Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Ocenění, určení a identifikace mincí » POŽADAVKY NA OCENĚNÍ MINCÍ

Vykupminci.cz
Numisargo

POŽADAVKY NA OCENĚNÍ MINCÍ

Moderátoři: numismat, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
:lol:

Kučera: před 3 týdny jsem z toho dělal zkoušku, tak si ještě něco málo pamatuji :D

Turtle: v zimě nosím spíše manžestráky :mrgreen:
Registrovaný uživatel
Pokud by to někoho zajímalo, dávám sem obrázek některých charakteristických liter raně humanistické kapitály: již zmíněné epsilon E, dále retrográdní N (u nás používané již dříve na PG), tzv. byzantské M, zleva otevřené D, tzv. křesťanské A, mandorlovité O, protnutí dříku či břevna polovičním nodem nejčastěji u I.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
kacuro napsal
Mně se na této minci líbí hlavně ta raně humanistická kapitála tzv. epsilon E, která se myslím na mincích nevyskytuje moc často.


Pri uhorských minciach venujem pozornosť aj používanému typu písma, hlavne pri typoch ako sú napr. denáre s madonou (Korvín, Jagelovci), ktoré sa razili naprieč celým Uhorskom.
Podľa tohto tvaru písmena "E" viem vždy bezpečne určiť, že sa jedná o viedenskú razbu (1485) a to aj v prípade, keď na minci nie je zachovaná značka S-W alebo štít Štefana Zápoľského. Mám dojem, že je to jediná uhorská minca, kde sa táto kapitála použila.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
sigur: pěkné, je tam i to "křesťanské" A
Moderátor
Jestli mohu být off topic, jak by jsi Kacuro nazval tuto literu M použitou na PG a složenou ze dvou převrácených liter V - ligatura?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
V tomto případě se podle mě nejedná o ligaturu, pokud je použitý jeden jednodušší punc (např. V jako v tomto případě) pro vyražení jiné složitější litery do razidel, je to zkrátka jen ulehčení práce zhotovitele razidla, ale paleograficky se jedná stále o literu M. Tato otázka souvisí spíše s technologií výroby razidel, než že by to byla paleografická problematika.

Ligaturou jsou myšlena dvě písmena, která jsou k sobě spojena tak, že mají jeden společný dřík či méně často i břevno. Pak jsou ještě tzv. Meyerovy ligatury, se kterými se nejčastěji setkáváme u gotické minuskuly a jsou to srůsty písmen, kdy jedno navazuje na druhé, ale není to klasická ligatura.
« Poslední úpravu provedl(a) kacuro v 1. 2. 2014, 9:49. »
Registrovaný uživatel
Jen malý příklad ligatur z jednoho náhrobníku z konce 16. století, který jsem zpracovával k zápočtu:

1) Ligaturou provedené jméno ANNA
2) Nejtypičtější příklad ligatury AE zde ve slově SVAE, která se, jestli si dobře pamatuji, vyskytuje občas i na mincích.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
kucera - předpokládám, že půjde o nějaký jagellonský groš
nebývá ten punc, kterým je tvořeno M užíván i jako litera L?
Moderátor
Potom ale podle této definice ligatury nemůže tak být nazývána ani litera A v G (jako ligaturu ji tak popisuje J.Hána v numism.sborníku 2006).

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
To také není ligatura, ale enkláva = jedno písmeno (v malém provedení) je vložené do druhého. To tam má Jirka špatně.
Moderátor
jacx napsal
kucera - předpokládám, že půjde o nějaký jagellonský groš

Ano LJ, viz článek v budoucích NL 1-2/2013
Registrovaný uživatel
Pokud je zájem, mohu poslat do mailu paleografická skripta s přílohou, kde jsou různé tyto věci vysvětleny a vyobrazeny včetně různých typů písem atd. ....
Moderátor
kacuro napsal
Pokud je zájem, mohu poslat do mailu paleografická skripta s přílohou, kde jsou různé tyto věci vysvětleny a vyobrazeny včetně různých typů písem atd. ....

To by bylo super, díky!
(adresa stejná z které jsem zasílal fota denárů)
Registrovaný uživatel
odesláno
Registrovaný uživatel
kacuro, aj ja poprosím. Vďaka
Moderátor
ked už budeš posielať, poprosím aj ja, ďakujem
Registrovaný uživatel
Máš to tam Braňo ;)

Jinak omluvte nějaké gramatické chyby a překlepy, kterých je v těch skriptech na můj vkus až moc ... Asi si to po sobě pan doktor nepřečetl ...
Registrovaný uživatel
facctory napsal
ked už budeš posielať, poprosím aj ja, ďakujem


Pozdě kamaráde, už jsem to všem poslal :lol: Ale že jsi to Ty, tak udělám výjimku ;)

Další zájemci pište kdyžtak na mail, ať tu nezasír*me tématicky jiné vlákno ;)
Registrovaný uživatel
oliver: Díky za vyčerpávající informace,asi o numismatice něco víte.Ovšem trvám na tom,že stav mé mince se tolik neliší zachovalostí od té na vašich fotkách.Možná je neznatelně zachovalejší reliéf ale rozdíl fakt minimální a ty fleky nejsou zbůsobené neodborným čištěním ale prostě na minci vznikly po téměř pětistech letech,kdy ležela v kyselé půde jedné louky,kde jsem jí štasten nalezl.Mince vyčištěna pomocí citronky a jedlé sody a přesto tmavé fleky zůstaly,což u mincí z této lokality a půdních podmínek bývá poměrně časté.Takže nejde o "rez",která snad ani na stříbře vzniknout nemůže,leda ixodace nebo vykvetlá měd nebo nevim..... 8)
Registrovaný uživatel
stav nalezené mince je opravdu slabší než té z fotky od Olivera a i je vidět zcela jiná struktura materiálu uložením v agrsivnějším prostředí a tedy také horší kvalita povrchu a tím jistý způsob poškození...
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
pomoze niekto ocenit (pripadne urcit) tieto feniky, diky.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Co se týče určení tak horní mince je Salzburg arcibiskupství, Leonhard von Keutschach (1495-1519), fenik 150?
Moderátor
Ta druhá je Albrecht II., fenik, Vídeň, Koch B263
Registrovaný uživatel
ok, diky a asi to nesu nejak vzacnejsie varianty?
Registrovaný uživatel
bohužel nejsou :-(

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... > »

Sběratel.com » Ocenění, určení a identifikace mincí » POŽADAVKY NA OCENĚNÍ MINCÍ

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1