Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Rady pro začínající sběratele » Určování stavu mincí

Vykupminci.cz
Numisargo

Určování stavu mincí

Moderátoři: numismat, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
To je o serióznosti aukčného domu, niekedy menší sa snažia šidiť na kvalite aby viac zarobili, česť výnimkám. Iný meter má predávajúci a iný zas kupujúci.
Registrovaný uživatel
taki napsal
já vidím pro mě největší problém v určování stavu mincí a to v absolutně rozcházejícím se hodnocení mincí, pokud pro "0" platí
- Pořád nádherně zachovalé mince s leskem. Na rozdíl od zachovalosti UNC mohou mince v zachovalosti AU obsahovat drobné stopy po styku s ostatními mincemi viditelné pod lupou.
a pro "1"
- Stále velmi pěkná zachovalost. Absolutně čisté kontury včetně detailů a čitelnost veškerého textu jsou samozřejmostí. Mince má často zbytky lesku. U zachovalosti XF jsou přípustné velmi drobné stopy po styku s ostatními mincemi, viditelné i pouhým okem. Mince však nesmí mít žádná jiná poškození - např. vrypy
tak jak může být toto "0"
obr


UNC, RL nebo 0 je stejný stav ---> mince má stavem vypadat, jako by jsi ji právě přinesl z mincovny(nebo vyndal ze sady)
Prakticky téměř cokoliv jiného je již stav 1 :)
(toto platí minimálně pro mince za posledních 150-200 let)
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
To taki: posuzování stavu je ošemetné. Jediné, v čem s Američany souhlasím je to, že do zachovalosti nezahrnují větší rysky, hrany atp. Pokud je mince naprosto perfektní, s dokonalou plochou a má opravdu jen pár výraznějších rysek, které vznikly hrubším zacházením, pořád se jedná o stav 0/0, byť s poznámkou "rysky". Stejně tak může být 0/0 i mince, kde vyšší reliéfy úplně chybí z důvodu nedoražení - prostě tak opustila mincovnu. Jinak stav UNC se u mincí snad nikde nepoužívá, kromě úplné moderny.
Registrovaný uživatel
tady je jedna tabulka zachovalosti - pro 0/0 je tu asi dalsich 15 podkategorii :)
http://www.pcgs.com/grades.html
Registrovaný uživatel
Schopnost posoudit objektivně kvalitu přichází určítě se zkušenostmi, kdy jsme již měli v ruce spoustu mincí a začínáme je mít nakoukané. Pak se očí automaticky zaměřují na určitá nejvyšší místa, která rozhodují o zachovalosti. To samé platí v případě plochy. Když má již svoji jiskru, která se dnes cení, pak je záruka, že tato mince bude braná, jako dobře hodnotitelná.
Proto je dobré navštěvovat například aukce, prohlížet si materiál a hodnotit ho, ale za předpokladu, že nebudeme věřit pouze deklarované zachovalosti, ale budeme rozdílné názory porovnávat.
Nikdo učený nespadl z nebe a časem se vyvíjel od benevolence k přísnosti. Je tedy v našem zájmu hledat na trhu hezčí ražby a ty konfrontovat se svými pohledy. Čím dříve poznáme pěknou kvalitu, tím dříve opustíme přirozený začátek v podobě nadhodnocování horší zachovalosti.
Registrovaný uživatel
Zjednodušená tabulka.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pro sběratele Britských mincí vyšla tato užitečná knížka:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
myslím, že si zahraju sám sobě na pozdního Ježíška :mrgreen:
_______________
Carpe diem, sed memento mori!
Registrovaný uživatel
Tuto knihu mam doma. A velmi mi nepomohla.
Registrovaný uživatel
asi záleží, co od ní člověk čeká, třeba já ji mám zatím na cestě z Británie, a čekám od ní právě určité vodítko pro určování stavů vlastních mincí, o ceny mi nijak zvlášť nejde, stejně budou brzo neaktuální jako v každém jiném katalogu... je podle Tebe na ní něco špatného?
_______________
Carpe diem, sed memento mori!
Registrovaný uživatel
No tato kniha je len o urcovani stavu minci,ceny v nej vobec nemas. Nieje az taka zla, ale cakal som nieco ine, no tebe sa mozno bude pacit a budes spokojny.
Registrovaný uživatel
Jozino89 napsal
No tato kniha je len o urcovani stavu minci,ceny v nej vobec nemas...

No vždyť proto se tak jmenuje Grading = určování stavu ;)
Je v ní spousta fotek a upozorňuje u různých mincí právě na ta místa která se opotřebují nejdříve a na která se při posuzovaní máme soustředit.
Knihy které udávají cenu jsou k ničemu protože realita je většinou jiná. Co je mi platné že třeba Krause udává cenu mince 100$ když ji za tuto částku nikdo neprodává?
Registrovaný uživatel
Jozino: moje chyba, ty ceny se mi tam nějak přimotaly v hlavě :roll: :D
turtle: podle popisu by měla být přesně to, co jsem čekal, snad už brzo dorazí, jsem vážně zvědavý :mrgreen: Katalogy jsou co do cen celkem nanic, ale mají obrázky, to se mi líbí :mrgreen:
_______________
Carpe diem, sed memento mori!
Registrovaný uživatel
Suvorov napsal
...ale mají obrázky, to se mi líbí :mrgreen:

Tak to bych Ti doporučil třeba Penthouse ten má také pěkné obrázky a navíc je poučný ;)
Registrovaný uživatel
měl jsem tedy na mysli jiný typ obrázků, ale těmahle taky nepohrdnu :mrgreen:
_______________
Carpe diem, sed memento mori!
Registrovaný uživatel
Obrazkov tam je habadej:d budes sa vyzivat vtom:0
Moderátor
a je omnoho lacnejsi :-)
_______________
Registrovaný uživatel
OK, přesvědčili jste mě, zítra si ho koupím :mrgreen:
_______________
Carpe diem, sed memento mori!
Registrovaný uživatel
už ji mám doma, a můžu říct, že jsem celkem spokojený, takhle nějak jsem si ji představoval...

Napadá mě jedna otázka k určování stavu mincí všeobecně: co když je detail ostrý, ale v ploše je třeba měděnka nebo všeobecně koroze nebo jiná vada povrchu (nemyslím vrypy atd.)? Stane se pak díky tomu z mince v zachovalosti třeba 1/1 následně 2/2 apod. i když detaily jsou stále na úrovni 1/1? Snažím se pro sebe určovat kvalitu některých mincí, ale tohle mě trochu mate, byl bych rád, kdyby mi to někdo objasnil...
_______________
Carpe diem, sed memento mori!
Registrovaný uživatel
u novodobých(cca po r.1740) určitě, u starších jak kdy, dost záleží případ od případu, jak to opticky vypadá...(to je praxe) v teorii by vada měla označení stavu vždy zhoršovat
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
myslel jsem si to, díky :) systémů označování je víc (čísla, písmena - VF, EF atd.), liší se nějak v přesnosti, nebo je to jedno? co jsem pochopil, tak číselné označení nabízí širší škálu možností, takže by teoreticky mohlo být přesnější... v praxi ale stejně můžou 2 lidi označit stejnou minci každý jinak... :)
_______________
Carpe diem, sed memento mori!
Registrovaný uživatel
Ony také ty větší grading firmy to řeší tím že minci ohodnotí více lidí nezávisle na sobě a pak se vezme průměr.
Jinak je to jak volba královny krásy, každý má jiný názor. Já se tímhle vůbec nezabývám, pro mně je důležité zda má mince pro mne nějakou historickou souvislost, jestli se mi líbí a pak jestli na ní mám nebo nemám. :P ;)
Registrovaný uživatel
turtleoverhead napsal
Ony také ty větší grading firmy to řeší tím že minci ohodnotí více lidí nezávisle na sobě a pak se vezme průměr.
Jinak je to jak volba královny krásy, každý má jiný názor. Já se tímhle vůbec nezabývám, pro mně je důležité zda má mince pro mne nějakou historickou souvislost, jestli se mi líbí a pak jestli na ní mám nebo nemám. :P ;)


Ale znalost férového ohodnocení kvality je pro nás velice důležitá, protože zachovalost má přímý vliv na cenu mince, jsou to spojené nádoby, které rozhodují o tom, jestli budeme přeplácet, nebo nikoli a abychom se nedostali do role spousty našich sběratelů, kteří kupují nadhodnocené mince. Zjednodušeně řečeno, například kupují mince v zachovalosti dvě, ale platí za ně ceny, které odpovídají o půl až stupeň zachovalejším ražbám. Nadarmo se neříká, že na našich aukcích je tento materiál nejdražší v rámci celé střední Evropy.
Moderátor
Ja uz jsem se uvadenym stupnem zachovalosti napr. u minci z aukci prestal jiz davno ridit, nazor na minci si utvarim sam bud pri osobni prohlidce nebo na zaklade kvalitni fotografie. Leckdy na mne lepsim dojmem pusobi treba mince v deklarovane zachovalosti 2 nez ta se sice zachovalymi vsemi detaily ale se skrabanci ci uhozy v plose ktere leckdy nejsou u popisu ani deklarovane.
Registrovaný uživatel
Taky si názor na minci udělám, když ji vidím, napsaný stupeň zachovalosti tam ani nemusí být, ale když si člověk píše poznámky o dosažených cenách a pak třeba za měsíc, půl roku atd. bych se na ně chtěl podívat, měla by tam asi být aspoň orientačně nějaká zachovalost poznamenaná... dávat ke každé poznámce fotku by bylo trochu složitější :)
_______________
Carpe diem, sed memento mori!

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 > »

Sběratel.com » Rady pro začínající sběratele » Určování stavu mincí

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1