Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Rady pro začínající sběratele » Určování stavu mincí

Vykupminci.cz
Numisargo

Určování stavu mincí

Moderátoři: numismat, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
To Evropa1:
Vaše rozdílné názory na numismatiku a sběratelství jsou od této chvíle i moje názory i když na straně druhé mám obavu, že budu zase někým peskován za svůj postoj a to, že papouškuji Váš názor autority.
Registrovaný uživatel
Prosím, nejsem žádná autorita. Jsem pouze obyčejný sběratel, který se snaží, aby o sobě mohl říci, že je numismatikem, že o dané problematice něco ví. Autorita je pro mě například jeden sběratel, se kterým byste si mohl popvídat o mincích a době od roku 800 až do dnešních dní, v návaznosti na celoevropský vývoj. To se pak ale bavíme o jiném levelu. Pak slovo autorita má v tomto případě adekvátní obsah.
Registrovaný uživatel
minci jsem jsem dal proto abych se ujistil, zda nehodnotím moc přísně, totiž mince je obchodníkem ohodnocena -0/1+, !!! viz. odkaz
http://www.oelberger.cz/mince/frantisek-ii/20-krejcar-1808-a-0-1-10098
Registrovaný uživatel
Jinak na obranu obchodníka, musím říct že jsem si dnes dal několik pražských obchodů, s tím že si koupím nějaký studijní materiál > co jsem viděl byl dle mě většinou šrot (horší než z aukra), ale šel jsem hodně pěšky tak vcelku příjemná procházka
Registrovaný uživatel
Obchodníky nebraňte! Pořádnej obchodník podobným stylem hodnotit nepotřebuje!!! (viz. zahraničí)

Pokud nenarazíte na pořádnou minci, tak se nedivte, takové mince se často hledají na aukcích a když už ji najdete, tak si ji musíte "vybojovat". Nabídka na krámech u nás je spíš průměrná a je to tak akorát, když si chce člověk udělat radost nějakou drobotinou, nebo mu nevadí zaplatit marži obchodníkovi...
_______________
Le Corbusier: „Buď tím, kým jsi“
Registrovaný uživatel
To taki.
Kvalita mince nemá s deklarovanou zachovalostí nic společného. Ve skutečnosti je o hodně horší. Jinak se jedna o jeden z nejběžnějších ročníků, který se dá běžně sehnat i v pěkné kvalitě.
Registrovaný uživatel
Až ta to mince mě zaujala

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Tak tento milánský "dvacetikrejcar" jsem si označil ve sbírce 0/0. Samotný nákup byl zajímavý tím, že po "vybrání" této mince jsem ji odmítl koupit, a to z důvodu pro mě nepředstavitelné ceny, a odešel jsem z obchodu. V dalším obchodě po shlédnutí hromady "horších" jsem pomalu docházel k názoru, že nejsem investor a nechám obchodníka vydělat. Tak jsem se pokorně vrátil a obchod dokončil. Prozatím jsem lepší milánskou "dvacku" neviděl (no ještě jsem vůbec toho moc neviděl ;) ) Prosím znalce o potvrzení, že jde o typ 2040.
Registrovaný uživatel
no, nulová není ani jedna ze stran, ale hlavně když máš radost...
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
To taki.

Bohužel mince v nulovém stavu není, ale v jaké je skutečné zachovalosti říci z této fotky nejde.
Platí, že by mince v nulovém stavu měla mít všechny detaily dokonale ostré, neměla by mít stopy oběhu a téměř celou ražební patinu.
Platí, že by mince v jedničkovém stavu měla mít všechny detaily patrné, může mít v ploše nepatrné úhozy, ale musí ještě mít část ražební patiny.
V dnešní době se velmi preferuje původní vzhled plochy s ražební jiskrou. Pamatuji se, že ještě nedávno pokud mince vykazovala znaky jedničkové kvality, ale plocha již ztratila svoje původní znaky, pak tato mince byla bez milosti ohodnocena kvalitou 1-. Pamatuji si, jaké to byly na naše poměry krásné mince. To již dnes většinou neplatí.
Moderátor
Jeste, ze tyhle mince nesbiram :).
_______________
Přebytky antických mincí http://imince.net/?cat=2
Katalog účelových známek http://imince.net/katalog-ucelovych-znamek/
Registrovaný uživatel
No moc se neraduj přísnost platí i u antiky, ale je zde ohled braný trochu jiným směrem. Hlavně to je patrné u bronzů.
« Poslední úpravu provedl(a) Evropa1 v 24. 12. 2011, 10:53. »
Moderátor
Ta prisnost je preci jen trochu jinde, ale je mi jasne, ze mi budes tvrdit opak :). Ale rozhodne to uz nemusis psat :).
_______________
Přebytky antických mincí http://imince.net/?cat=2
Katalog účelových známek http://imince.net/katalog-ucelovych-znamek/
Registrovaný uživatel
Já jsem neřekl, že přísnost je někde jinde, ale že je zde braný ohled například na jinou výrobní technologii atd..
Jinak u nuly platí, že musí mít všechny detaily dokonale ostré a nesmí mít stopy oběhu.

Jinak já se také musím přiznat, že jsem si v období začátků hodně věcí nalhával. Pak moji sbírku viděl jeden sběratel, ukázal mě svoji a vyprášil mě kožich. Od té doby to beru trochu jinak.
Škoda, že Tě nemůžu vzít za jedním sběratelem, aby Ti ukázal sbírku a podložní lístky s deklarovanými kvalitami z opravdových aukcí. Hlavně ho zajímají bronzy, kterých má několik plat a je to opravdu krásný pohled. Asi bys ji dokázal ocenit víc než já, protože nemám takový přehled.
Někdy v září zde proběhla debata nad patinou, kde jsme se neshodli. Když jsem byl pak v Praze, dohodl jsem si s ním schůzku a speciálně jsem se ho na tento problém zeptal. Ukázal mě dva bronzy stejného panovníka s rovnocennými motivy a rozdíl tu byl pouze v patině, při stejné kvalitě jedna. Za jeden dal 480 a za druhý 750 €. První dražil s normálními sběrateli, ve druhém případě se do dražby zamotali opravdový sběratelé a on musel porazit nějakého dlouholetého a zasloužilého sběratele z Frankfurtu.
Nechtěl jsem se k tomuto tématu vracet, ale když jsi ho nakousl, pak jsem zde napsat zkušenost někoho, kdo opravdu jezdí ven a tam draží. Možná, že Ti tato informace pomůže. Jestli ne, nic se neděje a sbírej si po svém, ale myslím, že nároky v některých našich aukcích v posuzováním kvality, nemají s opravdovou realitou nic společného.
Moderátor
Pripada by, ze zijes trochu v jine realite, ale to je jedno. Kazdy zijeme jak muzeme.

Pri nakupu minci zalezi na mnoha okolnostech, coz zcela jiste vis. Takze to, ze jednu koupil pan zkuseny a chytry sberatel antiky za x a druhou za y neznamena, ze to bylo kvuli patine! Ale to je jedno, nebudem tu tuhle diskuzi opet rozebirat nebo budes chtit opet odejit z fora.

Pripada mi, ze si vazis a nazory prijimas jen u lidi, kteri nakupuji hlavne v zahranici. Kdo nakupuje v CR tak neni proste takovy borec, je mi to jasne. Nicmene antika je tak siroky obor, ze nemusim jezdit jak blazen po aukcich v zachranici, abych si koupil pekne a relativne levne mince.

Zajimalo by me, jestli mas rodinu a kolik ji tak zbyva penez z tve vyplaty. Normalni clovek s prumernym platem si nemuze dovolit takove nakupy.

Na Vanoce ma byt klid tak si to nechame treba na jindy :).
_______________
Přebytky antických mincí http://imince.net/?cat=2
Katalog účelových známek http://imince.net/katalog-ucelovych-znamek/
Registrovaný uživatel
Nerozčiluj se.
Zde se vůbec nejedná o peníze. Každý sbírá to, na co má a pokud by někteří sběratelé neměli peníze a museli sbírat pouze běžné věci, pak by jejich přístup ke kvalitě byl naprosto stejný, akorát, že by museli ze svých nákupů umazat nulu.
To, že zde vspomínám zahraniční nákupy, to není z důvodu, že bych tyto sběratele preferoval nad ostatními, ale já sám to vidím na sobě. Zde už pro mě je minimum věcí a pokud chci pokračovat v rozšiřování sbírky, pak musím k sousedům. Ono když pak člověk přijede například do vídeňského Dorothea, nechá si ukázat před aukcí mince, které u nás nikdo nikdy neviděl, jsou v nádherných stavech a ohodnoceny nesmírně přísně, na což u nás nejsme zvyklý.
To samé vidím na velké části lidí z pobočky. Kdo opravdu buduje lepší sbírku, pak zájezdy do ciziny jsou nutností. Na sběratelství jsou potřebné peníze, ale není to argument na slevování v kvalitě. Někdo si může koupit sto mincí, jiný jenom deset a někdo pouze jednu.
Jinak já to nechci vyhrotit, pouze chci vézt diskuzi tímto směrem, protože jsem si myslel, že Ti tyto názory mohou pomoci.
Moderátor
Proste mame odlisne nazory a na tom se asi nic nezmeni, ale to je zivot :). Hezke Vanoce a nechame to byt :).
_______________
Přebytky antických mincí http://imince.net/?cat=2
Katalog účelových známek http://imince.net/katalog-ucelovych-znamek/
Registrovaný uživatel
Také Ti přeji hezké prožití svátků v pokoji a klidu. Do nového roku pak hlavně hodně zdraví.
Moderátor
evropa vzdy zalezi na peniazoch co sa tyka zberatelstva a aj bude, nechcem vyrivat ale p. Evropa kedze ste uz taky zberatel a tak mate vsetko nastudovane preco ste doteraz sem nevlozil aspon jednu mincu zo zbierky? Ked citam tie komentare pripada mi to ake mate super veci v zbierke...
_______________
Registrovaný uživatel
Na penězích samozřejmě záleží, ale diskuze zde probíhala v rovině, kdy Misak tvrdí, že při posuzování kvality antických mincí můžeme být benevolentnější a já naopak zastávám názor, že stejná kriteria musí být ve všeobecné rovině. Pokud bychom příjmuli první názor, pak bychom museli i antické mince dělit do několika skupin, protože mince některých panovníků jsou naprosto běžně dostupné i v nulovém stavu a jiný panovník o pár let například dříve není běžný ani v horší zachovalosti.
Já nejsem žádný vyjimečný zběratel, ale pouze obyčejný, z pohledu přísných kriterií a nikde jsem zde nenapsal, že mám vše nastudované. Jinak dvě mince z mé sbírky zde jsou vyfocené.
Dále nejsem ješita, abych se zde vytahoval se svými mincemi, protože existuje i mnoho jiných a mnohem lepších, na které nikdy nedosáhnu. To samé platí i v případě jiných uživatelů tohoto fóra, kteří sbírají mince hlavně pro svojí radost a nevidí potřebu je zde presentovat.
Moderátor
Jen poznamka. Sve mince vystavuji ve CHLVBIRNE ne proto, abych se zviditlenil, ale abych ostatnim ukazal nejake, podle me pekne, razby z obdobi antiky. A nemyslim si, ze by vetsina ostatnich clenu fora na tom byla jinak.

Ale to, ze sem nekdo nechce davat fotky svych minci plne chapu.
_______________
Přebytky antických mincí http://imince.net/?cat=2
Katalog účelových známek http://imince.net/katalog-ucelovych-znamek/
Registrovaný uživatel
Já jsem to napsal v tomto duchu proto, protože babygulka zde narážel na super věci a moje odpověď byla myšlena takto. Víš sám, že pokud budeš někdy vlastnit něco opravdu mimořádného, pak hlavním hlediskem bude radost a né zbytečné upozorňování na sebe. Já zde mám také dvě mince, ale běžné věci sem dávat nemá cenu a to lepší sem dávat nebudu i z důvodu, že třeba mají pěknou patinu a ta se musí vidět. Jinak na fotu naprosto mince zapadne.
« Poslední úpravu provedl(a) Evropa1 v 24. 12. 2011, 13:35. »
Moderátor
misak to mas tiez pravdu...
_______________
Registrovaný uživatel
Když trochu odbočím, pak je zde také určitý počet lidí, kteří hledají v této diskuzi jiné věci. V mém případě to je snaha získávat vědomosti a skušenosti. S někým si jednoduše popovídat o stejném zájmu a prověřit svoje závěry v diskusi. Každý si myslíme, že máme pravdu, ale mě oponentura nutí k přemýšlení a to je podstatné, co mě může posunout dál a co mě pomáhá. Monolog je k ničemu, proto se snažím o dialog, ale bohužel někdy partnera nenaleznu.
Pokud se týká fotografií mincí, pro mě to není nejdůležitější, protože si múžeme na netu nalézt nepřeberné množství aukčních katalogů, kdy jsou v některých opravdové poklady, ale je na každém, co zde hledá a pokud má někdo radost ze získané mince a chce se s ní podělit, pak je to v pořádku. Já tuto potřebu necítím.
Registrovaný uživatel
já vidím pro mě největší problém v určování stavu mincí a to v absolutně rozcházejícím se hodnocení mincí, pokud pro "0" platí
- Pořád nádherně zachovalé mince s leskem. Na rozdíl od zachovalosti UNC mohou mince v zachovalosti AU obsahovat drobné stopy po styku s ostatními mincemi viditelné pod lupou.
a pro "1"
- Stále velmi pěkná zachovalost. Absolutně čisté kontury včetně detailů a čitelnost veškerého textu jsou samozřejmostí. Mince má často zbytky lesku. U zachovalosti XF jsou přípustné velmi drobné stopy po styku s ostatními mincemi, viditelné i pouhým okem. Mince však nesmí mít žádná jiná poškození - např. vrypy
tak jak může být toto "0"

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 > »

Sběratel.com » Rady pro začínající sběratele » Určování stavu mincí

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1