Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Václav IV.

Vykupminci.cz
Numisargo

Václav IV.

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 170 171 172 173 174 175 176 177 178 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Těžko říci, lev (hlavně ocas) je tím dvojrázem dost nečitelný :(
Registrovaný uživatel
Koruna na typech I, II a III by se měla lišit jen délkou stopky pod střední perlou, i když na fotkách v příloze ty rozdíly nejsou tak patrné. Podle hlavy lva asi opravdu typ III, i když těžko říci, jak se na jejím tvaru podepsal ten dvojráz. Teď při novém pohledu se mi zdá, že náznak šikmého dříku u N je, takže asi III.a/3 ?
Moderátor
v typologii jsem to nevyčetl, ale mám vypozorováno, že u typu H III bývá specifický tvar malých liliových trojlístků v koruně - jsou na tenčí stopce a postranní lístky míří skoro vodorovně viz obr.
náznak šikmého dříku u N je možný

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Nevím, na fotkách v příloze Hánovy knihy mají stejné lístky i typy I až III. Někde jsou ty lístky vodorovně, jindy nepatrně skloněné dolu.
Registrovaný uživatel
Jacx díky .Revers je správně.
Registrovaný uživatel
tady jsou lepší obrázky grošů, snad z toho půjde něco vyčíst... Díky moc!

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Lukas105s: bez literatury velmi hrubým odhadem ->

1) V.
2) IX.
3) VI.
4) V.
5) ?
6-8 ) XIV.
« Poslední úpravu provedl(a) Hurley v 9. 2. 2015, 8:30. »
Registrovaný uživatel
tak dneska konečně docestoval z UA,už jsem si myslel že tam někde uvíznul

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
mě se zdá ten groš jako dobový falzum ražený na ofiko razidlech.jsou na něm jen slabé zbytky stříbra je lehký nezvoní .prostě když ho srovnám s ostatnímy XV co mám tak je to něco jinýho.
Registrovaný uživatel
spíš jen rozdílné uložení par set let...
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Moderátor
raznice jistě oficiální
stran materiálu podle fotek těžko soudit, ovšem příliš mnoho stříbra v sobě tehdy neměly ani pravé
přiklonil bych se spíše k úvaze "ala dráček"
Registrovaný uživatel
listopad napsal
mě se zdá ten groš jako dobový falzum ražený na ofiko razidlech.jsou na něm jen slabé zbytky stříbra je lehký nezvoní .prostě když ho srovnám s ostatnímy XV co mám tak je to něco jinýho.


..jak psali ostatní, dle mne je groš naprosto v pořádku, jem byl uložen v agresivním prostředí, takže z něho byla vyleptána měď, takové mince pak nezvoní a jsou lehké jako papír a co hůř, dokonce se pak dají snadno rozlámat.
Registrovaný uživatel
jo díky za odpovědi.já jsem myslel že po smrti václava razili po obsazení KH takovéhle zmetky s minimem stříbra než asi uzavřeli mincovnu husiti.
Moderátor
atyp - určil bych jej jako Hána XVII. a/1
nedávno proběhl téměř bez zájmu jednou aukcí, tak jsem se jej ujal

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
jacx napsal
... nedávno proběhl téměř bez zájmu jednou aukcí, tak jsem se jej ujal


Tos měl dát vědět před skončením té aukce, také bych se ho klidně ujal :D :D

Co se týká určení, tak si dovolím nesouhlasit, neboť koruna neodpovídá oné hrubé variantě u Hány, spíš bych se přikláněl k tomu, že se jedná o druhý exemplář nové varianty, viz O. Černohorský - L. Richtera - M. Zmrzlý, Nová nepublikovaná varianta atypického PG Václava IV., NL 68, 2013, s. 129-133.
Moderátor
kacuro napsal
...... Co se týká určení, tak si dovolím nesouhlasit, neboť koruna neodpovídá oné hrubé variantě u Hány


Já bych si nebyl úplně jistej (a ani nejsem), ale měl bych nějaké argumenty proti tvému tvrzení.

- myslím, že zrovna u těchto typů (resp. atypů) jsou perokresby korun v knize docela zavádějící

- jednoduše stylizovaná koruna bez perel na liliích i jejich koncích je kreslená a popisovaná u typů XVII. i XVIII.

- Jirka vycházel z dost malého počtu exemplářů (XVII. 2 ks, XVIII. 4 (?) ks), navíc neoplývajících zrovna dobrou zachovalostí

- perly na koncích lilií koruny, výjimečně dokonce i přímo na liliích a také dotaženou korunu na řadě dalších kusů se lvem typu XVII. - XVIII. pozorovat přeci jen můžeme (viz odkazy níže)

- trochu podobně je to třeba s okem lva - v knize se píše: "...nebylo na žádném ze dvou evidovaných exemplářů pozorováno" avšak na tom mém dnešním je patrné dobře a naopak na některých XVIII., kde popsáno je, vidět není (nevyryté - nevypuncované nebo nezachované)

- v téhle době (doba ražby atypů) je dost pravděpodobné, že razidla byla nedostatkovějším zbožím a byla používána a opotřebovávána déle - možná proto i poněkud odlišné vzhledy korun. Navíc je zřejmé, že raznic bylo více a jistě i různě povedených. Stejně tak je možné, že budou existovat křížené ražby líc x rub - XVII. x XVIII.
Mám i dojem (ale přiznávám nepodložený podrobným pozorováním), že jsou na různých raznicích trochu promiskue užity různé tvary punců liter (O, E).

Zde odkazy na zde dříve publikované groše atypické řady se lvem odpovídajícím typu XVII. či XVIII.:

https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/vaclav-iv-_post_-319556#post319556

https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/vaclav-iv-_post_-309059#post309059

https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/sutaz_post_-303452#post303452

https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/prodej-minci-_post_-226671#post226671

+ výše můj dnešní

Koruna na tom maciho (#4093) se asi (jako jediná) blíží perokresbě v knize, zároveň je však nejhůře zachovalá. Ostatní jsou poněkud ušlechtilejších tvarů a obvykle s patrnými perlami.
Možná by se dalo uvažovat, že se obraz lícní koruny na raznicích lišil poněkud více a bylo by možné hovořit obrazových variantách? Nebo je za tím právě ta různá zachovalost raznic a mincí a jenom drobné (typologicky nepodstatné?) odlišnosti původního obrazu korun?
Pravda je, že srovnávacího materiálu je málo a navíc v nedokonalém stavu.
« Poslední úpravu provedl(a) jacx v 25. 2. 2015, 1:02. »
Registrovaný uživatel
listopad napsal
dík pánové ale ještě tady mám jeden groš.je v horším stavu rozdělovací znaménko je podle mě čtyřlistý květ a ten byl myslím od typu XV.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem


..mám dotázek, budeš ho publikovat? Mám totiž stejné rozdělovací znaménko na jedné nepublikované opisové variantě typu XIV, o které bych chtěla v budoucnu napsat kraťoučký článeček. Napadlo mne, že pokud by jsi toto znaménko nepopisoval, pak bych ho jako zajímavost mohla uvést v mém článku.
Pokud však máte někdo zkušenost, že jste jej viděl (znaménko s kroužkem), nebo se dokonce objevuje častěji, než si myslíme, také bych byla za takové informace vděčná.
Děkuji
« Poslední úpravu provedl(a) korunka v 25. 2. 2015, 19:13. »
Registrovaný uživatel
ne korunko nebudu
Registrovaný uživatel
Mohla bych tě tedy, samozřejmě až se k tomu dostaneš a za dobrého světla, poprosit o zaslání kvalitních fotek + foto detailu toho znaménka? Díky.
« Poslední úpravu provedl(a) korunka v 25. 2. 2015, 20:22. »
Registrovaný uživatel
pozítří nafotím a pošlu
Registrovaný uživatel
prosím mohl by se z téhle lví stvůry vyklubat atyp?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ritter: Myslím, že to je standardní potvůrka, jen už není hlava moc čitelná, typ V. bych tipoval.
Moderátor
co myslíte - Hána XII. a/1 ?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Těžko říci, podle hlavy (oka a ucha) mi to přijde spíše na XI. typ. Vidím tam ale náznak zkřížených dříků ve střední části M v BOEMIE, což by měla mít až XII.
Registrovaný uživatel
Mě to spíše připadá jako typ XIII.a/1. Soudím hlavně podle hlavy.
_______________
Když nejde o život, tak jde o h..no
http://cnspg.cz

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 170 171 172 173 174 175 176 177 178 ... > »

Sběratel.com » Pražské groše » Václav IV.

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1