Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Nápovědy a návody » čistenie

Vykupminci.cz
Numisargo

čistenie

Moderátoři: smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
zdravím, mám menší problém s čistením. Neviete ako sa zbaviť tej škvrny pri korune a na krídle orla? Nejak na to nič nezaberá.

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Kolik je v tom stribra? Pokud dost, zkus opatrne povarit v roztoku s jedlou sodou. Do toho roztoku dej zaroven soucasnej padesatak ;) (nebo starou hlinikovou lzici). Nebo to jsi uz zkousel?
Registrovaný uživatel
no dost asi nie... 500/1000, variť som to este neskúšal, hoci som uvažoval
Registrovaný uživatel
a hlavne tú desaťkopejku by som nerád zničil, lebo je v stave prakticky 0/0
Registrovaný uživatel
a nieje to 20 kopejka?
Registrovaný uživatel
to je ta vacsia, ta je tak 1/1, ta mensia je desinka 0/0
Moderátor
Pokud chces hodne opatrne a zalezi ti na ni, zkus v prvni fazi ultrazvukovou lazen (vsiml jsem si, ze mezi vroubkama je stejne jeste bordel). Staci se domluvit v nejakym klenotnictvi (napln jen voda a mydlo).
Pises, ze jsi zkusil vsechno... muzes upresnit co presne?
Registrovaný uživatel
no zatial som skusal zubnu pastu, mydlo a nejake tie cistidla na kovy ako vatu a silichrom co mam doma este prastary
« Poslední úpravu provedl(a) roland22 v 10. 9. 2007, 7:11. »
Registrovaný uživatel
Zkus cca 10-15% roztok kys. citronové - jedná se o běžný potravinářský konzervační přípravek. Nebo 10% roztok Chelaton 3 - tyto roztoky působí delší dobu i několik dní. Roztok postupně modrá nebo zelená, ale není to důvod k obavám. Je nutné mince pravidelně kontrolovat!
Moderátor
V jednom pořadu pro děti na ČT dělali asi před čtvrt rokem zajímavý pokus se stříbrnou lžící. Vlažná voda, do ní kypřící prášek do pečiva a kus alobalu. Nezkoušel jsem to, ale je to na podobném principu, jako jedlá soda a hliníková mince. Určitě bych to ale nejdřív zkoušel na nějaké pokusné minci a určitě bych dělal každou minci zvlášť.
Moderátor
Jestli jsi zkousel zubni pastu a "nejake cistidla na kovy", tak uz jsi ji dal bohuzel nejspis hodne zabrat. Zubni pasta obsahuje brusivo, je mozne, ze uz jsi ji dost poskrabal (nemusi to byt viditelne ani pri mensim zvetseni). Ze stejneho duvodu se nedoporucuje ani stary znamy postup lesteni kasi z jedle sody, je to blbost. Stejne jako gumovani obycejnou gumou (taky funguje skvele, ale poskrabe). Myslel jsem, ze kyselinu citronovou jsi uz zkousel, kdyz jsi psal, ze jsi zkousel kde co. Prinejmensim koncentrat citronove stavy ma doma temer kazdy, mel jsi to zkusit rozhodne jako prvni. Je to bezpecna alternativa (ale vzdy jen jednu minci v lazni!!!). Ten postup, co navrhuji ja je dost agresivni a je mimochodem skutecne totozny s tim, co pise Pavel. Jen jsem nemel poruce alobal, tak sem tam hodil padesatak. Hlinik jako hlinik, po chemicke strance to je jedno. Pokud se to nevari a pouzije se vlazna voda, je proces pomalejsi a lze lepe kontrolovat (mozna je duvodem i to, ze to pri vareni snadno vykypi, musi se to trochu michat). Chelaton je svymi ucinky v podstate obdoba kys. citronove, zatim jsem nezkousel, zda je ucinnejsi. Chystam se to teprve testovat.
Registrovaný uživatel
jj...citronka je docela brutální... jen si zkuste v potravinách koupit Citronový roztok (taková žlutá plastová lahvička) a ponořit do ní současnou 20 Kč v lepším stavu :) stačí jen chvilička a je čistá... působí prakticky okamžitě během 5 - 10 sekund. Vyndat a hned otřít... Je to zajímavé sledovat/testovat co jak na mince působí. Člověk si pak udělá přehled.

Se stříbrem si člověk tak lámat hlavu nemusí... tam stačí ocet, zmíněný citronový koncentrát, atd...
_______________
..::R::..
robert.kurucz@email.cz
Registrovaný uživatel
Robbie: s tím octem nevim... zkoušel jsem v něm čistit 1 korunu (nad 1916 nebo tak něco, prostě běžná mince) a udělal se náí takovej černej povkla (na části) - pokud bude zájem mohu naskenovat.

Jinak já osobně čistím stříbrné mince tak, že je zabalím do jemného hadříku a potom cca 8-10 minut jí povařim v roztoku kyseliny citronové.... teď nevim do ajkého objemu (mam už to vyhcytaný s jednou skleničkou), asi 2 - 3 dcl dám 2 lžičky... Mince to většinou vyčistí docela hezky....ale stejně R-U třeba nečistím vůbec chemií... jen opláchnout vodou...
Registrovaný uživatel
tak skusim citron.... a s tym octom je to pravda, tiez som kedysi skúšal na striebornú mincu a tak nejak očernela. A to som nevedel, že zubná pasta môže mincu poškriabať, nejaké výrazné škrabance som na nej nenašiel
Registrovaný uživatel
Jo ? :) No jo... Rakousko Uhersko... já s tím čistil nacistické stříbro a pohodička...
_______________
..::R::..
robert.kurucz@email.cz
Registrovaný uživatel
Robbie napsal
Jo ? :) No jo... Rakousko Uhersko... já s tím čistil nacistické stříbro a pohodička...


Jakej maj obvykle obsah stříbra?
Registrovaný uživatel
no pochybuji, že zubní pasta poškrábe minci, to je blbost, své nálezy dost často čistím kartáčkem a velmi jemným tekutým čistícím krémem (Real) a nikdy není žádné poškození vidět, ani pod lupou. a přitom se mince perfektně vyčistí, i mezi zoubky.

jinak na Ag nepoužívám citronku, ale velmi slabý 5-10% roztok louhu, pak stačí minci promnout mezi prsty, umýt mýdlem a krátce povařit v destilce. pak jí ještě krátce vykoupu v olivovém oleji, páč louh vysušuje a otřu.
Moderátor
kacuro: blbost to neni. jde o jemne vlasove skrabance, ktere jsou videt treba az pod mikroskopem. ale jsou tam. jde o mechanicke poskozeni. na jakem principu asi funguje zubni pasta? je to stejne jako brousit minci velmi jemnym praskem. hadat se ale nebudu, za to mi to nestoji. zubni pasta je na cisteni nevhodna, doporucuji nepouzivat, tot muj nazor.

a neda mi to, abych sve tvrzeni nepodlozil timhle linkem:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Zubn%C3%AD_pasta

Predevsim pasaz: Složení zubní pasty
Registrovaný uživatel
tak předpokládám, že se nepoužije bělící pasta s brusivem, ale klasická a že s ní nikdo nebude čistit jednu minci 1/2 hodiny a k tomu ještě proofku atd. :D ale u mincí třeba 1/1 problém nevidím, kdo z nás kontroluje mince, které pořizuje např. přes aukro nebo klas. aukci mikroskopem??? kort když si jí můžu prohlédnout pod mikroskopem až po aukci ....
Registrovaný uživatel
ja strieborne mince cistim tak,ze si zoberiem obycajnu skolsku gumu na ceruzky,a tu spinu vygumujem...
Registrovaný uživatel
oliver napsal
kacuro: blbost to neni. jde o jemne vlasove skrabance, ktere jsou videt treba az pod mikroskopem. ale jsou tam. jde o mechanicke poskozeni. na jakem principu asi funguje zubni pasta? je to stejne jako brousit minci velmi jemnym praskem. hadat se ale nebudu, za to mi to nestoji. zubni pasta je na cisteni nevhodna, doporucuji nepouzivat, tot muj nazor.

a neda mi to, abych sve tvrzeni nepodlozil timhle linkem:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Zubn%C3%AD_pasta

Predevsim pasaz: Složení zubní pasty


tak neviem ako vy, ale ja na prezeranie minci mikroskop nepouzivam
Moderátor
No je videt, ze nema smysl slovickarit s odborniky. Cistete si dale sve mince zubni pastou (btw. brusivo je i v te vasi klasicke, je totiz v kazde), ja to nikomu neberu, ale rovnez to nikomu nedoporucuju. Pokud je ale neco "blbost", je to prave toto a ne to, co tvrdim ja. Duvod je jasny. Je to mechanicka VS chemicka cesta. Nechci se tady na nikoho vytahovat, ale az me ukazete doktorat z chemie, budu vas brat vazne. Mozna nejsem profik numismatik, ale blbej samouk. Mozna prave diky tomu neverim vsemu, co se povida. Pokud odstranujete oxidaci z mince, vzdy z te mince kus vezmete (ten "bordel" co je na minci vznikl castecne z kovu, z nehoz je mince slozena - laicky receno). Nejsou to zaschly mysi hovinka nebo tak neco. Nebavim se tady o "spine", ale o oxidaci. Je to proste kus te mince. Pri mechanickem odstranovani nemate nikdy takovy cit, aby jste odebrali jen zoxidovane a cisty kov nechali (vrstva nemusi byt vsude stejna a aby jste mechanicky vylestili celou plochu mince, leckde uz musite otirat i kov - predevsim v mistech, kde je relief vystouply - logicky). Totez plati i o gume na tuzku. Pokud nemate specialni pryzovou, je v ni opet brusivo. A mozna neuvidite nic ani pod mikroskopem, kdyz budete dobre lestit a brusivo bude velmi jemne. Pokud ale pouzijete VHODNOU chemickou cestu, odstranite chemicky jen ten "bordel" na vrchu, protoze s cistym kovem vam to proste nebude reagovat. A to je to kouzlo. Je mi jasny, ze to tou pastou asi nedrete dve hodiny, ale presto tim tu minci "brousite". A to se treba stavejte na hlavu, ze ne, ale kazdy odbornik vam rekne ze ano. A jestli se minite bavit o tom, co jsou blbosti, muzem zacit rozebirat po chemicke strance treba to vysusovani louhem...

Btw. ani ja bezne mince mikroskopem nesleduju. Nechapu, co s tim ma tento argument spolecneho. Priznavam, ze pri lesteni jemnym brusivem vam mozna ani ten bezny mikroskop stejne nic neukaze. Jenze kdyz to dozenem do krajnosti - kdyz budete tou pastou nebo nedejboze Realem tu minci lestit treba 3 hodiny, jiste uznate, ze ji "osoupete". Proto to taky samozrejme tak dlouho nedelate. Jenze mate patent na to, kdy presne prestat? Chemie to vyresi za vas. Ja tam tu minci necham treba tyden a vim, ze to neprezenu, protoze se me to stribro nerozpusti...
Moderátor
Zdravím vás všetkých.
Dlhší čas sledujem túto diskusiu a pôvodne som ani nemal chuť reagovať. Je to samozrejme téma ku ktorej má každý z nás čo povedať, mňa až tak veľmi neberie. Ja svoje groše v podstate nečistím vôbec (vo výnimočných prípadoch, ale nie je čas, ani priestor na rozoberanie...). Samozrejme som predtým mal aj moderné mince, R-U koruny, ríšske marky.. jednoducho mince, o ktorých tu je reč. Nebudem hovoriť o metódach čistenia a konzervácie, návodov, lepších či horších, tu bolo spomenutých dosť. Každopádne kus pravdy nachádzam asi v každom príspevku.
Ako hovorí jedna strana, nemá zmysel mincu sledovať pod mikroskopom, hlavne keď sa jedná o bežné obehové mince z počiatku 20. storočia. Je jedno či ide o cárske kopejky, alebo R-U koruny. Toto sú (azda budete so mnou súhlasiť) bežné mince, ktoré majú zberateľovi prinášať radosť. A aby mal zberateľ z mincí radosť (hovoríme stále o síce krásnych, ale predsa len bežných minciach), tak ich čas od času aj vezme do ruky, vytiahne z obalu či albumu a pokochá sa na ich kráse. Nejde o proof mince, takže podľa môjho názoru sú tieto milé praktiky zberateľov mincí prípustné. (Aj keď "veľkí" numizmatici "s velým knírem a monoklem", by asi umreli od pobúrenia.) Dúfam, že je jasné, že stále hovorím sám za seba a za nikoho iného.
Pravdu má samozrejme aj druhá strana. Je neodškriepiteľné, že zubná pasta (aj tá najjemnejšia) má v sebe mikroskopické brúsne čiastočky, ktoré tej minci dobre nerobia. Na druhej strane treba triezvo podotknúť, že tá pasta takej R-U jednokorunáčke veľmi neublíži. Tá minca si už svoje odžila a nech je akokoľvek krásna, zachovalosť 0/0 jednoducho už aj tak mať nemôže. (Aj keď sa môže zdať že ju má, mýlia sa tí, čo sa na takéto zdanie spoliehajú... azda sa nájdu mince ktoré nikdy v obehu neboli, veľmi veľa ich však hádam nebude).

Ja však reagujem kvôli určitým farbám v hlase niekoho konkrétneho, čo sa mi na týchto fórach neveľmi páči. Je jasné, že málokto z nás tu má doktorát z chémie. Možno tak jeden užívateľ. A ten samozrejme na "svoju" chémiu nedá dopustiť. To je v poriadku, asi má pravdu. Ale taktiež je tu veľa ľudí ktorí tento konkrétny doktorát nemajú, ale ja ich osobne za amatérov (či sarkasticky mienených odborníkov) nepovažujem. Je jasné že nie každý s každým tu súhlasí (to by asi bolo blbé... ;)) a určite nikomu nevyčítam netaktnosť. Je to v poriadku, pokiaľ sa neskĺzne do hlúpych osočovaní. Veľmi dobre viem, že na tejto diskusii sa účastnia iba rozumní ľuďia a tak to nehrozí. Každopádne všetkým prajem veľa zdaru a niektorým trochu pokory.

P.S. Bolo to trochu dlhé, ale uznáte že to musím ako jeden z moderátorov trochu korigovať. Za čo by mi inak pán Jindra platil také veľké čiastky? ;)
« Poslední úpravu provedl(a) Archypov v 11. 9. 2007, 18:04. »
Registrovaný uživatel
oliver: S tím, že machanické čištění minci níčí naprosto souhlasím.... Ale s tou chemií je to občas taky takové rozpačité....
Moderátor
Archypov: S tim pitomym doktoratem tu sermuju proto, ze jsem byl osocen ze muj prispevek resp. nazor je blbost. Za svym nazorem si stojim a myslet si o me muze kazdy co chce. Prijmu adekvatni kritiku sveho nazoru, ale to ze je to dle nekoho blbost neni argument do diskuse. Je taky pravda, ze VS vzdelani samotne v realu neznamena, ze mam patent na rozum a uz vubec ne na zkusenosti. Je spoustu veci, o kterych nic nevim, nestydim se to priznat a o nich se hadat nebudu. Kdyz se tu ale uvadeji postupy, ktere v rukou nekoho neznaleho (a ktery si je tady klidne precte) mohou skutecne minci poskodit, tak si myslim, ze je povinnosti se ozvat. Pochybuji, ze by nekdo z vas, kdo sbirate ve velkem treba grose nebo denary psychicky vydrzel pohled na nekoho, kdo prave nasel nejaky zajimavy gros a cidi ho zubni pastou. Pochybuju, fakt pochybuju. Pritom z fotek z aukci a zrejme i ze zkusenosti vite, ze se to stava. Souhlasim s tim, ze ta zubni pasta treba te zminovane korune viditelne neublizi, ale proste je to cisteni, ktere ji urcite poznamena vic nez treba roztok kyseliny citronove. Co se delo s minci predtim, nez jsem ji dostal do ruk ovlivnim tezko. Ale kdyz muzu minci vycistit setrnejc, proc bych ji cistil nesetrne? me je jedno jestli ta mince nestala nic nebo dve stovky. pro me jsou obe stejny.

opelomega36: ano, ani chemie neni zarukou na uspech. proti tomu nemam sebemensich namitek. vzdy je treba vedet, co clovek dela. staci treba jen spatne odhadnout kov, udelat nejakou chybu muze kazdy. koneckoncu tu padlo, ze se nektere mince necisti vubec. pro me chemie konci u rakousko-uherske korunove meny. starsi mince cistim vyhradne pouze teplou vodou a mydlem.

omlouvam se, jestli jsem se nekoho svym vyhranenym postojem dotkl, ale ja branim mince...

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 ... > »

Sběratel.com » Nápovědy a návody » čistenie

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1