Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Námětová filatelie » Poštovní historie města Brna - poštovní úřady Brno 1 a Brno 2

Vykupminci.cz
Numisargo

Poštovní historie města Brna - poštovní úřady Brno 1 a Brno 2

Moderátoři: dejvy, pavlinka, regula_jan, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 23 24 25 26 27 28 29 30 31 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
MikyM napsal
... to už jsme v roce 1891 ...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem


Tak toto byla v našem vyprávění poslední zásilka (korespondenční lístek) s dvojjazyčným denním razítkem.
Rok 1891.
Tak abychom navázali ... :D
Registrovaný uživatel
Dalším razítkem, které se v provozu brněnského nádražního poštovního úřadu začalo používat, je o něco větší jednokruhové razítko o průměru 29 mm, nahoře s německým nápisem „BRÜNN BAHNHOF“, dole pak česky „BRNO NÁDRAŽÍ“. Uvnitř kruhu jsou opět nám už známé nastavitelné údaje – den, měsíc a rok a poprvé se objevuje další údaj – časová vložka udávající tzv. „expedici“ (což byla původně poselná doprava dopisů z jednotlivých listovních sběren v okolí na poštovní úřad, ale u velkých poštovních úřadů jde o nejzazší čas – hodinu, kdy mohla být v ten den poštovní zásilka podána na přepážce a následně potom ještě předána k vypravení do přepravní sítě). Ing. Votoček toto razítko uvádí jako č. 9 a doložený údaj vzniku nebo předání na poštovní úřad 17.7. 1890. Já mám ve své sbírce doložené poštovní zásilky z let 1891 - 1898.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
S tímto razítkem mám z roku 1891 dopis ...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
... otisk razítka je mizerný (opravdu to dřív ti úředníci za přepážkami flákali víc, jak ty holky dneska... ;) ), ale vyčtu z něho datum 9.8.1891, takže další doklad o tom, že toto nové razítko bylo v běžném provozu používáno - aspoň z počátku - souběžně s tím předešlým.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
smith napsal
MikyM napsal
Jak říkám... dopisů pomálu, ale !koresponďáků" spousty...


Ja sa nečudujem, že je oveľa viac KL ako listov. Cestujúcich niečo napadlo, tak narýchlo napísali na korešpoňďák (predpokladám, že tam bol stánok kde ich aj predávali, alebo priamo na pošte) a šup s tým do poštovej schránky. Kým listy skôr asi podávali v meste.
Napísať list trvalo dlhšie ako KL. Bolo treba poskladať papier, atď... a potom sa trepať na stanicu s tým, keď možno mám aj v meste poštu..... To skôr keď niekam cestovali a zabudli podať listy v meste, tak mali poslednú možnosť priamo na stanici.


Dál už zase budu jen potvrzovat tuto Smithovu teorii ...
Náhodou, má to logiku...
Registrovaný uživatel
Takže pár těch korespondenčních lístků s tímto razítkem ... koukejte ... :D
Tady je teda otisk celkem pěkný!

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Srpen 1892 ...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Další kousek ... srpen 1892

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Listopad 1892 a i tentokrát celkem pěkný otisk :D

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Aby to nebylo furt takové stejné...
Rok 1892 a dopis do Dobrušky, podaný den před koncem roku...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Dvoudílný korespondenční lístek do Vídně, se zajímavým otiskem příchozího (nejspíš gumového) razítka ...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Detaily podacího a příchozího razítka ... červen 1893

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Jo, z druhé strany vypadá tento dvoudílný korespondenční lístek takto...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pro změnu něco jiného než korespondenční lístek ...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
... dolepená známka (aby sedělo porto) a dva pěkné čitelné otisky denního razítka. Září 1894...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ještě jeden takový ... tentokrát z dubna 1895.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Všímáte si různých časů expedic uvnitř razítek? :mrgreen:


Tak zase někdy příště... a neříkejte, že nikdo nemáte něco podobné doma ve svých šuplících... pokud je to z Brna a z 19. století, klidně to sem dejte...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
MikyM napsal
Detaily podacího a příchozího razítka ... červen 1893

Obrázky:


Obrázek vložený uživatelem


Skôr si myslím, že ide o nekvalitnú razítkovú modrú farbu, ako o gumové razítko. Ak by šlo o gumové, potom ako by sa menil v ňom dátoví a časový údaj. Mám podobný, tiež Viedne na pohľadnici zo Senca z roku 1899 a tiež modrej farby, a tak isto rozpitá ako tá tvoja.
_______________
http://notafilia-smith.blogspot.com/
Môj blog o bankovkách platných na našom území, a o ich zbieraní.
http://wartberg-szenc.blogspot.com/
Prechádzka mestom, pomocou dobových pohľadníc.
Registrovaný uživatel
smith napsal
MikyM napsal
Detaily podacího a příchozího razítka ... červen 1893

Obrázky:


Obrázek vložený uživatelem


Skôr si myslím, že ide o nekvalitnú razítkovú modrú farbu, ako o gumové razítko. Ak by šlo o gumové, potom ako by sa menil v ňom dátoví a časový údaj. Mám podobný, tiež Viedne na pohľadnici zo Senca z roku 1899 a tiež modrej farby, a tak isto rozpitá ako tá tvoja.


Panebože, já su blbej :shock:
Samozřejmě máš Smithe pravdu. Nebude to gumové razítko, ale jen ta jiná orážecí barva...
Já si říkal, že na poštovním úřadě o velikosti ve Vídni, se asi tak často expediční doby neměnily, tak si udělali gumové razítko, je to levnější jak kovové... a vůbec mě nedocvaklo, že datum se ale měnit musí denně :mrgreen:

Ach jo ...
Smith - děkuji za korekci!
Registrovaný uživatel
MikyM napsal
Už jsme si řekli, že Dekretem Dvorské poštovní komise bylo nařízeno ke dni 1.11.1782 razítkování dopisů na všech poštovních úřadech u všech Vrchních poštovních správ. Brněnský poštovní úřad nebyl vyjímkou. František Žampach tvrdí, že prvním brněnským poštovním razítkem, které začal používat zdejší poštmistr hned roku 1782 je jednořádkové "Von Brün" (s jedním "n" na konci).

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem


Vzpomínáte si? V příspěvcích č, 14 a 15 jsem mluvil o tomto razítku poštovního úřadu v Brně. Jednalo se nejen o první a tedy nejstarší poštovní razítko používané na poštovním úřadě v Brně, ale co vím, tak se má jednat dokonce i o vůbec nejstarší razítko na území Moravy!
Registrovaný uživatel
MikyM napsal
Skutečně použité na poštovní zásilce(ale až z roku 1785) je zobrazeno na exponetu na str. 3 exponátu :

POŠTOVNÍ SPOJE NA MORAVĚ 1785-1850

Originální název exponátu: POŠTOVNÍ SPOJE NA MORAVĚ 1785-1850

Majitel (autor) exponátu: Svatopluk Petr, , Česká republika

který se dá najít zde:
http://www.exponet.info/exhibit.php?exhibit_ID=554&lng=CZ


Odkazoval jsem na tento exponát a záviděl... ;)
Registrovaný uživatel
A roky dopis s tímto razítkem hledal po burzách a aukcích... :?
Registrovaný uživatel
A KONEČNĚ HO MÁM !!! :mrgreen:

Takže dovolte, abych se vám pochlubil dalším kamínkem, který mi doplnil moji mozaiku nejstarší brněnské historie tím nejcennějším kamínkem...

Dopis podaný v roce 1785 na nejstarším poštovním úřadě v Brně, který v 18. století sídlil v "Domě U kamenné panny", adresovaný do Prahy a oražený nejstarším doloženým poštovní podacím razítkem "Von Brün" nejen v Brně, ale i na Moravě.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Samozřejmě detail tohoto razítka...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Nevím proč se mi fotka dopisu v příspěvku 673 nahrála/vložila tak blbě :shock: , ale když si kliknete přímo na tu fotku, rozbalí se na monitoru už v celé své kráse... :D

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 23 24 25 26 27 28 29 30 31 ... > »

Sběratel.com » Námětová filatelie » Poštovní historie města Brna - poštovní úřady Brno 1 a Brno 2

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1