Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Námětová filatelie » Námětové bádání a tvorba tématických exponátů

Vykupminci.cz
Numisargo

Námětové bádání a tvorba tématických exponátů

Moderátoři: dejvy, pavlinka, regula_jan, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 ... > »

Autor Příspěvek
Moderátor
Toto téma zakládám pro řešení otázek jak založit tématickou sbírku či jak uspořádat tématický exponát atd.

A hned taky něco nadhodím:

Podle mého sledování existují dva druhy tématických exponátů či sbírek:
1) "vědecká", kdy se rozebírá jeden námět či téma. Dejme tomu lodě - "Od tonoucího se k proudovým člunům a ponorkám", kde jury vytkne, že v exponátu chybí plachetnice Lloyd a v exponátu Čertoryje není makkos vízjel ( ;) ), i když Čertoryje dost možná patří spíše do druhé skupiny ->
2) "povídavá", kde se dotyčný sběratel snaží předvést cokoliv co by mohlo ilustrovat něco, co se týká dané problematiky, ale konkrétní známky k tomu buď ani neexistují, nebo je jich jen poskrovnu, ale je hromada ilustrujících. Typicky - životopisy nebo snad něco jako "má rodná obec*" (nemyšleno poštovní historie). U těchto témat to bude mít jury složitější.

* Moje rodná obec se nachází v Evropě, v ČR, na Moravě ... severně za humny se začíná (nebo končí) Moravský kras ... ve druhohorách zde byl mořský břeh ... proháněli se tu šavlozubí tygři, mamuti a jeskynní medvědi ... první písemná zmínka je u Ptolemaia (byť s tím někteří badatelé polemizují) ... v roce 1867 (nepamatuju - příklad) byla založena pošta a podle posledního sčítání lidu (jedna z nejškaredších známek ČR jako ilustrace) zde žilo XY obyvatel ... průmysl, vyhlídky atd.

Je to tak nějak či nějak jinak?
Moderátor
Nooo s tou rodnou obcí by to bylo zajímavé. Co se týče Čertoryje, tak její prezentace by byla na několik mnoho způsobů. Samotná, zvířata, květinky, vše dohromady, geologie, meteorologie. Seznámit lidi jen s chráněnýma věcma nebo představit všechny nebo v případě kytek jaro-léto-podzim-zima (tady by byla zima hodně prázdná, což mě irituje a proto jsem to tak nedělala, ale kdo ví...) Když jsem nevěděla, jak ukázat středisko správy, která má na starosti Čertoryji (Bartolomějské náměstí ve Veselí nad Moravou)tak mně Vojta napsal- s tím si nedělej starost. Horko těžko budou špekulovat, kde vůbec leží Česko.
Když už teda budovat tématickou sbírku, tak ne jenom známky, ale i všechny filatelistické materiály okolo. Čekankový kořen se používal na Cikorku- náhradní kávovina. Proto třeba perfiny fi. Francka synové- výrobce kávovin. A že jich teda měli druhů! Medvědí česnek se používal ke všemu možnému. Chci to dokumentovat taky lístkem polní pošty z nemocnice z Ruska, kde se používal k desinfekci, když došla chemie. To je tematická sbírka! Samotné známečky jsou prostě málo. ;)
Moderátor
Á, tak nemyslel jsem pochopitelně jen známky, kupříkladu k založení pošty by se hodil dopis (koresponďák) z doby blízké založení z pošty odeslaný či přijatý. Ale tak pro jednoduchost. Někteří by to mohli vzít i jako volnou třídu (a pak bys Francka mohla dokumentovat i účtenkou ;) ), což by mohlo být sice zajímavé, ale kouká z toho spíše muzejní exponát. 8)
Perfiny jsou dobré, ale k tomu člověk musí asi mít katalog (identifikační celistvosti, to bývá nesnadné a z většiny to není úplně zřejmé ke komu to patří), to vůbec nechápu jak se mnohým podařilo dát dohromady celé sbírky těchto. Ani nevím jestli třeba od nás nějaký perfin pochází. (Z Brna jich zase bude mraky.)
Registrovaný uživatel
Pavle trocha sme sa v tom Zapadnom Madarsku odklonili , tak asi vsetko od prispevku 50 by asi bolo lepsie presunut sem
_______________
Moderátor
No, ale to nejde (jak bylo řečeno jinými jinde). Jedině by se to muselo překopírovávat jako citace a tam smazat. Ale nevím, jestli by nezanikly obrázky.
Registrovaný uživatel
Pre Pavel_III. Som zberateľ z inej sekcie, ale potreboval by som od Vás radu a neviem, kam to vložiť. A máte skrytý mail. Môžete sa mi prosím ozvať na miciko@centrum.cz. Potom prosím tento príspevok vymažte. Ďakujem.
Moderátor
Všimla jsem si, že i toto naše miniaturní vlákno, má jakous takous čitatelskou základnu. To zde není nikdo, kdo by si chtěl třeba udělat námětový exponát nebo jinak- máte doma dětičky, kterým by jste jednou přenechali svoji sbírku? Dejte jim sbírat námětovky, kterých máte doma beztak dost a pomožte jim s nějakým exponátem. Mládežníků je u nás v republice jako šafránu a já prostě nutně za sebe potřebuju nějakou slušnou náhradu :D ! Na tom exponátku se naučí přemýšlet o známkách jinak, než jen jak je olíznout na dopis. To, že se dá i ve vystavování někam posunout i s levným exponátem, mohu doložit i svou výstavní kariérou. Mám prostě velkou obavu z toho aby ty moje pozlata ze světových výstav nezostala i do budoucna těmi posledními, které česká mládežnická filatelie dosáhla. Momentálně je to prostě fakt a já nevidím ten světlý bod vepředu. Pokud se vaše děti do něčeho pustí, tak se ptejte! Myslím, že je zde dost vynikajících námětářů, kteří to někam dotáhli a kteří poradí se záludnostmi tohoto koníčka. ;)
Registrovaný uživatel
Mas pravdu, ve svem okoli neznam deti, ktere by sbiraly znamky potazmo vubec neco sbiraly (to je samy tablet, facebook atd. a ani ven to moc nechodi ... nas byl problem dostat vecer domu a dnes je problem dostat deti ven). A na Sberateli si vetsinou pripadam jak na schuzi domova duchodcu. Ja na zakladce sbiral kdeco a to mi vydrzelo doted :-) Syn ma sest a nejvic ho bavi auta a psi, toz uvidim jestli ho znamky chytnou.
Registrovaný uživatel
Abych se přiznal, stále nechápu budování tématických sbírek, protože podle mého názoru postrádají atributy filatelie jako takové a jejich primárních zákonitostí. Z tohoto důvodu nechápu ani skutečnost, kdy jsou tyto sbírky připuštěny do soutěží.
Pokud si položíme některé otázky, odpovídajících odpovědí se nedopracujeme.
Co je to filatelie, na čem se zakládá?
Asi se shodneme, že filatelie je obor, který zkoumá poštovní služby v daném historickém období a na daném území s přihlédnutím k nástrojům pošty, které k přepravě zásilek slouží. Tedy můžeme zkoumat známky samotné, jejich hodnoty, typy, barevné odstíny atd., ale také dnes velmi preferované celistvostí a to především z pohledu tarifů. Nějak stále se nemohu ubránit podezření, že tématická sbírka z této skutečnosti neobsahuje téměř nic, protože pokud si zvolím jedno téma, například konkrétního motýla, moje sbírka bude překračovat veškeré hranice, které klasická filatelie má obsahovat.
Omlouvám se jednostranný pohled, nechci tuto diskusi narušit, ale stále nemohu pochopit dnešní situaci, kdy jsou v soutěži nedaleko od sebe tématické sbírky a sbírky klasické filatelie, které jsou tvořeny pouze z velmi omezeného sběratelského materiálu a co je podstatné, které mají svou myšlenku a svůj výsledek ze zkoumání určitého historického úseku.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
Evropa1: Protože pak třeba vidíš jak takový motiv byl zpracován v různých státech a v různých obdobích.
Moderátor
Přečti si toto: http://cs.wikipedia.org/wiki/Filatelie Máš tam hezky napsané, co to je Filatelie. Holt tento obor se skládá z různých odvětví a jedním z nich (plnohodnotných!) je i námětová filatelie. Není v tom nic víc. Ne každý ve známkách vidí chyby na Hradčanech a kdy a kde je jak někdo nalepil na obálku. Někomu se prostě líbí květinky a udělá z nich hezkou sbírku a potažmo solidní exponát. Jinak ve filatelii se nesoutěží! Není totiž o co soutěžit. Ve filatelii se jen vystavuje a odměnou je v lepším případě pěkně vyvedená medaile a možná barevný diplom. Něco jako první, druhé,.......místo prostě není. A ještě jednu věc mám. Chceš opravdu tvrdit, že tématický exponát (na rozdíl od klasického) nemá myšlenku? Stál jsi někdy na špičkové výstavě před opravdu dobrým tematickým exponátem? Nejlepšími světovými vystavovateli tématických exponátů na dnešních světových výstavách, jsou bývalí vystavovatelé klasiky, kteří svůj "bývalý" materiál použili i do této třídy. Dnešní exponáty nejnovější generace tematických exponátů, by mohly být v klidu vystavené i ve třídě poštovní historie. A to je prostě fakt.
Moderátor
Klasická sbírka, kde se do detailní mrtě zkoumají různé odlišnosti až pošetilosti (např. Hradčany aj.) běžného občana - nefilatelistu určitě ke shlédnutí natož k jásotu nepřinutí. Zato zajímavé známkové obrázky, zajímavě tematicky tříděné a uspořádané ano... ;)
« Poslední úpravu provedl(a) Wjem v 5. 2. 2015, 18:50. »
Registrovaný uživatel
evropa: názorů na filatelii a definic je jistě mnoho, ale mám pocit, že ta tvoje se spíše týká "sekce poštovní historie". A celkově mi tvůj pohled na problém přijde poněkud rigidní a vážný či vědecký (bez urážky, samozřejmě:) Vždyť je to koníček... (nebo by to měla být hlavní podstata). Samozřejmě ale ten z nejseriosnějších, srovnatelně např. s numismatikou, neporovnávat s figurkami z kindervajec. Ale já jsem samozřejmě jako zanícený filatelista ne cela objektivní;) Jistě je rozdíl mezi "klasickou filatelií" a námětovou, ale z mého pohledu se cokoli, co se týká poštovní historie a otřelo se to o známku, celistvost či celinu, dá nazvat filatelií. Čili sběratele poštmistrovských uniforem bych asi filatelistou nenazval, ale pokud má sbírku jen zelených známek, je pro mě taky filatelista.
Registrovaný uživatel
Wjem napsal
Klasická sbírka, kde se do detailní mrtě zkoumají různé odlišnosti až pošetilosti (např. Hradčany aj.) běžného občana - nefilatelistu určitě ke shlédnutí natož k jásotu nepřinutí. Zato zajímavé známkové obrázky, zajímavě tematicky tříděné a uspořádané ano... ;)


Ale klasická filatelie se v dnešní podobě nezakládá na tom co zmiňuješ. To se mě nelíbí také. Kdysi jsem sbíral I emisi 1850, měl jsem štěstí, že jsem byl v kontaktu se sběrateli, kteří do sbírky zařazovali pouze celistvosti a to je opravdu o něčem jiném. Stačí se pak věnovat pouze určitému tarifu a shromažďovat různé frankatury. Jistě se shodneme, že se jedná o skutečnost, kdy každý dopis nese jisté znaky originality a je to především běh na dlouhou trať, protože zde je počet exponátů konečný. Nikdy nemohu vyrábět umělé raritky, jak to dělají někteří sběratelé, kteří se zabývají moderními, dnes ještě platnými známkami a to platí ve všeobecné rovině.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
« Poslední úpravu provedl(a) Evropa1 v 5. 2. 2015, 19:23. »
Moderátor
Citovat
které mají svou myšlenku a svůj výsledek ze zkoumání určitého historického úseku.

No, tématický exponát by měl mít také svou myšlenku a měl by to vlastně být výsledek zkoumání nějakého tématu dokladovaný filatelisticky. Samozřejmě je to poněkud jiná kategorie (a proto i jiná třída) a některá témata se sestavují jednodušeji, neb něco podobného či v tom duchu tu už bylo a je tedy z čeho ideologicky vycházet (což se ale týká i poštovní historie), ale jsou témata která třeba sbírá leckdo, ale exponát z toho buď nikdy nikdo neudělal, nebo je jich jako šafránu. U obecných, zaběhnutých, témat se asi dělají exponáty jednodušeji (nevím, nikdy jsem to nezkoušel), rozhodně aspoň nějaký základ - a nejspíš proto je v dětských exponátech spousta koňů, koček, atd., ale s jinými je potíž, tam si to jeden musí nějak vymyslet na zelené louce. Tématická sbírka má určitou výhodu v tom, že jury nemůže tak snadno říct (aspoň tak si to představuju), že v exponátu o ptácích vystavovateli přece chybí basilejská holubička, tu tam musí mít, to je 10 bodů dolů. Kdežto v exponátu o počátcích emisní činnosti Švýcarska by tato rozhodně chybět neměla, bez ní by to nešlo. Ale toto ví nejlíp asi pavlínka, takže by se mohla kapánet rozepsat. ;)

I když, já na to nebudu ten nejlepší, mne napadají výhradně věci které nedělá každý (jako například Lajtabánság) a věřím, že jury měla/má poněkud problém rozhodnout co by v mém exponátu rozhodně nemělo chybět a chybí tam (myslím věcně), když není moc s čím porovnávat a na druhou stranu, plocha jednoho rámu nedává přehnaně moc možností rozšíření a každému bude asi zřejmé, že materiál na 5 rámů je dost obtížné sesbírat (neříkám nemožné, ale takový pětirámový exponát jen o PČ1919, to snad taky ani neexistuje/~oval, dost na tom, že jsou pětirámovky se Zakarpatskou Ukrajinou).
Registrovaný uživatel
pavlinka napsal
Přečti si toto: http://cs.wikipedia.org/wiki/Filatelie Máš tam hezky napsané, co to je Filatelie. Holt tento obor se skládá z různých odvětví a jedním z nich (plnohodnotných!) je i námětová filatelie. A ještě jednu věc mám. Chceš opravdu tvrdit, že tématický exponát (na rozdíl od klasického) nemá myšlenku? Stál jsi někdy na špičkové výstavě před opravdu dobrým tematickým exponátem? Nejlepšími světovými vystavovateli tématických exponátů na dnešních světových výstavách, jsou bývalí vystavovatelé klasiky, kteří svůj "bývalý" materiál použili i do této třídy. Dnešní exponáty nejnovější generace tematických exponátů, by mohly být v klidu vystavené i ve třídě poštovní historie. A to je prostě fakt.


Pavlinko můj dotaz spíše měl vyznít v zamyšlení se nad dnešním stavem filatelie a určitým pohledem na ní. Proto má provokativní myšlenka. Jistě máš pravdu, co je napsáno, ale nejde debatu ukončit pouze určitým odkazem, který zběžně rozebírá jednotlivé druhy filatelie a blíže se nezamyslet nad některými otázkami.
Pak bychom museli také například bez výhrad přijmout emisi Pošta Československá, včetně všech známek, které vznikly podvodným způsobem, protože všechny katalogy (včetně těch relevantních) tato podvodná jednání zlegalizovaly. Podle mého názoru ale nejde zavírat před těmito a podobnými otázkami oči a tvářit se, že je vše v pořádku, protože již to je dáno spoustou napsaného. V tomto případě část, převážně starší sběratelské obce tuto emisi odmítá sbírat a tím nepodporovat obchodnickou šmelinu, kterou oficiální filatelie přijmula.
Souhlasím i s tím, že existuje nemálo tématických sbírek, které mají vysokou úroveň, ale sama jsi zmínila, že tyto sbírky mají zároveň vysokou hodnotu ve třídě poštovní historie a tím jsme se dostali někam jinám, než byl můj záměr, kdy jsem úmyslně zmínil námětovou sbírku motýlů.
Každá dobrá sbírka by měla mít svojí primární myšlenku, která by byla do praxe uvedena dokladovým materiálem. Podle mého názoru by mělo být v zájmu sbírky, aby tyto dvě náležitosti vycházely z jedné oblasti.
Jsme obyčejní lidé se všemi klady a zápory, které z této skutečnosti vyplývají. Tedy uvedu příklad sbírky, která bude budována na základě regionální filatelie a na základě ukázek frankatur celistvostí, které odpovídaly poštovním tarifům. Tato sbírka dostane svojí myšlenku a dokladový materiál bude nést mnoho ukázek nejrůznějšího druhu poštovního použití. Pokud u této práce vydržím celý život, podaří se mě vybudovat za přijatelný finanční obnos velmi zajímavou kolekci, která zmapuje velmi malý úsek poštovní historie. Co je ale podstatné vše z oblasti myšlenky a dokladového materiálu bude zapadat pouze do oblasti pošty a jejich služeb.
Naopak pokud si zvolím námětovou sbírku, která se bude zabývat například kytičkami, mohu dát sbírce myšlenku v podobě botanického zamyšlení a známky samotné budou pouhým dokladovým materiálem. Tedy z tématu by se zaradovala určitě učitelka přírodopisu, které bude naprosto jedno, jestli vedle sebe bude série známek Španělska z roku 1950 a série známek Austrále z roku 2010. Zde je snad rozpor mezi oběma složkami sbírky patrný, ale co filatelie? Samozřejmě mohu dostat odpověď, že se jedná o naprosto popsanou a a regulérní součást filatelie, ale můj subjektivní pohled se s tímto vysvětlením nedokáže smířit.
Byl jsem na několika světových výstavách a vždy mě drtila skutečnost, jak spousta sběratelů stojí před poštovními stánky a nechávají si orazit všemožné "raritní dopisy", které si ve velkém vyráběli. To je také filatelie?
Část sběratelské obce sbírá známky novější a v této oblasti jsou v zajetí obchodnických praktik. Tedy nesbírají se obrázky, ale především lepidlo na známkách. To je také filatelie?
Nehodlám se snažit o změnu, ani o postoje, jde mě pouze o to, bez emocí se zamyslet nad některými skutečnostmi, které dnešní filatelii provázejí.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Moderátor
kto zbiera znamky ci nove alebo stare, celistvosti je proste filatelista, koniec.... hlavna vec, nech si utvara svoju zbierku co mu financie dovolia a nech ma z nej radost...
_______________
Moderátor
Howgh! ;)
No není to opravdu jednoduché tu otázku filatelie nějak rozlousknout. Myslím, že toto vlákno by mělo byt s těma posledníma příspěvkama otisknuté ve filatelistickém tisku a byla by zajímavá reakce i ostatních filatelistů. Jdu hloubat a posléze něco přidám k tomu Pavlovu příspěvku. A pro ostatní, kteří by chtěli udělat exponát s ptáčky, tak opravdu na tu Basilej šetřit nemusí.....ikdyž no- první tříbarevná známka ;)
Moderátor
Poslední dobou toho stíhám fakt strašně málo a teď doháním fórum...

Já mám v hlavě strašně dlouho dva tematické exponáty (je úplně jedno o čem by byly, jen řeknu, že se týkají historie). Pokud pominu časovou náročnost tvorby exponátu, odrazuje mě od jejich tvorby několik věcí (a dá se říct, že se týkají i mých zkušeností s vystavováním) ale hlavně hodnocení. Často člověk slyší (čte), že ten dostal tolik bodů a ten druhý tolik, ale měl by dostat min. tolik co tam ten a ten zas míň než ten a tamten že je nedoceněný blablabla... O to vůbec nejde.
Jako problém vidím spíš to, že je vystavovatel (nejen v tematické třídě?) tlačen jury jinam, než vlastně chce on sám (doplňte tamto, toto vynechte, tady přidejte) a potom vzniká něco, co vystavovatel neměl v záměru jen proto, aby měl úspěch a mohl vystavovat na vyšším stupni. Kdyby takhle spisovatelé psali (režiséři točili, malíři malovali ....) na přání kritiků. Co mě fakt prudí, je dokazování fil. znalostí v tematickém exponátu. A to jako proč? Rozdejte testy, když chcete testovat... No nevím no.
« Poslední úpravu provedl(a) regula_jan v 5. 3. 2015, 20:20. »
Moderátor
Záleží na tom, co si pod pojmem "prokázání (nikoliv dokazování) filatelistických znalostí" představuješ.
Je to exponát tematický, takže prokazuješ tematické znalosti. Ale je to také filatelistický exponát, takže prokazuješ i filatelistické znalosti.
Moderátor
Já ti rozumím. Ale neprokazuješ fil. znalosti třeba už tím, že dodržuješ pravidla pro vystavování fil. exponátu?
Ale ty mě seš schopnej utáhnout na vařený nudli, takže ani nevím, jestli chci, aby jsi na to vlastně odpovídal :D
Moderátor
Já můžu pouze napsat svůj pohled, který používám při hodnocení exponátu.
U tematických znalostí se dívám, zda je použitý materiál v souladu s tím, co má tematicky ukázat. A zda je opravdu nejvhodnější, nejde jen o nepřímou dokumentaci tam, kde se dá použít přímá atd.
U filatelistických znalostí hodnotím, jaký filatelistický materiál je použitý, zda je opravdu nejvhodnější nebo třeba jen výplňový. A samozřejmě v tomto kritériu také hodnotím, zda jde skutečně o filatelistický materiál.

Pokud někdo použije v exponátu nefilatelistický materiál nebo nefilatelistický atribut materiálu, pak ztrácí body právě v kritériu "filatelistické znalosti". Naopak získává, pokud filatelisticky zajímavou celistvost takto popíše.

Příklady:
V exponátu je k dokumentaci využita pohlednice = nefilatelistický materiál, tedy pro mě menší filatelistické znalosti a body dolů.
V exponátu chci ilustrovat státní znak. Využiji k tomu slepecké psaní z ČSRI se známkou Pof. 248. Z tematického hlediska to stačí, ale z filatelistického bych měl přidat popis, o co se jedná (snížené výplatné za slepecké psaní apod.). Tím prokážu své filatelistické znalosti a získávám v tomto kritériu body.
Moderátor
Na body nemysli, já to taky nedělal. Já se snažil (a snažím) předvést maximum možného, ale tak, aby to mělo nějaký hlubší smysl. Prostě aby to nebylo pel-mel, aby to mělo nějaký řád (který mi vyhovuje), což je ovšem u tématického exponátu někdy asi trošku složitější, i když záleží na tom kterém tématu. Osobně si myslím, že většinu témat lze řadit chronologicky podle času (od kola k Lunochodu, od pěškobusu k raketoplánu, od Věstonické Venuše (tady vidím trošku potíž ;)) ke keramickým supervodičům (zadarmo jsem nabídl téma!! :D), od mikroba ke člověku atd., případně životopisně (Klement Gottwald - narodil se, žil, udělal kariéru, obdivovali ho, škodil, chlastal, natáhl brka, jeho mumie uhnila, vyhodili ho, spálili ho, ale dodnes má příznivce!), ale jindy to bude složitější - nevím, třeba bezpečnost v dopravě, Tatry, Alpy, Sahara, Alkohol, metla lidstva (i když i tady - již staří Sumerové ...;)), Kostka, Čtverec, Pythagorova věta (to by možná byla zajímavá a velmi neotřelá témata! :P).

A jestli jsem to správně pochopil, tak při prokazování filatelistických znalostí se tě nikdo na nic neptá, to máš názorně ukázat v exponátu! Aspoň mne se nikdo na nic neptal. Ostatně, vystavovatel vůbec na výstavě být nemusí, takže se jej není na co zeptat.
Moderátor
dejvy napsal
V exponátu je k dokumentaci využita pohlednice = nefilatelistický materiál, tedy pro mě menší filatelistické znalosti a body dolů.
...
Z tematického hlediska to stačí, ale z filatelistického bych měl přidat popis, o co se jedná (snížené výplatné za slepecké psaní apod.). Tím prokážu své filatelistické znalosti a získávám v tomto kritériu body.


Nato se nedá říct ani popel. Jenže ty filatelistické znalosti jsou něco, co mě v tom tematickém exponátu moc nezajímá.

Já vím, já vím, nejde jen o mne....
Moderátor
Hele, neslíbila nám Pavlínka jak je to s tou basilejskou holubičkou? ;)

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 ... > »

Sběratel.com » Námětová filatelie » Námětové bádání a tvorba tématických exponátů

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1