Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Umění - obrazy » Je to ten obraz?

Vykupminci.cz
Numisargo

Je to ten obraz?

Moderátoři: smith, Wjem.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Před pár minutami jsem v Galerii Národní 25 vydražil obraz od Oldřicha Hlavsy. Celou dobu jsem si myslel, že se jedná o obraz, který visel na posmrtné výstavě v roce 1942 v Kostelci nad Orlicí. Od rodiny malíře mám k dispozici katalog výstavy a fotografie obrazů. Nicméně teď si to prohlížím a podle některých detailů (mraky na obloze, stromy v pozadí) si myslím, že se jedná o stejný motiv, ale jiný obraz. Malíř často maloval stejné motivy opakovaně, takže možné to je. Opomijim, že obraz má jiný rám než měl v roce 1942 (černobílá fotografie). Prosím vaše názory. Moc děkuji....

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
podľa mňa je to ten istý obraz, autor by asi nenamaľoval druhý rovnaký do detailov.
Registrovaný uživatel
Stejný obraz to určitě není.
Registrovaný uživatel
dula77: Dělal to poměrně často.
Registrovaný uživatel
Černobílé a podexponované podání barev hodně zkresluje. Podle mě je to stejný obraz. V novém rámu má víc obnažený pravý a dolní okraj.
Registrovaný uživatel
Za mě 2 rozdílné obrazy. Mimo jiných stromů to má i jiné poměry stran.
Registrovaný uživatel
Taky signatura je ve stejném místě vůči zřetelným skvrnám.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
jazzdr: Díky. Teď jsem si jistý, že mám ten obraz z výstavy. Tohle je neprůstřelné...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
floodland napsal
Za mě 2 rozdílné obrazy. Mimo jiných stromů to má i jiné poměry stran.

Ty různé poměry stran jsou dány jednak přerámováním (viz mezery u zadní strany obrazu na fotce v Galerii Národní), druhak úpravou digitální fotky. Obraz v Galerii Národní byl osvětlený shora a nejspíš focený trochu ze šikma. Při odstranění distorze se pak poměr šířky a výšky trochu změní.
Ale nevylučuji nějaké retuše v obrazu, nejspíš na obloze.
Registrovaný uživatel
jazzdr napsal
floodland napsal
Za mě 2 rozdílné obrazy. Mimo jiných stromů to má i jiné poměry stran.

Ty různé poměry stran jsou dány jednak přerámováním (viz mezery u zadní strany obrazu na fotce v Galerii Národní), druhak úpravou digitální fotky. Obraz v Galerii Národní byl osvětlený shora a nejspíš focený trochu ze šikma. Při odstranění distorze se pak poměr šířky a výšky trochu změní.
Ale nevylučuji nějaké retuše v obrazu, nejspíš na obloze.


Nebo byla digitálně přefocena a upravena i ta čb fotka.
Registrovaný uživatel
Tak pak to vypadá na přemalbu toho levého stromu. Tmavá kontura souhlasí, ale ta světle zelená je tam nově.
Registrovaný uživatel
Zajímavé. Že by zásah restaurátora, nebo nějakého tvořivce.
Registrovaný uživatel
Podle těch dvou fotek nesouhlasí horizont lesa vlevo a ten výrazný strom uprostřed - a asi ani řada stromů od něj doprava. Taky průhled na louky za tou řadou roští. O mraku na obloze ani nemluvě. Abyste eliminoval, že obraz byl necitlivě přemalován (a že z toho plynou ty rozdíly), musíte jej nechat prohlédnout a restaurovat.
Registrovaný uživatel
Horizont lesa vlevo jsem ochoten akceptovat jako ústupek při retuši nebe u černobílé fotky. Ale začínám se taky přiklánět k tomu, že byl spíš obraz trochu necitlivě přemalován při dřívějším restaurovaní.
Registrovaný uživatel
Ptal jsem se na názor starožitníka, který se obrazům dost věnuje a ten mi řekl, že rozdíly mohou být způsobeny fotografickým materiálem, světlem atd. A tehdy se prý retušovaly i fotografie. Opakuji, že černobílá fotografie byla pořízena v roce 1942. Tak nevím. Že to je ten obraz, tak o tom mě přesvědčila signatura (skvrny v okolí a umístění, viz co psal jazzdr...). Jinak ty postavy souhlasí do detailu. Je to záhada, díky za názory. A retuš poznám tou UV lampou?
Registrovaný uživatel
AdamekPOS napsal
Ptal jsem se na názor starožitníka, který se obrazům dost věnuje a ten mi řekl, že rozdíly mohou být způsobeny fotografickým materiálem, světlem atd. A tehdy se prý retušovaly i fotografie. Opakuji, že černobílá fotografie byla pořízena v roce 1942. Tak nevím. Že to je ten obraz, tak o tom mě přesvědčila signatura (skvrny v okolí a umístění, viz co psal jazzdr...). Jinak ty postavy souhlasí do detailu. Je to záhada, díky za názory. A retuš poznám tou UV lampou?

Pravdpodobně ano, pokud bude na laku. Jinak spíš restaurátor.
Registrovaný uživatel
Pokud máte aspoň trochu trénované oko a nebude to celý pod silnou vrstvou laku, tak retuše poznáte i bez UV lampy.
Registrovaný uživatel
Teď jsem se ptal po telefonu jednoho svého známého (je akademický malíř) kterému jsem to posílal na email. Říkal něco o fotografickém filmu, expozici (nepamatuji si přesně) a že bez jakýchkoliv debat se jedná o stejný obraz.
Registrovaný uživatel
AdamekPOS napsal
Teď jsem se ptal po telefonu jednoho svého známého (je akademický malíř) kterému jsem to posílal na email. Říkal něco o fotografickém filmu, expozici (nepamatuji si přesně) a že bez jakýchkoliv debat se jedná o stejný obraz.


Tak to máte dobrý.
Registrovaný uživatel
Kolemjdoucí: Takže podle vás to prostě není on? Budete trvat na svém původním názoru, protože ego nedovolí uznat omyl??
Registrovaný uživatel
O ego tady jde někomu jinému. Já jsem na základě fotek taky tvrdil, že to není jeden a ten samý obraz a ani teď nejsem 100% přesvědčen o opaku. Obraz je slušný, a jestli mi doma visí přímo ten z výstavy, nebo jeho varianta, by pro mě nehrálo roli.
Registrovaný uživatel
Díky. Já jsem si taky nebyl jistý a myslel jsem, že to je jiný obraz. Viz můj první příspěvek. Ale nejvíce mě přesvědčil ten argument od jazzdr, kde je jasně vidět, že signatura je v úplně stejném místě a jsou tam stejné skvrny. Jinak to byla i poměrně vyhodná koupě. Aukční síň ten obraz chybně prezentovala jako jiného Hlavsu než Oldřicha. Když jsem jim volal a ptal se na důvod, tak jsem dostal odpověď, že to asi Oldřich není, protože se podepisoval "Old. Hlavsa". To je nesmysl. Mám i obrazy přímo od vnuka malíře a spoustu jich signoval jenom "Hlavsa". A dost takových je i v obrazárně pátera Selichara.
Registrovaný uživatel
AdamekPOS napsal
Kolemjdoucí: Takže podle vás to prostě není on? Budete trvat na svém původním názoru, protože ego nedovolí uznat omyl??


Ale houby ego, pane. Jak jsem psala, nemyslím si, (stále si nemyslím), že třeba ten ústřední strom je stejný. Nebo ta zastíněná/osvětlená louka za tou kopačkou nejvíce vlevo... Nevím, zda se toto dá vysvětlit expozicí staré fotografie.
Ale klidně vám přiznám, že máte ten samý obraz.
Registrovaný uživatel
Kolemjdoucí: A váš názor je tedy jaký? Že se jedná o odlišný obraz a nebo že se sice jedná o stejný obraz, ale někdo tam provedl úpravy?
Registrovaný uživatel
AdamekPOS napsal
Kolemjdoucí: A váš názor je tedy jaký? Že se jedná o odlišný obraz a nebo že se sice jedná o stejný obraz, ale někdo tam provedl úpravy?


Obraz musel být nedávno restaurován, vypadá, že je jako nový. Ta malba mi přijde taková jednoduchá, nepromalovaná, přemalby by asi byly patrné. Nějaké rozdíly tam ale prostě vidím. Třeba se pletu, což je klidně možné. Vy máte obraz doma, tak vemte lupu a srovnejte různé detaily s tou starou fotkou, a pak si udělejte nějaký závěr.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 ... > »

Sběratel.com » Umění - obrazy » Je to ten obraz?

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1