Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Václav IV.

Vykupminci.cz
Numisargo

Václav IV.

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
typově snad, ale ty malé lilie tam stejně tak vysoké nejsou :)
Registrovaný uživatel
to nejsou ;)
Registrovaný uživatel
Taky mi utekl. Když jsem se přihlásil, bylo pozdě. A ty lístky mě taky zaujali. díval jsem se do všemožné literatury a takové lístky jsem v žádné knize nenašel.
Moderátor
Asi to bude skutečně H XIV. l/1 - hlavně kresba lva kolem oka pro to svědčí

koruna je moc hezky vykreslená a velmi dobře doražená právě v oblasti lilií a setkání malých a vnitřních lístků velkých postranních lilií a má opravdu velký přesah malých lilií nahoru mezi lístky postranních a střední lilii

netroufal bych si však tvrdit, že takovou korunu Hánova typologie nezná
myslím že se jedná - jak je zde již psáno - o korunu 7 typu, která se vyskutuje u grošů typu X. Xi. a XIV.

je pravdou, že v grafickém vyobrazení perokresbou v Hánově knize (Pražské groše Václava IV. z let 1378-1419) u žádného typu není takový přesah nakreslen jen naznačeno přiblížení
když se však podíváte do obrazové přílohy Hánovy knihy tak několik takových korun tam najdete :
u typu X. - str. 173 obr. 68 je vidět velmi hezky (má sice 6 perel ale 7 typ koruny může být se 6 i 5 perlami)
u XIV. typu na stránkách 179 až 181 jich taky několik může být ale většinou nejsou tak hezky doražené
« Poslední úpravu provedl(a) jacx v 30. 11. 2008, 12:15. »
Moderátor
jj, ty koruny tam takto "mirne zmatecne" jsou
Registrovaný uživatel
Ta na straně 173 je skoro shodná. Mám pocit, že patason ty střední lístky rozlišuje hlavně na vysoké a nízké a jestli na pérovce v tabulce v knize u varianty nezasahují úplně do velkých lilií a na té minci ano, rozhodně nejde o novou variantu. Jde prostě o vysoké lístky :)
Registrovaný uživatel
Topa: takhle by se ale mohlo mluvit o téměř všech aspektech v nepatrných rozdílech ;) například že u 5 typu koruny si ty lístky jen tak plavou v prostoru :D ;) jinak přeci o nic víc nejde ;)
Registrovaný uživatel
Tak zase tak úplně zjednodušeně jsem to nemyslel :)
Registrovaný uživatel
S PEHUEM jsme přes skype začali řešit trn vyčnívající z perlovce na groších Václava IV., co vy na to?

je to úmyslný tvar nebo jen někomu ujel punc při tvorbě razidla? Viděli jste ho na groších jiných panovníků?...
Moderátor
Pokud vím a četl jsem (vy asi taky) a viděl jsem - tak trn z perlovce se vyskytuje jen u grošů VI. typu Hánovy typologie grošů Václava IV.

já sám nevím o tom, že bych trn viděl někde jinde

vzhledem k tomu, že se jedná o jev, který se vyskytuje u více variant VI. typu a rovněž samotný tento jev (trn z perlovce) má různé své drobné modifikace - tak se asi nebude jednat o nějakou náhodnou vadu na razidle

že by něco jako rubní značka ??
Registrovaný uživatel
jj, Patason o něm píše jen u VI.

no právě, že jich je více modifikací, kdyby byly stejné, tak by to člověk bral jako rubní značku nebo něco chtěného...
Moderátor
jsou sice s mírnou modifikací
na druhou stranu opakovaně vždy v téměř totožné pozici (cca někde kolem čísla 5 a čísla 11 přijmeme-li určení pozice dle hodin)
velmi podobného tvaru
někdy s opačnou orientací
jen u VI. typu, ale u jeho různých variant tedy evidentně z různých razidel
proč ne na jiných typech ?
resp. ví někdo o trnech jinde než u H VI. - jak již se ptal Topa ?

podle mne tam záměr asi byl

kdyby byly úplně stejné tak spíše by mohlo jít o kaz - tedy pokud by byly jen u jedné varianty
Registrovaný uživatel
Topa77 napsal
Tak mám nový poznatek, nečekat s příhozem na poslední sekundy, když je člověk na netu přes směrovou anténu wifi a venku fouká vítr :x :'(

tenhle co mi unikl byl moc pěkný

http://www.aukro.cz/show_item.php?item=487250945

:-((( Taky mi utek :-((( Je to neznámá varianta, resp. kombinace - koruna jako u XIV/j a lev a opisy jako u XIV/l :-((( navíc pěknej:-(((
Registrovaný uživatel
jacx: a co třeba nechtě při špatně nakloněném puncu toho konkrétního písmene?

Ale asi máš pravdu

patason: naštve, že? ;)
« Poslední úpravu provedl(a) Topa77 v 30. 11. 2008, 19:40. »
Moderátor
nenaštve, jen prostě víc umí - aspoň se poučíme a budeme chytřejší
Registrovaný uživatel
jacx: já to naštve nemyslel tak, že je to neznámá varianta, těch ještě bude, já se jen přidával se svou frustrací, že jsem ho taky prošvihl
Registrovaný uživatel
Václav IV., no nekupte to tak výhodně...
http://aukce.atlas.cz/item492776277_krasny_prazsky_gros_vaclav_iv.html
Moderátor
Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Viem že téma kontramarky je dosť začarovaná, ako sa správne poznamenalo, veriť treba len tomu, čo vykopeme sami zo zeme. Ale predsa len; dostala sa mi do rúk táto fotografia a rád by som počul názory čo najviac ľudí, na autenticitu tejto kontramarky. Jedná sa o Göttingen. Prevedenie sto bodov, vyzerá naozaj v pohode. Ale sám neviem. Viete niekto poradiť? Nemusíme sypať dôkazy a hádať sa, len by som rád počul pár názorov.Veľa porovnávacieho materiálu v rukách mal málokto z nás, je mi ešte jasné že sa jedná len o foto, ale... aký máte z nej pocit? Naozaj ďakujem vopred. 8)
Registrovaný uživatel
... no... není to jen tak z fotky jednoduché... porovnal jsem to s Krusy... a moc se mi to nezdá.... byl bych hodně opatrný
Moderátor
Viem že to nie je jednoduché. Vďaka že si sa práve Ty ozval prvý. Opatrný som, budúci potencionálny majiteľ ešte viac, preto som rozhodil siete. Čo sa Ti konkrétne nezdá? Proporcie?...
Moderátor
ja tomu nerozumim, ae pokud bych chtel nakou nemeckou kontramarku uplne nejvic, tak tudle, pac sem v göttingenu byl tri mesice na stazi...
Moderátor
Jestli Tě to trochu uklidní, je jiná, než dva padělky, co mám doma. Hodně se podobá tomu padělku, co se tady nedávno rozebíral s tou kontramarkou kytky, ale ta tvá má kulaté zakončení písmena G a tvar obrysu je také přirozenější.

Zejtra, než odjedu na služebku se ještě zkusím podívat v práci. Tam mám stažené další padělky.

V Kontramarkách, co jsme stáhli z eBay, tak tam není.

Oba padělky máš na porovnání v poště.
Moderátor
aha... tak me Pavel usetril praci... zrovna sem zacal ty stazeny kontramareny prohledavat...
Registrovaný uživatel
ahj Archy... nezdá se mi jednak koruna, potom rubní strana kontramarky má na tom scanu nějakou čerstvější barvu než okolí... a dále všeobecná opatrnost vůči Göttingenu, neboť se jich v posledních pár letech falešných z Ukrajiny vyrojilo nějak moc... navíc si vem, že Göttingen je pražském groši dost vzácný... mnohem častější je na míšeňských a hesenských groších
Moderátor
Ďakujem za odpovede, Tebe Pavle za foto. Kekule, asi budeš mať predsa len pravdu. Ten môj známy je Bielorus, takže "prveniencia" bude zrejme naozaj hand made in Ukraine or Belarus. ;) Tiež sa mi zdá nejaká príliš dokonalá, zhrniem mu naše názory s odporučaním WARNING!!!

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... > »

Sběratel.com » Pražské groše » Václav IV.

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1