Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Uherské mince » Ferdinand I. (1526-1565)

Vykupminci.cz
Numisargo

Ferdinand I. (1526-1565)

Moderátoři: Archypov, facctory, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 7 ... > »

Autor Příspěvek
Moderátor
comes napsal
...ročníkom 1528 a idem sa pozrieť, čo ešte bude na webe a cez víkend by som sa to, ak čas dovolí, pokúsil nejako vyhodnotiť.


myslim, ze bys to pak mel nejak publikovat (ne jen na webu, ale v nejakem casopise, napr. v M&B), byt to treba nebude vylozene nic objevneho, tak by to mohlo byt docela zajimave cteni a dost lidi si rado ty svoje porovna. pokud v usili vydrzis, drzim ti pesti a budu se snazit prubezne dodavat i svoje rocniky (bohuzel jich mam o dost min, mohu prispet rocniky 1532, 1535, 1537, 1538, 1548, 1549, 1550 a 1565 - kdybych nekdy zaspal, klidne me upomen mailem)
Moderátor
comes napsal
Začal by som ročníkom 1528 a idem sa pozrieť, čo ešte bude na webe a cez víkend by som sa to, ak čas dovolí, pokúsil nejako vyhodnotiť.


Pokiaľ je záujem, môžem pomôcť s ročníkmi: 1528,1530,1534,1539,1550,1554,1555,1564
Registrovaný uživatel
facctory skús porovnať svoju 1528 s tým, čo je na obrázku, ak máš iné poprosím snímku

Len narýchlo som zozberal niečo po webe ... na prvý pohľad máme dve hlavné variácie (neviem, ako to má terminologicky správne - opravujte, kým si nezvyknem na nesprávnu terminológiu !)

Prvá "kvetinková" vľavo - obsahuje v kolopisoch kvetiny, zatiaľ čo mince v pravom stĺpci majú miesto kvetiniek guľôčky ...

v rámci kvetinkovej máme madonu s rôznym náklonom hlavy: prvá z hora hlava naklonená vľavo (myslím, že určovanie strán je v numizmatike a heraldike rovnaké, teda z pohľadu Madony, nie z nášho pohľadu) -

druhé dve majú hlavy naklonené opačne, alebo možno sú vzpriamené "nenaklonené" - tieto dve sa mi narýchlo zdajú byť zhodné

Takže zatiaľ myslím, že vidím dve razidlá pre kvetinkovú variáciu.


"Guľôčková" - tu sú "dôležité" horné rohy štítu, ako zasahujú do perlovca a kolopisu - ja tam teda vidím tri rôzne razidlá
prvý a druhý zhora inak vcelku podobné erbové štíty - všimnime si ale polohu rohu voči písmenám FE - v mene Ferdinandus - myslím, že tam rozdiel je
dolná minca - akoby menší štít (?)

Takže

Kvetinková 2, guľôčková 3 = 6 mincí a 5 razidiel (?)

Samozrejme ten finálny výsledok bude musieť byť nejako zosystematizovaný v nejakej tabuľke s obrázkom alebo niečo také ... pozrite, či máte aj niečo iné a hlavne, či som to popísal správne, dnes to bola rýchlovka, aby sa to nejako začalo.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
vkladám obrázok

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Mám u sebe 1529, 1547 a 1555. Budu teď zkoušet nové fotovybavení, takže o víkendu snad nafotím v dobré kvalitě.
Registrovaný uživatel
Zaránky som vyrobil takú pracovnú tabuľku, kde som si načrtol prvú možnosť, ako by to mohlo vo finále vyzerať (som prístupný pripomienkam) - sú tam aj rôzne poznámky, ktoré vo finále nebudú, len som to nejak privysvetlil.

Nerád by som práce natvrdo plánoval, vtedy to väčšinou prejde do postupného stratenia sa ... máme 32 ročníkov ... ja sa budem snažiť nejaké tempo udržať, ale najskôr sa robí čo sa musí a až potom čo sa môže :-)

Tu je v pdf to prvé rozhaluzenie
http://www.sendspace.com/file/cs5608

Čo sa týka mince facctoryho mince myslím, že je to ten prvý typ U-745-A-I-1 ale tými štítmi si nie som už taký istý ako včera ...

Pokiaľ má niekto aspoň dva rozdielen denáre z jedného ročníka, môže pripraviť vopred. Budem sa snažiť, ten jeden ročník uzatvoriť s Vašou pomocou do dvoch týždňov. Najskôr 1528.

Neviem, čo s fotkami, aj keď teda je to za účelom výskumu (nie zisku), predsa len, aby do nás, resp. prevádzkovateľa fóra, niekto niečo nem-izé ...
Registrovaný uživatel
Keď sa vrátim zo školy, tak sem pridám svoje dve 1528 čky :)
Moderátor
ja sice svoji 1528 nemam zadnou, ale posilam aspon neco z webu (neni to jen Kremnica):

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

a jako bonus ke zkoumani jeste tento odkaz...

a neco se da najit i zde
Registrovaný uživatel
Košická klasika...obrátené N-ká za Ľudovíta II. a pozerám, že aj za Ferdinanda :)
Registrovaný uživatel
Tak tuto sú tie spomínané 1528 čky.
Môžem poskytnúť fotky aj týchto: 1527,28,32,35,38,40,41,43,46,49,50,51,52,54,60,64. ( z väčšiny po viac kusov).

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
v tejto aukcii je celá zbierka denárov ročník 1528 http://www.sixbid.com/browse.html?auction=626&category=13791
Registrovaný uživatel
Hm naozaj sú tam pekné mince, len tie ceny...
Moderátor
Já mám k dispozici jen 1537. :?
Registrovaný uživatel
Pekné snímky.
Bohužiaľ sa mi vrátila choroba z minulého mesiaca (zápal hltana, hrtana a priedušnice ...), mávam vysoké teploty, ale akonáhle budem opäť v prevádzke, budem sa tomu venovať.
(Unger 745a - sú výlučne len kremnické razby K-B = teda to čo dal MisoPN).
Registrovaný uživatel
Tiež som trochu lustroval denáre

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Zatial asi 25 strán A4
« Poslední úpravu provedl(a) UKS v 21. 2. 2013, 11:56. »
Registrovaný uživatel
Keďže sa tu nič nové nerieši, tak sem aspoň pridám prírastky denárov.
Prvý je 1535 KB celkom pekná razba, hlavne vyobrazenie madony.
Druhý sem pridám hlavne preto, lebo keď som ho uvidel prvý krát tak som si myslel, že v mincovej značke chýba "B" , ale zistil som, že to bola asi vada razidla.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
zdravim poprosil by som urcenie datumov minci:
prva je prerazba rocniku asi 1526 druha hore 1599 ale neviem ci su to neni pretocene sestky tretia je rok 1529 ale vypada ako goticka 4 dalsia je rok 1544 ale 4 vyzeraju ako .
Dakujem.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Také "malé, úzke" štíty sú typické pre obdobie zhruba 1538-1546 (samozrejme je to hrubý odhad) takže si myslím, že tie letopočty budú 1544 - teda to, čo označujete ako 1544 a 1599.

"1599" je zaujímavá - treba si všimnúť tie arpádovské brvná - vyzerajú akoby sa na Váhu vzpriečili kmene z rozsypanej plte - nie je to celkom "profesionálne" spracovanie (ale falzum asi nie).

Tá "asi 1526 prerazba", má tiež ten menší štít a obávam sa, že letopočet asi nebude možné zistiť (tipujem niečo z toho rozpätia - 1538 ?)

Tá 1529 je len nedorazená, inak je to klasika (myslím žiadna záhada :-)

PS: čo sa týka projektu 745.a tak sa zatiaľ nechytám v oficiálnych povinnostiach, takže na hobby príde neskôr - vylihovanie počas choroby sa musí najskôr dohnať ...
Registrovaný uživatel
vdaka comes za pomoc ta 1526 ma posledne čislo 6.
Registrovaný uživatel
Ak má skutočne koncovú šestku, tak je to super-mega-rarita !!! !!! !!!

Bola by to to prvá známa Ferdinandova razba denára s letopočtom 1526 - škoda, že je tak nezreteľná, ale možno je to len fotografiou ... :-)
Registrovaný uživatel
vypada to ako č6 ale to bude vytvorene prerazbov skusim lepšie foto možno zajtra to pošlem a k tej 99 som nečital že sa tak dlho robili
Moderátor
K 1599...chcelo by to lepšie fotky, v roku 1599 bol na tróne Rudolf II. Keď budú lepšie fotky možno uvidíme ročník 1549, ale to len hádam.
« Poslední úpravu provedl(a) facctory v 3. 3. 2013, 20:10. »
Registrovaný uživatel
este sa mi to takto podarilo.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Zdá sa, že sú tam tie šestky až dve :-)

Najskôr pridávam fotku, na ktorej je Ferdinandov denár s letopočtom 1573 - je to fotka predajcu - mne sa to už takto nafotiť nepodarilo, vždy mi z toho vyšlo 1553 :-)

Myslím si, že by ste sa nemali snažiť vyriešiť to za 24 hodín - dokonca si myslím, že nad tým budete dumať celý život ... (aspoň tak by to malo byť).

Čo sa týka "1599" - nemám čo dodať, tvar štítu "mi hovorí" že je to niečo z rozpätia (upresňujem pre 745.a) 1536-1559 = teda menší, skôr vertikálne ťahaný štít. Niektoré ročníky sú akoby viac "zvrzané" - k nim počítam 1544, ale aj 1545 napr. - sú rezané tak akosy menej svedomito - naproti tomu ročníky 1540 KB sú spravidla nádherné razby ... samozrejme priahliadnite k subjektívnosti mojich pozorovaní, ktoré zatiaľ neviem bezozbytku obhájiť ...

Tých variácii v rámci jediného typu a ročníka je totiž veľmi veľa, a vôbec nie sú zmapované (!), takže aj to čo teraz napíšem na margo Vašej prerazby "F1526" berte s rezervou.

Myslím si, že je to 1556.

Zohľadňujem tvar štítu (1536-1559) - i keď práve 1556 je viac kvadrátny (! bodaj ich porantalo !!! :-). Letopočty 1536 a 1546 vylučujem (iste predčasne) pretože ako oddeľovače letopočtu mám použité len "kvety" - samozrejme nepoznáme všetky variácie ... guľôčka ako oddeľovač letopočtu nachádzam od roku 1547, no a na Vašej prerazbe sú zjavné len guľôčky = preto 1556

Celkovo tá prerazba, akoby sa týkala len kolopisu a len medzi 8-9 hodinou a potom len priestoru letopočtu (?). Niečo akoby bolo na vpravo hore pri štíte (naproti písmenu G - v VNG).

Samozrejme, niekto by mohol namietať, že by to mohli byť prerazby denárov 1516, alebo 1526, ale tieto predmoháčske denáre mali skôr neskorogotický tvar štítu (niekto preferuje označenie "flat"). Tieto možnosti mi nejako vôbec nejdú do hlavy.

Dlhé, čo ? :roll:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 7 ... > »

Sběratel.com » Uherské mince » Ferdinand I. (1526-1565)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1