Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Denárové období » Nejstarsi ceske mince

Vykupminci.cz
Numisargo

Nejstarsi ceske mince

Moderátoři: jv64, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... > »

Autor Příspěvek
Moderátor
pokud vím, tak jeden z posledních názorů od předního českého numismatika zabývajícího se daným obdobím je, že by se mělo jednat o olověnou ozdobu napodobující evropské denárové ražby
skutečně zaručená interpratace opisů asi neexistuje a dost možná ani existovat nemůže (opisy žádný smysl ve skutečnosti dávat nemusejí)
tolik argumanty numismatické, které jsou proti přiřazení sv. Václavovi, proti jsou i argumanty historické, podle kterých v Čechách v době sv. Václava ražená mince ještě nebyla potřebná

nevím nakolik se tohoto tématu dotkla přednáška v NM v listopadu 2011 a zda při ní bylo k tomuto tématu vysloveno něco nového (bohužel jsem se - jako obvykle - nemohl zúčastnit)
Registrovaný uživatel
k tomu by mě právě i zajímala ta zítřejší přednáška v HK a příspěvek Z. Petráně, kam se ale bohužel nedostanu, tak snad z toho bude nějaký výstup nebo nám k tomu pak třeba zde pan kolega JV něco řekne, když tam bude mít také svůj příspěvek, zajisté neméně zajímavý.

na tom odražku je hlavně zajímavý způsob vypsání jména, které není v latinské či zkomoleně latinské podobě, ale v dnešní české podobě. ani nevím, jestli existuje nějaký dobový pramen, který by zachytil způsob českého zápisu toho jména, ale předpokládám, že něco takového neexistuje, protože křesťanští vzdělanci psali jen latinsky a ve staroslověnských legendách je to jméno zapsáno jako Bayecлaвь. No možná to ale autoři té diskuze řešili, nemám to nastudované, tak nevím ...
« Poslední úpravu provedl(a) kacuro v 15. 3. 2013, 13:01. »
Registrovaný uživatel
jv64 napsal
...Byl nalezen při archeologických výzkumech, ve vrstvách, odpovídajících té době, takže možnost že by šlo o podvrh byla celkem vyloučena....

V Rusku není nikdy nic vyloučeno ;)
Registrovaný uživatel
samozřejmě jisté není nic, viz můj druhý obor zájmu - zoomorfní držadla ocílky, o kterých se léta usuzovalo, že jsou středověká, neboť jeden kousek byl nalezen v hliníku zaniklé středověké vesnice Mstěnice spolu s raně středověkou keramikou a esovitými záušnicemi (viz např. Nekuda, V. 1998: Drobné plastiky ze zaniklé středověké vsi Mstěnice. Studia Archaeologica Slovaca Mediaevalia I. Bratislava, 111-117.). Další autoři pak po něm tuto dataci papouškovali, až Z. Měřínský to zpochybnil a usuzoval, že se jedná o novověkou intruzi, což jsem pak svým výzkumem potvrdil.
Registrovaný uživatel
turtleoverhead napsal
Když já už si nepamatuju které jsem sem dával a které ne. Nového nemám nic ani nepamatuju. :'(


jinak hoď sem klidně něco, ono v tomto tématu zase tolik fotek denárů není, abys mohl během chvilky zjistit, cos sem dal a co ne :D přednostně mě teď zajímají veškeré fotky denárů Břetislava I. s metrologií :D můžeš klidně i znovu na mail, potřeboval bych ty fotky a metrologii pro badatelské účely. tato výzva platí i pro ostatní kolegy, díky

kacuro@seznam.cz
« Poslední úpravu provedl(a) kacuro v 15. 3. 2013, 13:32. »
Registrovaný uživatel
Tak taky jeden, Václav II Cach 645, kousek ražby chybí, ale aspoň další panovník do sbírky a památka na zesnulého kolegu

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Ten je hodně dobrý, navíc ta kombinace písmen v poli na líci také není běžná ....
Registrovaný uživatel
Břetislav I.
C 313 - 19,5 x 19,5 mm \ 1,023 g
pět brk v ocásku. Chtěl jsem se zeptat, zabýval se někdo tím počtem brk? Už jsem viděl 5, 6 i 7. Znamená to něco?
C 324 – 17 x 17 mm \ 0,954 g

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Zdá se že v tomto tématu opravdu chcípnul pes ale domnívám se že hlavní vinu na tom má jeho nevhodné umístění v sekci pražských grošů.
Každý dotaz na nějaký ošoupaný a nečitelný groš Václava IV. odsune toto krásné téma do pozadí.
Tímto zahajuji kampaň “Za vlastní sekci pro Nejstarší České Mince”
Všichni milovníci českých denárů dejte svůj hlas sem: https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/8220-za-vlastni-sekci-pro-nejstarsi-ceske-mince-8221-15516
Registrovaný uživatel
turtle díky za fotky a metrologii.

otázka počtu brk má podle mně stejnou důležitost/nedůležitost jako ostatní rozdílné prvky v obrazech Břetislavových mincí, např. počet linek tvořících oděv, suknici, čelenku, prapor ... chtěl bych se tím právě nyní zabývat, proto sháním další fotky těchto denárů ...
Registrovaný uživatel
Tady máš ještě jednu 313 tentokrát se šesti brky, bohužel už jí nemám takže tím pádem bez metrologie.
Nechápu proč se dvě stejně velké fotky nahrajou takhle rozdílně. :roll:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
protoze stejne nejsou, doporucoval jsem uz jinde nejjednodussi mozny postup pri vytvareni vyrezu:

na prvni fotce udelat orez (nechat si kolem mirnou rezervu, pokud je mince sisata), nezmensovat a ulozit (napr. 01.jpg). druhou fotku vlozit do ulozene tak, aby byla videt mince cela a ulozit pod jinym nazvem (napr. 02.jpg). je to prace na 10 vterin a vysledek je 100%.

zde je muj denar, snad necemu pomuze, vzhledem k jejich cenam si bohuzel mohu vyjimecne poridit jen ty opravdu nejlevnejsi a vetsinou jeste nabizene za ferove kolegialni ceny, takze toto je jeden z mala...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
díky chlapi, oli ještě tu metrologii prosím
Registrovaný uživatel
jv64 napsal
Všechny čerstvě vystavené denárky, kacuro i jacx jsou hezké, pěkná ražba i patina. Také teď nemám nic po ruce, co by bylo zajímavé, něco snad ale jede poštou, až dorazí tak sem přidám.
Zatím pro oživení diskuze jedna vzpomínka na 15let starou kauzu (jak ten čas letí), která řádně rozdmýchala vášně. Což bývá tradicí, když se jedná právě o ty opravdu nejstarší ražby země české.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

nechcu tuto věc shazovat,ale jestli je to z olova a víc jak 1000let staré tak podle vlastních zkušeností nechápu jak se to mohlo dochovat v tak dobrém stavu když je to z olova a jde tam přečíst opis.bud to teda bylo pocínované nebo to muselo ležet v sakra dobré zemi.podle mích zkušeností olovo a měd dostávají v zemi nejvíc na prdel.
Moderátor
ne az tak nutne. zalezi, cim se olovo potahne na povrchu. mel jsem moznost osobne studovat olovene predmety z velkomoravske rise a byly ve velmi dobre kondici.

kacuro - staci ti pouze vaha? analyzy u teto mince zadne nemam...
Registrovaný uživatel
oli: váha a průměr (max/min), díky

a pokud možno ho rozřezej, rozemel a zanalyzuj :D
Moderátor
ty ses zlej. mince ja nenicim, jen kdyz uz sou fakt odpisove i podle mne...

vaha 1,02 g (vazeno na kapesnich vahach, takze plus minus autobus)
rozmer 19,67x20,15 mm (muzes si zaokrouhlit na desetiny, ty jsou spolehlive)
Registrovaný uživatel
perfekt díky ;)
Registrovaný uživatel
oliver napsal
(vazeno na kapesnich vahach, takze plus minus autobus)

Od profesora chemie je takové vážení mírně znepokojující :D ;)
Moderátor
zkusim se nad sebou zamyslet... jinak tyto vahy pouziva k orientacnimu vazeni vetsina z vas, takze tim nejakou statistiku tezko narusim :D

pravda, hydrostatika by s tim fakt delat nesla...
Moderátor
Slíbené nové přírůstky, dva Konrádové Brněnští ze stejné lokality. Oba Cach 362, i když z různých razidel, i ten druhý, zřejmě takřka Cu, je podle všech detailů z "oficiálních", tedy žádná pokoutní ražba (?).

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
ten druhy vypada z pohledu analyzy velmi lakave a slibne! :)
Moderátor
Tuto reakci jsem očekával jako první ... :)
Registrovaný uživatel
Roztomilá mincička. :D
Registrovaný uživatel
oliver napsal
ten druhy vypada z pohledu analyzy velmi lakave a slibne! :)

Sup už krouží nad mrtvolkou ještě nevychladlou :D ;)

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... > »

Sběratel.com » Denárové období » Nejstarsi ceske mince

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1