Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Uherské mince » Uhorské mince grošového obdobia

Vykupminci.cz
Numisargo

Uhorské mince grošového obdobia

Moderátoři: Archypov, facctory, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 47 48 49 50 51 52 53 54 55 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Prepac misko mne sa ta minca nepaci :), celkovo vsetky Matejove denare ktore som videl boli v podobnom stave. Maria s Jezisom cudne rozmazana, akoby roztavena. Proste oproti takemu Korvninovi alebo Vladislavovi su ti Habsburgovci nic moc.

Otazka na odbornikov.
Zmenila sa nejako zasadne technika razby?
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
Podarilo sa mi získať jeden denár Mateja Korvína. Stav nie je nič extra, alo to W. Wathie v opise sa mi naozaj páči. :)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Blahoželám , peknučký.
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Koľko asi stojí groš Karola Róberta v peknom stave Unger 355 a 351, trochu asi okrájané.
Registrovaný uživatel
to Stredo: Tiež som ešte pekný Matejov denár nevidel. Podobne je to s grošmi.

to egomc: Gratulujem, pekná chyborazba. Myslím, že som tento denár videl na ebay, ale tie W som si nevšimol. :oops: Dobre mi tak...

to dula77: 150 až 250 EUR, bez fotky to bližšie nejde. A asi si myslel Unger 352, lebo 351 je veľmi vzácny. Ak by boli na predaj, tak by som určite mal záujem.
Registrovaný uživatel
Dlho sa tu nic nedeje, dam sem aspon tento denar, neviem urcit ci je to Vladislav alebo Hunady?...
Mne to pripada ako cu denar Vladislava, ale rad sa necham poucit od skusenejsich.
Pomoze niekto s urcenim? :)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Podľa mňa to bude Vladislav.
Registrovaný uživatel
Pridám ešte jedného Mateja. Určil som ho ako U565/H719, ale: Opis zodpovedá U565 (PATROn hVnGAR - m . mATHIE . R . hVnGAR), ale obraz madony U564/H518, t.j. bez koruny a dieťa vpravo. Stretol sa niekto s takouto variantou?
To Sigur: Áno, oba sú z ebay. :)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) egomc v 14. 1. 2012, 3:42. »
Registrovaný uživatel
Pekna minca, zial rarita to nebude tiez mam doma take.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
pali79 napsal
Dlho sa tu nic nedeje, dam sem aspon tento denar, neviem urcit ci je to Vladislav alebo Hunady?...
Mne to pripada ako cu denar Vladislava, ale rad sa necham poucit od skusenejsich.
Pomoze niekto s urcenim? :)


Podľa torza opisu na reverze (...nGAR...) je to Vladislav I (H-603). Huňady (H-629) by tam mal niečo z IOhAnnES, ale to tam nevidím.
Registrovaný uživatel
egomc napsal
Pridám ešte jedného Mateja. Určil som ho ako U565/H719, ale: Opis zodpovedá U565 (PATROn hVnGAR - m . mATHIE . R . hVnGAR), ale obraz madony U564/H518, t.j. bez koruny a dieťa vpravo. Stretol sa niekto s takouto variantou?
To Sigur: Áno, oba sú z ebay. :)


Môj názor je, že tieto kremnické Korvínove denáre (značky K/P kvietok, K/VA, K/PV...) sú najčastejšie sa vyskytujúce denáre po menovej reforme. Vznik viacerých variánt v opise je preto normálny jav. Podobné je to napr. aj pri denároch Jagelovcov.
« Poslední úpravu provedl(a) ___ v 14. 1. 2012, 10:09. »
Registrovaný uživatel
to egomc:
btw. ten Pohl - Die Grenzlandprägung... vyzerá nádejne. Jeden Maďar mi ju sľúbil, vraj na 50% ju videl u kamoša, čo zbiera Uhorsko, tak čakám.
Registrovaný uživatel
Ďakujem za odpoveď. Nečakal som, že to bude rarita, iba si upravím tabuľku.
Aj keď, keby to bol PG, tak neviem, neviem... :mrgreen: :mrgreen:
Registrovaný uživatel
...ovšem s výnimkou PG Vladislava. ;)

Ešte jedna otázka k literatúre:
Mal niekto v ruke túto knihu? Ak áno, tak ma zaujíma, či tam je veľa nových vecí v porovnaní s Pohlom, Huszárom a Ungerom.

Gyöngyössy Márton, Winter Heinz, Münzen und Medaillen des ungarischen Mittelalters 1000 - 1526, Wien, Kunsthistorisches museum, 2007
Registrovaný uživatel
sigur napsal
pali79 napsal
Dlho sa tu nic nedeje, dam sem aspon tento denar, neviem urcit ci je to Vladislav alebo Hunady?...
Mne to pripada ako cu denar Vladislava, ale rad sa necham poucit od skusenejsich.
Pomoze niekto s urcenim? :)


Podľa torza opisu na reverze (...nGAR...) je to Vladislav I (H-603). Huňady (H-629) by tam mal niečo z IOhAnnES, ale to tam nevidím.


Ďakujem za urcenie Sigur a egomc, je to strasne tazko citatelne... tiez som tam nikde IOhAnnES nevidel... dakujem za potvrdenie.
Registrovaný uživatel
Zaťal si do veľmi ťažkého a zložitého obdobia 1440 -1458 (vojna s Osmanskou ríšou, bratríci, rozbroje medzi šľachtou), kde hlavnou postavou bol Ladislav Pohrobok. Začalo to jeho korunováciou, keď mal len 3 mesiace a skončilo jeho predčasnou smrťou. Paradoxom je, že de facto samostatne nikdy nevládol a vyrastal akoby v nevedomosti na dvore cisára Fridricha III. vo Viedni.
Mince bývajú obrazom svojej doby. Na jednej strane sa pre šľachtu, obchodníkov a cirkevných hodnostárov vyrazilo cez 20 rôznych typov dukátov, ktoré dnes všetky patria medzi vzácnejšie. Na druhej strane sa pre prostý ľud razili nekvalitné denáre a oboly najmä z medi a billonu.
V mene neplnoletého Ladislava razila mince jeho matka Alžbeta (v tom istom období razil mince aj Vladislav I.), Ján Huňady a v rokoch 1444 až 1452 aj Ján Jiskra, ktorého povolala ako správcu vojsk a obrancu záujmov práve Alžbeta.
Toto je posledný typ denára Jána Jiskru (H-661, Kremnica, komorský gróf Ján Constorfer), razený z billonu a je vzácny práve stavom, v ktorom sa zachoval. Razbou tu vznikol zaujímavý “proof“ efekt, kde reliéf zostal matný a plocha je lesklá, zrejme v dôsledku zhutnenia kovu razbou. Mám z neho veľkú radosť, vďaka Dušan. ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
To je denár s veľkým D !
Registrovaný uživatel
Stredo napsal
Zmenila sa nejako zasadne technika razby?

Pokiaľ viem, tak nezmenila.
Problém vidím skôr v dodržiavaní ISO 9000 a následných. :)

To Sigur: Krásny.
« Poslední úpravu provedl(a) egomc v 14. 1. 2012, 22:15. »
Registrovaný uživatel
To Sigur: Braňo, ja Dakujem... ;)
Moderátor
Zdravím všechny a prosím o bližší info a ocenění tohoto denáru,toto období nezbírám,díky.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Igni probatur aurum, virtus miseria...
Registrovaný uživatel
mohol by to byť Vladislav 1440-1444 Unger 469/h
Registrovaný uživatel
Stále sme v tom istom období, teda je to prvý typ denára Vladislava I. z roku 1441, Huszár 598, značka h-I, to znamená mincovňa Sibiu (Hermannstadt), komorský gróf Jacobus. Celkom pekne zachovalý, vyzerá, že má aj patinu. Sú to bežné mince, cena 10-15 EUR.
Moderátor
Díky za určení.
_______________
Igni probatur aurum, virtus miseria...
Moderátor
Ještě mám pár korvínových denárů,z jedné strany docela pěkné a druhá strana nic moc,nevím jestli by se z nich dalo něco vyčíst...z literatury mám Huszára,ale vzhledem ke stavu bych je stejně asi nedokázal určit,zajímalo by mě jestli jde také o běžné kousky v horších stavech,jak se domnívám,díky.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Igni probatur aurum, virtus miseria...
Registrovaný uživatel
Presne tak, bežné denáre a navyše nie zrovna super stavy. Naľavo je Veľká Baňa (n-znak), napravo Kremnica (K/VA). Cena do 5 EUR za kus.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 47 48 49 50 51 52 53 54 55 ... > »

Sběratel.com » Uherské mince » Uhorské mince grošového obdobia

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1