Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Mince Habsburků » Leopold I. (*9.6.1640 +5.5.1705)

Vykupminci.cz
Numisargo

Leopold I. (*9.6.1640 +5.5.1705)

Moderátoři: jan322, Kucera, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Pekný dukátik.
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Moderátor
Ač Leopolda nesbírám, ocitly se mi v rukou dva docela slušné kousky, tak je hodím tady :)

První tříkrejcar je z pražské mincovny, mincmistr Gregor Egerer
Druhý tříkrejcar je z kutnohorské mincovny, mincmistr Kryštof Krahe
:)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
pravda, krasne kousky
Registrovaný uživatel
Pekné. Budem musieť niečo zaujímavé zohnať pre teba aby sme mohli meniť.
Moderátor
Pridávam jeden viedenský VI grajciar, nie je najlepší, ale asi ani najhorší...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Nesmelá otázka /po prezretí celého bloku/ : nevidím tu žiadne mince z obdobia 1657-1659. Je to náhoda alebo to má iné vysvetlenie?
Moderátor
namur: to je docela dobrá otázka.
Žádnou Leopoldovu minci s ročníkem 1657 neznám, naopak v některých mincovnách se razili posmrtné mince Ferdinanda III. s letopočtem 1658 (například Kremnica nebo Vratislav).

Leopoldovy mince s letopočtem 1658 existují, ale patří vesměs mezi vzácnější. Pravidelná ražba se rozjela až v roce 1659.
Podle mého názoru je zde souvislost s měnovou reformou, která byla právě v tomto roce provedena a s pokusem vytlačit cizí mince z oběhu.
Registrovaný uživatel
Dík za odpoveď, ale zároven se núka doplnujúca otázka: ktoré to boli mincovne ? KB či iné?
Moderátor
V roce 1658 se razilo téměř ve všech mincovnách. Kremnica začala ale razit mince se jménem Leopolda až roku 1659. A teprve roku 1661 se zde začaly razit 3, 6 a 15 krejcary (3 krejcary předtím v Uhrách nebyly raženy vůbec, 6 a 15 krejcar byl zcela novou mincí). Další mincovnou, která začala pracovat až v roce 1659 byl Jáchymov nebo Kladsko.

Přikládám, jak vypadala situace v tehdejších mincovnách.

Instrukce pro vídeňského mincmistra Fabera z 28.9. 1659.

Krejcar – (4 loty 250/1000, 0,961g, 0,240g Ag)
2 krejcar – (6 lotů, 2 kvintlíky, 2 denáry 414/1000, 1,160g, 0,514g Ag)
3 krejcar (groš) – (6 lotů, 2 kvintlíky, 2 denáry 414/1000, 1,741g, 0,721g Ag)
6 krejcar – (7 lotů 438/1000, 3,733g, 1,633g Ag)
15 krejcar – (9 lotů 563/1000, 6,404g, 3,602g Ag)
Tolar – (14 lotů 875/1000, 28,82g, 25,22g Ag)

6 krejcar byl poprvé ražen až v roce 1661 ve Vídni a Kremnici (později i v dalších mincovnách), 2 krejcar dokonce až v letech 1673 - 1674 pouze v Kremnici.

Dalším důvodem pro omezenou micnovní produkci byla prováděná modernizace ražby. Do té doby se totiž mince razily ručně. Užíval se sice průbojník a další pomůcky, ale konečná fáze zůstávala pořád stejná. Až od roku 1661 byly zaváděny válcovací stroje.

Já tedy nejsem nějaký odborník na mincovnictví Leopolda I., ale bylo by jednodušší pořídit si nějakou literaturu, než tahat z místních sběratelů rozumy.
« Poslední úpravu provedl(a) jan322 v 21. 9. 2012, 10:43. »
Registrovaný uživatel
díky,díky,díky. samozrejme rád bych literatúru,nemecky však neviem, ale stále sa sleduje obdobie na iných líniách, a keď niečo nové bude určite sa ozvem a dám to na plac všetkým aby som niečo aj splácal naspäť, ;)
Moderátor
Proč německy? České literatury je až až :P
Registrovaný uživatel
Konkrétne? :P čo by si doporučil Ty?
« Poslední úpravu provedl(a) namur v 21. 9. 2012, 11:39. »
Moderátor
Nechanický, Zdeněk: Mincovnictví Leopolda I., Hradec Králové, 1991
Vorel, Petr: Od pražského groše ke koruně české, Praha 2004

Jako základ tahle literatura stačí a je lehce sehnatelná. Jako katalog, lze doporučit Mince zemí Koruny české od Halačky, na uherské mince pak Huszárův Münzkatalog Ungarn (ten je pravda v němčině), jako úplný základ stačí i ten paskvil od Novotného - Mince Leopolda I.
« Poslední úpravu provedl(a) jan322 v 21. 9. 2012, 12:13. »
Moderátor
Mám zas niečo na ruke, celkom slušný Leopoldov sliezsky 3 grajciar.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
A tak ešte jeden dnes a už mlčím. :)
Myslím si, že na Duarius celkom slušný stav...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Tak jeden pekný prírastok. Nie až tak bežný VI grajciar 1682 KB. So slzou v oku mi unikol vzácnejší VI grajciar 1661 KB u RAucha, o jeden príhoz nad môj limit.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pekné kúsky sem vkladáte. No pridám aj ja môj posledný prírastok.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
tak to sem ještě já hodím tohle Kladsko, co jsem dal minulý týden na špatné místo .... :mrgreen:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Hele, kucí, neprovokujte s těma "krasavcema" :mrgreen: nebo je ještě začnu sbírat :lol: :lol: :lol:
Registrovaný uživatel
Mám dotaz, nevím zda už není v sekci s aukcemi- ta mince je opravdu pravá? Vůbec se mi nezdálo provedení a ve finále mne překvapila i cena...
http://aukro.cz/velice-krasny-stribrnak-xv-krejcar-1663-i2637506929.html
Registrovaný uživatel
..tak jsem se koukla do katalogu od Novotného a koukám, že jsou tam také některé patnáctikrejcary s takto malým písmem... takže je asi vše opravdu v pohodě.
Kucera- prosím o smazání těchto mých dvou hloupých příspěvků :D
Moderátor
no je fakt jeste hnusnejsi, nez normalne bejva :D clovek by rek, ze uz to vic nejde a ono jo... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

ten portret je hodne naivni, stejne tak provedeni pisma. pokud tohle skutecne opustilo mincovnu, musel to byt vysledek zaskakovani nejakeho ucne za mistra. navic se zda, ze to mohlo mit ousko. pro srovnani dva 1663 (CA), od naprosto jineho rezace:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

vic ale at reknou zdejsi odbornici (a protoze aukce casem zmizi a s ni se ten link stane nefunkcni, vkladam sem z ni dva obrazky). myslete na to pri vkladani linku na aukro, ty mrtve odkazy tady jsou dost o nicem potom.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
korunka napsal
...Kucera- prosím o smazání těchto mých dvou hloupých příspěvků :D


ja bych to korunko nemazal, rad se dozvim neco o praci tech rezacu ve videnske mincovne... ty bys furt jen neco psala a pak to hned mazala (a ja pak klikam z mailu na odkaz a u kazdyho tvyho druhyho prispevku mam, ze neexistuje :evil: ). co je hloupyho na tom, ze se zeptas na takovou minci? mne to zajima taky. odborniku na Leopolda je tu dost, tak se nechme poucit.
Registrovaný uživatel
oliver napsal
ty bys furt jen neco psala a pak to hned mazala (a ja pak klikam z mailu na odkaz a u kazdyho tvyho druhyho prispevku mam, ze neexistuje :evil: ).

..u komplikovaných lidí s komplikovaným myšlením je to naprosto normální :lol: :lol:
.. S těmi fotkami je to pravda- také jsem přemýšlela dát je sem přímo, ale nebyla jsem si jista, jak je to s autorskými právy, ... ale snad je to v pohodě..
Registrovaný uživatel
První vídeňské ročníky mají do ideálního provedení hodně daleko, ale například tolary jsou velmi vzácné.
Jestliže máme k těmto ražbám připomínky, pak podle mého názoru nejošklivější mince pocházejí z kladské mincovny za Wernerova úřadování, protože to již jsou opravdu karikatury se vším, co k tomu patří a jestliže tyto mince prošly, pak se nemůžeme divit, že se do oběhu dostaly i tyto, vídeňské.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... > »

Sběratel.com » Mince Habsburků » Leopold I. (*9.6.1640 +5.5.1705)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1