavé grošíky JL

1. grošík
Obrázek vložený uživatelem
Obrázek vložený uživatelem

mám dojem, že by mohl být příbuzný s Archyho neúspěšně loveným v Polsku představeným zde 4.12.08

lev II. typ, rubní značka H 2 a-c, rubní rozdělovací znaménko čtyři kroužky uspořádané do kosočtverce - rubní rozdělovací znaménko u Archyho poláka je dost špatně patrné resp. určitelné zde podoba nejistá

na líci možná z fota ne dokonale viditelné (na minci lépe) rozdělovací znaménka vnitřního opisu a v první pozici vnějšího opisu jsou dva křížky s patrným náznakem kroužku jakoby pod nimi - není to tak dokonalé jako u Archyho poláka, stejné rozdělovací znaménko trojlístek mezi GRATIA a REX

Castelin neuvádí, líc jko Cn 24-25 ale rub nesedí, připomínám možnou příbuznost s Archyho polákem
bohužel je poškozený dírkou - kdysi někde přibitý ?!? možná původní majitel ho zde pozná a má jej lépe prozkoumaný


2. kousek opět nic moc vzhled (a bohužel ani fotka není úpně dokonalá)
Obrázek vložený uživatelem
Obrázek vložený uživatelem

na líci ve vnitřním opisu podle mne evidentně bez rozdělovacího znaménka, ve vnějším opisu 1. a 3. rozdělovací znaménko 2 kroužky, prostřední není rozpoznatelné pro výrazné opotřebení mince

na rubu docela hezký václavský lev - tedy I. typ u JL a rubní značka H 1b
bohužel opět rozdělovací znaménko na rubu není rozpoznatelné

patrná rozdělovací znaménka (patrné jen 3 z 5 ) by odpovídali Cn 41 - jen Cn 41 má vnitřní lícní opis bez rozdělovacího znaménka, ale lev je nejmladšího typu tedy neodpovídá

Prosím o vaše názory - díky
« Poslední úpravu provedl(a) jacx v 12. 12. 2008, 1:00. »
Registrovaný uživatel
... totožný groš jako grošík č.1 jsem vydražil v Polsku loni na jaře... evidentně je Polsko bohaté na zajímavé groše JL..

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... > »

Sběratel.com » Pražské groše » Jan Lucemburský

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1