Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Uherské mince » Uhorské mince grošového obdobia

Vykupminci.cz
Numisargo

Uhorské mince grošového obdobia

Moderátoři: Archypov, facctory, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 17 18 19 20 21 22 23 24 25 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
niekedy cez den to nafotim a vhodim, vopred sa tesim na komenty..
totiz fakt u ziadneho ineho vladara som si nevsimol tak obrovske rozdiely v pisme pouzitom na tom istom type minci.
zeby ten pekny typ pisma v case hojnosti, a ten shitny v case nudze ked nestihal vyplacat zoldnierov..?
_______________
Registrovaný uživatel
Teším sa na tú avizovanú prezentáciu ...

... v tom okamihu, ako začnete svoju zbierku analyzovať a získané výsledky publikovať, prispievate tak do všeobecnej diskusie o svete ... tým sa v našom prípade zo zberateľa mincí stáva numizmatik.

Venujem sa obdobiu 1526-1604 (najmä však 1526-1540/41).

Nie som numizmatik o nič viac, ale ani o nič menej ako ten, kto vníma aj historickú výpovednú hodnotu peňazí, analyzuje a publikuje svoje postrehy preto, aby vyprovokoval skutočnú diskusiu. Takéto fórum je vcelku ideálne na drobné posuny nášho poznania.

Pokiaľ nechcem skončiť v žvástoch bude dobré ukončiť to výzvou:

Bude víkend a ak popri "prehrabávaní sa" v minciach si niečo všimnete, dajte vedieť, žiadna strohá veda, aj k peniazom treba pristupovať ľudsky :-)

Mohli by sme sa (ak môžem navrhnúť) tematicky venovať najbližší týždeň dva Korvínovi (ako sa tu už vlastne chystá "tocomabyt" - ja mám len tohto jedného :mrgreen:

Unger 562.i, B-(uhorský znak) - Budín (?)
vlastne mi ruší zbierku ...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
suhlasim rad nafotim svojich korvinov
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
na ziadost pridavam korvina, suvenir z navstevy Budapesti

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
... aby som sa trošku zorientoval (čo možno ocení aj náhodný okoloidúci) našiel som v staršej maďarskej brožúrke z roku 1981, (ktorá stála najskôr 9,50 Ft. a po zlacnení 9 Ft.) perovky základných druhov mincí a znakov (erbov), ktoré sa na minciach Mateja Korvína Huňadyho používali.

(ISBN 963-17-5237-2 Magyar pénzérmék és papírpénzek, Budapest, 1981 - Fux Kornél - Hölgyéné Angelotti Zsuzsanna)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
dakujem za velmi poucny obrazok, ak to spravne citam tak podla bodiek po stranach stitu a znaciek mincovne je mnou prezentovany typ - 567 z tvojho obrazku
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Moderátor
Posielam obrázky Korvína z jedného nálezu, môžete bádať... ;)


Obrázek vložený uživatelemObrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
ja este pridam jeden odkaz na mince mateja korvina

http://www.limitamince.sk/mince-matej-korvin
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
Mal by som na vas jednu prosbu ale verim ze mi s tym budu vediet pomoct snad len Archy, denary, Lupola alebo niekto kto robite seriozne stredoveke uhorsko. V tomto vlakne na predchadzajucej strane som dal foto denariku Marie a nedari sa mi presnejsie urcit. Priklanam sa k Pohl 114-1 , ale nesedi mi vobec tvar koruny. Povedzte mi hladam somariny alebo to nemam dobre urcene
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
Mohla by to byt 114-3, cize Szekesfehervar.
Moderátor
Tiež sa prikloním k Stoličnému Belehradu, len podľa fotky nerozoznám či A má, alebo nemá driek; teda 114-2, alebo 114-3. Koruna je v poriadku.
Registrovaný uživatel
Archypov napsal
Obrázek vložený uživatelemObrázek vložený uživatelem


Asi viem, čo má Stredo na mysli. Už dávnejšie som sa na to chcel aj ja spýtať. Pri tom to type denára Márie poznám 2 typy koruny, no katalógy uvádzajú len jeden. Obidva typy sú bežné. Hore Archyho (uvádza Huszár a Pohl), dole môj (uvádza Unger). Alebo som niečo prehliadol? :roll:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) ___ v 28. 1. 2011, 0:30. »
Registrovaný uživatel
Navyše na Archyho minci je opis z H 566 :roll:
Registrovaný uživatel
ked sa pozriete lepsie, nieje to len o korune:

1. minca ma kolo koruny opis REGINA VNGARIE

2. minca ma kolo koruny opis MARIA REGIS ( ! )

inac mne to (=napisy) padlo do oka skor ako tie rozdiely v korune,
vzhladom na obdobie zanedbatelne, (?)
_______________
Registrovaný uživatel
Dakujem Lupola, presne to som mal na mysli. Inak nech pozeram ako pozeram nevidim pri korune - MARIE D R VGRAIE ale skor nieco ako MAR?? .R. VnGRI+
(pri mojom denariku, nie u Archyho)
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
Archy, nepamätáš si, či mal LANZ pri tom tvojom denáry uvedenú v popise aj nejakú referenciu na Huszára?
Moderátor
Myslím že nie, len že sa jedná o denár Márie z Kremnice (ani tým si nie som istý). Prečo?
Moderátor
Huszár pri tomto denári (569) skutočne opisuje iba s menom pri korune (MARIE D G VNGARIE), ale opis z denára 566 (MOnETA . MARIE) je úplne bežný. Neviem prečo to Huszár nespomenul, určite to musel vidieť. To sa týka aj koruny, obe sú bežné. Veľa drobných anjouovských mincí by chcelo samostatnú a podrobnejšiu typológiu.


Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Len ma zaujímalo, ku ktorému typu ho priradil.
Moderátor
No určite k H-569, P-114-8.
Moderátor
Inak aj tých korún býva viac typov, odpozorované mám minimálne tri, ale bude ich viac. Tu mám na ukážku dve kremnické a jednu košickú, tvar koruny sa menil od mincovne k mincovni, aj v rámci mincovne pri výrobe nových kolkov.


Obrázek vložený uživatelemObrázek vložený uživatelemObrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Poprosil by som o bližšie informácie o tomto denáriku.
Scan nie je najlepší, ale teraz lepšie foto nemám. Minca vyzerá bayť strieborná, ale s nižším obsahom striebra. V opise obrátené N, inak správny opis /razidlo neryl analfabet/ , ročník 1501.
ďakujem

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Mal by to byt Vladislav II. podla katalogu Pohl 253-4 mincovna Kremnica, mincmajster ( aj ked slovo mincovník sa mi páči viac ) Georg Thurzo, ak by bola minca 1mm hruba bola by zaujimava.

Som laik takze som sa mohol seknut

Upravene- aj som sa sekol, takze nic neobvykle
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
« Poslední úpravu provedl(a) Stredo v 31. 1. 2011, 21:26. »
Registrovaný uživatel
:shock: Prvý datovaný denár by mal byť z roku 1503. Tento ročník (v podstatne lepšom stave) sa ale objavil na poslednej aukcii panoniaterra a išel za 130 EUR. Gratulujem, super kúsok ;)
Registrovaný uživatel
Zaujímavé je, že Pohl ročník 1501 uvádza, no Huszár až 1503. Taktiež Hunka tvrdí, že prvý datovaný je až z roku 1503.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 17 18 19 20 21 22 23 24 25 ... > »

Sběratel.com » Uherské mince » Uhorské mince grošového obdobia

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1