Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Co se jinám nevešlo » PEČETIDLA

Vykupminci.cz
Numisargo

PEČETIDLA

Moderátoři: smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Zase jedna zajímavost..

Pečetidlo vytvořený z poststředověkýho potrubí, tu "ruku s obuškem" jsem občas viděl na hledačskejch stránkách, teď je jasný, z čeho je...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Mám tady jeden klasickej symbol, kterej se objevuje velice často na pečetidlech.
Symbol srdce, z něj tři květiny. Koukal jsem do německejch diskuzí o pečetidlech. Z nějakýho důvodu to brali jako pečetidlo žen, teorie o svaté trojici, symbol naděje..

DLe mojí teorie, by na pečetidlech měl znamenat symbol prosperity, života a růstu. Používali ho nejen měšťani, ale i řemeslníci (prokazatelně zelináři a zahradníci). Tj. čistě ženskou záležitost bych asi vyloučil.

Sám jsem si pečetidlo s tímhle motivem nedávno taky koupil.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Přiklonil bych se spíš k náboženskému motivu. Mohlo by to být třeba osobní pečetidlo nějakého faráře.
Registrovaný uživatel
...farár určite nie, napr. v Pezinku v prvej polovici 17. storočia minimálne dvaja richtári používali tento motív :)
_______________
INDIVISIBILITER AC INSEPARABILITER
Registrovaný uživatel
Ahoj Paul
paci sa mi :)
ACV - neukazal niekto uz nieco podobne?
To V möze bit aj U.
Ako stare möze bit? Nebolo zrkadlovo vyryte..
A.
Registrovaný uživatel
Ahoj všetci. K tomuto pečatidlu mám dve možné varianty určenia.

1. Ide o vojenské, židovské pečatidlo z obdobia renesancie. Takže nejaký vojenský hodnostár alebo úradník. Kmeň Jozue.

2. Barokové pečatidlo z konca 18. storočia. Používané počas lovu Parforsných honov. Majiteľ bol chovateľ alebo strážnik - ,,hlídač".

Vedel by mi to niekto potvrdiť alebo vyvrátiť a prísť s novým určením? Ďakujem

Pečatidlo pochádza z Anglicka a materiál je striebro. Ak sa niekomu páči alebo chýba v zbierke, bol by možný aj predaj.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Adri napsal
Ahoj Paul
paci sa mi :)
ACV - neukazal niekto uz nieco podobne?
To V möze bit aj U.
Ako stare möze bit? Nebolo zrkadlovo vyryte..
A.


Ta fotka je z netu, zrcadlově rytý bude, jen u fotek je občas problém, může bejt překlopená.
Registrovaný uživatel
Lukas105s napsal
Přiklonil bych se spíš k náboženskému motivu. Mohlo by to být třeba osobní pečetidlo nějakého faráře.


On je to obecnej motiv, jak jsem psal, prokazatelně dle literatury totožnej symbol používali jak řemeslníci tak měšťani. I jak zmiňoval Iver..
Registrovaný uživatel
Ahoj, dostala se mi do rukou tato pečetítka ( pečetidla). Zajímá mě cokoliv, datace i určení cechu. Podle mého názoru :
1. s monogramem, písmeno F, 19. st
2. sekerník, tesař, stavař ? 17. - 18.st.
3. pivovarský sládek, cca 17.- 18.st.
4. písmenka mi nedávají moc smysl, děkuji za názor ... oga

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
já tam čtu I. Kmoch
Registrovaný uživatel
I. KMOCH, to bude ono .)
Registrovaný uživatel
pěkný kousky, čas budu mít až zejtra, podívám se do knih, i když vaše určení bude správný...

číslo 3 je sladovník(našel jsem téměř stejný v knize), nevim přesně jak se lišil od sládka. Oba vařej/připravujou pivo, ale jestli sladovník měl na starost jen vymezenej technologickej postup..netuším.

Sládci maj v drtivym procentu limbu, resp dvě křížený.

Datovat vše je ošidný...vymezení je 17-18 století.
« Poslední úpravu provedl(a) Renegatus Paul v 31. 3. 2016, 19:06. »
Registrovaný uživatel
číslo dvě bude tesař, prakticky nebylo co určovat, vše jste si určila :)
Registrovaný uživatel
děkuji Paule, jen pro upřesnění, jsem chlap ( ten "oga"), ročník 1966 :)
Registrovaný uživatel
ten Kmoch by šel asi dohledat přesně. Ignatius (Ignaz) Kmoch zřejmě..
je to na hraboání v matrice.
Registrovaný uživatel
Jinak mě zajímal ten rozdíl mezi sládkem a sladovníkem.

Sládek vyrábí pivo, sladovník slad, kterej má vícero využití, ne jen v pivovarnictví.
Zkráceně..gůgl..
Registrovaný uživatel
Zajímavá slovní hříčka, našel jsem jako "Československé pečetidlo z r.1510"

slovo cech je pěkně napsaný, CZECH :)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Přátelé, prosím o radu. Nejsem schopen si s tímto znakem poradit a proto prosím o pomoc.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Altmann to je prsten? Materiál mosaz? Pečetní plocha to není, nepůsobí to na mě ani staře, jako odlitek.
Moderátor
Tak to jsem, zapomněl doplnit. Je to ano, prsten zlato nejméně 18 karátů. Zelený smalt je jako zelený pečetní vosk. Jsou tam starobylé atributy, ale osobně si myslím, že to je prsten bohatého měšťana.
Myslím, si, že je to stará práce a prsten je litý a klenotnicky opracovaný. Starý určitě je.
Registrovaný uživatel
Klasickej "wappen ring" s reliéfovou rytinou, dělaj se i dnes. Asi teda není puncován a zlatník potvrdil ryzost? Zpracování není nijak zvlášť precizní, nazelenalá barva se mi taky nezdá jako zlato.

Znak bude oříšek.
« Poslední úpravu provedl(a) Renegatus Paul v 5. 4. 2016, 6:06. »
Moderátor
Přátelé,¨
prosím bavme se pouze o erbu a zelený smalt tam má svůj význam. O tom, že to je zlato netřeba diskutovat,. Jen prosím, pokud zde je nějaký heraldik a dokáže se alespoň přiblížit či přesně určit erb. Děkuji všem za angažovanost.
Registrovaný uživatel
OK promiň ;)
Registrovaný uživatel
Snad nenapíši nic nového,ale přijde mi to jako starobylá dvojuchá nádoba na trojnožce ,používaná dříve běžně na vaření na ohništích..
Nepoužívali ji mimo staré kuchyně třeba i jiné cechy-snad barvíři látek,nebo tak něco?
Registrovaný uživatel
Lopez - Já už do toho nechci moc vstupovat, ale to s řemeslem/cechem nemá nic společnýho, ani se sekcí pečetidla. spíš sekce heraldika.

To jen taková poznámka pod čarou, kterou jsem si jako zakladatel vlákna dovolil.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... > »

Sběratel.com » Co se jinám nevešlo » PEČETIDLA

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1