Moderátoři: dejvy, smith, ikanek, regula_jan

Naprosto souhlasím s Pavel III. To třistaleté "úpění a trpění" pod Habsburky, o kterém se psalo, je absolutní nesmysl. Už jen ta skutečnost, že za Rakousko - Uherska u nás vznikly základy průmyslu, rozvoj dopravy - zejména železniční, hspodářský rozvoj (byli jsme nejrozvinutější zemí R -U) tento blábol naprosto popírá. Vznik Československé republiky v roce 1918 byl iniciován skupinou fanatiků a s odstupem času se jeví jako fatální omyl.


Emise známek Pošta Československá 1919 je regulerní pouze z částí. Bohužel část hodnot vznikla z osobní iniciativy lidí, kteří se u výroby přetisků nacházeli a bohužel relevantní literatura tyto podvody zlegalizovala. Spíše bych očekával, že budou s odůvodněním odmítány, ale je to pouze zbožné přání. Nyní jsou brány jako oficiální a nikdo nezkoumá jakou cestou jednotlivé hodnoty vznikly.
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz

blažek007, a ten blábol o 300 letém utrpení nakonec vyvrcholil i I. sv. válkou, a kdo to odskákal- obyčejni lidi, podle vás ani nebyly oběti. Spousta národů si oddychla i ti Taliáni. A pak každý přetiskoval R-U známky jenom ze srandy. Každý národ i zem chtěl jít svou cestou, ale bez R-U. A co se týče vědecko- technické revoluce ta by probíhala i bez F.J.1.

No jo no ,po rozpadu R-U jsme byli možná i na vyšší úrovni než Rakousko, zas budeš oponovat tím, že vše zůstalo po R-U. Jasné . Ale co se týče teď, tak je to dané tím, že jsme se za komančů uzavřeli světu- bohužel za přispění SSSR. A ten deficit dohánět to je problém. Ale svět se změnil, anebo my jsme zaspali....
Nelze srovnávat dobu teď a před 100 lety.


Historie je mnohem složitější, než se zde snažíte naznačit, kdy v žádném případě neberete v potaz širší mezinárodní situaci (ve dvou větách nejde meziválečnou oblast našich dějin zhodnotit). Je to velmi složitá problematika, ve které bychom našli několik politických chyb, ale odmítám hodnotit svět černobílými brýlemi, protože těch kladů bychom napočítali s určitostí více.
Pokud chcete zaujímat stanoviska, musíte být vždy konkrétní, navíc zmapovat důvody vzniku a zhodnotit odkazy jednotlivých historických dějů. Váš článek ve své podstatě neřekl nic, navíc je z pohledu celkového kontextu zcela chybný.
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz

Takové ne. Polsko, Západní Ukrajina přetiskovali známky hned z provozních důvodů (nebo měli aspoň tu snahu, Západní Ukrajina ani další podobné útvary dlouho nevydržely), Mareš, Horner a další jsou soukromá iniciativa. Slováci a Rusíni (Podkarpatská Rus) nic takového nedělali, odtud žádné podobné přetisky nejsou známy. Ty ze Slovenska jsou iniciované z Prahy a jsou úřední (Šrobár = "vládce Slovenska") či minimálně poloúřední (Skalické - Blahovo = "ministr pro Slovensko"), které se ale v praxi moc neuplatnilo, obě dělané krátce po obsazení daného území (i když Šrobárovi to trvalo delší dobu). Další jsou neúřední a poštovně (asi) nepoužívané (Vídeň, Ružomberok, pokud to není to samé), ale taky nepochází z vlasteneckého nadšení Juraja akéhokolvek Kováča. Další pak je Kremnické provisorium (o tom vím hlavně to, že existuje) a Ersekújvár provisorium, které souvisí s válečnými událostmi a má spíš charakter provisorních doplatních (a na dopise jsem to nikdy neviděl, což nemusí nic znamenat).
Pošta 1919 je blbá v tom, že je jaksi navíc, v době kdy už ty přetisky neměly žádnou faktickou potřebu, kromě jediné - příjem. A pro zvýšení efektu prodáváno za dvojnásobek nominále aniž by to bylo na známce vyznačeno a zdůvodněno. V Lajtabánságu prodávali jednu emisi taky s příplatkem, který je ale na známce vyznačen (pravda až po protestech) a úředně zdůvodněn k čemu to je dobré (jestli bylo nebo ne nemá cenu řešit, tehdy to netušili).
A k tomu utrpení: "Pod Rakouskem ještě trochu trpíme, ale dá se to vydržet". Co se týče utrpení za války, tak to bylo na všech stranách, vinit z toho konkrétně a hlavně Rakousko je blbost. Já bych to viděl na Gavrilla, kterému to taky (čeští) bachaři dávali jasně najevo. Zamordovaný Ferdinand sice nebyl pacifista, ale do války se rozhodně nehrnul a byl protivá temu aby se hrnuli jiní. Co by bylo později "kdyby" nemá cenu řešit, v podstatě to nelze ani odhadnout, ale pokud by R-U zůstalo v míru, dnešní Sarajevo by na tom bylo nejspíš po všech stránkách lépe, akorát Srbové by museli na své Velkosrbsko buď zapomenout, nebo ho šířit jiným směrem.
Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.