Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Filokartie - pohlednice » Všeličo "na" a "o" pohľadniciach...

Vykupminci.cz
Numisargo

Všeličo "na" a "o" pohľadniciach...

Moderátoři: Admin - Zdeněk Jindra, HeliFox, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Pokiaľ dobre vidím, nech pozerám ako pozerám, na pečiatke je koncové dvojčíslie 54. Teda označuje to rok alebo nie? Stani nemáš doma lupu aby si to zistil na 100%? Tá pečiatka je síce vyblednutá, no ja tam vidím 54. Mohlo by byť ešte datovanie 64, toto by už bola fakt skutočná rarita vo filokartii (alebo filatelii). Šak sa poriadne pozri na tú pečiatku. Ja tu pomaly olizujem monitor s lupou v ruke. Dobre, že je žena v robote lebo by si myslela, že sa zo mňa pred dôchodkom stáva nejaký úchyl. :D :lol: :mrgreen:
Registrovaný uživatel
Doma mrknem.Už tam vidím akéhosi ducha.Vedľa 30-ky..
-s-
Registrovaný uživatel
Pohľadnica bola odoslaná v marci 1954 - aspoň ja to tak vidím.
Cena na nej uvedená (2,40 Kčs) nasvedčuje tomu, že bola vydaná pred menovou reformou.
Tento článok jansvi asi pozná, ale iný si možno radi prečítajú.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Inak v publikácii Romana Karpaša, Pohlednice - Historie lístků, které zmenšily svět je v zozname vydavateľov pri vydavateľstve Kriváň uvedený ako najmladší zistený rok vydania pohľadnice 1948 ...
Podobne aj v tom článku (odkaz vyššie) je uvedené 1919 – 1948.
Moderátor
Asi 3.III.54

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
http://notafilia-smith.blogspot.com/
Môj blog o bankovkách platných na našom území, a o ich zbieraní.
http://wartberg-szenc.blogspot.com/
Prechádzka mestom, pomocou dobových pohľadníc.
Registrovaný uživatel
Vďaka páni za snahu a záujem o "problém." :) .Ono to nakoniec bude MDŽ-8.III.1954.
Odfotil som to,dám to sem,len teraz niekoho čakám..
Je to celkom pekne vidieť,keď sa na to človek lepšie pozrie,ale ja som to registroval ako nedotlačené, a že to skrátka nie je vidieť,pri letmom prehadzovaní a na skene som to ani nevidel.Ale dá sa to.Je to jasné ako facka.
Tých "turistov" mám určite o dosť viac,tak pozriem,čo je tam polepené a aké
štemple sú tam.Toto mám rád.Keď viem,čo mám hľadať.
Tak zatím... :P
-s-
Registrovaný uživatel
Návšteva nechodí,to mám rád... :( Hlavne keď neviem kto to bude.
smith to asi trafil presne. ;)
-s-

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Brett to je ono. V tom článku je zobrazený skoro ten istý záber pohľadnice z letného obdobia pod č. 14. Súdim podľa toho, že ten turistický autobus má zrolovanú sťahovaciu strechu. Tam sa píše, že tú pohľadnicu (s letným motívom) vyrobila Luna Banská Bystrica r. 1947 a vydal Slovakotour. Teoreticky to mohla fotiť jedna osoba, raz v lete, potom v zime. Jednalo sa o Turistickú nocľaháreň a informačnú kanceláriu na Štrbskom Plese. Ten zimný motív od staniho, ktorý má značku K.S.T.L je od nakladateľstva Kriváň. Ďalej sa v článku píše, keďže vydavateľstvo Tatran vzniklo len r. 1947 a zrejme sa držalo správnej ideovej línie, dostávalo oveľa väčší priestor na trhu. Úplne bezostyšne kopírovali a vydávali pohľadnice cudzích autorov a nakladateľov. Hlavne staršie námety od vydavateľov Kriváň a Slovakotour. Pritom ich neskôr vydával za svoje. Škoda, že tá pohľadnica č. 14 z článku nemá fotku reverzu. Videli by sme, kedy bola vydaná, poprípade odoslaná. Pre zberateľa tatranských pohľadníc by boli obe pohľadnice spolu určite zaujímavým prírastkom do zbierky.
Registrovaný uživatel
Tony – v povojnovom období vydavateľstvá (nakladateľstvá) zanikali, vznikali nové a preberali po nich ich archívy ... Tak, ako keď boľševici znárodnili napríklad fabriku (dajme tomu Baťa) tak stroje nevyhodili, ale používali ich ...

Trochu odľahčím:
Toto sú správny Tatranský turisti (Tí prišli do Tatier robiť poriadok, nie bordel) :)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Zelam dobry vecer vsetkym co si nasli chvilu casu a napisali nieco k tej peciatke a aj k pohladniciam ako takym.

Stani - tebe extra vdaka za obrazok pod c.282, lebo z neho sa da vycitat nielen pekne datum ale aj dalsie informacie k tejto peciatke. Ale to bude trochu trvat kym to dam dohromady.

Tony - ja si velmi vazim kazdeho co pozera na vsetko mozne na tych obrazkoch a da sa potom aj urcit vela konkretnych vztahov. Tie pohladnice aj s tymi textami su bezne, v tom zmysle ich vyskytu. Az tak daleko sa s tym osobne nezaoberam.
Ako napisal brett texty to je kapitola sama o sebe a davat to do suvislosti tych vydavatelov, nakladatelov, editorov, producentov a ja neviem koho este, lebo takto ich pomenovava aj Gaspar, tak to je uz zase tema na dlhu diskusiu.

S obrazkami zo Strbeskeho plesa nemam velke skusenosti, je tak trochu mimo moje pole posobnosti a aj tu zimnu staniho pohladnicu mam len cistu.
Registrovaný uživatel
Ten Kriváň má predsa v popise /48/
Doteraz som bol V tom že to znamená rok 1948. A vy tu O tom spirityzujete...
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
jano7B9 napsal
Ten Kriváň má predsa v popise /48/
Doteraz som bol V tom že to znamená rok 1948. A vy tu O tom spirityzujete...

Aj ja som bol v tom, že to 48 je 1948. Aj stále som. Len som doteraz niekde nevidel nejaký relevantný preklad kódu, ktorý používal "Kriváň". Teda, či to znamená rok kedy vznikol negatív, alebo rok, kedy bola vydaná pohľadnica. Všetko nasvedčuje tomu, že sa jedná o rok vydania, ale tvrdiť to so 100% istotou ... Až natoľko zasa napríklad ja toto vydavateľstvo "naštudované" nemám ...
Registrovaný uživatel
Tiež by som povedal.že je to rok.
-s-
Registrovaný uživatel
Súčasne.. :)
-s-
Registrovaný uživatel
Stani – ta tvoja peciatka je nieco naviac. Este ze si dal ten novy obrazok na c.282, lebo tam je mozne zistit viac.
Ja evidujem tuto peciatku od roku 1948 do 1955 a aj ked to nie je na obrazku zretelne vidiet, tak peciatka ma v hornej useci cislo vlakovej posty „959“. Ani ja by som to hned nevidel, ale tato peciatka ma charakteristicku chybu pocas celeho obdobia mojho vyskytu „poskodene S v slove ŠTRBSKE“. Chyba mu horny oblucik. Az tato chyba ma prinutila si lepsie pozriet na obrazok a som presvedceny, ze tam vidim tiene tohto cisla. Skus to pozriet na originalnom odtlacku.
Zaroven, sa pri tejto peciatke casto vyskytuju odtlacky s dvojitym vonkajsim kruhom. Na tvojom obrazku to nevidim.

A ten druhy Poprad, tak to je na peciatke Uhrnnej vlakovej preprave, Tatr. Lomnica – Poprad, odkaz na clanok o tejto poste som dal uz minule.

Nuz tak taku mam zabavu s vlakovymi peciatkami.
Registrovaný uživatel
ja vam to rozlusknem ked chcete.
ale musim vykopat moj archiv :D
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
Nechcem to komplikovať ... Čisto teoreticky ... Prvé číslo kódu (ak dobre vidím) je 849 a druhe 48 ...
Čo ak to 48 znamená, že fotka (záber, negatív) vznikla v roku 1948 a že samotná pohľadnica bola vydaná vo ôsmom mesiaci 1949 (849) ? ...
Nechajme to tak. To ja len tak nahlas uvažujem :P
Registrovaný uživatel
a samozrejme to je hlupost. staci si pozriet akekolvek ine krivanovky. ja mam kod 182. co to znamena? nic :D
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
na jednej mam kod 182/46 a na dalsej iny pohlad a kod 183/46
na inej z mesta 882/46 a na inom pohlade 883/47
takze asi to trojcislie bude cislo v ich archive. jak sa tam dostavali negativy... boh vie
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
Nááá, šak ja ništ, já len tak, žé onéé ... :)
Registrovaný uživatel
Je to tak.Kódy sú značne odlišné,ale za zátvorkou sa opakujú len čísla 46,7,8.
Aspoň na tom,čo mám ja.Tak to bude rok.
Dotaz: Čo tam komu vadilo?Myslím postreh Tony-KK. Vyd.Kriváň ako také,alebo ten klub turistov a lyžníkov.. :)
Pýtam sa preto,lebo pohľadníc z roku 50,51 z vyd. Kriváň a s Klementom mám viac.Zrejme tí turisti.Nikomu nevadilo,že vydavateľ má v "piktograme" slovenský znak?
-s-
Registrovaný uživatel
jansvi:"S" nemá oblúčik,ale či je na pečiatke náznak nejakého čísla už asi bude nad moje sily.Ale zajtra to skúsim pozrieť,či tam nie je nejaká "šmuha." ;)
-s-
Registrovaný uživatel
ja mam jednu tu istu pohladnicu vydanu slovakoturom , krivanom aj tatranom
vsetci traja zachovali rovnaky kod 182/46
a dalsi pohladnicu vydanu Lichtigom v 1932, prekopirovanu miestnym vydavatelom, potom ju vydala moderna bratislava v 1937 a rovnaku kopiu vydal este slovakotur aj krivan po roku 1946 :D
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
Niečo ohľadom toho kódovania a prechodov archívov z vydavateľstva do vydavateľstva sme už v minulosti riešili aj tu (myslím, že to začalo tými Novákmi v príspevku #972 a ďalej.
Registrovaný uživatel
Stani áno, v tej dobe mohol byť závadný ten nápis K.S.T.L. Túto organizáciu založili tesne pred vznikom Slovenského štátu. Samozrejme prevzala skoro celý majetok po pôvodnom prvorepublikovom KČST, čiže Klube československých turistov. A tento na území Slovenského štátu prestal fungovať. K.S.T.L bol aj po vojne v prvom rade spájaný s existenciou vojnovej Slovenskej republiky. Tento spolok mal jedno šťastie v tom, že ho ešte po vojne nejaký čas tolerovali, keďže bol čisto športový. Od r. 1947 už bol začlenený naspäť pod správu KČST. Pravdaže jeho majetok prebral štát alebo iné organizácie a v podstate od r. 1948 už úplne stagnoval. Roku 1949 ho celkom rozpustili. Nakoniec prišli budovateľské-údernícke 50-te roky. A už aj za také maličkosti ako boli rôzne značky či nápisy, ktoré mali nejakú spätosť so Slovenským štátom boli rôzne postihy. Nesmel sa na verejnosti objavovať klasický slovenský znak ako ho poznáme dnes a mnoho iných vecí. Rôzni stranícki aparátčici, len číhali na možnosť niečo závadné objaviť alebo niekoho udať. Hoc aj za takú prkotinu ako bola pohľadnica z r. 1947. Skrátka ťažili z toho rôzne výhody. A za malý priestupok Ťa síce nezavreli, no v dobrom zamestnaní si mohol okamžite skončiť. Skrátka si nebol uvedomelý občan. Preto ma zarazilo, že pohľadnica vydaná v r. 1947-48 aj s nápisom K.S.T.L. bola veselo odoslaná aj s nalepenou známkou Zápotockého v r. 1954. Silne pochybujem, že tieto pohľadnice boli vtedy ešte legálne v predaji. Že to pošta doručila a nikoho to netrápilo bolo asi šťastie alebo nezáujem pracovníkov pošty. Stani tomu ver, že keby sa toho chytil nejaký iniciatívny súdruh, aj z takej malichernosti by dokázal vyrobiť div nie protištátny čin. Skúste si prečítať noviny zo z prvej polovice 50-tych rokov. Na internete je ich v digitalizovanej podobe spústa. Či už Pravda alebo Rudé právo.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... > »

Sběratel.com » Filokartie - pohlednice » Všeličo "na" a "o" pohľadniciach...

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1