Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pokec o mincích » Měnové systémy naší historie.

Vykupminci.cz
Numisargo

Měnové systémy naší historie.

Moderátoři: Koniáš, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Když se s dovolením ještě vrátím k době okolo vydání Zlaté buly sicilské, v současnosti vychází románová freska Přemyslovská epopej, která bude čtyřdílná a každý díl bude pojednávat o životě českého krále, zatím vyšly dva díly, Velký král Přemysl I. Otakar a Jednooký král Václav I. Docela mne zaujala nedávná recenze v televizi, respektive rozhovor s autorem ságy, mohla by to být celkem zajímavá literatura, která by mohla čtenáře poutavě vtáhnout do středoevropské atmosféry 12. a 13. století a pochopit některé události a politicko-společenské relace, které měly vliv i na monetární politiku českého státu. Možná se ale mýlím a sága bude spíš jen takový lehčí románový žánr, tedy by mne zajímalo, zda to někdo četl a zda by to mohl doporučit, cena knihy není zrovna nejnižší.
« Poslední úpravu provedl(a) Hurley v 25. 9. 2012, 21:40. »
Registrovaný uživatel
Některé, hlavně starší oblasti české historie jsou poměrně dobře zpracované. Já bych se rád zastavil u doby vlády Ferdinanda II , období třicetileté války a hlavně u Albrechta z Valdštejna. Toto téma popsalo několik autorů, ale já mám poměrně blízko k jedné starší publikaci, kterou napsal Josef Janáček.
Se jménem Albrechta z Valdštejna jsou spojeny téměř všechny události, které nám tato doba nabízí. Patřil do bezvýznamného rodu a měl se tedy stát neviditelnou postavou naší historie, ale touha po kariéře, kdy byl schopen téměř všeho, ho vynesla na vrchol moci. Nejdříve měl štěstí, že se výhodným sňatkem dostal k velkému majetku a ten záhy vsadil na zranitelného Ferdinanda II, kterému pomohl. Byl členem de Wittova konzorcia, které mu vynášelo také určitý zisk, ale nepatřil k hlavním postavám. Spíše se soustředil na armádní kariéru, kde dosáhl vysokého postavení a peníze získával touto cestou, kdy celé jeho panství bylo uspůsobeno potřebám armády. Zjednodušeně řečeno, dával zakázky sám sobě. Jak jeho hvězda stoupala, získával od císaře, odměnou za dřívější služby, skonfiskovaná panství a stal se z něho jeden z nejbohatších mužů doby a proto mohl vždy postavit velice silnou armádu. Říká se, že byl velmi schopný vojevůdce, ale podle mého názoru je tato teze trochu nadnesená, protože měl víc peněz než nepřítel a dokázal toho jen využít. Na sklonku života, na začátku třicátých let, byla jeho vojenská rozhodnutí velmi nejednoznačná, až špatná. Možná, že to způsobila nastupující nemoc. To je i případ nabídky, aby se stal Českým králem, kdy nebyl schopen zaujmout jasné stanovisko, lavíroval mezi loajalitou a myšlenkou na zradu Ferdinanda II, což byl také důvod jeho vraždy, i když asi zbytečné, protože jeho život by již neměl dlouhého trvání.
Jeho mince se mě vždy líbili a pamatuji si, jak jsem se kdysi chodil dívat do NM na jeho desetidukát, který tam byl vystaven. Bral jsem ho jako naprosto nedostupnou minci, ale pravda bude asi taková, že se i zde bude jednat hlavně o peníze. Před pár lety byla v Německu dražena krásná kolekce jeho mincí a myslím, že většina jich skončila v našich sbírkách. Byl zde i desetidukát, ale co mě zaujalo, to byly hlavně půltolary a některé tolary, které jsou asi ještě sběratelsky zajímavější. Další desetidukát se dražil v aukci Aurey a další jsem zahlédl nyní v jedné švýcarské aukci, i když kvalitou je horší. Peněžní trh byl jeho mincemi pravděpodobně zaplaven, protože si emitend dal, přes své ražby, hodně záležet na svém postavení. Po jeho smrti byla spousta jeho mincí z oběhu stažena a přemincována, což se týkalo hlavně větších nominálů, ale například tříkrejcary jsou i dnes na sběratelském trhu velmi často vidět.
Toto je velmi zajímavé období, protože má v sobě vše, co si může numismatik, sběratel a také amatérský obdivovatel naší historie, přát.
Vše jsem psal od boku a proto se omlouvám za některé nepřesnosti, nebo některé moje názory, které se nemusí shodovat s názory jiných, ale úmyslně jsem psal pouze v náznacích, protože věřím, že někdo zvedne moji hozenou rukavici.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Moderátor
Hurley napsal
Když se s dovolením ještě vrátím k době okolo vydání Zlaté buly sicilské, v současnosti vychází románová freska Přemyslovská epopej, která bude čtyřdílná a každý díl bude pojednávat o životě českého krále, zatím vyšly dva díly, Velký král Přemysl I. Otakar a Jednooký král Václav I. Docela mne zaujala nedávná recenze v televizi, respektive rozhovor s autorem ságy, mohla by to být celkem zajímavá literatura, která by mohla čtenáře poutavě vtáhnout do středoevropské atmosféry 12. a 13. století a pochopit některé události a politicko-společenské relace, které měly vliv i na monetární politiku českého státu. Možná se ale mýlím a sága bude spíš jen takový lehčí románový žánr, tedy by mne zajímalo, zda to někdo četl a zda by to mohl doporučit, cena knihy není zrovna nejnižší.


Dnes se mi podařilo zhlédnout Zlatou bulu sicilskou (a další tři listiny) na výstavě v Archivu - otevřeno bylo dříve než v původně avizovaných 10 hodin a čekali jsme jen necelou hodinu (při našem odchodu však fronta vypadla na několikanásobně delší čekačku).
Doba vlastní prohlídky je pro velký zájem zkrácena na 5 min, ale nelituji stálo to za to. Překrásné "výtvarné" dílo je především zlatá bula u listiny Karla IV.

1.díl Hurleyem dotazované přemyslovské epopeje od V. Vondrušky jsem přečetl za 5 dní dovolené - také nelituji - je třeba to brát jako historický román, nikoliv faktografickou knihu, nicméně hlavní data a postavy samozřejmě odpovídají a k určité přestavě o dané době - mocenských bojích mezi Přemyslovci (nejen mezi Vladislavskou a Soběslavskou větví rodu, ale ještě k tomu moravští), zemském uspořádání v naších zemích a vztahu k říši - to napomoci může.
Kniha je napsána čtivě, její 1. díl končí ještě před získáním královského titulu Přemyslem Otakarem I.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2

Sběratel.com » Pokec o mincích » Měnové systémy naší historie.

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1