Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Uherské mince » Ferdinand I. (1526-1565)

Vykupminci.cz
Numisargo

Ferdinand I. (1526-1565)

Moderátoři: Archypov, facctory, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 7 8 ... > »

Autor Příspěvek
Moderátor
neco jsme vcera resili s facctorym, mozna by sem i on mohl neco napsat, k cemu jsme dospeli, na cem jsme se shodli a na cem ne. nicmene k tem "senzacim vyse" je z me strany hromada skepse.

1599 povazuji za totalni nesmysl. bud se nepozornosti melo jednat o nejaky letopocet s sestkou a rezac to tam placnul vzhuru nohama apod. proste zcela evidentne to nebyl zamer. nejspise chyborazba, navic fabrika mince mne trochu svadi k tomu nepovazovat to za oficialni razbu, ale spise nejake zdarile falzum. pri te prilezitosti se zeptam, zda ma nekde podchycenu oficialni razbu, ktera ma takto "divna" rozdelovaci znamenka (tj. nema tecky). a co slovo "VNGARIE"? co tam vidite?

1526 - z toho prerazeni bych si zadne zavery nedovolil vyslovit. A prvni, co by mne napadlo, kdybych mel 1526 v ruce a mel by to byt prvni zaznamenany pripad takove razby a nebyla by ta razba nicim pochybna a zpochybnitelna, by bylo, ze bych ji povazoval za chyborazbu 1529 s otocenou devitkou...

omlouvam se, ze jsem tak skepticky hned v pondeli po ranu :roll:
Moderátor
Ja som taký skeptický stále. ;)
Registrovaný uživatel
Ča sa týka tých letopočtov od Zuzi, tak podľa mňa to sú obyčajné dvorázy, prepazby alebo jednoducho chyby razidiel.
Pozrel som svoje denáre Fer. I. a našiel som hneď dva.
Dám sem aj foto.
Comes: Písal si, že rozdelovacie znamienko "bodka" je až od roku 1546?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
ad MisoPN: čo sa týka bodky - myslel som okolo letopočtu od roku 1547 (obrázok v mojom príspevku na predošlej strane, príspevok 75) - tam je akože ten skok z 1546 s kvetom na 1547 s bodkou :-)

Ale hneď contra, je tam obrázok z 1535 na 1536, (ktorý akože mal dokladať ten prechod z kvadrátneho erbu na vertikálne ťahaný erb - sory, je to taká pracovná terminológia), kde je pre istotu okolo 1535 vyguľôčkované a 1536 okvetné ....

Inak mám poznačený odkaz na Vašu mincu na s. 1, príspevok č. 24, tam máte denár 1546, kde sú okolo letopočtu kvety ...

Je to o tom, že nepoznáme všetky variácie a tak som sa to pokúšal nejako objasniť s tým, čo sa mi zatiaľ "zamarilo".
Moderátor
oliver napsal
neco jsme vcera resili s facctorym, mozna by sem i on mohl neco napsat, k cemu jsme dospeli, na cem jsme se shodli a na cem ne. nicmene k tem "senzacim vyse" je z me strany hromada skepse.


ospravedlňujem sa, večer som už reagovať nestihol. Ohľadom ročníka "1599", áno, bavili sme sa s Oliverom, dospeli sme k názoru že sa jedná o zdarilé falzum. Materiál z čoho je denár vyrobený sa z fotky dá spoznať len ťažko, ale k falzu sa prikláňam okrem iného aj z dôvodu rozhádzaných opisov na minci a brvna v štíte tiež zrejme nie sú OK
Registrovaný uživatel
Vdaka za usilie neberiem to ako nejaku zvlašnost len mi boli trocha čudne tie ročniki aj tak su to len mince ktore sa mi pačia ešte raz dakujem.
Registrovaný uživatel
Pridám sem svoj dnešný nový prírastok.
Je to denár 1536 KB. (úplná klasika).
Možno otravujem s "prkotinami", ale nech robím čo robím nedarí sa mi rozlúštiť, čo sa nachádza na mieste, kde ma byť napísané VNGARIE.
Mne sa zdá, akoby to začínalo na "FER".
(a možno všetko čo tu riešim je na nič a jedná sa o dvojráz).

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Veľmi pekný zmätok, akoby na obe strany bol vyrazený Ferdinandus, ešte pod Madonou končí kruhopis PATRONA bodkou a Ferdinandus začína kytičkou (ako na averze od letopočtu) - to bude skôr unikátny zmätok, opravovaný omyl - pri tom počte, koľko sa toho razilo bude takýto pikošiek iste viac (v tomto stave Vám ho iste môžme len závidieť :-)

Inak aj na tom "K" akoby upravili tú hornú doťažnicu, alebo polnohu, či ako to nazvať, aby sa zmestila ...

Pekné - unikátne - dobre zachovalé ...
Registrovaný uživatel
To Comes ďakujem za komentár. Osobne sa priznám, že takýto zmätok vidím po prvýkrát, ale ako ste písali, mincí sa vyrazilo neskutočne veľa a takýchto zmätkov bude istotne viac.
Moderátor
Zaujímavá minca, myslím že Comes to vystihol presne. Minca bola na prvý krát slabo vyrazená, preto razbu zopakovali a opis FERDINANDUS tam zostal z prvej razby.
Registrovaný uživatel
Predbežne som uzatvoril variácie ročníka 1528 - (upozorňujem, že sa venujem len U.745.a - nie všetkým razbám roka 1528).

Čo sa týka ročníka 1529 - zhromaždil som zatiaľ 13 "kusov" z toho 5 mám fyzicky vo svojej zbierke. Predbežne môžem konštatovať, že vzhľad je podstatne jednotnejší. Ako oddeľovače textu mám zatiaľ len guľôčky (!).

Celkovo mám pocit, že z tých 13 kusov nie sú dva rovnaké (!?). Odlišnosti sú veľmi malé, zatiaľ som sa venoval polohe štítu voči vnútornému perlovcu
- či je dolná časť nad, alebo priamo na perlovci
- či a ako horné rohy presahujú perlovec
- v akej polohe sa nachádza guľôčka medzi posledným písmenom v skratke VNG, teda G a Letopočtom
- nehovoriac o madone, kde sa zdá, že sú dve variácie ako a či presahuje dolná časť postavy pomyselný vnútorný kruh

Popozerajte, okomentujte ... oba súbory sú tu (zip, 8 MB).

Zatiaľ to neviem rozumne zovšeobecniť, môžte skúsiť, ja si dávam na pár dní od toho pauzu:

http://www.sendspace.com/file/6o5tvg
Registrovaný uživatel
Comes: veľmi dobre spracované, keď náhodou budem mať viacej času rád pomôžem s nejakým ročníkom.

Kebyže náhodou potrebujete nejaké fotky mincí kludne pošlite mail.
MisoPN@gmail.com
Registrovaný uživatel
Comes , jeden s rovným štítom

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
UKS - kremnické s "rovným štítom" nie sú Unger 745.a (ale 744.a - i keď priamo ročník 1528 neuvádza, uvádza 1527, 1529, 1531, 1532).
Registrovaný uživatel
Keby som "uložil" 1529 (745.a) podľa polohy guľôčky medzi G a Letopočtom, urobil by som zhruba tri riadky:

1., medzera medzi G a 1 je väčšia, pričom guľôčka je skôr pri číslici 1;
2., medzera medzi G a 1 je malá a guľôčka je viacmenej "v strede";
3., guľôčka je pri G

(ale v prvých dvoch riadkoch vidíme ďalšie drobné variácie ...)

zip, 8 MB: http://www.sendspace.com/file/4677w8
Registrovaný uživatel
pola mna je to1528
Registrovaný uživatel
zuzi napsal
pola mna je to1528

Pardon, ale čo je 1528?
Registrovaný uživatel
to malo ist k predchadzajucemu komentaru poprosim o vymazanie
Registrovaný uživatel
Prikladam aj ja par Ferdinandov

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
1528 veľmi pekná (možno razená na dvakrát ?) ale rozhodne lepší stav než na snímke v "mojom" prehľade variácií U-745-A-1528-I-1 - takže ak dovolíte, použil by som Vašu fotku pre túto variáciu.

Ostatné uvidíme, keď prídu na rad (resp. ak by niekto tieto ročníky spracoval samostatne) - zaujímavé sú tie "patiny" resp. ten sajrajt čo na tých minciach je :-)

(Nerád by som to tu zabetónoval len pre 745.a - takže dávajte fotky stále - ak by niektoré časti príspevku neboli zrozumiteľné, bude to tou "medzimeninovou" päťročnou Pliskou ... :-) sorry ... :-)
Registrovaný uživatel
Jasan mam tam dve 29 tak aj tie nafotim
Moderátor
Tak tady je jeden z 1529.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Tak tu je foto r.29

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Superprojekcia (nápad z dnešného rána https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/ferdinand-i-habsbursky-1526-1564-_post_-256782#post256782 )
ma priviedla k tomu použiť to na ročník 1529, na ktorom som sa zasekol - ale zatiaľ som našiel len jedinú zhodu - bohužiaľ 100% - pretože sú to dva rôzne snímky tej istej istej mince :-D

(prvá je od predajcu z íbej a druhú som robil ja - obe sú na statíve, inak by ten posun bol väčší ...)

Takže zatiaľ stále pri ročníku 1529 rozoznávam tri základné variáce (podľa polohy bodky medzi "VNG . 1529") avšak zároveň musím konštatovať použitie 14 razidiel len pre averz ...

PS: keby sa chcel niekto takto hrať tak odporúčam free open source vektorový program, ktorý dokáže veľmi veľa vecí a volá sa "Inkscape"

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
comes napsal
...

PS: keby sa chcel niekto takto hrať tak odporúčam free open source vektorový program, ktorý dokáže veľmi veľa vecí a volá sa "Inkscape"


tímto programem se dá udělat to překrytí dvou obrázků?

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 7 8 ... > »

Sběratel.com » Uherské mince » Ferdinand I. (1526-1565)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1