Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Václav IV.

Vykupminci.cz
Numisargo

Václav IV.

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
oliver: díky, to S mi uniklo :( lev je asi opravdu nejblíž té II. skupině, ale to A tam opravdu nesedí ... podle N ve WENCEZLAVS, kde to jde sice špatně vidět, ale myslím, že ten šikmý dřík jde až dolu ke svislé nožce, mi to přijde spíše na II. d/1. vidíme, jestli se vyjádří ještě někdo další.
A co říkáš na ty druhé dva kousky?
Moderátor
No posledni je urcite typ XIV. z ty fotky ctyri zuby videt nejsou, ale pokud tam sou, tak se rozhoduje mezi XIV. a - c, h

podle pismene "N" ve slove "WENCEZLAVS" lze vyradit a/1-4, b/1, c/1-2, c/4

zbyva tedy b/2, c/3, h/1 - na tom se shodnem

pismeno "S" ve slove "WENCEZLAVS" u techto tri variant je stejne, takze nic neresi....

kdyz si prohlizim male lilie v korune a jejich umisteni, vyradil bych c/3, protoze je mezi tema vnitrnima liliema a spodnima listkama velkych lilii hodne mista - a to ty nemas... b/2 ma oproti tomu dlouhe stopky tech vnitrnich lilii (jak ty tvoje), coz h/1 tak nema... nebo spis trochu jinak... takze podle koruny bych jednoznacne rekl XIV. b/2
Registrovaný uživatel
oliver napsal
Ten prvni bych urcite zaradil k nejakym z tech prvnich grosu Vaclava IV. Jednak je ta razba krasne hluboka a pak to pismeno "S" ve slove "TERCIVS". To od IV. typu vcetne uz neni. Co me nesedi sou ty "fousky" na strisce pismene "A" ve slove "WENCEZLAVS"... protoze u vsech tech typu I-III, co jsou v te typologii, je takove nepsane pravidlo, ze dlouhe fousky maji mezi nozkama A tu spojku (a kratsi nebo kratke nemaji)... u toho tveho grose spojka je, ale fousky sou kratke. To vybocuje. Jako by to byla varianta nepopsana...

Koruna vylucuje typ I, zbyvaji typy II a III. Lva bych videl na typ II. d

Myslim, ze lic tomu neodpovida zcela 100%, ale rekl bych II. d/2

:shock: .....co prosím,...dlouhé fousky mají mezi nožkama ? :shock:
....tak toho jsem si u PG nikdy nevšimla.... ;)
Moderátor
njn, to ses nekoukala, kam bys mela :mrgreen:
Registrovaný uživatel
Poprosil bych znalejší o potvrzení určení:
Obrázek vložený uživatelem

Dle lva(zajména jeho nohou) bych ho určoval jako XV.typ dle rozdělovacího znaménka (křížek) typ "a" nebo "b" ,
dle fotografií asi totožný s obr.97 tedy typ XV.b(tvary písmen též souhlasí)
Registrovaný uživatel
Ale avers je tento:
Obrázek vložený uživatelem

prakticky téměř všechny znaky jako tvary písmen souhlasí také s typem XV.b (asi b), ale CO TA KORUNA !!!??? Je tam 5 perel na obruči !!!!!!!!!!!!

Napadá mne jen možnost, že kusy známé autorovi při popisu byly všechny v tomto místě nedoražené nebo že by nová varianta?
PROSÍM O NÁZOR ZNALEJŠÍ...
Moderátor
nekde se tu podivej, resil sem podobnej problem... poradil me Patason... ted musim letet, tak nemam cas ti pomoct... ale podivej se, jesli to neni ten pripad jako sem mel ja u H. XIV. g/1 nízká koruna (typ č. 7 - nižší a široká, nelze určit zda s 5 nebo 6 perlami na obruči)....
Registrovaný uživatel
Dracek: Domnívám se že se jedná o typ VIII.dle Hánovy typologie. Na aversu ve WENCEZLAUS má písmeno E ocásky, což u typu XV.není. Typu VIII. také odpovídá tvar písmene L a dále i mohutnější křížek před WENCEZLAUS. Na reversu u typu VIII. má lev kratší část ocasu před měsíčkem tak jak je vidět na fotografii.
Podle větších perel na koruně bych to určil na VIII.b/(2), typu VIII.b/1 neodpovídá úzké N ve Wencezlaus.
Snad se na to podívá i Patason.
Registrovaný uživatel
oliver 11:51 - všechny XIV.g typy které jsem dohledal na obrázcích mají typ s dolníma tlapami lva daleko od sebe, naopak XV.typ a tento na obrázku jsou dolní tlapy těsně u sebe a vzájemně se dotýkají...
Registrovaný uživatel
Dracek: XV. typ to být nemůže, ten má korunu jenom bez perel! řekl bych, že to bude typ IX. e/4. Typ XIII. jak říkal Denarius by to také neměl být, ten má mít jen rovné O a tento PG má ozdobné!
Registrovaný uživatel
Kacuro: Opravdu to ozdobné O jsem přehlédl, přikláním se proto také k typu IX.e/4 (i to N ve WENCEZLAUS má úzké). Akorát ty perly na koruně se mi pořád zdají na fotce malinko větší.
Registrovaný uživatel
Opravdu to vypadá na ten typ IX. e/4 . Prostě lev má u tohoto razidla dolní tlapy jen blíže u sebe a to mne stále mátlo... Díky :)
Registrovaný uživatel
na nohy se dívej ženským, ne lvům ;)
Moderátor
Dracek: ja netvrdil, ze je to XIV., ale ze sem se s podobnou nesrovnalosti setkal tam... :)
Registrovaný uživatel
Mrkněte prosím na tohohle lva, sice jde vidět jen hlava, ale je zajímavá

Obrázek vložený uživatelem

je to XI. nebo XII. ?
Moderátor
nezbytnou literaturu teď nemám u sebe, ale můj první dojem je spíše starší typ H. II. nebo III. - nebyla by i lícní strana ?
Registrovaný uživatel
Topa: chtělo by to dát větší fotku, tahle toho na té hlavě moc nevidím :)

jacx: chlope Ty ses tu dlouho neozval, až budeš mít čas, mohl by ses podívat na ty mé tři kousky co jsou na předešlé stránce a říci svůj názor? díky ;)
Moderátor
to kacuro - určitě podívám až budu doma
Registrovaný uživatel
za 45 minut se na aukru draží I. typ, koukali jste na něj? škoda že není dobře vidět N a A ve VENCEZLAVS ...
Registrovaný uživatel
Tady jsou v max. velikosti obě strany

http://bobr-gros.hunarovi.com/fotogalerie/vaclav-iv/gros/v4-36
« Poslední úpravu provedl(a) Topa77 v 11. 11. 2008, 21:11. »
Registrovaný uživatel
Taky jsem původně při koupi myslel, že to bude nejranější typ i PEHU na obědě typoval, že by to na první pohled tak mohlo být, ale to kolem oka, pokud to není kaz, vypadá právě na XI nebo XII. Více času na určení jsem zatím neměl, byl to takový nástřel
Moderátor
no z koruny toho opravdu moc vidět není - ani to jestli je nebo není dotažená ale je vidět část lícních opisů - písmo drobnější svědčí také spíš pro starší typy
podrobněji se podívám až doma s literaturou v ruce
Registrovaný uživatel
navíc jsem líc při focení pootočil :(
taky mrknu pořádně až později, jsem dneska seděl sedm hodin v autě a už se mi nechce ;)
Registrovaný uživatel
Kacuro: nemáš link na tu aukci nebo číslo, já ji asi přehlédl :(
Moderátor
dovolím si zastoupit kacura - myslím že to byla tahle :
http://www.aukro.cz/item475351314_prazsky_gros_vaclav_iv_luxusni.html

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... > »

Sběratel.com » Pražské groše » Václav IV.

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1