Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Námětová filatelie » Poštovní historie města Brna - poštovní úřady Brno 1 a Brno 2

Vykupminci.cz
Numisargo

Poštovní historie města Brna - poštovní úřady Brno 1 a Brno 2

Moderátoři: dejvy, pavlinka, regula_jan, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 24 25 26 27 28 29 30 31 32 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
A protože jsem člověk od přírody uchlubený, tak ještě ještě jednu novotu z mé sbírky vám ukáži ... :mrgreen:
Registrovaný uživatel
MikyM napsal
Z našeho vyprávění už víme, že v roce 1839 byla všem poštovním úřadům uložena povinnost, aby razítka byla opatřena údajem dne a měsíce přijetí zásilky...

Takové bylo o deset let později i to první denní razítko brněnské nádražní expedice Brünn Bahnhof. Je to dvoukruhové razítko, průměr 22 mm, nahoře v mezikruží je antikvou text „BAHNHOF“ a dole „BRÜNN“, uprostřed vnitřního kruhu je nastavitelné datování ve zlomku – den/měsíc.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem




Vrátíme se k našemu současnému povídání o brněnském nádražním poštovním úřadu ...
V příspěvku č. 14 jsem vám ukázal nejstarší denní poštovní razítko tehdejší nádražní expedice
Registrovaný uživatel
MikyM napsal
Toto denní razítko je velmi vzácně doloženo už na dopisech z tzv. „předznámkového období“ (otisky v modré (!) nebo dokonce zelené (!) barvě). Já takový dopis bohužel, ve své sbírce žádný takový dopis nemám. Vy je ale můžete vidět na stránkách exponátu POŠTOVNÍ HISTORIE BRNA DO ROKU 1875 (POSTAL HISTORY OF BRÜNN UP TO 1875) od Hanse van Dooremalena z Nizozemska, o kterém se zmiňuji v příspěvku č. 402.
Stačí si rozkliknout odkaz ...



A v dalším příspěvku jsem upozorňoval, kde se dají najít jeho rané použití, dokonce v různých barvách...
Registrovaný uživatel
A taky jsem ho bohužel ve své sbírce neměl... :(
Registrovaný uživatel
A UŽ HO MÁM TAKÉ!!! :mrgreen:
Registrovaný uživatel
Krásný minidopis s nádherně čítelným otiskem tohoto razítka v zelené barvě!
Bohužel z textu dopisu jsem nevyčetl datum, ale předpokládám předznámkové období, tedy od 1848 , kdy nádražní expedice v Brně vznikla do června 1850...

Dopis adresovaný do Vídně madam Carolině Lettmayer. (trošku jsme už stihnul pátrat a rodina Lettmayerů sídlila v té době v Brně na Křenové ulici, tedy kousek od nádraží, takže mohli to posílat rodině do Vídně... Podepsaná je Marie, a nějaká Marie v této rodině v Brně, v té době byla....

No, není to krasavec?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Samozřejmě detail razítka, to nesmí chybět!

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Tak jsem holt rozbil prasátko, udělal si předčasného ježíška a bůh suď, čím v lednu zaplatím energie...
No ale nekupte to, když po tom pasete tolik roků ...

Tak zase někdy příště... ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Miky: nevím, jestli jsem to nepřehlédl, ale toto razítko BRÜNN-BAHNHOF (s pomlčkou a oběma slovy takto za sebou) jsem ve Tvých dosavadních příspěvcích nenašel:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
jazzdr napsal
Miky: nevím, jestli jsem to nepřehlédl, ale toto razítko BRÜNN-BAHNHOF (s pomlčkou a oběma slovy takto za sebou) jsem ve Tvých dosavadních příspěvcích nenašel:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem



:shock:
Teda jazzdr...klobouk dolů!
Moc mě to potěšilo, že to tak pečlivě čtete, i když "jste mě tentokrát nachytal na hruškách!"
Toto razítko mi skutečně z mého vyprávění vypadlo...
Brzy to napravím! ;)
Registrovaný uživatel
A děkuji za upozornění!
Registrovaný uživatel
Takže abych to aspoň trochu napravil a doplnil... (viz příspěvek č. 684 od jazzdr)



Takže...

... Dalším typem denního razítka, které se na brněnském nádražním poštovním úřadě používalo, je ještě jednojazyčné, jednokruhové razítko, "nahoře" s textem „BRÜNN – BAHNHOF", kde jsou obě tato slova oddělená pomlčkou. Uprostřed v kruhu jsou pak nastavitelné všechny tři časové údaje – den/měsíc/rok. Žampach toto razítko vůbec neuvádí, Ing. Votoček ho řadí ve svém seznamu na číslo 8 a rok uvedení do poštovního provozu uvádí jako 1882. Já toto razítko zatím na žádné poštovní zásilce neviděl a ve sbírce ho zatím nemám. Znám ho z poštovního provozu pouze z neúplných otisků na jednotlivých poštovních známkách z alb filatelistů (zatím pouze vždy s letopočtem 1882), proto mi nějak vypadlo z mých podkladů, které si chystám pro každé naše ... Může se tedy říct, že jde tedy o velmi vzácné denní poštovní razítko tohoto nádražního poštovního úřadu. Neznám jeho přesný průměr (neuvádí ho ani Ing. Votoček), neznám ani dobu jeho používání ...

Musíte tedy zatím vzít zavděk fotkou od jazzdr a jako vždy i mým neumělým náčrtkem...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) MikyM v 7. 11. 2022, 18:30. »
Registrovaný uživatel
Jak jsem psal, Ing. Votoček toto razítko zařadil ve svém seznamu pod číslo 8...
Mezi první dva typy dvojjazyčných razítek... možná i toto nasvědčuje o nějaké mimořádnosti (krátkém časovém období) používaní tohoto razítka ...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) MikyM v 7. 11. 2022, 18:33. »
Registrovaný uživatel
MikyM napsal
Dalším razítkem, které se v provozu brněnského nádražního poštovního úřadu začalo používat, je o něco větší jednokruhové razítko o průměru 29 mm, nahoře s německým nápisem „BRÜNN BAHNHOF“, dole pak česky „BRNO NÁDRAŽÍ“. Uvnitř kruhu jsou opět nám už známé nastavitelné údaje – den, měsíc a rok a poprvé se objevuje další údaj – časová vložka udávající tzv. „expedici“ (což byla původně poselná doprava dopisů z jednotlivých listovních sběren v okolí na poštovní úřad, ale u velkých poštovních úřadů jde o nejzazší čas – hodinu, kdy mohla být v ten den poštovní zásilka podána na přepážce a následně potom ještě předána k vypravení do přepravní sítě). Ing. Votoček toto razítko uvádí jako č. 9 a doložený údaj vzniku nebo předání na poštovní úřad 17.7. 1890. Já mám ve své sbírce doložené poštovní zásilky z let 1891 - 1898.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem



A tak se nyní vrátíme zase k tomuto dennímu razítku, kde jsme naše vyprávění přerušili...
Registrovaný uživatel
Par poštovních zásilek, oražených právě tímto razítkem, ještě ve sbírce mám ...
Registrovaný uživatel
Bohužel (ale díky i za to ;) ) jsou tu už jen samé korespondenční lístky...

26.11. 1895 - KL tzv. "v místě" - tzn. podaný v Brně, doručený v Brně (otisk příchozího razítka - denní razítko Brünn Stadt/Brno-Město)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
KL - 9.1. 1896

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
KL - 1.8. 1896
(všimněte si různých časových vložek jednotlivých expedicí, na tomto razítku 10-12M)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
KL - 14.4. 1896 (časová vložka zase jiná 7-10N)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Ty údaje se tehdy přetáčeli jak dnes*, nebo to nějak vyměňovali?
*To by tam musely být 4 šroubky, to asi ne.
Registrovaný uživatel
Tento KL je moc pěkný. Adresovaný do Zwole (Nizozemí), dolepená poštovní známka do správného porta, dva pěkné čitelné otisky denního razítka - 28.4. 1898 (časová vložka expedice 4-7A)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Dostali jsme se tak až do roku 1898, za chvíli bude končit další století ... dostali jsme se do dalšího zlomového období, kdy se přestala v poštovním provozu používat jednokruhová denní razítka a na poštách se začala...

... ale o tom až zase někdy příště :D

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Než budeme v našem vyprávění o historii brněnského nádražního poštovního úřadu pokračovat, dovolím si zase jeden "úkrok stranou" a otevřu si ještě jedno uchlubené okénko...

Moje nejnovější přírůstky do sbírky... :mrgreen:

Obyčejný dopis 20.11. 1856, nejstarší typ denního razítko tohoto úřadu, dvouznámková frankatura, dva pěkné čitelné otisky... , slušná kvalita, no řekněte sami, co si přát víc?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pak tři kousky, obyčejné dopisy s druhým typem denního razítka...

14.11.1861

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
30.3.1862

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 24 25 26 27 28 29 30 31 32 ... > »

Sběratel.com » Námětová filatelie » Poštovní historie města Brna - poštovní úřady Brno 1 a Brno 2

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1