Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Vladislav II. Jagellonský

Vykupminci.cz
Numisargo

Vladislav II. Jagellonský

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
No když jsme u těch Vladislavů, přidám ještě jeden přírůstek z prosince.
Zejména dle písmen S na obou stranách a tečce pod lvem, mi přijde jako asi jedna varianta typu XXI.a - zkontrolujete mi to někdo ??? :) :)

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) Dracek v 30. 1. 2009, 21:10. »
Registrovaný uživatel
Dracek napsal
... mi přijde jako asi jedna varianta typu XXI.a - zkontrolujete mi to někdo ??? ...


S tímto určením bych souhlasil
Registrovaný uživatel
Dracek napsal
A zde je poslední přírůstek z mého včerejšího nákupu.
Určení bych viděl jako XIV a.2 nebo XV a.2 ale s jinou horní tlapou a měsíčky případně typ XIIIe ale tam mi zase nesedí tvar S na líci.


Podle mě je to XIII e. Neberu ohled na zmíněné S ani na to, že by lev měl mít tlamu plnou zubů.

V databázi pobočky by měl tento groš odpovídat vj_4
Registrovaný uživatel
Díky PEHU, máte ještě někdo nějaký názor???
Registrovaný uživatel
Posílám na ukázku asi nejzajímavější úlovek z dnešní aukce... Ukázková a vzácná Hás XXIII/d s velmi půvabnou kresbou písmene G na rubu... Jinak dnes - po dlouhé době - aukce, kde se daly PG kupovat za velmi rozumné ceny... že by všichni dnes raději dražili na aukru a allegru ???

http://img253.imagevenue.com/img.php?image=20898_Vladislav_PG_20_av_122_459lo.jpg
http://img5.imagevenue.com/img.php?image=20899_Vladislav_PG_20_rev_122_608lo.jpg
http://img229.imagevenue.com/img.php?image=20906_Vladislav_PG_20_revx_122_153lo.jpg
Moderátor
hezké, hezké - opět nezbývá než gratulovat
Registrovaný uživatel
Hezké ano, ale jak jsem tu psal asi před měsícem, je dle mne škoda toho podstatného nedoražení zrovna ve znamínkách nad hlavou lva, takže dát za něj 3500Kč mi přijde trochu dost...
Moderátor
PEHU jsi - li tu někde ozvi se prosím - máš od mě zprávu
Registrovaný uživatel
chtěl bych kolegy požádat o potvrzení či vyvrácení určení tohoto PG. vycházím z toho, že lev má uzavřený ocas, což se objevuje až od typu XIII., který Hásková řadí mezi r. 1502-09. písmena SS v GROSSI jsou ležatá (ačkoli tohle místo je zrovna nedoražené, lze SS bez pochybností určit jako ležátá!) což vzhledem k typu lva vychází jen na typy XIII. až XVI. Typy XV. a XVI. lze ovšem hned vyřadit, neboť mají jen dvě kuličky u ocasu. XIV. typ rovněž vylučuji, protože mám mít měsíčky šikmo a v prostřední řadě jen tři měsíčky.

zbývá mi tedy jen typ XIII., dle koruny je to jasné é-čko a podle křížku před jménem panovníka a typu S v opisu jména mi vychází dvojka, takže by to měl být typ XIII. e/2.

dle perovky lva u tohoto typu mi akorát moc nesedí ta koruna, lev na minci sice (pro nejspíše otřelé razidlo) pozbývá více deatilů (jako je jazyk, zuby atd.), ale ta koruna mi přijde dost nízká a jakoby jen v náznaku, stejně jako se vyskytuje u tohoto typu lva na Vladislavových bílých penízcích. Jednu XIII. už mám a tam je ta koruna pěkně vysoká až nad perlovec (na perlovci vlastně teprve začíná). nejspíš je to jen detail, který Hásková nepostihuje, tak se chci jen ujistit, že mé určení XIII. e/2 je správné :D

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Řekl bych že to je XIII e

je to stejné jako u určení groše od Dracka v příspěvku 128 této diskuze

https://www.sberatel.com/diskuse/topic.php?post=44262#post44262
Registrovaný uživatel
a proč nebereš v potaz to "S" ?? dle Háskové je křížek před WLADISL... u podvarianty 2 a 6 a jediný velký rozdíl mezi nimi je právě jen to "S" ??
Moderátor
kacuro... to je prave to, proc nemam na vladislava II. moc bunky :) tak presne, jako typologie Vaclava IV. to proste nejni...
Registrovaný uživatel
no také jsem do toho ještě pořádně neproniknul, je v tom hrozný chaos, už aby PEHU vytvořil novou přepracovanou typologii :D
Registrovaný uživatel
kacuro napsal
a proč nebereš v potaz to "S" ?? dle Háskové je křížek před WLADISL... u podvarianty 2 a 6 a jediný velký rozdíl mezi nimi je právě jen to "S" ??


PEHU objasni mi to prosím ... :roll:
Registrovaný uživatel
Jestli se nepletu, už se o tom tady mluvilo. Myslím, že i kekule se k tomuto tématu vyjadřoval.
Hásková použila pro svou práci groše z 6 nálezů (celkem 2826 kusů). To je pro chronologii Vladislava málo.
Proto se v této diskuzi neustále řeší to, že tento groš Hásková nezná, toto rozdělovací znaménko tahle varianta nemá atd atd.
Když používám Háskovou pro určení, používám pouze lva a korunu s tím, že u lva se mohou nacházet drobné odchylky, které Hásková nepopsala.
Jako nový typ beru to, když by se našel nepopsaný lev. Novou variantu beru nepopsanou korunu pro lva (to už jsem zažil).
Na opisy se neohlížím. Díky malému počtu vstupního materiálu pro chronologii jich hodně v tabulce není a každý "druhý" je nová varianta.

Nová typologie Vladislava by byla pěkná. Pokud by ji někdo vytvořil a zahrnul do ní řekněme takových 40 000 kousků, byla by asi hooodně rozsáhlá.
Registrovaný uživatel
Já Háskové hlavně vytýkám Ludvíka - ten mohl být zpracován mnohem lépe a hlavně pořád nerozumím, proč do chronologie nezařadila poslední typ s již renesančním písmem, který znal už Smolík (ovšem asi jen v 1 exempláři, protože na rytině jsou vynechány části opisu) a který druhý mám já 8-) ;-)
Moderátor
vassilij: ty ses proste dneska rozhod provokovat, vid? kacura na tebe !!!
Registrovaný uživatel
Jo dnes to vypadá na den provokací, nejdříve půlgroš a nyní toto..... :D
Registrovaný uživatel
:-D To neee - já provokovat nechtěl - ale prostě tomu nerozumím - přitom tak relativně převratný typ. Ale teď sám nevím, jestli lícní nebo rubní, ale jedno z razidel má každý jiné, takže jich razili buďto extrémně málo nebo se ještě někde schovávají.
Moderátor
ty previte !!! ludvik je provokace sam vo sobe a je uplne banan, co je to za kombinaci :x :x :x
Moderátor
a tu tvoji fotku v chlubirne sem taky videl... zlobis proste dneska hodne :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Registrovaný uživatel
PEHU: OK díky za znovuvysvětlení ... ;)
Registrovaný uživatel
http://aukce.atlas.cz/item538545191_prazsky_gros_vladislav_ii_jagellonsky_nadherny.html
Dražíte jej někdo? Pravda cena je již na Vladislava výše, ale připadá mi to na typ XII.d , ale s neznámou kombinací reversu s dvoutečkou nad hlavou lva...
Registrovaný uživatel
Dracek napsal
http://aukce.atlas.cz/item538545191_prazsky_gros_vladislav_ii_jagellonsky_nadherny.html
Dražíte jej někdo? Pravda cena je již na Vladislava výše, ale připadá mi to na typ XII.d , ale s neznámou kombinací reversu s dvoutečkou nad hlavou lva...


Nemám teď tabulku pro určení u sebe, ale není to nějaká XI?

Jinak za tu cenu do toho už nepůjdu.
Registrovaný uživatel
mám ho sice ve sledovačce, ale nejdu do něj ...

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... > »

Sběratel.com » Pražské groše » Vladislav II. Jagellonský

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1