Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Antické mince » Keltské mince

Vykupminci.cz
Numisargo

Keltské mince

Moderátoři: Misak33, smith, tenzor.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 54 55 56 57 58

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Já bych tu první viděl na drachmu Dachreiter(taky nazývanou Kugelwange mit Rad) ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Dobrý den
Po delší pauze bych Vám chtěl představit zajímavou minci s velmi atypickým znakem na lícové straně mince. Tento nebo podobný typ jsem nenalezl v žádném mě dostupném katalogu.
Jedná se o neurčený obol (pracovní pojmenováním "Rybář"), váha mince 0.58g a rozměry 8,8 až 9,5 mm.
Vzdálená podobnost by tu mohla být s typem Roseldorf II.
Hlavním tvarem na líci je znak připomínající "Háček na ryby", představovat může i něco úplně jiného, snad hada či něco z mytologie Keltů.
Koník na druhé straně je již ražen z velmi opotřebovaného razidla a k tomu odpovídá i špatný stav koně viz. obrázek.
Jak je vidět u keltských mincí je stále možnost narazit na nezdokumentovanou ražbu, což je zajímavý fenomén, který u ostatních novějších mincí moc nezažijete.
Děkuji za pozornost.
PS: Chcete poradit nebo prodat keltské mince? (hlavně z území Boii)
kontakt: halamka.pavel@email.cz

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Něco málo k 1/2 Obolům.
Věděli jste že v katalogu od p.Militkého KELTSKÉ MINCOVNICTVÍ VE 3. A 2. STOLETÍ PŘED KRISTEM V ČECHÁCH je evidován jen jeden kus 1/2 obolu, viz.foto z popisu a mince.
Chtěl bych Vám představit další možné adepty.
První mince velmi podobná výše zmiňované 1/2 obolu. Váha 0,22g, průměr 4,5-5,3mm, mince má o něco menší průměr než jeho vzor, navíc je vidět na líci mince náznak hlavy s okem.
Druhá a třetí mince jsou podobného vzhledu a jistě patří ke společnému typu mince.
Lze usuzovat oválným tvarem mince tak podobnou raznicí, kde lze vidět přední a zadní část koně, u první i s viditelnou hřívou. Váha 0,24g/0,21g, průměr 4,2-5-9 / 4,1-6,3mm.
Mince byli pravděpodobně ražené (dle jejich váhy) v pozdní fázi předoppidálního A3 a nebo začátku oppidálního období B1.
Jak je vidět, mohli by 1/2 oboly plnit svojí peněžní fukci ve větší míře než si dodnes myslíme.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
ja osobne by som to za 1/2 obol nepovažoval. Bežný obol v peknom stave má 0,3g. Toto by som pokladal za nepodarok.
Registrovaný uživatel
Obol 0,3g? To spíš ne. Oboly měly cca 0,7-0,9g v pěkném stavu a velmi pozdní oboly tak 0,4g. Nepleteš si to se 1/24 statéru?
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
« Poslední úpravu provedl(a) denar v 26. 8. 2023, 8:49. »
Registrovaný uživatel
denar napsal
Obol 0,3g? To spíš ne. Oboly měly cca 0,7-0,9g v pěkném stavu a velmi pozdní oboly tak 0,4g. Nepleteš si to se 1/24 statéru?

V poslední fázi mincovnictví můžou mít klidně i 0,3g viz. typ Trenčanské Bohuslavice.
Registrovaný uživatel
36, 32, 31g posledný karlštejn bol v menovom systéme so simmeringom a hexou.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Asi 10 rokov dozadu som bol na jednej prednáške, kde pán J. Frohlich mal tiež tendenciu zaviesť nový nominál 1/2 obol u slovenských keltov. Neviem ako pokročil vo svojom výskume.
Teraz myslím pôsobí v ČR.
Registrovaný uživatel
Jen dodám že mince pocházejí z Čech, oboly ze závěrečné fáze z Moravy a západního Slovenska, Karlstein a Trenčanské Bohuslavice mají především miskovitý tvar s průměrnou váhou 0,3-4g a docela velkým průměrem mince 8,5-9,5, jsou docela tenké, na to malé množství stříbra je dokázali docela pěkně vyrazit tak aby měla mince velký miskovitý průměr.
Registrovaný uživatel
nominál 1/2 obol podľa mňa nemal z praktického hľadiska žiadny význam. Bol by zle rozlíšiteľný od obolu vzhľadom na rovnakú ikonografiu a nepatrný rozdiel vo váhe. Ak teda každý nominál mal svoju stanovenú hodnotu. Ak sa kov vážil pri každej transakcii, tak Kelti nemali problém sekať mince na dovyvažovanie.
Otázne je ako reálne fungoval celý peňažný systém v tej danej dobe.
Registrovaný uživatel
Dobrý den .
Kamarád mě poprosil , zda bych mu nedokázal určit keltské drachmy , které si zakoupil na Sběrateli.Bohužel to nedokážu, vím jenom , že nejsou ani české a ani asi podunajské… Kdyby někdo věděl něco bližšího o provienci .Shodou okolností se podobné nabízejí i na Aukru,ale protože prodejce také neuvádí přiřazení ,tak předpokládám , že to neví .Fotky mi bohužel poslal ne úplně z nejostřejších .Děkuji za případné určení.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Jedna mi připomíná oblast Galie myslím Sequani? ale z paměti nevím přesně.
Až budu mít čas, tak se na to podívám a dám obrázky.
Ono by bylo dobré kupovat mince na kterých je něco vidět, případně s pořádným popisem. A jestli to má pro radost, tak se zase netrápit s detailním určením - prostě keltská mince se stylizovaným "typickým" koníkem a portrétem.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Děkuju za určení .On to má opravdu jenom pro radost .Zajímá se o historii a archeologii a využil veletrhu k tomu , aby si udělal radost :-)) Mince byly také celkem cenově přijatelné, kus asi 600 korun... Ještě jednou děkuji :- ))
Registrovaný uživatel
Já se nato ještě podívám, nebo ať zkusí hledat sám Galie.
Jedna mince mi přijde jako tahle s "rohy".
Central Gaul, Sequani. Ca. 100-50 B.C. AR quinarius (13 mm, 1.91g)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Děkuji moc.Je to ono .Už jsem mu to přeposlal a většinu se mu podařilo dohledat :-))

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 54 55 56 57 58

Sběratel.com » Antické mince » Keltské mince

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1