Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Faleristika » Patří to sem ?

Vykupminci.cz
Numisargo

Patří to sem ?

Moderátoři: Altmann, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Pánové při hledání skrýše na dárky pro manželku jsem se vloupal do špatně přístupného přístěnku, abych zde dárky pro ni uschoval... ráda šňupe před Vánoci a tam nevleze páč sou tam pabouci :D Objevil jsem tam poklady , které jsem uloupil cca před 20 ti lety a už jsem na ně zabudol za ty roky. Je to zajímavé, co jsem tam tenkrát uložil mimo jiné, ale o tom psát nechci. V sáčku jsem objevil tři odznaky tenkrát jsem je určitě neuměl zařadit, jen jsem samosebou věděl, že jsou němčourské, dnes vím o co gou. Takže co na to říkáte Odznak za všeobecný útok je z bílého kovu a zatím jsem nenašel značení, tankán je ze žlutého kovu a má značku nějaký trojúhelník, pozemní vojsko je ze žlutého kovu a také jsem nenašel značení. Barvu kovu dávám z důvodu, že by to z foto nemuselo být poznat. Mám to z doby, kdy se ještě repliky až tak nedělaly a pokud ano, tak nebyly takhle propracované. Trošku mne mate, že značku má jen ten tankán a ostatní ne a myslím, že němci měli veškeré odznaky značené o tom jsem přesvědčen, protože byli akorátní. Dík za pokec a určení, hlásím odchod zatím ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Matně si vzpomínám, že tankána a pěchotu jsem tenkrát našel v kovovém kufru v barvě polní šedi, na kterém byla orlice a nějaký nápis už nevím jaký. Byl tam kus černé látky a kufr byl plný zrezivělého nářadí s vyraženými orlicemi. Ten všeobecný útok si nepamatuji, kde jsem ho splašil, v kufru nebyl a není ze stejného vrhu, ale bude ze stejné doby sběru asi. Víc fakt už nevím.
Registrovaný uživatel
Ještě nějaké foto, ale fotograf jsem špatný. Už to mám ve vitrínce a žena se křižuje ... nechce to tam :D

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
No jo fotografií bych se neuživil, Zkusím to zítra za denního světla ...
Registrovaný uživatel
Veľmi zblízka-veľké rozlíšenie a každý osobitne.Potom bude ľahšie posudzovať pôvodnosť.
Registrovaný uživatel
Mikulás pokus o další fota za denního světla.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Škoda práce. Jsou to pouhé kopie se snahou aby to vše vypadalo staře. Zde se troufnu určit i cenu, která je pro faleristu nulová a pro bleší trh o něco vyšší. No asi se mnou nebudete souhlasit, ale je tomu tak :twisted:
Moderátor
Ještě pro upřesnění, daleko lepší kopie se vyráběly pro trh ještě v době, kdy jsem byl "Jungman".
Registrovaný uživatel
Altmann napsal
Ještě pro upřesnění, daleko lepší kopie se vyráběly pro trh ještě v době, kdy jsem byl "Jungman".
Altmanne proč bych nesouhlasil, na vaši expertízu já dám ... a neurazím se, to je v pohodě od toho Vás tady máme , že jo ? :D A moc díky...
Registrovaný uživatel
Je mi to stejně záhadou, že nejsou originály. Mám kamaráda z učení, který pracoval ve sběrných surovinách a protože věděl, že sbírám staré věci, tak když se něco objevilo, tak mi zavolal. Tehdy před těmi cca 20 ti lety mne volal na staré hodinové stroje, které tam někdo odvezl. No a při té příležitosti jsem pak prolézal hory harampádí a jen náhodou jsem narazil na tu kovovou bednu s tou německou orlicí a nápisy. Byl tam vercajk s povrchovou liškou a mezi tím jsem tenkrát narazil na toho tankána a pěchotu. Odznaky jsem si vzal trošku očistil a schoval o bednu s vercajkem jsem tehdy já blbec neměl zájem. V žádném případě to kamarád na mne nenastražil, protože tenkrát byl ten hodinový stroj i ty odznaky co jsem objevil za cigarety Petry. A navíc ten můj kamarád těmto věcem absolutně nerozumí to vím na beton. Tenkrát jsem měl od něho 9 helem s orlicí bez vnitřku za flašku , což i v té době začínalo frčet... tak teda nevím co si o tom myslet. Co se týče toho odznaku za všeobecný boj, tak to už nevím kde jsem ho splašil ... no co už jsou to repliky s tím asi nic neudělám :D
Moderátor
Můj názor není expertíza, pokud chcete mít jistotu pan Charvát ( Warcross) Vám za peníze provede expertízu s papírem, Není to pro mně příjemné, ale pravdu musím napsat, jinak by mi příště nikdo nevěřil.
Registrovaný uživatel
Altmann napsal
Můj názor není expertíza, pokud chcete mít jistotu pan Charvát ( Warcross) Vám za peníze provede expertízu s papírem, Není to pro mně příjemné, ale pravdu musím napsat, jinak by mi příště nikdo nevěřil.
OK
Registrovaný uživatel
Altmanne uvažoval jsem o koupi nějaké literatury týkající se faleristiky a přemýšlel jsem o knize SP , ale tady jsem našel jakoby varování a překopíroval jsem ho zde. Co si o tom myslíte vy ? Vážení sběratelé,

již delší dobu se při komunikaci se (zejména slovenskými) kolegy setkávám s jakýmsi kultem Svetozára Pavlíka na Slovensku. Svetozár Pavlík (zemřel v roce 2010) byl autorem dvoudílné knihy Vyznamenania a bojové odznaky Tretej ríše, která vyšla i v českém jazyce a stále je v prodeji.

I přes moji úctu k mrtvým (nejen) kolegům bych rád v této stati uvedl úroveň odbornosti autora a potažmo jeho publikace na pravou míru, neboť upnutí se na tento titul z důvodu nedostatku kvalitní odborné literatury na východním trhu je, dle mého názoru, kontraproduktivní až nebezpečné. Pan Svetozár Pavlík, se kterým jsem se osobně znal, byl sběratelem, který obětoval svému koníčku dozajista spoustu energie i peněz, svoji sbírku vybudoval poměrně rychle, nebyl však faleristou v pravém slova smyslu - tedy odborně zaměřeným sběratelem, který se zabývá do detailů výrobními variantami dobové produkce odznaků a vyznamenání, nakupuje a studuje odbornou literaturu a zabývá se v tomto oboru velmi podstatnou problematikou “originál versus kopie”. Svoji sbírku budoval bez dostatečných odborných znalostí, což přineslo zcela přirozené následky - dostalo se do ní množství falzifikátů. Výše zmíněné knihy jsou obrazovým průvodcem touto sbírkou, vytvořenou bez konzultace stran originality publikovaných odznaků s některým ze zkušenějších sběratelů či znalců. Jen v 1. díle knihy je například vyobrazeno více než 30 poválečných kopií. Knihy obsahují i řadu faktických obsahových nepřesností či omylů (např. zaměňování značek autorů výtvarných návrhů odznaků za značky jejich výrobců).



Knihy Svatozára Pavlíka nemohou být v z výše popsaných důvodů v žádném případě považovány za faleristickou literaturu, založenou na odpovídajících odborných znalostech a zkušenostech autora, či dokonce pomůcku k posuzování originality odznaků a vyznamenání!
Registrovaný uživatel
Je to na těchto stránkách http://www.warcross.cz/wordpress/?cat=14
Moderátor
Nebyl bych až tak přísný. Rozdělíme si to na dva díly:

1. textová část je dobrá z důvodu, že je vše dobře přeloženo z německého jazyka a
tak má každý z nás usnadněnou práci. Běžnější věci jsou pochopitelně OK. Pan Pavlík pomohl, neb přiznejme si, že 70% nejméně faleristů si dokáže ve Vídni objednat max. pivo či kávu. Zde prosím nepomlouvat!

2. Dekorace, ne vše je v kopiích. Mně zajímal Železný kříž 1813 a byl jsem zklamaný. Psal jsem p. Pavlíkovi, nechtěl připustit, že to není origi, získal jej ze Švýcarska a i další EK byly pochybné. Na to, abych hodnotil Rytířský kříž 1939 jsem si netroufl, ale náš přítel a znalec p.Fritz Tusek dokázal vše vyhodnotit a poradit. U vzácných spon by to mělo být jasné.Slíbil mi, že se zastaví, chtěl vydat nějaké opravy, ale již to nestihl. Měl rozpracovanou další práci.
Já knihy považuji pro československého sběratele za celkem vhodné, neb jsou napsané česky a slovensky.
Tak asi tak, text je opsaný a dekorace, zde pozor, ale nezatracovat.
Registrovaný uživatel
Děkuji a je mi jasné, že vždy se najdou pochybovači, kteří práci zasloužilých sběratelů (literaturu) budou in memoriam zpochybňovat. Pro mne to bude základ pro určování těchto věcí a pokud budu mít, jako laik pochybnosti, tak to doplníte vy a od toho Vás máme pane kolego :D Tajná zpráva pro Vás p. Altmanne... paňmáma byla nasměrována nenápadně na tyto knihy po dotazu CO CHCEŠ K VÁNOCŮM PRDE ? Tak snad tomu Ježíškovi napíše a třeba mi to vrzne pod jedličku , co jsem dnes ráno koupil :P
« Poslední úpravu provedl(a) lachtan v 13. 12. 2017, 9:29. »
Moderátor
Jo, je to dobré, ty vzácné věci stejně neseženete a text, to je doslovný překlad pana Klietmana a to stojí za tu cenu. On připravoval další díl, škoda, již to nevyšlo. Byl to jinak fajn člověk. :shock:
Registrovaný uživatel
lachtan napsal
Objevil jsem tam poklady , které jsem uloupil cca před 20 ti lety.. Mám to z doby, kdy se ještě repliky až tak nedělaly a pokud ano, tak nebyly takhle propracované. Trošku mne mate, že značku má jen ten tankán a ostatní ne a myslím, že němci měli veškeré odznaky značené o tom jsem přesvědčen, protože byli akorátní.


Prvni (vetsinou primitivni) repliky vzacnejsich realii treti rise (na oklamani sberatelu - v te dobe vetsinou US valecnych veteranu, prvnich neonacistu nebo motorkarskych gangu (hells angels) kteri je v pocatcich kupovali) se zacaly v USA vyrabet uz prakticky nekolik let po skonceni valky. Z 60-70 let (kdy se tyto realie zacaly mnohem masoveji sbirat a jejich cena tudiz stoupala) existuji cele prodejni katalogy kopii (z USA, Britanie, Svedska,..) prakticky vseho (nasivky, odznaky, uniformy,..)

Pisete, ze pred 20 lety se jeste kopie udajne nedelaly: V roce 1997 byl cesky trh jiz dlouha leta kopiemi treti rise prakticky zaplaven. Vzpominam si jako by to bylo dneska, ze na sobotni burze/blesim trhu tady v Praze na Sparte (pozdeji v trznici v Holesovicich) kde se prodavalo vse od videokazet, hadru, elektroniky, znamek, minci,..) Muj kamarad tam koupil uz v cca 1991 na tu dobu perfektni repliku SS dustojnicky cepice (prodejce nelhal ze jde o original a prodaval je jako repliky). Kazdou sobotu bylo v onom 91-93 na Sparte vzdy nekolik prodejcu (vsichni obleceni a ostrihany jako amici), kteri kupovali a prodavali pouze vojensky veci (prevazne valecny americky (hlavne maskace), nebo treti rise (svastiky prelepeny leukoplasti) a csl 1.rep. vojensky veci).

Vyrobci vojenskeho materialu pro nacisty/treti risi (od cca 1929/31/33 az 1945) sve vyrobky znacili v ruznych obdobich ruzne - bud celym jmenem sve firmy, nebo pouze inicialy/logem, pozdeji z duvodu utajeni kody RZM anebo take nijak. Existuji spousty vsemoznych 100% pravych/dobovych odznaku, prezek,.. (vyrobenych v 43,44,45) ktere nejsou vubec nijak znaceny..
_______________
elle34 (zavináč) upcmail.cz
Registrovaný uživatel
Ty (levnejsi) kopie realii treti rise se zacaly do Ceskoslovenska vozit prakticky uz od otevreni hranic prakticky par dni po 17. listopadu 1989. Prvni kdo otevrel pro cechoslovaky hranice (bezvyzovej styk) byli ze sousednich zapadnich statu Rakousko a Zapadni Berlin (Zapadni Nemecko az nekdy o pul roku pozdeji). A v Rakousku stacilo zajit do prvniho videnskyho army shopu a nakoupit kopii treti rise s prelepenyma svastikama co hrdlo raci..
_______________
elle34 (zavináč) upcmail.cz
Moderátor
Dnes již není takový hlad po III. říši a dokonce existuje kniha, která popisuje značky atd. jak píše Elle.
Ale zlaté české ručičky. Vyrábějí např. pouzdra na pistole (P-08, P-38 a další) sám jsem také naletěl. Prostě musíte být opatrní, ale to je všude. Rusko, Polsko atd. Obávám se, že militarie, faleristika, to vše zahyne. Tady již nestačí říkat učitseučitseučitse.
Ale to je ve všem, obrazy, numismatika, filatelie. no jsem docela rád, že jsem již Altmann.
Mimochodem hned po válce, ještě v roce 1945 se vyráběli téměř dokonalé repliky chladných krátkých zbraní pro vojáky US.
Myslím, že jsem psal, že můj vídeňský kamarád někdy v roce 1968 nakoupil v Mnichově nádherné chladné zbraně, dýky atd, Dnes však již ví, že koupil novoděly a je to odborník. Já jsem si natloukl noc vícekráte taky.
Registrovaný uživatel
Altmanne a vy se domníváte, že by to mohly být repliky těsně po válce pro vojáky USA ? Pokud ano, tak vím, že to vyráběly tytéž firmy, které to vyráběly za AH. Pak by to nebyly kopie, ale repliky ... nebo naopak teď jsem se ztratil :D
Registrovaný uživatel
Stejně nevím proč by to vyráběli nově po válce, když se toho válelo všude v příkopech dost a mohli si to normálně sebrat. U tety na půdě byly i uniformy a za komárů mně jako desetiletého kluka vyšetřovali policajti, protože jsem hrál při střílečce zlého němce a měl jsem na sobě i půllitráky originál ,uniformu WH s metály, jen helma mi furt padala. Strejda byl na frontě, tak tam byly věci o kterých se i teď bojím mluvit , schované v zaslepeném komínu.
Registrovaný uživatel
???? Vyraz kopie nebo replika - vzdyt to je proboha uplne to samy/stejny.
_______________
elle34 (zavináč) upcmail.cz
Registrovaný uživatel
lachtan napsal
Stejně nevím proč by to vyráběli nově po válce, když se toho válelo všude v příkopech dost a mohli si to normálně sebrat. U tety na půdě byly i uniformy a za komárů mně jako desetiletého kluka vyšetřovali policajti, protože jsem hrál při střílečce zlého němce a měl jsem na sobě i půllitráky originál ,uniformu WH s metály, jen helma mi furt padala. Strejda byl na frontě, tak tam byly věci o kterých se i teď bojím mluvit , schované v zaslepeném komínu.


V USA nebo v Britanii (kam nacisticka noha nikdy nevstoupila) se to valelo u vsech prikopu? Fakt? No uz vidim jak jsou po valce (1945 nebo treba 1950) vsechny ceskoslovensky prikopy obsazeny britskejma nebo americkejma hledacema..
Navic jsem psal, ze v ty dobe (tesne po valce) se vyrabely repliky/kopie/falzifikaty hlavne vzacnych veci a nikoli tech beznych..
_______________
elle34 (zavináč) upcmail.cz
Registrovaný uživatel
Diskuze s lachtanem je jak vidim neco pod. jako diskuze s 10ti letym klukem..
_______________
elle34 (zavináč) upcmail.cz

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 > »

Sběratel.com » Faleristika » Patří to sem ?

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1