Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Starožitnosti » Dýka Hlinkovej gardy - Slovenský štát - Fake

Vykupminci.cz
Numisargo

Dýka Hlinkovej gardy - Slovenský štát - Fake

Moderátoři: Admin - Zdeněk Jindra, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Zatím moc všem zúčastněným děkuji za reakce a za poskytnutou fotku. Samozřejmě chápu, že se tu nepouštíme do řešení detailů, ať z toho neděláme návod. Než jsem ji 2017 koupil, prostudoval jsem vše, co jsem sehnal v literatuře i na webu a prostě do toho šel. Já osobně jsem ze své sběratelské zkušenosti přesvědčen, že z dobrých detailních fotek z různých úhlů se obecně dá poznat u dýk skoro vše (zdůrazňuji skoro). Přiznám se, že do rozebírání se mi zatím moc nechce, ale možná mi nic jiného nezbude. Pokud by se chtěl ještě někdo zapojit, nebo jen tak pro zajímavost, jsem se pokusil udělat ještě pár detailů. Ty příčné škrkance na čepeli cik-cak, jsou tam proto, že někdo v minulosti tu dýku prostě bohužel nabrousil. U jiných dýk bych asi takovou ani ve sbírce nechtěl, ale u téhle to prostě zkousávám, než se poštěstí nějaká hezčí ségra. Ještě jednou moc děkuji, vážím si vašich názorů.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
tak uzavrieme naše štandardne kolečko STEPE-Filuta8-Mariano7.

Mariano si ide svoje, argumentácia typu "naschvál som napísal že to je slabá napodobenina, vedel som že si ma budú doberať, je to originál, ale som vás dostal haha" je na úrovni šiestej triedy základnej školy, druhá lavica, nik sa už vtedy nesmial, mýlim sa Mariano7?

STEPE: "podla fotky to nik nerozozna, nik, nik, nik, a just nik. Neda sa to cele fotenie zrušte, je to zbytočné, tak som povedal". Tematika HG dýk ho nezaujíma, ale podla obrázku sa nič nedá. Preto sa v e-aukciách nakupujú predmety za státisíce eur LEN PODLA FOTIEK. Neodpustím si ešte jeden koment. Ano, je lepšie mať dýku v ruke, aby sa určila originalita. Ale pracujme s tým čo máme. A to sú v dobe internetu fotky. Nik ti nepošle domov dýku HG na omakanie. Nik. Navyše ludia ako Mariano7 by ju hneď rozoberali a merali závit. Proste hruza, zberateľská nočná mora.

Robo: ak sa dá zisti viac v zahraničí, zaujíma ma to. Daj mi to ale do mailu, s touto dvojkou nemá význam niečo riešiť

A dal som si tú námahu a preletel som celú tému. Ako falzum som podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia určil 24 dýk HG/HDG/ZHG a podobné srandy. Ako originál dva (slovom DVA) kusy. Nik okrem Mariana a jeho ZHG dýky akú svet nevidel nemal jedinú námietku. Občas do toho stepe a jeho "nik nič nevie určiť". Svoj názor dávam jedine ja, môj vlastný, idem si svoju cestu. Ak som si nie istý, ako bolo v prípade oboch dýk označených ako originál, konzultujem s ľudmi o ktorých viem že sú machri. Vždy sme sa zhodli. Je za tým kvantum literatúry, štúdia na nete, porovnávania, omakávania, skúšania aj omylov. Skúste dať niekde fotku s otázkou či sa jedná o fejk či o originál ? Nikde vám nik neodpovie. My tu áno. Dáme svoj názor. Ak sme zachránili pár tisíc eur, stálo to za to. Minimálne z toho skóre 24vs2 v prospech napodobenín je zrejmé, že je nevyhnutné upozorniť na situáciu začínajúcich zberateľov, aby nedopadli ako Mariano7.
Málo kto sem ide s fotkou zo svojej zbierky, väčšinou sa ľudia pýtajú na objekt svojho záujmu, nad ktorým uvažujú. A to je dobre.
Zas zopakujem prečo nepovieme rozdiely fejkVSoriginál.
1/ sú to roky štúdia a je to naše know how, tvrdo získané a zaplatené. Znalosti sú dnes najviac a ja na troch A4 nepopíšem všetky známe disproporcie, ktoré som kedy zistil. Sorry jako.
2/ keby sme na rozdiely upozornili, článok by sa preložil do polštiny a Lolek a Bolek by upravili výrobný proces na linke a už by to bolo ťažšie. Načo si sťažovať prácu ??
Registrovaný uživatel
Stepe,zatial sa tu na chytrého hraš iba ty...a ano čakame na nazor toho posledného znalca,tvojho kamoša odborníka ktorý tvrdil že brnenske vyrobky su kvalitou porovnatelne s ružomberskými...nie su,nie len použitými materiálmi,tvarom ale hlavne kvalitov...U Ružomberských ti tu na originalitu nik certifikat nevystaví a to nie len preto ze to nevie na 100% ale hlavne preto že to bolo tak fušeracky robene že sa to jednoducho neda...Jedine s čím s tebou suhlasím je to určovanie originality z fotky...samozrejme niektore do očí bijuce kusi sa daju určit jednoznačne a ine tažko a aj preto sa ja sam moc k originalite nechcem vyjadrovat kedže sam nemam dostatok informacií...ešte k tej vyrobe dokonalej kopie čo si tu placal...no ono by možno ta vyroba dokonalej kopie sa v konečnom dosledku blížila k cene originalu,teda pokial by si sa ich nechystal vyrabat stovky kusove serie...
Registrovaný uživatel
LEONYS: som pozrel tie nové fotky, svoj názor nemením ani po ich zhliadnutí. Za mňa originál. Neviem akú cenu si za ňu dal. Aktuálne sa pohybujú v lepšom stave cez 2tis€, v horšom cez tisícku. Ten tvoj je horší, ale dýka sa mi páči.
Registrovaný uživatel
tak po zbytočnom plkaní o blbostiach späť k téme:

Napodobenina HG8 tu ešte nie je, tak dopĺňam.
Prodejce: KLIENT18384868
https://aukro.cz/kordik-hlinkovej-gardy-slovenskeho-statu-6966044621

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ani bubon Hlinkovej gardy nikto nigdy nevidel a predca exiztuje....
Registrovaný uživatel
tak na toto nemam argument. Fakt nie. Tu šiestu triedu zakladnej školy som trochu prestrelil, toto bude o dva tri ročníky nižšie
Registrovaný uživatel
Mariano7 napsal
Mislis pravopis...nie som slovak ..magor

Že by pan Jakabek?
Registrovaný uživatel
Som z kanady moj stary otec usiel 1944,asi viete preco...viem po slovensky rozpravat ale tazko sa mi pise,a uz ani pisat nebudem nema to tu vyznam....
Moderátor
Měl jsem známého, sbíral dekorace Slovenské armády tak to chápu, ale měl jsem otce na Tasmánii a ten psal lépe než já, četl české knížky znal musiku i zpěváky nechával si posílat novinky v tom to asi nebude. Zkoušejte to stále a neustále, on se i pravopis zlepší ( já jsem dyslektik, také se musím snažit):twisted:
Registrovaný uživatel
stepe napsal
Mariano7, vydrž (!) třeba se ještě dozvíš hodně věcí od Hlinkovy Expertní Gardy (HEG), které by tě mohly rozesmát. Nenadávej jim, jsou hodní, milí, s rentgenovýma očima a neomylní. Když tak jim pošli k expertíze a zmatení krompáč a suspenzor HG.
Stepe,nemusí nič posielat...ten slavny bubon HG čo nikto nevidel bol už ponukany zberatelo a aj na bazoši,aj len dufam že sa nenašiel další hlupak ktorý by to kupil...Poznal som osobne človeka ktorý vyrabal špecialne raritne kusy pre zaujemcov z Kanady alebo USA,je to smutne a le robyl to...on už nebude už nie je medzi živímy,nepačiloa sa mi to ani vtedy a nepačia sa mi take veci ani teraz,ale bol dopyt a tak to využíval...A myslím že mariano,alebo jeho príbuzný bol obetov toho špekulanta a nakupil jedinečne kusy ktore nik nema,teda skoro nik...
Registrovaný uživatel
Tu su nejake fotky tých rarít...myslím že aj ten vychadzkový nože je odtial z toho súdku...bolo toho viac ale neuložil som si všetko...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
keď vidím ten pravopis tak sa čudujem že mali učitelia odvahu štrajkovať za vyššie platy
Moderátor
Ještě větší lumpárna je u vysokých řádu Slovenské republiky. I zde to pokračuje, řádové hvězdy najdete i na aukru. No když někdo má peníze a je ochoten platit....
Registrovaný uživatel
FILUTA8: Jen pro info, když už jste vznesl dotaz, případně pro představu osatním sběratelům, kteří teprve shání a myslí, že za 8 táců dobře pořídí. V roce 2017 jsem za ni dal 39 tis. Už tehdy jsem věděl, že vzhledem ke stavu trochu přeplácím, ale s klidným srdcem můžu říct, že bych to udělal znova.

Myslím, že tu všichni diskutující odvádí vůči méně zkušeným kolegům skvělou práci. Přijde mi, že všechny kousky HG dýky, na které tu upozorňujete mi přijdou jakoby z jedné stejné generace. Myslíte, že přijde nějaká nová generace, nebo se výrobci vrhnou do jiného ranku?
Registrovaný uživatel
LEONYS: poznám ten pocit, ja som svoju dýku tiež slušne preplatil, ale nelutujem a spravil by som to zas, rovnako ako vy. Dal som za ňu podstatne viac ako vy.

Ano máte pravdu v tom že sa vyrábajú v sériach, ktoré nesú rovnaké znaky. Stačí pár sekúnd a lepšie foto a je to jasné. Sérií je niekoľko a som si istý že budú pribúdať. Veď predať dýku za 2tis Eur, koho by to nelákalo ? A ak tam prihodíte nejaké netradičné písmenko (POHG, ZHG, Noční vlci HG), tak cena letí zas vyššie. Kupci sa nájdu, fejky sa predajú, ak nie u nás, tak v Kanade. Ľudia chcú mať doma niečo s HG tematikou a dýka to je krásna. Obávam sa že sa budú zlepšovať a ak sa na ich stranu pridá jeden dvaja ľudia "z našej strany barikády" bude chvíľu trvať kým na to prídeme. Verím že sa tak nestane.
Zas vyrobiť také niečo ako dokonalý obraz (ctrl c ctrl v) nie je jednoduché ani lacné. Ak do toho buchnete desiatky tisíc eur, musíte predať dosť dýk aby sa vám to vrátilo a nové dýky na trhu vždy vzbudia pozornosť. My čo to dlhšie sledujeme už máme tie čísla originálov v oku 8) . Opakujú sa dýky na predaj. Je to normálny obchodny artikel. Nedávno jeden člen tohto fóra predával origo dýku na bazoši. Na to aby dostal cez 2tis eur musel čakať mesiace. Ludia ponúkali klasických 600eur ako sa predávajú na aukre, ale fejky. Budme radi že žijeme dobu, kedy sa to stále dá určiť. Ako vyštudovaný chemik dúfam v skorú dostupnosť technológií v spojitosti s princípom prirodzenej rádioaktivity. Zatiaľ to je extrémne drahé a na SVK sú také stroje dva. A nie sú určené pre dýky HG :lol: Až to bude dostupnejšie, pár ľuďom vypadnú oči z jamiek čo za roky nazbierali.
Registrovaný uživatel
Filuta8, prístrojov na SK vhodných na testovanie určite je viac ako dva.
Držím palce.
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
ZHG a POHG som este nikde nevydel predavat,tak ze ak by to niekto vyrabal tak by toho bol plny internet,ani v kanade som to nevydel....tie z polska su pasova vyroba..
Registrovaný uživatel
Tázal jsem se Vás, zda máte na mysli Radiokarbonovou metoda datování 14C.
Registrovaný uživatel
Stepe: test veku dreva nie až taký technický problém. A hľadať rúčku aby bola z požadovaného typu dreva, správne spracovaná a správne upravená je ďalšia komplikácia. Moje štúdium chémie je staršieho dáta, na chtf STU som nastupoval v roku 1995, býval som na mladej Garde, blok D, čo je 6 zastávok priamo na fakultu, jazdil som elinou č. 5. Stále ich viem vymenovať. Škola už dávno zmenila názov, ale stále tam učia docenti čo učili aj mňa. Ešte k tým prístrojom, grofik ma samozrejme pravdu, je ich viac, ja som bral čísla z mojich čias, od vtedy sa venujem inej oblasti.
Mrzí ma ze sa to tu zaplevelilo a normálny zberateľ sa musí luskat hlupostami, dal som si tri krát záväzok že na nich už nebudem reagovať a trolling skončí, ale ono argumentovať tejto dvojke je tak jednoduché 😃
Registrovaný uživatel
Zbytočné príspevky zmažem, nech téma žije svojím životom vrátane aj tohto príspevku.

Len dôvetok originalite dýk: myslím hneď v úvode z filuta8 sme sa zhodli na technike odhaľovania falzifikátov.
Nakoľko filuta8 je človek dlhodobe venujúci dýkam, som presvedčený on falzifikát odhalí dvomi spôsobmi = očným kontaktom a použitím technológie.

Ja očným kontaktom určite nie, ale za použitia technológie zrejme na 100% áno.

Ďalej sme už vôbec nerozoberali problematiku falšovania, nakoniec filuta8 uviedol jednu myšlienku ako sa dajú vyrobiť dokonalejšie kópie...
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Aby se to neprodlužovalo a sběratelé měli seriozní pravdivé informace dovolím si tvrdit, že Filuta nemá pravdu, když tvrdí, že pomocí přirozené radioaktivity se dá určit stáří všech předmětů, v tomto případě dýky HG. Ta určovací metoda se označuje Radiokarbonová metoda datování 14C a je popsaná dobře na internetu. Pakliže to tam někdo bude číst a nebude znalý pojmů, uniknou mu zásadní sdělení a ideální je k pochopení názorná přednáška s příklady. Tedy metoda 14C spočívá na měření radioaktivního uhlíku, nacházejícího se - viz: https://cs.wikipedia.org/wiki/Radiokarbonov%C3%A1_metoda_datov%C3%A1n%C3%AD

Metodou lze měřit i stáří mj. oceli (lidově železo), avšak tato ocel musí být vyrobena neprůmyslovým způsobem za použití dřeva nebo dřevěného uhlí, aby v ní byl zastoupen uhlík, pocházející z organické hmoty. Neorganický uhlík je takto nedatovatelný, jelikož 14C neobsahuje a tím pádem nelze datovat žádnou novodobou ocel, vyrobenou průmyslově za užití koksu. A jak známo, cca od 20. století se za pomoci koksu vyrábí všechna ocel na světě. Tím tedy odpadne možnost měřit stáří oceli na dýce HG. Podobně je na tom měření stáří mosazi a hliníku - netaví se dřevem, ani dřevěným uhlím. Na dýce lze provést jen dataci dřeva v určitém rozmezí, když lze rozlišit přesně, zda dřevo má svoji použitelnost před rokem 1955 a po tomto roce. Důvodem tohoto rozdělení je nárůst testů jaderných zbraní USA a Ruska, což se naakumulovalo do všeho živého, zejména dřeva, hub a pod. Avšak - jak jsem už napsal - pokud si padělatel obstará dřevo na ručky ze 40. - 50. let, bude výsledek měření z takové doby. Tedy tvrzení Filuty není pravdivé, stáří dýky i obdobných předmětů se měřením Radiokarbonové metody datování 14C určit nedá. -------- Pro zajímavost, změření stáří jakéhokoliv předmětu stojí kolem 7.000 Kč.

Zdroje: četba, konzultace s pracovištěm měření provádějícím
Registrovaný uživatel
A01 napsal
Vie mi niekto ponúknuť dýku HG? Rád by som jednu vlastnil.
antikhg@azet.sk


Môj záujem stále trvá!
Registrovaný uživatel
vezmem si príklad z grofika a nebudem flejmovať. Tak len krátko reakcia, aby to nevyzeralo že nemám argument. Keďže drvivá väčšina falzifikátov vznikla v v rokoch 1990-2020 tak vek rukoväte (pred alebo po 1955) je ZÁSADNÝ !!!
Vtedy sa netušilo že technológia určovania veku bude dostupnejšia.
K dnešným falzám ... falšovateľ má záujem predať, je mu jedno aké staré je drevo. Ak si myslí stepe že mi ho dá laboratórne otestovať pred kúpou, tak je najiva.
A odteraz sa už venujem len čisto téme a na provokácie nereagujem, to čestne vyhlasujem.
Moderátor
Já bych zase tak nepodceňoval staré pány sběratelé, v mém mládi i nositelé. Oni dokázali vzít dýku či kordík do ruky a přesně dokázali určit zda to je origo, či novoděl. Dnes to je jistě složitější to chápu, ale spoléhat jen na vědecké výsledky také není zcela bez chybek. Origo dýky, krásná, restaurovaná, dřevo nové, ale stařené. Jak hodnotit takovou dýku?

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... > »

Sběratel.com » Starožitnosti » Dýka Hlinkovej gardy - Slovenský štát - Fake

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1