Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Uherské mince » Arpádovské mince

Vykupminci.cz
Numisargo

Arpádovské mince

Moderátoři: Archypov, facctory, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
pardon este cca váha...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
napriklad tento sa predal za 20 eur:
http://www.acsearch.info/search.html?id=1700943

za ohnuty a nalomeny, aj ked lepsie vyrazeny, to bude urcite menej.
_______________
Registrovaný uživatel
tocomabyt: dakujem...
Registrovaný uživatel
Trošku oživím zapadnutých Arpádovcov jedným zaujímavý denárom - Štefan II. (1118 - 1131), H-44a, R1. Jedná sa o jednostrannú razbu niekedy mylne označovanú ako brakteát.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pekná mincička gratulujem.
Moderátor
sigur napsal
Trošku oživím zapadnutých Arpádovcov jedným zaujímavý denárom - Štefan II. (1118 - 1131), H-44a, R1. Jedná sa o jednostrannú razbu niekedy mylne označovanú ako brakteát.


krasa, jako nova, i stopy po hlazeni razidla jsou patrne. luxusni stav. kdybys jeste razil, taky mi jednu vyraz :D :D :D
Registrovaný uživatel
OLIVERE já myslel že jsem tady Drákula já!!! (myslím noční život) :lol:
Moderátor
copak nocni zivot, ale ta rana. byvaji krusna...
Registrovaný uživatel
Jedna staršia vec (Belo IV., denár, H-336), ktorá mi dlhšie vŕta v hlave. Na reverze je potvora, ktorú Huszár opísal ako "korunované okrídlené zviera (lev?)". Mne to skôr príde ako štvornohé okrídlené zviera s ľudskou hlavou. Hľadal som na nete nejaké stredoveké beštiáre, ale márne. Má niekto nejaký nápad? Sorry za rozostrené foto...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
napad by byl, ale nevim, zda existuje realna souvislost:

http://arthistoryblogger.blogspot.cz/2012/02/assyrian-art-and-lamassu-sculpture.html

http://www.biblepicturegallery.com/Pictures/PaganG/Babylonian%20composite%20beast%20-%20a%20lion%20with%20wings%20an%20la.htm

a nebo z recke mytologie - sfinga:

http://www.swide.com/art-culture/greek-mythology-top-10-weirdest-creatures-and-monsters/2014/03/15
Registrovaný uživatel
No jasne, najskôr to bude tá sfinga. Kua, že ma to nenapadlo, to prevedenie ma viedlo k stredovekým beštiám :) Súvis s Uhorskom to nemá, ale poslední Arpádovci praktizovali nútenú výmenu peňazí aj viackrát ročne, tak aby sa neopakovali motívy, hľadali aj v gréckej a inej mytológii. Že to mňa nenapadlo je OK, ale čakal by som, že Huszára áno...
Moderátor
spis premyslim nad tou minci, dokazal bys udelat super makro napr. te cervene a idealne i te zelene oblasti?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Ještě bych dal k diskuzi jednu možnost, ale může být klidně mimo mísu.
Stylizovaný okřídlený lev jako symbol evangelisty sv.Marka. Podobně, jako je na dalších uherských denárech z téže doby symbol evangelisty sv.Jana, orel se svatozáří a stuhou ve spárech - Huszár 331 a 332. Nejsem si jistý, ale okřídlený lev v typické podobě se svatozáří je myslím také na denáru Huszár 348.
Na soudobém moravském denáru Cach 898 najdeme stylizované podoby všech čtyř evangelistů v úhlech kříže.
Takže v té době oblíbený námět.
Registrovaný uživatel
sigur napsal
Jedna staršia vec (Belo IV., denár, H-336), ktorá mi dlhšie vŕta v hlave. Na reverze je potvora, ktorú Huszár opísal ako "korunované okrídlené zviera (lev?)". Mne to skôr príde ako štvornohé okrídlené zviera s ľudskou hlavou. Hľadal som na nete nejaké stredoveké beštiáre, ale márne. Má niekto nejaký nápad? Sorry za rozostrené foto...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

može to byt i Mantichora ;)
Registrovaný uživatel
Akurát, že mantichora vraj nemá krídla.
Registrovaný uživatel
A čo táto z Théb.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Co třeba tohle? ;)

Mám jídlo na stole, takže se o tom ještě rozepíšu později :)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Takze, mantikora byla po cely stredovek a rany novovek zobrazovana bez kridel, prestoze uplne puvodne (puvod je z dob a uzemi perske rise) mozna kridla mela. Jedinou vyjimkou je zobrazeni z katedraly v Limericku, udajne z konce 15. stoleti, ktere je i jinak netypickym.
Je zajimave, ze v heraldice se dlouhou dobu temer nepouzivala, nasel jsem jen popis, ktery rika, ze ma byt zobrazena stejne jako clovek-lev (na obrazku vlevo), ale s rohy. Tady je nutno dodat, ze mimo heraldiku se bezne zobrazuje se stirim nebo ostny pokrytym ocasem. Ta figura vedle je okridleny lev, ale jak videt, ten nema s hybridem cloveka a lva nic spolecneho.
Takze si myslim, ze jde o sfingu. Tam je sice taky zobrazeni kridel diskutabilni (viz posledni obrazek) a puvodne kridla take nemela, ale klasicke zobrazeni podle recke mytologie s kridly je.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
A pokrývka hlavy na tom denáru, ta má jako vysvětlení ?
Moderátor
Otázka je, co je to za pokrývku.. mě to přijde opravdu spíš jako korunka. Sfingy s korunkou občas zobrazované byly, neobvyklá jsou spíš ta rozložená křídla.
Moderátor
To je otázka. O tom se dá na mincích z 13.století dlouho diskutovat. Skoro bych řekl, že tady může mít blíž k mitře. I dkyž rovnou říkám, že pro mitru tam důvod v kontextu původu mince nenacházím. On ten denár ale nemusí být původní vzor, tentýž motiv je na vídeňském CNA I B 131. A kdoví, kde jinde by se ještě dal najít.
K výkladu motivů na středověkých mincích je třeba být opatrný. Zvlášť 13. století. Tam jsou hojné křesťanské, mytologické i stylizované heraldické motivy.
Chtělo by to projet literaturu, ono se o tom už nejspíš někde psalo, to člověk často zjistí, ale závěr ani nemusí existovat. Ne Huszár, to je jen katalog. Začal bych třeba Friedensburgem, Die Symbolik des Mittelatersmünzen. Má to několik dílů, pěkná zábava na dlouhé podzimní večery.
Registrovaný uživatel
Mě spíše zaráží skutečnost, že hlava toho "zvířete" je v podstatě stejná jako na líci, kde je korunovaná hlava panovníka mezi dvěma věžemi. Na rubu může být nějaká analogie vladařských vlastností, tzn. hlava krále, křídla jako symbol ... nevím čeho, "lví" tělo jako symbol síly ... Něco v tom smyslu.

Každopádně je to otázka pro nějakého kunsthistorika na středověkou symboliku. Třeba v maďarské literatuře existuje nějaké vysvětlení?
Registrovaný uživatel
Tak mě kolega předešel s tou literaturou ...
Registrovaný uživatel
Od pána Hunku som čítal asi 2 alebo 3 pekné články o ikonografii arpádovských mincí, len musím pohľadať, kde to bolo. Nepamätám si, či tam bolo niečo aj o tomto.
Na tej minci je ešte zaujímavý ten "pupík" na hrudi. Ale asi sa už vŕtam v detailoch :)
Moderátor
zajimave je spis hoci co ine, ale asi si necital moj prispevok

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... > »

Sběratel.com » Uherské mince » Arpádovské mince

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1