Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Umění - obrazy » Je to ten obraz?

Vykupminci.cz
Numisargo

Je to ten obraz?

Moderátoři: smith, Wjem.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Mě to stálo včetně provize 6600 takže 2000 je v pohodě.
Registrovaný uživatel
AdamekPOS napsal
A myslíte, že to půjde vyčistit, aby to bylo v původním stavu? Profesionální restaurátor s licencí pro obrazy jež jsou kultrurními památkami to ocenil na 4-5 tisíc. To se mi dávat nechce. Neprofesionál řekl cca tisícovku, ale nechci aby to zkazil.


Co je to za dotaz?
Jasně, že to půjde vyčistit... ale čím a jak obtížně, to vám řekne restaurátor až poté, co provede sondážní průzkum. 4-5.000 za vyčištění, případně přepnutí a vyrovnání obrazu, vytmelení, retuš a nalakování je úplně normální cena.
Vy byste ale zřejmě chtěl profesionální péči za amatérskou cenu. I to je snad možné (nevím). Jenže dobrý restaurátor neví, kam dřív skočit, tak proč by se vám podbízel s podstřelenou cenou? Jeho čas má prostě určitou cenu.

V každém případě je to váš obraz - takže vaše rozhodnutí a vůči obrazu i vaše odpovědnost.
Registrovaný uživatel
Bolt: já to s tím Platyzem myslel vážně. Já mám co se týče toho Oldřich Hlavsy zkušenosti, že padělky, které se jinde neprodají ani za 2 nebo 3 tisíce vyvolávací ceny, tak v Platýzu se prodají třeba za 20 tisíc nebo i více. Kdybych já něco chtěl prodat, tak jedině tam. Ale spíše bych volil přímy prodej sběrateli za pevnou cenu..
Registrovaný uživatel
AdamekPOS napsal
A myslíte, že to půjde vyčistit, aby to bylo v původním stavu? Profesionální restaurátor s licencí pro obrazy jež jsou kultrurními památkami to ocenil na 4-5 tisíc. To se mi dávat nechce. Neprofesionál řekl cca tisícovku, ale nechci aby to zkazil.


Koho myslíte tím neprofesionálem? Profesionál je někdo, kdo dělá činnost jako svou profesi za úplatu. Jsou i restaurátoři profesionálové, kteří restaurování studovali třeba na nějaké vyšší odborné škole, živí se jím, ale licenci MK nemají. Mezi takovými se najdou schopní profesionálové, kteří také odvádí dobrou práci. Pokud mám obraz vyšší nebo zvláštní hodnoty, dám ho expertům s licencí. Pokud potřebuji jen vyčistit obyčejný obrázek po babičce, se kterým nechci experty obtěžovat, dám ho šikovnému a ozkoušenému restaurátorovi bez licence (můžu doporučit, jestli chcete).
Hlavní je mít dobrou zkušenost a reference, protože licence není samospásná.
Teď je otázka, proč Vám ten restaurátor s licencí řekl 4-5 tisíc. Pokud ten obraz viděl a zjistil, že je potřeba větší zásah, tak to může dávat smysl. Samozřejmě jsem se už ale setkal s restaurátory, kteří si napočítají 500 Kč jen za vytažení papíru s kresbou z rámu.
Ale může to být i naopak. Za restaurování jednoho porcelánového kousku chtěla jedna restaurátorka bez licence x tisíc, a mnohem lepší restaurátorka s licencí mi ji (skvěle) opravila za méně než třetinu.
Prostě je to člověk od člověka.
Registrovaný uživatel
Moje zkušenost s restaurátory je taková, že pro mne není na prvním místě cena a čas, ale kvalita odvedené práce. Jsou obrazy, které bych se bál svěřit amatérovi, protože poškození je natolik specifické, že neodborný zásah je může už nenávratně zničit. Nejvíc jsem za restaurování platil 25.000 a o ceně jsem vůbec nediskutoval, protože to byla naprosto profesionální práce. Stejně tak jsem koukal na opravu natrženého akvarelu za 700 korun. Kdybych nevěděl, kde to bylo roztržený, tak si toho ani nevšimnu. Najít spolehlivého a dobrého restaurátora není vůbec snadné, ja to měl vždy přes doporučení někoho dalšího. Jít s obrazem jenom podle kontaktu na webu bych si asi netroufnul.
Registrovaný uživatel
Vyčištění obrazu stálo 1000 Kč. Josef Holub - Olej na plátně, rozměry 56 x 68 cm.
https://www.rajce.idnes.cz/slavikcek/album/restaurovani

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
nataradza: Budu rád za doporučení.

Slavicek: Tisíc korun je fér cena. Podle mě na tom byly max 2-3 hodiny práce.
« Poslední úpravu provedl(a) AdamekPOS v 23. 2. 2024, 22:42. »
Registrovaný uživatel
AdamekPOS napsal
nataradza: Budu rád za doporučení.

Slavicek: Tisíc korun je fér cena. Podle mě na tom byly max 2-3 hodiny práce.


Tak pokud to budou 3 hodiny práce a dotyčný za to vezme 1.000,-, tak je to cca 330,- za hodinu. To je sice možné, ale není to běžná taxa v tak vysoké odbornosti, jakou restaurování obrazů bez pochyby je.
Pro srovnání, podle internetu je hodinová taxa brigádníka třeba v Albertu 153,-. Dle stejného zdroje se cena za hodinu práce truhláře pohybuje okolo 350 – 500 Kč a u uměleckých truhlářů je to pak 400 – 800 Kč/hod.

Je ale pochopitelně na každém, kde si svůj obraz nechá opravit. Vždycky bude víc obrazů než restaurátorů ;)
Registrovaný uživatel
Platové ohodnocení 25.000 - 43.000 Kč.

https://nsp.cz/jednotka-prace/restaurator-malirskych-de

Kolik to vychází na hodinu?
Registrovaný uživatel
Vulpex, rozpouštědlo, štětec, rukavice, tampony, odsávání atd. taky něco stojí.

AdamekPOS napsal
Platové ohodnocení 25.000 - 43.000 Kč.

https://nsp.cz/jednotka-prace/restaurator-malirskych-de

Kolik to vychází na hodinu?
« Poslední úpravu provedl(a) jazzdr v 24. 2. 2024, 18:35. »
Registrovaný uživatel
AdamekPOS napsal
Platové ohodnocení 25.000 - 43.000 Kč.

https://nsp.cz/jednotka-prace/restaurator-malirskych-de

Kolik to vychází na hodinu?


No jó..... vy si ale pletete restaurování "malířských prací uměleckého řemesla" (to je třeba malovaná truhla) s restaurováním "uměleckých malířských děl" (což je obraz).
Plnohodnotný restaurátor obrazů má vystudovanou šestiletou vysokou školu (AVU), nikoliv jakési "pomaturitní krátkodobé vzdělání" z vašeho odkazu (ať je to, co je to...).

Takže v tom je zakopán pes - pro své obrazy oslovujte malíře z ranku, který jste ochoten si zaplatit. Jak jsem už psala, je to vaše volba.
Registrovaný uživatel
Jsou restaurátoři obrazů, kteří mají titul DiS za jménem a to rozhodně vysoká škola není. A ten, který mi řekl cenu 5000 Kč má titul BcA (bakalář umění) takže sice VŠ má, ale bakalář je snad na tři roky. To je jedno. Už se o tom nechci hádat. Co jsem si zjistil včera, tak konkrétně v Litomyšli je spousta studentů restaurování a ti čistí obrazy za rozumnou cenu, mají to jako brigàdu ...
Registrovaný uživatel
AdamekPOS napsal
Jsou restaurátoři obrazů, kteří mají titul DiS za jménem a to rozhodně vysoká škola není. A ten, který mi řekl cenu 5000 Kč má titul BcA (bakalář umění) takže sice VŠ má, ale bakalář je snad na tři roky. To je jedno. Už se o tom nechci hádat. Co jsem si zjistil včera, tak konkrétně v Litomyšli je spousta studentů restaurování a ti čistí obrazy za rozumnou cenu, mají to jako brigàdu ...


Tak super....

(Jen tedy upřesnění k vaší původní informaci, že vám tu cenu dal "profesionální restaurátor s licencí pro obrazy jež jsou kultrurními památkami"... což znamená, že to musel být buď Akad. malíř, anebo - někdy od konce 90.let - MgA. BcA to být nemohl, ten by pro obrazy, které jsou kulturními památkami, licenci A nezískal. To jenom pro přesnost.)
Registrovaný uživatel
Obraz vypadá , že byl jen vyčištěn. Jestli byl původně přelakován damarou , kalafunou ,šelakem , nebo něčím podobným, jako že asi byl ,tak by ho víceméně dokázal vyčistit i laik . Nejlépe pomocí alkoholu a tampónů vaty , houbičkou a nebo něčím podobným….Po vyčištění obraz získá zpět původní , jasnější barvy a je dobré ho opět něčím přelakovat, aby došlo k jejich ochraně a částečně sjednocení.. Když alkoholem čistíte olejomalbu ,bát se nemusíte ….
Registrovaný uživatel
poradnydest napsal
Obraz vypadá , že byl jen vyčištěn. Jestli byl původně přelakován damarou , kalafunou ,šelakem , nebo něčím podobným, jako že asi byl ,tak by ho víceméně dokázal vyčistit i laik . Nejlépe pomocí alkoholu a tampónů vaty , houbičkou a nebo něčím podobným….Po vyčištění obraz získá zpět původní , jasnější barvy a je dobré ho opět něčím přelakovat, aby došlo k jejich ochraně a částečně sjednocení.. Když alkoholem čistíte olejomalbu ,bát se nemusíte ….


"Udělej si sám" jsou nebezpečné rady. S lihem to je jako s nožem - je to hodný sluha, ale zlý pán. To platí, když ho pijete, i když ho používáte na čištění obrazů.
Třeba na portrétech 19. století nadělá líh v rukou amatéra paseku, jak se patří. Škody jsou pak bohužel nevratné.
Jaká je ta škoda, to záleží na hodnotě díla - takže někdy je nedozírná, a jindy je to skoro jedno. 8)
Registrovaný uživatel
"Když alkoholem čistíte olejomalbu, tak bát se nemusíte ..."??? Jestli obraz nebyl přelakován, tak olejové barvy zboptnají a alkoholem je smyjete. Damarový lak se rozpouští terpetýnem. Pokud byl obraz prasácky přelakován šelakem, tak musíte pracovat s chirurgickou přesností a alkohol včas zneutralizovat nepolárním rozpouštědlem.
Registrovaný uživatel
Teď se dívám, že se prodávají již hotové namíchané směsi určené k čištění obrazů:

https://www.atelierumeni.cz/roztok-na-cisteni-obrazu-winsor-newton?v=18622&gad_source=1&gclid=Cj0KCQiA5-uuBhDzARIsAAa21T_KAZe5bkHRe_DgHkq3aSA9q8q4AIM-TOwRhibhsePD54aA0GPHR_waAv4rEALw_wcB
Registrovaný uživatel
AdamekPOS napsal
Teď se dívám, že se prodávají již hotové namíchané směsi určené k čištění obrazů:

https://www.atelierumeni.cz/roztok-na-cisteni-obrazu-winsor-newton?v=18622&gad_source=1&gclid=Cj0KCQiA5-uuBhDzARIsAAa21T_KAZe5bkHRe_DgHkq3aSA9q8q4AIM-TOwRhibhsePD54aA0GPHR_waAv4rEALw_wcB


To je úchvatné :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Aneb, jak se v několika řádcích vyhnout šestiletému studiu... /citace/:

Winsor & Newton je čistič laku na obrazu malovaného olejovými barvami, je na bázi přírodních pryskyřic a amoniaku.
Rozpouští oxidaci lněného oleje a odstraňuje povrchové nečistoty na obrazu.
Nezapomeňte, že u starších a hlavně cenných děl by jste měli svěřit odstranění laku zkušenému restaurátorovi.
Návod na použití: Před použitím dobře protřepejte a jemnými krouživými pohyby jemným hadříkem nebo vatovým tampónem.
Začněte odstraňovat lak nejdříve na zkušebním místě na okraji malby a pozorujte zda nedochází k rozpouštěním barev.
Pokud by se z obrazu začala uvolňovat jakákoliv barva ihned s procesem čištění přestaňte. Po dokončení odstraňte zbývající čistič destilovaným terpentýnem.


Čtvrt litru toho zázraku (který obsahuje čpavek) pořídíte za sedm stovek. Když si to vyčistíte sám, tak ještě tři stovky ušetříte. ;)
Registrovaný uživatel
Tiež by som tú podlahovú krytinu nezveril do rúk nejakej diletantke, ale pani, ktorá ten obor nejaký ten rok študovala 8)
https://www.google.com/search?q=%22kosmeti%C4%8Dka+podlahov%C3%BDch+krytin%22&client=firefox-b-e&sca_esv=00240fd3b6d8ce8c&ei=Hi3bZa2_Cfuyi-gPy--WyAE&udm=&ved=0ahUKEwitxsXpucaEAxV72QIHHcu3BRkQ4dUDCBA&uact=5&oq=%22kosmeti%C4%8Dka+podlahov%C3%BDch+krytin%22&gs_lp=Egxnd3Mtd2l6LXNlcnAiISJrb3NtZXRpxI1rYSBwb2RsYWhvdsO9Y2gga3J5dGluIjIGEAAYFhgeSKgdUABYsRhwAHgAkAEAmAFKoAGLAaoBATK4AQPIAQD4AQGYAgKgAo8BwgIEEAAYHpgDAJIHATI&sclient=gws-wiz-serp#ip=1
Registrovaný uživatel
Samozřejmě bych nečistil Fillu , nebo podobné věci a byl opatrný u obrazu , který by měl místa jen lehce lavírovaná …Ale krajiny z plenéru , dělané alla prima, pokuď jsou několik let staré ,to je v klidu ..A desetiletí…naprosto v klidu ..… Samozřejmě nepoužívat 98 % alkohol , ale 60 % je naprosto v pořádku .Bát se nemusíte .Vatou namočenou v alkoholu místo navlhčíte a za chvíli jednou , dvakrát podle potřeby zopakujete …Lak se většinou rozpustí , naboptná , prostě rozvolní a pak ho čistou buničinou , houbičkou nebo něčím podobným částečně mechanicky odstraníte , případně postup zopakujete.Zpolymerovaný olej vespod se ani nehne .Ale samozřejmě po čištění může , ale nemusí příjít obraz o lesk a barvy pohledově o sytost. A pak je potřeba obraz zase přelakovat a nebo přetřít pastou se lněným olejem –to už je ale trochu složitější postup , který časem sytost barev obnoví …To se ale nestává tak často.Na co si musíte dát pozor je nejdříve zkontrolovat signaturu.Třeba František Gross podepisoval obrazy často jenom tužkou a tímto způsobem by jste podpis moh lehce smazat..Ale opravdu to není nic složitého .Kupte si v bazaru za stovku nějaký obraz o ničem a budete překvapeni , že to je tak lehké a jak se barvy najednou rozzáří :- ))
Jinak čpavek , umělá ředidla , třeba C 6000 a podobné věci , těm se vyhýbat z dálky .Ty dokáží rozpustit i olejomalbu starou staletí :- ))
Registrovaný uživatel
Ještě jsem zapomněl připsat , že jsem vyčistil sobě i známým během let opravdu pár obrázků a vše bylo OK :- ))
Registrovaný uživatel
poradnydest napsal
... a nebo přetřít pastou se lněným olejem –to už je ale trochu složitější postup , který časem sytost barev obnoví …To se ale nestává tak často.

Pred niekoľkými rokmi som kúpil jedne litografickú tlač zo 40-tych rokov. Hovorím predajcovi, že má celkom pekné žiarivé farby (krajšie ako na pridaných obrázkoch).
Predajca mi na to hovorí: Po dlhoročnom skúmaní som zistil, že na tieto veci je výborný detský olejček Johnson baby, ale že dobrý je aj Nela Batole ... ;)
Registrovaný uživatel
...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Na běžné a nikterak cenné olejomalby z 20 století (takové ty obrazy v ceně pár tisíc) bych se (na běžné čištění od 50ti letého prachu/špíny) nebál použít osvědčené babské rady/metody jako cibuli nebo tampón či vatu LEHCE navlhčenou slabou mýdlovou vodou, přičemž bych měl po ruce slabý fén, kterým bych ty očištěné části rovnou sušil. Dávat čistit obraz, který jsem kdesi koupil za 3 000Kč nějakému zkušenému restaurátorovi, který si napočítá dvojnásobek ceny obrazu je nesmysl..

Na těchto odkazech je spousta rad - čištění mýdlovou vodou, bramborem, cibulí, chlebem,.. (a vše bez chemie)
https://1url.cz/Du5pD
« Poslední úpravu provedl(a) caffe v 26. 2. 2024, 9:03. »
Registrovaný uživatel
Neznáte přesné složení olejové barvy, kterou onen malíř používal, takže alkohol bych neradil..

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 > »

Sběratel.com » Umění - obrazy » Je to ten obraz?

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1