Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Rady pro začínající sběratele » Začít s numismatikou?

Vykupminci.cz
Numisargo

Začít s numismatikou?

Moderátoři: numismat, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Ahoj,

někde na fóru jsem našel moudrý článek, který srovnával sběratelství s cestováním. Podobně jako si cestovatel naplánuje cestu dřív, než na ni vyrazí (pokud vůbec), má i sběratel mít předem vytyčený cíl s ohledem na své možnosti.

Na sbírání obecně se mi líbí systematický přístup, na starých mincích mě zvlášť přitahuje jejich estetická hodnota a určitá romantika, kterou z nich cítím. To se týká pouze mincí starších než z období první republiky.

Chtěl bych Vás proto poprosit, abyste mi poradili nějaké cíle, ke kterým lze ve sbírání mincí směřovat a kterých lze reálně dosáhnout. Jinak řečeno, až bude sbírka hotová, co by měla obsahovat a kolik mě její sestavení bude stát.

Numismatika se mi líbí, ale pokud zjistím, že na vytvoření pěkné sbírky nemám dost peněz, za každou cenu sbírat nemusím.

Předem díky za odpovědi,
Franta
Registrovaný uživatel
Popravdě numismatika je o finančních prostředcích. Ale také záleží na sběratelském zájmu.
Je dobré mít vidinu čím se zaobírat a postupně si o tom shánět informace.
Uvedu příklad: Zvolíš si jako období svého zájmu 1 Koruny Františka Josefa I.
První co by jsi měl tedy udělat je sehnat si informace (knihy, internet) o ražbě těchto mincí v daném období a také v jakých cenových realcích se tyto mince objevují. No a pak teprve začít utrácet.
A takhle to je u každého zvoleného období. Jsou například sběratelé kteří zbírají 3 Krejcary Ferdinanda II. podle mincmistrů, jiní zase pouze jednu mincovnu apod.
Takže první bych si vybral oblast zájmu a od toho se také odvíjí kolik peněž se do toho vrazí. Stačí nějakou úzkou a česem jí můžeš rozšiřovat ;)
_______________
Když nejde o život, tak jde o h..no
http://cnspg.cz
« Poslední úpravu provedl(a) LukeH2O v 16. 5. 2011, 10:01. »
Registrovaný uživatel
Doporučuju stříbrné pamětní mince 1945-53 posbírat v kvalitě 0/0 (nebo RL).
Je to 8 levných mincí, je jich hodně a ta sbírka je moc pěkná! Člověk se seznámí s numizmatikou, obchodama, cenama atd. a dá se to poskládat za měsíc (1/2 roku max.) Obchodovatelnost a likvidita je při rozumných cenách při nákupu obrovská!

A hlavně nepřeplácet! Ale spíš si počkat...

Sbírka se dá potom rozšířit na stříbro 1918-1945, případně na slovensko (39-45).
Ceny jsou už vyšší, ale ne nereálné (kromě 10,- 33)

Pokud se to podáří dát dohromady v +1/1+ komplet, tak už je to pěkná hromádka...

A hlavně koupit si katalogy a sledovat ceny!!!!!!!!!! 8) Cena katalogu na toto období je zanedbatelná... Tzn. žádný výmluvy... :mrgreen:

Jinak hodně jednoduchý je ještě RU korunová měna typově, 1,- + 2,-... (až na 5,- tam už je to o financích... 1500,- min. za kus při rozumné kvalitě) Ta se dá potom rozšířit na ročníkovou sbírku, tam už je to ale jen o financích vs. kvalitě.
Do začátku bych doporučoval typově v +1/1+ NEJHŮŘ! :evil:

Co já vím, tak je v čr ještě oblíbené německo (Výmarská rep. Ag) a nebo 10 krejcary... (RU)
Registrovaný uživatel
ja som zacal zbierat mince od zaciatku ceskoslovenska, rozsiril som to o mince ceske a slovenske po roku 1993 a teraz dokaldam aj eura a aj bankovky postupne pribudaju
vsetky rocniky postupne ako katalog
co sa tyka financii...nieco drahsie, nieco lacne, nieco som preplatil, nieco kupil lacno, na zaciatku som bral vsetko zaradom, postupne som povymienal za lepsie kusy (lepsi stav minci) a vacsinu tych co som mal navyse, som pustil hlavne zaciatocnikom za babku, tak som mal nejake peniaze, aby som kupil zase nieco lepsie
zalezi len na tebe co chces zbierat, kolko casu tomu venujes a kolko penazi si ochotny do toho dat

hlavne je ale to ,ci ta to nadchne a bude bavit ;)
Registrovaný uživatel
ja napríklad nemám žiadne vyhranené obdobie ktoré by som zbieral, zbieram všetko čo sa mi páči a môžem si to dovoliť :)
Moderátor
xstancl1 napsal
...
Do začátku bych doporučoval typově v +1/1+ NEJHŮŘ! :evil:

Co já vím, tak je v čr ještě oblíbené německo (Výmarská rep. Ag) a nebo 10 krejcary... (RU)

Nevim jestli jako zacatecnik bude schopny poznat rozdil mezi 1/1 a -1/1-. Vysledkem bude, ze nakoupi draho. Krom toho u modernich minci tezko pozna padelek, proti tomu je i v tomhle ohledu demonizovana antika mnohem bezpecnejsi (levne padelky tam jsou, ale jdou lepe rozeznat).
Jinak v CR jsou hodne oblibene take prazske grose, ale nevim, jestli je zrovna nejrozumnejsi zacit zrovna s timhle.
Registrovaný uživatel
Teda mozem sa opytat aky je rozdiel medzi 1/1 a -1/-1 nikde som to nemohol najst dakujem
Registrovaný uživatel
najlepsie je nezacat zbierat vobec nic... a mas svaty pokoj
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
tenzor: sbirat prazske grose bych rozhodne nedoporucoval...tu uz spis tu antiku :mrgreen:
Moderátor
Antiku radsi ne, uz tak mi unika na aukcich prilis mnoho hezkych kousku, kdyz nechci preplacet ;)
Samozrejme, v tom co napsal jano je kus pravdy. :lol:
Registrovaný uživatel
To same pro me v pripade PG. Asi se shodneme na tom co napsal jano:)...
Moderátor
Jozino: u modernich minci maly... k zachovalostem neco napr. zde: http://www.sberatel.com/mince/zachovalosti
-1 je neco mezi 1 a 2.. teoreticky :)
Registrovaný uživatel
Franta322 napsal
Chtěl bych Vás proto poprosit, abyste mi poradili nějaké cíle, ke kterým lze ve sbírání mincí směřovat a kterých lze reálně dosáhnout. Jinak řečeno, až bude sbírka hotová, co by měla obsahovat a kolik mě její sestavení bude stát.

Správná sbírka není nikdy hotová a stát Tě bude mnohem víc než očekáváš a mnohem víc než si můžeš dovolit.
Výhoda je, že to nemusíš zaplatit najednou a předem.
A co by měla obsahovat záleží čistě na Tobě. To je na sbírání nejkrásnější.
;)
Registrovaný uživatel
Jako laik jsem si myslel, že existuje něco jako předepsané sbírky, kde pro každou je jasně určeno, jaké mince má obsahovat. Teď vidím, že to tak není. Díky za info.

Mám ještě jedu laickou představu. Platí, že hodnota sbírky, je vyšší než hodnota jednotlivých mincí v ní obsažených? Například, že sbírka čítající RU jednokoruny za všechny roky ražby má při prodeji výrazně větší cenu než jednotlivé mince rozprodané samostatně?
Registrovaný uživatel
Pokud chceš mít "předepsanou sbírku" můžeš se věnovat pamětním mincím. Tam máš seznam všech které byly vydány a můžeš je kompletovat. Podle financí si vybereš jestli chceš mince v běžné kvalitě, nebo proof a jestli zlaté nebo stříbrné. Nejlevnější variantou jsou stříbrné mince ČR v běžné kvalitě - prakticky všechny jsou do 1.000 Kč. Některé jsou i hezké. Nestaneš se tak ale numismatikem, pouze sběratelem. Nemusíš se trápit s určováním (vše máš napsáno na minci a na přiložené kartičce) a z padělků taky nemusíš mít strach. Až tě to časem omrzí můžeš je snadno prodat a věnovat se něčemu jinému.
Registrovaný uživatel
Asi dost od temy, ale dnes som zacal cistit mince elektrolyzou( pohar vody,sol,citronova stava a trafko na 9V)
no a ked som vybral mincu z toho, vyumyval som ju este v cistej vode, no na nej este bola akasi vrstvicka niecoho cierneho. co to je? ma to ist este prec alebo to treba este docisit.(alebo je to zle)prakticky ked som presiel rukou po minci tak som to cierne mal na ruke
mince boli v elektrolyte tak 5-6 min . je to malo?
Prosim poradte, dakujem
Registrovaný uživatel
To Franta322: i u starších období jsou jakési zvyklosti, jak sbírat, ale většina sběratelů z finančních nebo jiných důvodů svůj záběr zúží a případně až považují sbírku za relativně kompletní, pustí se do něčeho dalšího. Já osobně více souhlasím s vámi než s některými přispěvateli níže - pokud nemáte vztah k nějakému konkrétnímu historickému období, je určitě lepší nejdříve sesumírovat, kolik peněz jste ochoten resp. můžete do mincí investovat a podle toho vybrat, co sbírat.
možnosti jsou například tyto:
ČSR - ideální pro začátečníka, ročníkově ovšem z mého pohledu nuda (ceny řádově stovky až tisíce Kč)
FJI. - trochu pestřejší než ČSR, ale ročníkově zase nuda - mění se jen písmenko mincovny a letopočet a bohužel obvykle ruku v ruce s tím i cena (ceny řádově stovky až statisíce Kč)
Habsburské ražby - tam je možností nespočet - můžete sbírat jednoho panovníka, jeden nominál, jednu mincovnu, případně jen české, rakouské či uherské ražby (běžnější drobné ražby stovky, max. tisíce Kč, větší nominály více méně bez cenového stropu)
Pražské groše - ideální záběrově - mincí není až tolik typů, ale vzhledem k současným cenám asi nevhodné (ceny v tisících až desetitisících Kč)
Bohemika - tam s menšími fin. prostředky nikdy nesesbíráte všechny panovníky, takže snad jedině specializace na některého "levnějšího" (tisíce Kč)
Registrovaný uživatel
Ktoreho panovnika z Habsburgovcov je lepsie zbierat ked ide o financie?
Registrovaný uživatel
vassilij: "Pražské groše - ideální záběrově - mincí není až tolik typů..." tak to hodne uspechu pri sbirani treba Vladislava Jagellonskeho :mrgreen: ...
Moderátor
Nebo Jana Lucemburskeho :D
Moderátor
No, a nebo se zaměřit na sbírání podle motivu. Například mince s loděmi, zvířaty atd. Tam se dá většinou za směšnej peníz udělat menší sbírku.
Registrovaný uživatel
To xjert01, tenzor: jen Ferdinand I. má větších nominálů z českých mincoven přes 100 typů (a to pomíjím různé mincmistry u stejných typů a ročníky samozřejmě také), takže je to proti JL cca dvojnásobek. Co se týče Vladislava, jsou některé typy sotva variantami a sám bych jim nepřikládal velkou důležitost - začíná to přecházet ve filatelii. Kdybych se takhle rýpal v tolarech, bylo by naráz "typů" jednou, dvakrát tolik.
Registrovaný uživatel
To Jozino89: Pokud bys chtěl sbírat některého panovníka nominálově komplet, pak snad jedině František I. a to vyjma zlata. Pokud ti budou stačit menší nominály, dá se sbírat téměř jakýkoli panovník, který razil drobné mince ve větší míře - tzn. hlavně Ferdinand II. a Leopold I.
Registrovaný uživatel
Vassilij: Tak konkretne ten VJ ma dle pouzivane typologie Haskove (lepsi zatim jeste nikdo nevydal) 26 typu a v prumeru tak cca 10 variant na jeden typ. Tudiz se nestotoznuju s nazorem, ze typu je malo a pro zacinajiciho sberatele je tento panovnik (nebo PG jako obdobi) idealni...urcite budou vhodnejsi obdobi...
Registrovaný uživatel
to vasisllij: a taky Frantisek Jozef alebo Maria Terezia? Tito panovnici su financne narocni?
Zase nemozem si dovolit davat za mince cez 60 000 alebo 100 000kc teda odporucil by si mi toho Ferdinanda II alebo Leopolda I? Alebo obdobie do vlady Habsburgov?

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 > »

Sběratel.com » Rady pro začínající sběratele » Začít s numismatikou?

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1