Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Co se jinám nevešlo » PEČETIDLA

Vykupminci.cz
Numisargo

PEČETIDLA

Moderátoři: smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Adri už si to jdu prohlídnout, díky :)
Registrovaný uživatel
Jsem teď pátral trochu a textilní plomba by mě zajímalo jak na to přišli.
Našel jsem článek, kde jsou pečeti/plomby (angličani maj pro to stejne výraz), tam je odkazovaný na použití při pečetění zásilek, obchodního charakteru. Takže nejen textilní, ale jakýkoliv zboží.
Registrovaný uživatel
Plombami se celkem důkladně zabývá výše jmenovaný pan "jezero", což je nick pána, který často vystupuje na detektorářských webech, kde (nejen) tyto plomby určuje. Doporučuji obrátit se přímo na něj a konzultovat s ním. Osobně jsem se s ním několikrát také setkal, má k tématu literaturu (i cizojazyčnou), určitě rád poradí. Pokud mi napíšeš do mailu, pošlu na p. Bohouše kontakt.
Registrovaný uživatel
Tiež som jednu mal, bola mi určená takto: ide o plombu pochadzajucu z Anglicka (16. az zac. 17. stor.), ktora sa davala na baliky s tovarom (hlavne vlna a sukno). Dosial sa nachadzala najma na silno branenych protitureckych hradoch (Eger a pod), co jednoznacne suvisi s dodavkami priamo z Anglicka pre vojenske posadky braniace krajinu :)
_______________
INDIVISIBILITER AC INSEPARABILITER
Registrovaný uživatel
Jezera znám, taky mám na něj kontakt, je to borec, ale má i svoje mezery (viz barvířský známky dokola určovaný jako robotní).
Ale jinak si ho vážím samozřejmě.
Registrovaný uživatel
Pátral jsem ještě víc a tady je vysvětlení.

Jedná se o "tkaninovou" plombu, tj tou se zavazovalo zboží a na tý tkanině byla plomba, která uzavírala "balíky" s obchodním zbožím.


http://www.colchestertreasurehunting.co.uk/baleseals.htm
tady se tomu nějakej angličan věnuje.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
takhle to vypadá v celku

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
žil jsem tedy dodnes v omylu, že textilní plomba znamená plomba kterou se pečetily zásilky textilu.
Registrovaný uživatel
ďakujem za objasnenie, zase som o niečo múdrejší
Registrovaný uživatel
milles to já děkuju, ty jsi tu přišel s tou textilkou, díky tomu jsem mohl vystopovat k čemu to vlastně je, taky nějaký doma mám.
Registrovaný uživatel
Paul napsal
Jedná se o "tkaninovou" plombu, tj tou se zavazovalo zboží a na tý tkanině byla plomba, která uzavírala "balíky" s obchodním zbožím.


Na VŠ jsem psal seminárku na téma textilní manufakturní výroby v Českých zemích, a proto si pamatuji, že jsem se s pečetěním textílií setkal v odborné literatuře. Schválně jsem se do té seminárky díval, mám tam tento stručný odstavec:

Patent vydaný 3. srpna 1750 stanovil základní parametry příze a plátna a obsahoval i další nařízení týkající se jejich prodeje. Aby se zamezilo skupování kvalitní příze pro zahraniční trhy, byl umožněn její nákup pouze domácími obchodníky a zpracovateli. Trhy s přízí a plátnem mohly být pořádány pouze ve městech, která měla mít funkci obchodních středisek s polotovary i hotovými výrobky. Vesnické tržní právo nebylo povoleno, aby se tak zabránilo podloudnému vývozu příze i plátna ze země. Na plnění těchto ustanovení dohlíželi krajští hejtmani, na kvalitu plátna zase kontroloři, kteří každé plátno opatřili z obou stran pečetí. Jelikož se však vládní nařízení nedodržovala, byl vydán 1. března 1753 dodatek k patentu, který zakazoval handlování příze a plátna do ciziny pod přísnými pokutami a konfiskací zboží.

Čerpal jsem z knihy Arnošt KLÍMA, Manufakturní období v Čechách, Praha 1955, s. 305-307.

Takže použití plomb (pečetí) mohlo mít i další důvody.
Registrovaný uživatel
odliv kvalitního materiálu do zahraničí, zajímavý, že to chránili.
Registrovaný uživatel
Šlo o to, že v duchu merkantilismu se razila obchodní strategie, která požadovala zpracování domácích surovin doma a vývoz už pouze hotových výrobků. Odliv surovin (v tomto případě polotovaru - příze), se hlídal. Zákazem vývozu surovin a jejich zpracováním v zahraničí, předcházela habsburská vláda dovozu drahého zboží, když je bylo možné vyrobit doma levněji (což samozřejmě přinášelo i pracovní příležitosti atd.). Proto Habsburkové povolovali příchod cizích odborníků znalých manufakturní výroby, kteří však byli protestantského vyznání a dostávali tak ve svém vyznání úlevy (protestantství jim bylo tolerováno). Je to celkem zajímavé téma, které právě velmi podrobně zpracoval již citovaný Klíma.
Registrovaný uživatel
klobuk dole pani!
chcel som jezera otravovat.....ale vy ste to vyriesili, dik:)
Registrovaný uživatel
http://www.altpostgeschichte.com/index.php?page=Thread&postID=61002#post61002

http://www.altpostgeschichte.com/index.php?page=Thread&postID=56388#post56388

http://www.altpostgeschichte.com/index.php?page=Thread&postID=60178#post60178

http://www.altpostgeschichte.com/index.php?page=Thread&postID=60846#post60846

Zase tu mate taku zaujimavu temu..komu sa chce nech sa na to na doplnenie pozrie..
S peknym pozdravom A.
Registrovaný uživatel
inac som este poslal tu olovenu plombu na stranku, kde sa venuju stredovekym olovenym pecatiam, vcera mi odpisali, ze to preposlali zberatelovi, ktory sa mi vyjadri co je to zac....tak dam vediet:)

p.s: tiez som trocha skepticky voci jezerovi, urcil mi tento gombik ako:
http://www.lovecpokladu.cz/artefakty/nalez/strieborny-gombik-19185/

potom mi par ludi napisalo na sukromny mail, ze ide o paradesantny gombik z druhej svetovej, ale nechceli donho rypat....

ale ako sa hovori aj majster sa utne:)
Registrovaný uživatel
janpeter dej vědět, určitě to bude zajímat nejen mě.
Registrovaný uživatel
Nechcem sa zastávať Jezera, ale tak ako som ja napísal tebe kto a kde to určil tak ja by som chcel vedieť ktorý odborník ti to určil ako paradesantný z WW2 ??? ono podla tvaru mečíkov vedia určiť či je to ČSSR alebo WW2 ale že by niekto určil podľa mečíkov že to je paradesantná z WW2 to som za 20 rokov hľadania ešte nepočul a bol by som rád keby sa k tomu vyjadril Iver, Durpo, Alamo, Charon alebo niekto komu z obdobia WW2 dôverujem.
« Poslední úpravu provedl(a) milles v 29. 4. 2016, 22:27. »
Registrovaný uživatel
Upozornil ma na to Tesla a pan Ivo Tomas, ktory prevadzkuje stranku uniformni-knofliky.cz
Jednoducho tie mece su naopak prekrizene, asi islo o chyborazbu, Rusaci sa asi viac napili :)
Registrovaný uživatel
arabský pečetidla, 15st

zajímavý držátka/kobylky.

zdroj-internet

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ahoj, pomůže někdo s bližším určením tohoto pečetidla?
Díky

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Zdravím, potřeboval bych píchnout s přibližnou datací tohoto pečetního prstenu. Vzhledem k místu nálezu je celkem šance, že by se dal dopátrat majitel. Že je to řezník, je asi celkem jasný. Jen bych potřeboval cca století, abych se měl v pátrání od čeho odpíchnout. Předem díky moc.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
století nelze určit přesně, i majitel ho mohl používat desítky let.....v archivech cechovní listiny atd., tohle neni sranda. Ve větším městě už hodně složitý.
Registrovaný uživatel
Dík za názor, zkusím to a uvidím.
Registrovaný uživatel
Dobrý večer,mám doma 4 hezká pečetidla a zajímala by mě jejich historie a eventuálně jakou mají hodnotu pro sběratele.. Může mi někdo z Vás prosím říci o jaká pečetidla a ze kdy se jedná?
Předem moc děkuji

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... > »

Sběratel.com » Co se jinám nevešlo » PEČETIDLA

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1