Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Antikvariát » Pokec a chlubírna - staré tisky

Vykupminci.cz
Numisargo

Pokec a chlubírna - staré tisky

Moderátoři: numismat, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dobrý den, musím se pochlubit teda doufám, že je s čím. Včera mi přišel ,,novinový letáků" z popravy 1621. Tištění vdovou po Johanu Albínovi roku 1621 v Praze. Jedná se o 8 listů v němčině s podrobným popisem popravy včetně trestů, je zde zapsán i pražský kat a vychválena jeho dobrá práce. Více jsem o tomto dokumentu nenašel. Dle majetnické značky dokument vlastnil Josef Claudius (kněz, historik a archivář 1777-1857). např. odsouzený č. 17 Doktor Jesenius. Chtěl jsem se zeptat jestli jste toto někdy někdo viděl. Já jsem to nenašel ani v digitalizované podobě a nikdy na žádné aukci. Zajímalo by mě jestli je to opravdu taková rarita jak si myslím. Mám všech 8 listů. Moc děkuji za komentáře.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Tentýž text knihovny evidují, ale v jiném "vydání", např. tady, ale v této podobě to opravdu může být rarita.
Registrovaný uživatel
Jediné co jsem k tomu našel je toto: Johann Albin (též Albinus, zemř. 1620) tiskař příležitostné literatury v Mohuči 1598-1620. Po Albinově smrti převzala během 1620-1622 mohučskou dílnu vdova. Z její produkce známe mimo jiné osmilistový neilustrovaný novinový leták Prägerische Execution, das ist Gründliche Relation, welcher Massen und Gestalt … den 11. (21.) Junii dieses 1621 Jahrs in … Prag die Execution angestellet und vollenzogen worden (Mainz? Praha? 1621). Tiskařský údaj zní „Erstlich gedruckt zu Prag / bey Johan Albin / im Jahr 1621“. Němečtí bibliografové (VD 17) předpokládají, že nejde o falešné impresum a údaj interpretují jako „Erstlich gedruckt zu Prag. [Mainz] bey Johan Albin im Jahr 1621“. Leták s tímto titulním textem je dnes znám přinejmenším v deseti vydáních, z nichž tiskařsky příznakové je pouze Albinovo.
Registrovaný uživatel
Zajímalo by mě, jestli se tento leták vyskytuje běžně ... nebo je to opravdu velmi vzácný tisk ... Krom tohoto textu viz. příspěvek od Jahannu Albínovi jsem nenašel vůbec nic na tož tak digitalizovanou kopii...
Registrovaný uživatel
Co se dá zjistit na internetu: nevyskytuje se běžně, natož v tomto konkrétním vydání ;-)
Registrovaný uživatel
Asi se jedná o tento kus:

https://www.shioriantikvariat.cz/p110008-pragerische-execution-das-ist-grundliche-relation-welcher-massen-und-gestalt-den-11-21-junii-dieses-1621-jahrs-in-prag-die-execution-angestellet-und-vollenzogen-worden.php
_______________
Registrovaný uživatel
Dodatečně děkuju Hilarisovi za upozornění a identifikaci Šteyerovy Postylly :-)
Registrovaný uživatel
Bude potřebovat trošku péče a zákrok restaurátora 👍
_______________
Registrovaný uživatel
Co říkáte na tuto?

https://aukro.cz/kostelec-nad-cernymi-lesy-kniha-z-let-1662-1707-7008156080
_______________
Registrovaný uživatel
Pěkná věc. Cena mně jako naprostému laikovi v oblasti rukopisů připadá docela přiměřená.
Registrovaný uživatel
Dobrý den,
dokáže mi někdo prosím přečíst co je na fotce napsáno?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Registrovaný uživatel
A ještě tady.

Dekuji

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Registrovaný uživatel
P-F napsal
Asi se jedná o tento kus:

https://www.shioriantikvariat.cz/p110008-pragerische-execution-das-ist-grundliche-relation-welcher-massen-und-gestalt-den-11-21-junii-dieses-1621-jahrs-in-prag-die-execution-angestellet-und-vollenzogen-worden.php


Ano ano to je ono ... už jsem vypustil nějaké vlaštovky na opravu ... je to neuvěřitelné, že se tento leták vůbec dochoval.
Registrovaný uživatel
Z té první ukázky přečtu asi jen Cancellarius (pravděpodobně království českého) takže z tohoto seznamu
by tomu mohl odpovídat ten Albrecht z Kolovrat.
Registrovaný uživatel
Jestli tím myslíte 1736 (7. 1.) – 1738 (21. 4.) Vilém Albrecht II. Krakowský z Kolowrat (4. 9. 1678 – 21. 4. 1738 Vídeň)[17][13]

tak se bojím, že to asi nebude on.
_______________
Registrovaný uživatel
Jedná se o tento rukopis Obnovené zřízení zemské Ferdinanda III. 1640

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Registrovaný uživatel
První strana

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Registrovaný uživatel
V levo dole je vidět původní výřez fotky

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Registrovaný uživatel
Ten druhý podpis je ze stejné knihy, ale o Ferdinanda dřív. Je to Obnovené zřízení zemské 1627, s doplněným rukopisem 15. Novembris 1636

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Registrovaný uživatel
Tady je je nádherně napsáno co, kdy, kde a kým byl rukopis napsán. Bohužel všechno krom kým jsem dokázal přečíst.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Registrovaný uživatel
celá dvojstránka

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Registrovaný uživatel
přechod mezi tiskem a rukopisem

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Registrovaný uživatel
Na titilním listu je Císařský znak

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Registrovaný uživatel
a zde je vyobrazen Český lev
_______________
Registrovaný uživatel
a zde je vyobrazen Český lev

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... > »

Sběratel.com » Antikvariát » Pokec a chlubírna - staré tisky

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1