Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Uherské mince » Ferdinand I. (1526-1565)

Vykupminci.cz
Numisargo

Ferdinand I. (1526-1565)

Moderátoři: Archypov, facctory, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 4 5 6 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Comes mne to pride ako 1528. Na porovnanie moja 1528, tan štít máme podobný.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
presne jak pise MisiPN, prijde mi to take jako 8, akorat byl rychlejsi :)
Registrovaný uživatel
Nemôže to byť 1528?
Registrovaný uživatel
:D nejakú minútu som pozeral 1528-ky na nete a zatiaľ ma predbehli...comes, máš to 3-krát potvrdené.
Registrovaný uživatel
Vyzerá to veľmi podobne na ten, ktorý dal MisoPN (mimochodom, ak sa bude Váš blog dať sledovať pomocou funkcie "follow by e-mail" - rád si zapnem :-)

Mal som totiž za to, že "kvety" po stranách letopočtu sú charakteristické pre Unger 744a (rovný štít), a že "hruškáč" 745a má po stranách bodky, resp. guľuôčky ... tak som si znova preletel moje 745a a zistil som, že kvety mám aj pri 1536 a 1537, bodky 1538-1539, akési kveto-hviezdičky 1540-1546 a nakoniec 1547-1559 už len guličky ...

Takže opravujem si to na 1528 ako Unger 745a - Ďakujem :-)
Registrovaný uživatel
Toto je dobré... :D

http://www.ebay.com/itm/Ferdinand-I-Denar-1526-1564-Beautiful-Silver-Coin-Hungary-/400387263588?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item5d38f0cc64
Moderátor
jak je toto okrajeni u techto minci caste?
Registrovaný uživatel
Ja som zatiaľ videl len tohto Ferdinanda a "svätoladislavský obolus". Akurát neviem, či sú to dobové alebo novodobé ostrihania.

https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/ludovit-i-z-anjou_post_-208777#post208777
Moderátor
dik. zajimave :)
Registrovaný uživatel
Ten obrátený štít na ostrihanom svätoladislavskom je ale sám osebe zaujímavý. Niečo také som videl zatiaľ len na falze.
Registrovaný uživatel
mam tu jeden denarik, zaujalo ma to 'S' v dolnej casti siat Madony.
je to nejaka znacka? rytec? alebo je to pomerne bezne?
pre poriadok prikladam obe strany mince.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Registrovaný uživatel
Malo by sa jednat o beznu mincu aj ked v peknom stave.
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
Pozrel som na svoje denáre a nikde som niečo také nenašiel, snáď teda naozaj len s vínimkou ročníka 1534 (to by mali byť prvé dva obrázky - nie sú tak dobre vyrazené, na poslednom z roku 1535 je len nejaké drapériové tajomstvo). Tým, že túto časť nemám tak dobre vyrazenú, nikdy som si to nevšimol :-)
Snáď sa ešte niekto ozve ...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
nahoda to nebude, linie je prilis tenka a smysluplna, nebude to ani poskozeni, ani prasklinka. zajimave :)
Registrovaný uživatel
Asi to bude jedna s variácií - tu som našiel na webe (neviem, či to môžem dať na porovnanie - ale má to vodoznak, keď tak radšej zmazať ...), kde to "S" nie je.

(Zaujímavé je aj to "G").

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
... ešte si dovolím minipokračovanie ... pretože ma to zaujalo :-) ... najskôr sa mi ešte zazdalo, či to "S" by nemohlo byť aj "B" medzi dvomi bodkami ...

... potom som si všimol, že na snímku, ktorý dal "tocomabyt" má noha z písmena A (v slove PATRONA) také trojuholníkové zakončenie petky, čo by zodpovedalo môjmu prvému výrezu, kde to by to tiež bola tá značka "S" ...

... na tom druhom mojom výreze má áčko zo slova PATRONA rovné zakončenie petky a tu by to bolo skôr na to "B" ...

Podľa áčiek sú to zjavne dve razidlá, takže nech už je to skutočne značka, alebo len náhodný vizuálny efekt sú to dve rozdielne razidlá pre KB 1534 ...

(... tak ja sa už pokúsim dnes robiť aj niečo iné 8)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
No popozeral som všetky svoje denáre Ferdinanda I., ale mám ich asi 50 kusov a ako naschvál nemám ročník 1534... Skúsil som pozrieť aj ostatné ročníky, ale na nich sa nič zvláštne nenachádza.
Moderátor
ja som 1534 našiel

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

ale čo tam je vyobrazené, netuším :roll:
« Poslední úpravu provedl(a) facctory v 12. 2. 2013, 19:40. »
Moderátor
Nemám s týmito mincami veľa skúseností, sú z chronologického hľadiska na konci môjho záujmu, ale niečo mám aj ja. Mám silný dojem, že sa asi nebude jednať o žiadnu značku ani v jednom prípade, pôjde zrejme len o klam. Samozrejme s určitosťou to netvrdím a budem zvedavý či niekto ponúkne nejaké vysvetlenie podopreté serióznymi argumentami.
Na jednej zo svojich mincí som si všimol, že človek môže byť ľahko oklamaný pomerne jednoduchou vecou. Na mojej minci by bežný pozorovateľ mohol pri písmene K vidieť ešte tri iné písmená, spolu tvoriace " K vie ", pritom sa jedná pri písmene v za ukončenie predlaktia Márie, i bude ukončenie rukáva a e je určite Máriina dlaň. Či to však súvisí s týmto prejednávaným prípadom netuším.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
I ja tu mam jeden argument proti, ac uprimne, myslenku, ze by se mohlo jednat i o nejakou signaturu, zcela nezahazuju. uvedomme si, ze historicky to neni daleko od doby, kdy se napr. na denarech objevuji ruzna pismena, ktera v ramci urciteho obdobi mohla neco odlisovat a ne jen ono nudne "KB"... mozna tu zustava potreba nejak odlisit urcity vyrobek (at uz raznici nebo emisi). Ne, nemam to nicim podlozeno, ale netvrdim, ze by to nebylo realne. Ostatne je vas tu vic odborniku, rad si poslechnu nejake argumenty...

Muj argument proti? Co by to mohlo byt? Mrknete na tento denar (1535) a detaily porizene mikroskopem - jednak z inkriminovane oblasti a pak z oblasti na prsou. podobny relief, zde by se mohlo jednat o snahu ztvarnit drobnejsi texturu, draperii. Otazka proc zrovna jen na tom jednom miste... v dalsim prispevku nahraju dve mince, u nichz ukazu, ze by se mohlo jednat o naprosto prozaicky pokus ztvarnit nohu...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
nasledujici dve mince jsou denar Vladislava z roku 1512 a denar Rudolfa II. z roku 1603. Vzdy cele foto a pak detail. U toho prvniho se noha spise da tusit, u Rudolfa je skutecne videt...

Co tim chci rict? Netvrdim, ze i vyse to nutne noha musi byt, pouze poukazuji na fakt, ze inkriminovana anomalie je prave v miste te nohy...

Ze by to byl pokus o ztvarneni krajkovane spodnicky nepocitam...

Mimo to - co bylo skutecnou predlohou teto "uherske" madony? Nemluvim o ikonografii a temer "sprostem" prevzeti jinak hezkeho motivu mince Korvinem z aquilejskych razeb. mluvim zde jiz o tomto konkretnim ustalenem ztvarneni, o teto konkretni madone - symbolizuje nejakou konkretni sochu?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
A na zaver... nedalo mi to, kdyz jsem mel mince pod mikroskopem, poridit i zabery obliceju madony z dvou denaru Ferdinanda I. prvni je jiz prezentovany denar 1535, druha je z denaru z roku 1550. Nad mistrovskou praci a preciznosti rezace je potreba nesetrit slovy uznani. Skoda jen, ze pozdejsi ztvarneni madony jsou jiz vesmes vytvarne mnohem horsi a primitivnejsi a leckdy na stejne urovni jako na dobovych falzech...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Madona s dieťaťom sa na uhorským minciach vyskytuje až od mincovej reformy Mateja Korvína 1468 (Horák, Kremnická mincovňa, 1965, s. 57). Či má numizmatická veda rozlúsknutú ikonografiu, k tomu by sa mali vyjadriť profesionálni numizmatici ...
Moderátor
ano, o tom Korvinovi se prave zminuji... a pokud uvadite refeormu a rok 1468 za rok pocatku razby minci s timto motivem, tak kazda razba s timto motivem, ktera je datovana do doby drivejsi, je proste logickym vzorem (viz napr. tato aquilejska razba z let 1412-1420, jejiz podobu s korvinovskymi razbami lze prehlizet opravdu jen stezi):

Obrázek vložený uživatelem

uvidime, co nam k tomu napisi dalsi. mozna by neco mohl napsat i facctory - na toto tema jsme uz diskusi vedli a ma to myslim nactene
Registrovaný uživatel
Tie variácie ma celkom zaujali a keďže pred časom som skompletizoval časť Ferdinandových kremnických denárov (Unger 745.a http://moneta-mironis.blogspot.sk/2013/02/unger-745a-denare-ferdinanda-i-1528.html ) dostal som taký nápad, že prejdem (s ďalšími záujemcami) na fóre postupne jednotlivé ročníky a pozrieme sa, čo máme doma na porovnanie v rámci tohto katalógové čísla 745.a).

Začal by som ročníkom 1528 a idem sa pozrieť, čo ešte bude na webe a cez víkend by som sa to, ak čas dovolí, pokúsil nejako vyhodnotiť.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 4 5 6 ... > »

Sběratel.com » Uherské mince » Ferdinand I. (1526-1565)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1