Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Umění - obrazy » Je to ten obraz?

Vykupminci.cz
Numisargo

Je to ten obraz?

Moderátoři: smith, Wjem.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 2 3 4 5 6

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Takže si za to můžu sám, že jsem chtěl ušetřit na restaurátorovi, kdy restaurátor s licencí pro kulturní památky chtěl 5000Kč což se mi zdálo fakt hodně u obrazu v hodnotě 10000kč určitě máte škodolibou radost. Třeba to ještě dobře dopadne, může být fotka zavádějící.
Registrovaný uživatel
AdamekPOS napsal
Takže si za to můžu sám, že jsem chtěl ušetřit na restaurátorovi, kdy restaurátor s licencí pro kulturní památky chtěl 5000Kč což se mi zdálo fakt hodně u obrazu v hodnotě 10000kč určitě máte škodolibou radost. Třeba to ještě dobře dopadne, může být fotka zavádějící.


Tak jako... můžete si za to sám, protože jste si pro svůj obrázek vybral konzervátora s maturitou. (To, že nějaká střední škola "jako" vyučuje ještě restaurování obrazů nebo restaurování všeho (?), to je jen vábidlo na nové studenty)

Ale třeba je ta fotka opravdu zavádějící.
Koneckonců je to obraz jen za 10.000, jak píšete, tak asi o nic nejde.
Registrovaný uživatel
Tak ve srovnání s Chittussim to je obraz nízké ceny, ale deset tisíc je pro mě hodně, hlavně jako pro sběratele je to pro mne unikát, protože existuje jenom jeden kus a visel na té posmrtné výstavě...
Registrovaný uživatel
5.000,- by mi taky přišla přestřelená cena. Na druhou stranu chápu, najít dobrého restaurátora není vůbec snadné. Moje nejhorší zkušenost je paradoxně z galerie, kde jsem prodával obraz. Neprodal se, ale k mému zděšení ho dal majitel galerie bez mého vědomí vyčistit. To ještě dopadlo relativně dobře, bohužel akční "restaurátor" při té příležitosti zamaloval dobové popisy na druhé straně. Majitel galerie mi obraz pak vracel se slovy: "Snad se nebudete zlobit, že jsem ho nechal vyčistit, aby se lépe prodal. Máte to za 3.000,-. Dal jsem to vedle k pánovi, co maluje obrazy, proto to je tak levné." Na to nemáte ani co říct. Restaurování je složitý obor a ke svému restaurátorovi musíte mít 100% důvěru. Pokud máte obraz pro své potěšení, nevyplatí se šetřit, protože pak tam ty chyby uvidíte už napořád. Tak snad to tady dopadne ještě dobře, až se udělá povrchová úprava, tak se to může zlepšit.
Registrovaný uživatel
Pánové čištění olejového obrazu není restaurování .Když má obraz v pořádku barvy , neodpadávají a nedrolí se , dá se to přirovnat k mytí auta .Zvolíte odzkoušený roztok ,auto umyjete , necháte oschnout a znovu navoskujete aby bylo chráněno .A auto je zase jako nové .A podobně je to s obrazy .Jediné úskalí může být v tom , že když je obraz namalován na kartonu ,ale občas i na plátně .Může se stát , že podklad a nebo i spodní vrstvy malby jakoby „odsál“ olej z vrchní vrstvy a některé části obrazu se zvláště po vyčištění lesknou více , jiné méně nebo vůbec a vytváří to dojem fleků Ale i to se většinou odstraní závěrečným lakem který vše sjednotí a nebo jsou techniky , kdy se pomocí past ze lněného oleje dá sytost barev časem obnovit.Stává se to ale spíše výjimečně , zvláště když se obraz nacházel celá desetiletí v zakouřeném prostředí atd….Ale většinou opravdu stačí obraz vyčistit alkoholem , nechat oschnout , přetřít závěrečným lakem , třeba damarou a je jako nový .Člověk se ale nesmí leknout , že vypadá jinak než jak ho znal před vyčištěním… A kdo se chce trochu seznámit s problematikou barev a dalších věcí na toto téma –sice stará , ale doposud nepřekonaná literatura….
https://docplayer.cz/356292-Bohuslav-slansky-malirsky-a-restauratorsky-material.html
Registrovaný uživatel
poradnydest napsal
Pánové čištění olejového obrazu není restaurování .Když má obraz v pořádku barvy , neodpadávají a nedrolí se , dá se to přirovnat k mytí auta .Zvolíte odzkoušený roztok ,auto umyjete , necháte oschnout a znovu navoskujete aby bylo chráněno .A auto je zase jako nové .A podobně je to s obrazy .Jediné úskalí může být v tom , že když je obraz namalován na kartonu ,ale občas i na plátně .Může se stát , že podklad a nebo i spodní vrstvy malby jakoby „odsál“ olej z vrchní vrstvy a některé části obrazu se zvláště po vyčištění lesknou více , jiné méně nebo vůbec a vytváří to dojem fleků Ale i to se většinou odstraní závěrečným lakem který vše sjednotí a nebo jsou techniky , kdy se pomocí past ze lněného oleje dá sytost barev časem obnovit.Stává se to ale spíše výjimečně , zvláště když se obraz nacházel celá desetiletí v zakouřeném prostředí atd….Ale většinou opravdu stačí obraz vyčistit alkoholem , nechat oschnout , přetřít závěrečným lakem , třeba damarou a je jako nový .Člověk se ale nesmí leknout , že vypadá jinak než jak ho znal před vyčištěním… A kdo se chce trochu seznámit s problematikou barev a dalších věcí na toto téma –sice stará , ale doposud nepřekonaná literatura….
https://docplayer.cz/356292-Bohuslav-slansky-malirsky-a-restauratorsky-material.html


No, tak to tedy nevím, proč ke každému čištění obrazů přistupuji se staženým pozadím. Čištění malby je velmi důležitá součást restaurování, protože tam chyby a omyly bývají nevratné! Co poškodíte neodborným čištěním, to pak už nezachráníte. Ani vy, ani žádný váš kolega v budoucnosti.
Proto samotnému čištění předchází sondážní průzkum, který upřesňuje, jakou kompozici rozpouštědla použít, aby rozpouštědlo atakovalo špínu, případně přemalbu, nikoliv však originál.

Tak jednoduché, jak to tady popisujete, to opravdu není.
Registrovaný uživatel
Slánský píše: "Význačnou vlastností alkoholu je jeho prudké působení na uschlý olejový film, linoxyn, který jím silně nabobtnává a zároveň měkne, takže jej lze lehce mechanicky odstranit. Stačí jej setřít vatou smočenou v terpentýnu. Pro tuto vlastnost je alkohol odedávna oblíbeným prostředkem při smývání starých olejových přemaleb a olejových laků, ačkoli jeho příliš prudký, téměř okamžitý účinek způsobil na malbách starých mistrů již nesmírné a nenahraditelné škody. V rukou nezkušených lidí nebo nepoučených restaurátorů je alkohol nebezpečným prostředkem, před jehož používáním je nutné důrazně varovat."
U diskutovaného obrazu Old. Hlavsy nelze z fotek poznat, jestli byl obraz vůbec ošetřený závěrečným lakem, natož jestli byly barvy před jeho nanesením dostatečně zaschlé.
Jestli je zešednutí obrazu způsobené dehtem z cigaret, pak čištění lihem nebude dobrá volba.
« Poslední úpravu provedl(a) jazzdr v 8. 4. 2024, 8:48. »
Registrovaný uživatel
Pánové,obrazy které tady rozebíráme jsou z minulého století dělané do jednoho technikou alla prima.Tam se žádné lazury nedají očekávat .Autor šel do plenéru , hodinu nebo několik maloval a obraz byl hotový .Mnohdy se ani nenamáhal se závěrečným lakem, nebyl důvod , olejové barvy byly po zaschnutí leskem sjednocené a obraz mohl jít do světa … Jediný problém při čištění by mohl vzniknout , kdyby se jednalo o kombinovanou techniku , tedy třeba olej a temperu , ale kdo by se v plenéru něčím podobným zabýval. Slánský byl restaurátor , který se narodil v roce 1900 a zaměření jeho činnosti bylo tedy na starší věci kde se mnohdy opravdu složitě používaly lazury atd… Ale obrazy moderny –zvláště krajinomalby XX.století až na výjimky vznikaly během pár hodin v plenéru a tak zde moc překvapení nehrozí. Nakonec obraz se nečistí , i když jsem to zde k tomu přirovnal tak , jako se myje auto :- )) Nejdřív se vyčistí malý kousek někde na straně a když člověk vidí , že je to v pořádku pokračuje dál .A kdyby se mu náhodou něco nezdálo , požádá prostě o pomoc povolanější
Můžeme to tady rozebírat skoro neomezeně dlouho a každý z nás bude mít svým způsobem pravdu .Ale není lepší zajít do bazaru , koupit za dvě stovky obrázek z minulého století a vyčistit si ho ,pak přelakovat a vidět v přímém přenosu jak se rodí restaurátor amatér :- ))) To přelakování-ošetřením závěrečným lakem je ale většinou nezbytné .Po vyčištění obraz skoro vždy částečně ztratí lesk a občas jakoby zflekatí /někdy vypadá až ztraceně :- )) / ale ten závěrečný lak ho zase rozzáří , barvy sjednotí a obrázek bude vypadat , jako ze snu žen …tedy jako zamlada … :- )).

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 2 3 4 5 6

Sběratel.com » Umění - obrazy » Je to ten obraz?

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1