Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Václav IV.

Vykupminci.cz
Numisargo

Václav IV.

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 164 165 166 167 168 169 170 171 172 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Thank you!
And you did not tell me what type of features IX?
Based on the style and some features I found in this topic similar coin, defined it as XIV-i...
Maybe I'm wrong, - correct me please.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Welcome to the world of medieval numismatics!
http://castlecoins.blogspot.ru/
http://www.forum.castlecoins.ru/
Registrovaný uživatel
tak jsem minulý týden konečně dostal k svátku dukát Václava IV. ... čekal jsem na něj dlouho .. :D :D

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Hmm, ten Ti zaplní jistě dost bankovní schránku, nebudeš z ní proto něco pěkného pouštět? :D :mrgreen: :twisted:
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
Ma to i druhou stranu? Jinak gratuluju, ten mi ve sbírce taky chybí :-)
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Registrovaný uživatel
KHOMA napsal
Thank you!
And you did not tell me what type of features IX?
Based on the style and some features I found in this topic similar coin, defined it as XIV-i...
Maybe I'm wrong, - correct me please.

..jejda, to bude v překladu chyb...
Nějak takto:

It is very difficult. According to the drawings crown this type IX. or X, even if it looks like a lion XIV. I believe, however, that in the description wenzeslavs is obtuse N and it would indicate the type IX. or X.
« Poslední úpravu provedl(a) korunka v 25. 7. 2014, 17:51. »
Registrovaný uživatel
Small font, probably blunt N in the word Wencezlavs, avers is the type IX or X. Revers is questionable, according to some symbols, I think also that this is the type IX. The coin has the important places illegible, therefore can not be determined. As my colleague Archypov wrote, all can be difficult.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
..zapojte se ještě někdo, než se v tom úplně zamotám :D
Registrovaný uživatel
Korunka, thank you very much for the detailed answer!
_______________
Welcome to the world of medieval numismatics!
http://castlecoins.blogspot.ru/
http://www.forum.castlecoins.ru/
Moderátor
poprosim o korekci svych uvah u grose nize

Lev je evidentne starsiho typu, avsak ne ten nejstarsi, jez zname z grosu Karla IV. (to jsou ty s polozenym mesickem), tj. I. typ to neni. Vzhledem k prokreslene korune na hlave a ocasu zakoncenemu dvema laloky bych jej urcil jako lva II. typu. Nevim, zda lze skutecne z polozeni predni tlapy usuzovat na vic (tlapa vychazi ze spodni rady mesicku).

Koruna je nedotazena, kuzelovite rozsirena, pocet perel v obruci je pet (to moc nepomuze).

Pismeno S je siroke (typ S1), N ma kosy drik, A ma horizontalni drik, rubni S jsou typu S6 (dalsi dukaz pro typ II).

Pokud vezmu napr. to N v kombinaci s A pro II. typ (oba zaroven driky), pripadaji v uvahu: II.a/4, II.c/3-4, II.d/1-2. Budu-li brat jako zavaznou tlapu lva vychazejici ze spodni rady mesicku, priklonim se k obrazove variante II.d, dle konkretniho provedni N (kosy drik nahore) pak k opisove variante II.d/2.

Nesedi mi ale provedeni ocasu (prameny ocasu nejsou uzce u sebe - i kdyz ve fotopriloze to taky neni tak horke jako na perovce).

Bud jak bud, at uz pujde urcit presne nebo ne, po dlouhe dobe zas po delsi dobe pekny a levny prirustek (alespon pro mne), ktery potesil.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
oliver napsal
A ma horizontalni drik


Nesouhlas, horizontální dřík jako pojem neexistuje, terminologicky je to břevno :mrgreen:

oliver napsal
II.d/2.


Souhlas.
Moderátor
dik za potvrzeni, tu terminologii by mozna casem stalo za to nejak shrnout a prezentovat na nasem webu ;) ja proste koukal do knizky a na tohle sem zase zapomnel...
Registrovaný uživatel
kacuro napsal
Nesouhlas, horizontální dřík jako pojem neexistuje, terminologicky je to břevno :mrgreen:

Aha, tak proto na mě všichni blbě koukali, když jsem v hospodě u fotbalu pronesl, že měla Sparta smůlu když nastřelila pouze horizontální dřík soupeřovy branky :twisted:
« Poslední úpravu provedl(a) Hurley v 12. 8. 2014, 16:09. »
Registrovaný uživatel
:lol: no vidíš, i čutálisti to znají a že Ti většinou moc velké IQ nemají ... :P :twisted:
Registrovaný uživatel
:D
Registrovaný uživatel
poprosím o názor kolegů k tomuto grošíku ... :-) ... dnes se mi dostal do ruky tento grošík. Je ze staré sbírky, budované v 50. a 60. letech a získal jsem ho s podložním lístkem .. kontramarka Lippstadt .... Dvě prosby. Mám trochu problém s určením vlastního typu pražského groše, hlavně kvůli tomu "ležatému" křížku na rubu a u té kontramarky jsem na pochybách (ani ne tak kvůli pravosti), zda je to skutečně Lippstad (musel by být hodně špatně vyražen. Spíš mi to připomíná Riteln (Krusy R5,1), ale tam zase ne úplně sedí tvar ... tak nevím ... :D

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Tak to je opravdu rébus. Zde pár postřehů, které však nevedou k žádnému závěru:

1) koruna dotažená = typy VIII. a výše
2) retrográdní S v titulatuře = typy X. a výše
3) rozděl. znaménko Av5 čtyřlistý květ = typy XIII. a výše
4) tvar M (se skříženými šikmými dříky) v BOEMIE = typy XII. a výše
5) E se střední "patkou" = zde pěkně patrné, Hána tento tvar sice jmenuje ve výčtu tvaru písmen, ale v tabulkách zohledněno není
6) znaménko "x" na Rv = typy VIII. a IX.
7) tvar ocasu = nejvíce podobný typu VIII.
8) ucho lva = vylučuje typ VIII.
9) A v PRAGENSES bez středního břevna = typ XIV. (a v jednom případě i VI.)
10) s atypickými typy nejsou v podstatě žádné společné znaky (alespoň u těch popsaných Hánou)

Takže moc jsem Ti nepomohl a jsem zvědavý, s čím přijdou kolegové ...
Moderátor
nemuze to byt proste krizena razba (jiny typ avers / revers)?
Registrovaný uživatel
Je to možné, avers by v tom případě odpovídal nejvíce typu XIV., vzhledem k nečitelné koruně si netroufám řici ke které variantě. Revers netuším, ze lva toho také není moc vidět, ale snad by to mohla být také XIV., u které je ten křížek vyražen zkrátka kose.
« Poslední úpravu provedl(a) kacuro v 16. 9. 2014, 21:18. »
Registrovaný uživatel
Nejvíc asi odpovídá XIV. i, i když mi tam moc neštymuje zakončení toho ocasu, ale možná je to jen špatně vyražené, nevím. Škoda, že není vidět N ve jméně, podle těch A by to odpovídalo XIV. i/2, 4, 6.
« Poslední úpravu provedl(a) kacuro v 16. 9. 2014, 21:26. »
Registrovaný uživatel
kacuro, jsi kouzelník ..... :-)
Registrovaný uživatel
Ještě si počkej na vyjádření někoho jiného ...
Moderátor
Mám tu jeden slušný grošík s peknou patinou, určil som ho aho XIV. h/1 súhlas?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Ešte jeden slušný grošík, hlavne vzácnejší. VI.b/1 s rubnou značkou.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Archypov napsal
VI.b/1


Souhlas. U toho druhé si nejsem přesným určením varianty jistý.
Moderátor
Zdravím Archyho - hezké groše Václava IV.

první - var. XIV. - nevidím přesně lvovi na zoubky,takže: XIV. h/1 - může být, mohl by být i XIV. i/1 - odlišilo by to právě rozmístění a počet zubů, které na fotce dobře nevidím

druhý - souhlas VI. b/1

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 164 165 166 167 168 169 170 171 172 ... > »

Sběratel.com » Pražské groše » Václav IV.

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1