Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Naše mince » Přehled variant, odchylek a chyboražeb mincí ČSR, Protektorát Č+M, ČSSR, ČFSR 1918 – 1993"

Vykupminci.cz
Numisargo

Přehled variant, odchylek a chyboražeb mincí ČSR, Protektorát Č+M, ČSSR, ČFSR 1918 – 1993"

Moderátoři: barbar, Charon, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 ... > »

Autor Příspěvek
Moderátor
Nové téma...
« Poslední úpravu provedl(a) barbar v 20. 2. 2022, 21:52. »
Registrovaný uživatel
Dobrý den, když v této sekci vytvořil 19.2. Vlaho vlákno "2 Kčs 1990 varianta" a vložil tam foto zajímavé varianty letopočtu 2 Kčs z roku 1990 a o den později pak blacknotes zase foto varianty letopočtu u 20 haléře z roku 1990 a pár z vás reagovalo, napadlo mě vytvořit nové vlákno věnované jen a jen variantám našich novodobých mincí z období Československa 1918-1993. Toto období je uzavřené, sbírá ho spousta lidí (vlastně asi každý z nás začínal se sbíráním mincí u toho, co měl v peněžence a spoustě u toho zůstalo). Ve snaze obzvláštnit svoji sbírku a mít něco, co nemá ten druhý, hledáme v hromadách mincí různé varianty, až mám s lupou v ruce sám někdy pocit, že je to už filatelie a ne numizmatika.
Věřím, že spousta z nás, kteří zde přispívají různými příspěvky variantách těchto mincí v různých roztříštěných vláknech, končících po pár příspěvcích o si toto vlákno oblíbí a bude zde živo :D
Registrovaný uživatel
A protože jsem nikdy nikde nenašel ucelený katalogový přehled všech těch variant a odchylek u mincí Československa, vytvořil jsem si vlastní seznam ve své sbírce a tak tady je....
Třeba někomu pomůže v orientaci při vlastním hledání (tu 2 Kčs 1990 od Vlaha jsem tam již doplnil).

Přehled variant, odchylek a chyboražeb mincí ČSR, Protektorát Č+M, ČSSR, ČFSR 1918 – 1993 ve sbírce



5,00 Kčs/1928 - minc. Kremnica, varianta – v ornamentu na hraně výrazně větší vlnovka
5,00 Kčs/1928 - minc. Kremnica, varianta – v ornamentu na hraně obrácená vlnovka
5,00 Kčs/1938 - minc. Kremnica, varianta – v ornamentu na hraně obrácená vlnovka
1,00 Kčs/1946 - minc. Kremnica, varianta – širší číslice „4“ v letopočtu s delším vodorovným ráhnem
0,50 Kčs/1947 - minc. Kremnica, varianta – jiný kov, snad nikl (?)
1,00 Kčs/1950 - minc. Kremnica, varianta – slabší střižek mince
1,00 Kčs/1952 - minc. Kremnica, varianta – silnější střižek mince
0,10 Kčs/1953 - minc. Leningrad, varianta – 139 vroubků na hraně, neprůchozí jazyk v tlamě lva na líci
0,25 Kčs/1953 - minc. Leningrad, varianta – 145 vroubků na hraně, menší vzdálenost mezi číslicemi „2“
a „5“
0,10 Kčs/1963 - minc. Kremnica, varianta – tečky u letopočtu, použito razidlo z 0,50 Kčs 1963
5,00 Kčs/1966 - minc. Kremnica, varianta – větší číslice v letopočtu
0,50 Kčs/1969 - minc. Kremnica, varianta – bez teček u letopočtu, použito razidlo z 0,10 Kčs 1969
2,00 Kčs/1972 - minc. Kremnica, varianta – na hraně v ornamentu vyraženy pouze čárky
0,20 Kčs/1973 - minc. Kremnica, varianta – uzavřenější tvar číslice „3“ v letopočtu
2,00 Kčs/1973 - minc. Kremnica, varianta – širší vodorovné břevno a užší spodní oblouček u číslice „3“ v letopočtu
2,00 Kčs/1973 - minc. Kremnica, varianta – na hraně mince vyražen ornament z 5 Kč
5,00 Kčs/1973 - minc. Kremnica, varianta – širší číslice „7“ v letopočtu
0,20 Kčs/1974 - minc. Kremnica, varianta – úzká a vpravo nachýlená číslice „4“ v letopočtu
2,00 Kčs/1974 - minc. Kremnica, varianta – u číslice „4“ v letopočtu prohnuté svislé ráhno a delší
vodorovné ráhno
2,00 Kčs/1974 - minc. Kremnica, varianta – na hraně mince vzražen ornament z 5 Kčs
5,00 Kčs/1974 - minc. Kremnica, varianta – R/L pootočen o cca 30 stupňů
5,00 Kčs/1974 - minc. Kremnica, varianta – široká nakloněná číslice „4“ v letopočtu
5,00 Kčs/1974 - minc. Kremnica, varianta – kratší svislé ráhno u širší číslice „4“ v letopočtu
0,10 Kčs/1975 - minc. Kremnica, varianta – úzký praporek číslice „5“ v letopočtu, navíc vyvýšený nad
vodorovné břevno číslice „7“
0,10 Kčs/1975 - minc. Kremnica, varianta – široký praporek číslice „5“, „tečka“ zakončení spodního
obloučku číslice „5“ nepřesahuje pomyslné prodloužení svislého dříku této číslice
0,20 Kčs/1975 - minc. Kremnica, varianta – široký prohnutý praporek u číslice „5“ v letopočtu
1,00 Kčs/1975 - minc. Kremnica, varianta – větší číslice „5“ v letopočtu
1,00 Kčs/1976 - minc. Kremnica, varianta – kratší ráhno u číslice „7“ v letopočtu
0,20 Kčs/1978 - minc. Kremnica, varianta – široká číslice „8“ s menší mezeou od číslice „7“ v letopočtu
0,50 Kčs/1978 - minc. Kremnica, varianta – menši otvory v bříšcích číslice „8“ v letopočtu
0,20 Kčs/1981 – minc. Kremnica, varianta – R/L pootočen o 90 stupňů
2,00 Kčs/1980 - minc. Kremnica, varianta – na hraně mince vyražen ornament z 5 Kčs
0,01 Kčs/1986 - minc. Jablonec, varianta – R/L pootočen cca o 110 stupňů
0,20 Kčs/1990 – minc. Kremnica, varianta – užší a širší střed v nulách v letopočtu
1,00 Kčs/1990 - minc. Kremnica, varianta – bez signatury autorky na rubu
2,00 Kčs/1990 – minc. Kremnica, varianta – rozdílné vzdálenosti mezi devítkami v letopočtu
10,00 Kčs/1990 - minc. Kremnica, varianta – signatura autora „Ronai“
10,00 Kčs/1990 - minc. Kremnica, varianta – signatura autora s kolmým písmenem „M“ a bez tečky
mezi písmeny
10,00 Kčs/1990 - minc. Kremnica, varianta – signatura autora se šikmým písmenem „M“ a bez tečky
mezi písmeny
10,00 Kčs/1990 - minc. Kremnica, varianta – signatura autora malými písmeny, bez tečky mezi nimi
2,00 Kčs/1991 - minc. Royal Mint London - varianta – v ornamentu na hraně mělčí kříže s delšími
rameny
5,00 Kčs/1991 - minc. Royal Mint London - varianta – v ornamentu na hraně vlnovka větší a šikmá
Registrovaný uživatel
Chtěl bych požádat všechny, které toto téma zajímá a mají k tomu co říct, aby nezakládali už nová vlákna, ale všechny své najité varianty, které nejsou v uvedeném seznamu vkládali jenom sem, nejlépe s fotkou... Budu každou novou věc připisovat do původního seznamu a můžeme si tak pro sebe vytvořit takový "katalog" variant těchto oběhových mincí ...
Tak ať to tu přibývá a máme tak všichni co nového hledat... :D
Registrovaný uživatel
MikyM napsal
Chtěl bych požádat všechny, které toto téma zajímá a mají k tomu co říct, aby nezakládali už nová vlákna, ale všechny své najité varianty, které nejsou v uvedeném seznamu vkládali jenom sem, nejlépe s fotkou... Budu každou novou věc připisovat do původního seznamu a můžeme si tak pro sebe vytvořit takový "katalog" variant těchto oběhových mincí ...
Tak ať to tu přibývá a máme tak všichni co nového hledat... :D

Nemohlo by zároveň vzniknout vlákno:
Přehled variant, odchylek a chyboražeb mincí ČSR 1994 až ......?
Díky
Registrovaný uživatel
martinvon napsal
MikyM napsal
Chtěl bych požádat všechny, které toto téma zajímá a mají k tomu co říct, aby nezakládali už nová vlákna, ale všechny své najité varianty, které nejsou v uvedeném seznamu vkládali jenom sem, nejlépe s fotkou... Budu každou novou věc připisovat do původního seznamu a můžeme si tak pro sebe vytvořit takový "katalog" variant těchto oběhových mincí ...
Tak ať to tu přibývá a máme tak všichni co nového hledat... :D

Nemohlo by zároveň vzniknout vlákno:
Přehled variant, odchylek a chyboražeb mincí ČSR 1994 až ......?
Díky


:mrgreen: Podej čertu prst ...

Za mně klidně . Co ty na to Barbare?

Že by : Přehled variant, odchylek a chyboražeb mincí ČR 1993 - ? ve sbírce

No hlavně abyste sem přispívali, aby to nebylo jen samé prázdné vlákno ... ;)
Moderátor
Já bych to dal sem do toho vlákna, upravil jen titulní název..
Registrovaný uživatel
Jak chceš, ale nemám seznam variant a odchylek ČR oběhových mincí od roku 1993, tyto nová kolečka (až na jednu vyjímku :D ) nesbírám.. a nemám o nich žádný přehled. Původní seznam variant, který bychom doplňovali, aby byl co nejkompletnější , trochu ztrácí smysl ...

Já bych založil nové vlákno a ať se tam martinvon snaží, udělá seznam mu známých variant a rozjede diskusi...

Ale pro mne za mne, klidně to naper sem ... ;)
Moderátor
MikyM napsal
Jak chceš, ale nemám seznam variant a odchylek ČR oběhových mincí od roku 1993, tyto nová kolečka (až na jednu vyjímku :D ) nesbírám.. a nemám o nich žádný přehled. Původní seznam variant, který bychom doplňovali, aby byl co nejkompletnější , trochu ztrácí smysl ...

Já bych založil nové vlákno a ať se tam martinvon snaží, udělá seznam mu známých variant a rozjede diskusi...

Ale pro mne za mne, klidně to naper sem ... ;)


Ok založím nové..... . co bych pro vás neudělal.. :)
Registrovaný uživatel
1kčs 1980 bez signatury

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
OK, prima! Doplním do seznamu a jednou za měsíc, zase vždy k prvnímu, bych sem vložil jeho aktualizovanou podobu. Souhlas?
Moderátor
Uzitecne vlakno, ja varianty obecne nedelam, budu jen trochu kibicovat, treba si z toho neco vyberete nebo taky ne.
Nejprve pár víceméně formálních pripomínek:
Zkratka meny v ČSR I. do roku 1938 je Kč.
ČSSR vznikla 1961, do roku 1960 bylo označeni ČSR (II.?)
Oznaceni 0,10 Kcs, 5,00 Kcs/rok mi prijde takove "účetní" a spatne citelne, v numismatice je obvykle oznacovat mince "10 haléř 1990", "5 Kčs 1973" apod. - na minci neni cislo ve tvaru 0,10 nebo 5,00, ale jestli to chcete mit takto...
K mincim:
1. Obracene vlnovky na 5 Kc 1928 a 38 nepovazuji za varianty, orientace vlnovek by mela byt nahodna cca 50:50 (totez by melo byt u rocniku 1929-32)
2. U 1 Kcs 1946 je variant vice (minimalne 3, kdysi vysel clanek v NL?)
3. mosazne odrazky 5 a 10 hal. 70.leta? Jsou to varianty nebo zkusebni razby?
Budete mit co delat, hodne stesti - tech ruznych otoceni je velke mnozstvi (jak velke otoceni uz patri do tabulky?) a neznamych variant taky (jednou jsem videl album se 200 variantami cs. minci...)
Moderátor
Kdyz si projdete aukro, tak se seznam rychle rozroste, napr.
https://aukro.cz/5-haler-1987-varianta-bez-signatury-autora-7004604670
https://aukro.cz/20h-1924-varianta-vetsi-lev-7000098195
Otazka je, co je jeste varianta a co treba nedorazeni. Proto varianty nedelam vubec...
Moderátor
Na aukru hledejte take pod "chyborazba", nedavno se tam prodavala sbirka nekolika set cs. chyborazeb, napr.
https://aukro.cz/1-kcs-1991-vzacna-chyborazba-pootoceny-revers-cca-30-st-doprava-0-0-7003320597
https://aukro.cz/1-kcs-1964-vzacna-chyborazba-pootoceny-revers-cca-40-st-doprava-1-1-7003320797
https://aukro.cz/chyborazba-pootocena-1-kor-1962-vzacna-7000380976
atd. atd.
Registrovaný uživatel
Pro numismat:
- ok, zkratky měny opravím, aby to sedělo do roku 1938
- ok, doplním i ČSR I. a II. - mrknu ještě do moudrých knih, zda se neoznačovalo nějak speciálně
- máš pravdu, celý život jsem poštovním úředníkem, takže "účetní" označní nominálu to je. Souhlas opravím po numizmaticku, tedy koruny a haléře (Martinvon to v druhém vlákně tak má, tak ať to je jednotné)
- obrácené vlnovky doplním i u dalších 5 Kč, vím o jejich existenci, chtěl bych je zde a chtěl bych, aby ten "přehled" byl co nejúplnější, Ať mají lidé prostě co sbírat :D Ze svých zkušeností vím, že lidi ( a začínající sběratele mincí naší republiky to baví a chtějí mít ve své sbírce co nejvíce zvláštností... Na tenký led co je varianta, co chyboražba apod. bych se zde nepouštěl, to se hádalo zde už ve spoustě jiných vláken ;)
- varianty 1 Kč 1946 zkusím dohledat i zde ve vlákně, trochu popsat a doplním. Jen zde konkrétně u této mince mám problém, co je ještě varianta a co opotřebení razidla (a pak nerad bych se úplně nerad dostal až na úroveň filatelie. Zastávám názor, že co vidím a rozlišuji na minci jen pod lupou, to už je filatelie ...
- s tím pootočení R/L sám nevím... řekněme si nějaký limit - např. 45%?
- ražby v jiných kovech? Asi to budou zkušební ražby a nemělo by to sem patřit, vymažu ze seznamu


Jinak díky za reakci i odkazy z Aukra, až bude chvilka projdu a doplním do
seznamu (nový sem dám 1.3.22), jinak kibicuj dál!
A s tebou i ostatní! :D
Moderátor
Miky: diky za reakci.
Tu 1 Kcs 46 nech jak je. Kolega to studoval podrobne a s mikroskopem, varianty tam urcite jsou, ale malokdo jde tak do hloubky, nejsme filatelisti.
Otoceni nad 45 stupnu vypada rozumne.
Registrovaný uživatel
Dve z desať.
-s-

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
V katalogu "Novotný" z roku 1999 je uveden tehdejší soupis ražeb (variant) našich mincí z jedné soukromé sbírky (možná že právě pana Novotného). Škoda že ho časem v jednotlivých vydáních nedoplňoval...Do mého seznamu pak k 1.3. doplním odtud vše to, co v něm nemám, ať ten seznam, co tu pomalu vzniká máme zase kompletnější. Zatím sem dávám jen foto stránek z katalogu (snad se pan Novotný nebud zlobit ... (viz autorská práva apod.)). Myslím, že to hodně sběratelům zase pomůže v jejich hledání toho, co jim obohatí jejich sbírky Ćeskoslovenských mincí.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Miky: Dosti obsahly seznam, nektere polozky velmi zajimave (1 Kcs 1961). Posledni odstavec je take vystizny.
Poznamka: Prehledne serazeno 1.dle nominalu 2.dle rocniku.
Moderátor
Koukám možná jsem přehlédl v tom zdejším rozsáhlém seznamu, ale nevidím variantu 20 haléře 1947 s paprsky nad hlavou lva..
« Poslední úpravu provedl(a) barbar v 21. 2. 2022, 21:18. »
Registrovaný uživatel
barbar napsal
Koukám možná jsem přehlédl v tom zdejším rozsáhlém seznamu, ale nevidím variantu 20 haléře 1947 s paprsky nad hlavou lva..

Nechci se do toho montovat, ale nevidím tady ani 20h 1951 s paprsky nad hlavou lva :)
Registrovaný uživatel
nešli mi vložit fotky hned

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
martinvon napsal
barbar napsal
Koukám možná jsem přehlédl v tom zdejším rozsáhlém seznamu, ale nevidím variantu 20 haléře 1947 s paprsky nad hlavou lva..

Nechci se do toho montovat, ale nevidím tady ani 20h 1951 s paprsky nad hlavou lva :)


Klidně se montujte, Vy i Barbar máte pravdu, tyto dvě varianty v seznamu nejsou, doplním - o tom to je. Díky!
Registrovaný uživatel
numismat napsal
Miky: Dosti obsahly seznam, nektere polozky velmi zajimave (1 Kcs 1961). Posledni odstavec je take vystizny.
Poznamka: Prehledne serazeno 1.dle nominalu 2.dle rocniku.


Rozumím "poznámce" :D
Nový seznam (k 1.32.2022) bude upraven a seřazen podle vzoru z katalogu "Novotný" :mrgreen:
Registrovaný uživatel
10kč 1990 bez signatury

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 ... > »

Sběratel.com » Naše mince » Přehled variant, odchylek a chyboražeb mincí ČSR, Protektorát Č+M, ČSSR, ČFSR 1918 – 1993"

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1