Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Antické mince » Identifikace a určení antických mincí

Vykupminci.cz
Numisargo

Identifikace a určení antických mincí

Moderátoři: Misak33, smith, tenzor.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 78 79 80 81 82 83 84 85 86 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
dobrý den
možem Vas poprosit na určenie a ocennenie? dakujem

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Tak to skúšam znovu.
Budem vďačný za každú radu...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
A ešte

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
endisk napsal
dobrý den
možem Vas poprosit na určenie a ocennenie? dakujem


Podle množství a zachovalosti těch brněnských penízků se musí jednat buď o kopie nebo nějaký nalezený depot, ne? Pokud chceš znát více informací, dej to jednak do správného chlívku (drobné mince grošového období), nafoť jednotlivě a dej nám k tomu nějakou omáčku o původu těch mincí. Díky.
Registrovaný uživatel
Přikláním se k té omáčce :)
Registrovaný uživatel
dakujem za radu
Moderátor
slimak: no vida že to jde :) Bude to bez záruky, mince nejsou v nejlepším stavu
1. Makedonie, Thessalonika (Soluň) pod římským protektorátem, kolem roku 150 př.n.l.
2. nějaká Thesálie, možná Kranon, 4. st. př.n.l., možná něco novějšího
3. Thesalská liga, 196-146 př.n.l.
4. to samé
5. tady vážně těžko říct, vypadá to na kombinaci Apollo / kůň, což může být na růzých mincích
6. no čím dál lepší, to už se ani nedá označit jako excentrická ražba, to museli být v mincovně namol.. může to být Pergamon, 3.-2. st. př.n.l. ale ruku do ohně za to nedám
7. na první pohled to vypadá jako Himéra, hemilitra.. ale tam bývá hlava většinou doleva a nevidím na reversu žádné označení nominálu (na sicilských bývá 6 teček), takže záleží na tom, co je v tom věnci, může to být teoreticky jak Thesálie, tak třeba i něco z Malé Asie.
8. opět si nejsem jistý, ale nejpravděpodobnější je Larisa (tedy zase Thesálie :) ), 4. st. př.n.l.
« Poslední úpravu provedl(a) tenzor v 1. 2. 2015, 20:38. »
Registrovaný uživatel
Jsem naprostý začátečník a pokouším se zatřídit poděděnou sbírku antických mincí.
Např u této mám poznámku, že je to Caracalla, ale na minci je ANTONINUS PIUS AVG
Obličej ale spíše odpovídá na Caracallu (198-217) než na Antoninus Pius (138-161)
Vůbec nevím odkud začít. Mince je stříbrná, zřejmě tedy denár.
Díky za jakékoli rady.
Dotaz jsem dal původně na "mince bez data", na radu zkušeného ji tedy dávám do sekce Antika

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Jen jen doplnim, ze ti to tam urcili sprave - je to Caracalla. Nekteri z rimskych panovniku maji dost podobne jmena a popisy a jsou znami spise pod svymi prezdivkami (Caracalla, Elagabalus, Caligula).

Ja jen doplnim, ze je to opravdu denar a to RIC 253 s opisy ANTONINVS PIVS AVG GERM a PM TR P XVIII COS IIII PP. Postava je tusim buh (nebo tak neco) mediciny Aesclepius.
« Poslední úpravu provedl(a) Tovy v 1. 2. 2015, 22:18. »
Moderátor
Já už vše podstatné napsal v původním vlákně.
Moderátor
Tovy: no, on to byl podle mýtu smrtelník, ale po své smrti zbožštěný, podobně jako Héraklés a několik nemnoho dalších antických hrdinů, kterým se dostalo této pocty.
A správně je to Aesculapius, řecky Asklépios.
« Poslední úpravu provedl(a) tenzor v 1. 2. 2015, 22:25. »
Registrovaný uživatel
Díky všem. Ještě bych potřeboval poučit, jak se dopátrat třeba toho čísla RIC a vůbec, v čem to hledat. Internet mě nabízí převážně aukční seznamy, ale tam je toho málo. Mám knížku od Ursuly Kampman, ale jednak je německy, čož mě valně nejde, ale hlavně to v tom taky nenajdu. Všechny ukázky mají docela jiný revers, třeba toho Aesculapuse jsem tam nenašel. Nechci otravovat s každou jednotlivou mincí. Je jich dost. A to jsem zvolil dotaz na minci slušně čitelnou. Většinou jsou ty ražby tak šejdrem, že polovina textu chybí.
Registrovaný uživatel
numis42: V Kampmanove je to 51.92.1, ale bohuzel bez obrazku. Doporucuji do vyhledavace zadat "wildwinds JMENO", takze "wildwinds caracalla", prvni odkaz bude seznam na strance Wildwinds, pokud nebudou videt fotky, tak je tam prepinatko. A pak jet podle fotek nebo vyhledavat kousek textu. Nejsou tam vsechny varianty, ale dost.

tenzor: aha, proto jsem tam daval otaznik, ze jsem si nebyl jisty. Ja ty persony jeste nemam poradne nacteny (a uz vubec ne zapamatovany :), dik za info!
Registrovaný uživatel
No jak ale poznám, že mám hledat zrovna Caracallu, když to na minci není. Teď mám v ruce jinou podobnou, typnul bych si podle té předchozí taky na Caracalu, ale jak to poznat ?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
ještě jednou si troufnu zabrousit do antiky, i když to není úplně můj obor. nicméně, je to rada asi obecná. víš, numis42, tohle není úplně nejlepší cesta.... máš dvě možnosti, vzít sbírku k soudnímu znalci či do nějaké slušné numismatické firmy a nechat si ji ocenit a určit ..... a nebo kupovat literaturu a studovat a studovat a studovat .... tady Ti asi každý rád poradí, ale ve výsledku je to velmi nepraktické ..... Buď chceš tu poděděnou sbírku dál rozvíjet a pak se bez svých vlastních nastudovaných vědomostí neobejdeš, a nebo nechceš a pak se na všechno vy....dni, dej to do aukce a užívej si peněz ... :-)
Moderátor
Asi tak... opravdu nelze cekat, ze na 1800 let stare minci bude vyrazeno "tohle je Caracalla, denar, rok 215" aby s tim mel moderni clovek co nejmin prace. Chce to venovat hodne hodin (radove aspon stovky) studiu, k ramcovemu urceni samozrejme staci to mit poradne nakoukane (a byt schopny poznat i jemnejsi rozdily, bez toho to asi nepujde), ale to je taky dost o case a navic je potreba mit aspon cast v ruce, aby pak pri pripadnem rozsirovani nekupoval padelky apod.
Registrovaný uživatel
Máte naprostou pravdu a chtěl bych se vydat tou cestou vlastního zkoumání. Budu se tedy pokoušet zneužívat vaší ochoty poradit. Kde se studiem začít. A pro začátek by mě moc pomohlo (alespoň ukojilo mou zvědavost), kdybyste mě někdo trochu vysvětlil, jak jste jen pohledem na minci přišli na to, že je to Caracalla a ne ten pravý Antoninus. A jak TOVI přišel na to, kde je to v Kampmanové. To je pro mne naprostá záhada hraničící s mimosmyslovými schopnostmi
Moderátor
Doporucuji napsat do googlu treba opis na obverzu nebo reverzu a k tomu jeste pripsat treba ,,wildwinds,,. Ve Vašem případě by to bylo tedy ,,wildwinds PONTIE TR P XII COS III,, no a hned prvni odkaz co Vam vyjede je na Caracallu :).
_______________
Přebytky antických mincí http://imince.net/?cat=2
Katalog účelových známek http://imince.net/katalog-ucelovych-znamek/
« Poslední úpravu provedl(a) Misak33 v 2. 2. 2015, 9:00. »
Moderátor
Coz samozrejme neznamena ze podle reverzu poznate panovnika, ale navede Vas to urcitym smerem, kdy potom porovnate opis na obverzu, portret atd. a uz budete vedet vice :).
_______________
Přebytky antických mincí http://imince.net/?cat=2
Katalog účelových známek http://imince.net/katalog-ucelovych-znamek/
Registrovaný uživatel
numis42: Asi všechno podstatné už bylo řečeno. Jen bych dodal že není někdy na škodu zadat ten opis přímo do googlu a dát si vyhledat obrázky. Často to vyhodí nějakou hodně podobnou minci, nebo aspoň portrét napoví panovníka. Nebude to fungovat vždycky, ale u zcela neznámé mince bych tím začal.
Registrovaný uživatel
Aha, Misak 33 byl rychlejší.
Registrovaný uživatel
Díky za rady. To jsou postupy, které jsem se už dost dlouho pokoušel použít. Zápolím s tím už několik týdnů. Snažil jsem se opatřit nějaké informace, než jsem začal otravovat tady. Ale procento mé úspěšnosti je mizivé. Třeba ten nápis na reversu jsem nemohl rozluštit, i když je zdánlivě velmi zachovalý. No chce to zkrátka praxi. Třeba se to časem zlomí, nebo se ukáže, že jsem lama.
Registrovaný uživatel
investuj pár stokorun a začni tímhle :-)

https://www.kosmas.cz/knihy/139671/encyklopedie-rimskych-cisaru-a-cisaroven-z-pohledu-jejich-minci/
Moderátor
Souhlas s kekulem, tu knizku doporucuji si poridit.
_______________
Přebytky antických mincí http://imince.net/?cat=2
Katalog účelových známek http://imince.net/katalog-ucelovych-znamek/
Registrovaný uživatel
Kekule: To je zajímavé. Jde tu knihu koupit i v kamenném obchodě? (Ideálně v Brně?)

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 78 79 80 81 82 83 84 85 86 ... > »

Sběratel.com » Antické mince » Identifikace a určení antických mincí

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1