Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Mince Habsburků » Slezské knížecí, církevní a městské ražby

Vykupminci.cz
Numisargo

Slezské knížecí, církevní a městské ražby

Moderátoři: jan322, Kucera, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
ak by si chcel tak za nejaké uhorsko by som ich vymenil.
Moderátor
Koukám, že je tady docela mrtvo, takže přidám nový přírůstek. Chudák toho zažil hodně a je to na něm znát, ale jde o poměrně vzácnou mincí, která se moc nevyskytuje.

Město Hlohov
3 krejcar 1622 IC
Av. Poprsí císaře zprava
FERDINANDVS II. DEI GRATIA ROMANORVM IMPERATOR SEMPER AVGVSTVS
(Ferdinand II., z boží milosti císař římský, vždy rozmnožitel říše)
Rv. Slezská orlice
MONETA NOVA CIVITAS GLOGOVIE
(Mince nová města Hlohova)
Mincovna: Hlohov
Nájemce mincovny: Jan Curtz
Průměr: 18mm
Váha: 0,90g
Citace: Kopicki 8620

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
moc pěkná blahopřeji, kdyby jsi ji někdy dával pryč, dej mi vědět ;)
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Moderátor
Pokud je mi známo, tak typ poprsí císaře/orlice je znám jen ze tří razidel. Rozhodně nemám v plánu jej pouštět, ledaže by se vyskytl zachovalejší kus ;)
Moderátor
Před pár dny mi přišla mince s portrétem jednoho z Habsburků, na něhož se zapomíná. Karel (zvaný Rakouský nebo Štýrský) byl synem Karla II. Štýrského a Marie Anny Bavorské. Od mládí byl připravován na církevní dráhu. Roku 1602 byl jmenován kanovníkem v Salzburku, roku 1605 v Pasově, následující rok v Tridentu a Brixenu.

Zlom přišel roku 1608, kdy jej po smrti Jana VI. ze Žiče na nátlak císařského dvora zvolila vratislavská kapitula biskupem. 18ti letý Karel se zároveň stal i nejvyšším slezským hejtmanem, ale na tento úřad musel rezignovat, neboť stavové jej nechtěli přijmout. Roku 1613 byl zvolen biskupem brixenským.
Po smrti bratrance Maxmiliána v roce 1618 byl zvolen také hlavou Řádu německých rytířů. Ke konci života byl jmenován portugalským místokrálem, ale brzy po příjezdu do Madridu zemřel ve věku pouhých 34 let.

Ražba 3 krejcarů byla zahájena v Nise roku 1614, a proto jsou na minci již uvedeny oba biskupské tituly a titul rakouského arcivévody zděděný po otci.

Biskupství Vratislav
Karel Habsburský (1608 - 1624)
3 krejcar 1619
Av. Portrét biskupa zprava
CAROLVS DEI GRATIA ARCHIDVX AVSTRIAE
(Karel, z boží milosti arcivévoda rakouský)
Rv. Tři erby. Nahoře erb rakouský převýšený knížecí čapkou, pod ním erby biskupství, vlevo brixenského, vpravo vratislavského.
EPVSCOPVS BRIXENSIS ET WRATISLAVIENSIS
(Biskup brixenský a vratislavský)
Mincovna: Nisa
Mincmistr: není znám (užíval značku šesticípé hvězdy)
Průměr: 21mm
Váha: 1,54g
Citace: Kopicki 6801

P.S. Vím, že není tak krásný jako Alarichův, ale ten jeho je z prvního roku ražby :)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) jan322 v 21. 12. 2014, 20:43. »
Registrovaný uživatel
Tak aj ja sem pridám jeden drobáček - tešínsky halier, razba po roku 1455...to aby laici vedeli, čo to má jan322 za avatara :D

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Tak, tak. To je přesně on! :D
Moderátor
Po dlouhé době se mi dnes podařilo ukořistit jeden Těšín :) Portrétního Fridricha Viléma jsem tady dával hned ze začátku, tak dnes jeden bez portrétu :)

Těšínské knížectví

Fridrich Vilém (1617 - 1625)
3 krejcar 1622
Av. Slezská orlice
FRIDERICVS WILHELMVS DEI GRATIA DVX SILESIAE TESSINENSIS
(Fridrich Vilém, z boží milosti kníže slezský, těšínský)
Rv. Erb těšínských Piastovců
MONETA NOVA III CRVCIFERORVM 1622
(Mince nová, III krejcary, 1622)
Mincovna: Těšín
Mincmistr: Hans Losz
Průměr: 19mm
Váha: 0,89g
Citace: Kopicki 5642

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) jan322 v 16. 11. 2014, 15:59. »
Moderátor
A aby mu nebylo smutno, tak přidám ještě jednoho vzdáleného příbuzného, Fridricha II, jednoho z nejvýznamnějších slezských Piastovců 16. století. Nějak se mi ho nepodařilo pořádně nafotit. V reálu je hezčí :)

Knížectví Lehnice - Břeh

Fridrich II. (1505 - 1547)
Groš 1544
Av. Hlava knížete ve zbroji zprava
FRIDERICVS DEI GRATIA DVX SLESIE LEGNICENSIS BREGENSIS
(Fridrich, z boží milosti kníže slezský, lehnický, břežský)
Rv. Slezská orlice
VERBVM DOMINI MANET IN ETERNVM 1544
(Slovo Páně zůstává navěky, 1544)
Mincovna: Lehnice
Průměr: 22mm
Váha: 1,93g
Citace: Kopicki 4924

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) jan322 v 18. 11. 2014, 22:11. »
Registrovaný uživatel
Hezké věci sem dáváš! Toho Fridrich jsi čistil?
Moderátor
Ne, ale čištěný bohužel je :( Ale i tak je hezky zachovalý, rozhodl jsem si ho nechat, než seženu lepšího nebo než chytne patinu. Nicméně myslím, že cena za něj odpovídala. Jinak je zajímavé, že tyto groše zaplavily hlavně Moravu.
Registrovaný uživatel
jan322 napsal
Ne, ale čištěný bohužel je :( Ale i tak je hezky zachovalý, rozhodl jsem si ho nechat, než seženu lepšího nebo než chytne patinu. Nicméně myslím, že cena za něj odpovídala. Jinak je zajímavé, že tyto groše zaplavily hlavně Moravu.


Je hezkej, v lepších stavech sem ho moc neviděl...Kdyby se ti zadařilo, tak bych ho od tebe převzal! :P 8)
Registrovaný uživatel
jan322: Jojo, první je na kipráka stavem nádherný a druhý Fridrich je rozhodně hodně nadprůměrný(a patinu chytá dobře, schovej si ho a uvidíš)
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Moderátor
Dohledal jsem si, že o ten Fridrichův groš jsem se pokoušel v jiné aukci v roce 2012. Tehdy jsem byl přehozen, dva roky někde putoval a nakonec doputoval konečně ke mně :D
Registrovaný uživatel
Tomu se říká osudová přitažlivost :D Škoda, že to tak nefunguje i u mě .... Mince jsou pěkné, gratuluji!
Registrovaný uživatel
jan322 napsal
Dohledal jsem si, že o ten Fridrichův groš jsem se pokoušel v jiné aukci v roce 2012. Tehdy jsem byl přehozen, dva roky někde putoval a nakonec doputoval konečně ke mně :D

To znám, takto jsem koupil v minulé Aurei jednu minci, na kterou si pamatuji z aukce Nummus 2002 a mezitím se jiný další kus co vím neprodával. Pravda musel jsem si tentokrát více připlatit... :? :)
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
Mám tu jeden halier mesta Vratislav, avšak kupovaný ako striebro. Po tom čo mi prišiel domou je mi jasné, že ide o falzum. Čo troška sklamalo.
Otázka znie. S akého kvalitného striebra sa tieto mince razili?
ále levíček je vydarený. :)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Moderátor
pri beznosti vratislavskych razeb neni na miste zklamani, ale radost. dobove falzum ve slusne zachovalosti je vzdy zajimava vec a neni duvod z ni byt nestastny. ja bych nelitoval.
Moderátor
bennito: předepsaná ryzost měla být tři loty, což je 187,5/1000.
Registrovaný uživatel
Ďakujem páni, priznám sa, že prvý moment keď som uvidel zelené fľaky namiesto striebra ma išlo roztrhnúť. Samozrejme ma to hneď prešlo. Mincička je zaradená do zbierky. ;)
_______________
Registrovaný uživatel
Dnes mi dorazil tento celkem slušný kousek.
Haléř- město Hlohov.
Mohl by mi někdo říci v jakých letech byly tyto drobné nominály raženy?
Díky.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Dovolím si opravit, není to Hlohov, ale podle nových výzkumů bývá mince řazena pod Lubín. Ve 20. a 30. letech došlo ve velkém k přenášení mincovních práv na města. Mezi jinými tak učinili i knížata lubínská Ruprecht a Ludvík III., kteří 29.7.1423 dali mincovní právo do zástavy městu.

Dříve tato mince byla řazena pod Hlohov, ale Hlohov byl v té době rozdělen mezi dvě knížectví (abych byl přesnější, jednalo o knížectví hlohovské pod vládou tamní větve Piastovců a královskou částí Hlohovska, kterou drželi v zástavě těšínští Piastovci) a nemohl se přirozeně ekonomicky rozvíjet. Přitom žádné mincovní privilegium pro Hlohov z 15. století neznáme. V münzvereinu z roku 1455 je samozřejmě zmiňován hlohovský kníže Vladislav z těšínské větve Piastovců, ale ten razil knížecí minci.

Kdy ražba ustala? Těžko říct, ale vzhledem ke stálosti fabriky mince bych to soudil na 50. nebo nejpozději 60. léta 15. století, kdy Matyáš Korvín oběh starších haléřů zakázal.
« Poslední úpravu provedl(a) jan322 v 24. 11. 2014, 22:16. »
Registrovaný uživatel
Díky moc za podrobný a upřesňující popis.
Moderátor
Poslední dobou mám nějaké štěstí na kipráky. Za poslední dva měsíce se mi podařilo získat tři ne zrovna časté kousky. Tato mince by měla být vlastně zařazena mezi vládními ražbami, ale protože nemáme vytvořené téma na stavovské ražby, hodím ji sem. Pochází z doby omezené spoluvlády Ferdinanda II. a slezských stavů pod vedením Jiřího Rudolfa Lehnického v letech 1621 - 1623.

Slezské stavy (1619 - 1623)
3 krejcar 1622
Av. Říšské jablko, v něm hodnota 24 (1/24 tolaru)
FERDINANDVS DEI GRATIA ROMANORVM IMPERATOR SEMPER AVGVSTVS GERMANIAE HVNGARIAE BOHEMIAE REX DVX SILESIAE
(Ferdinand, z boží milosti císař římský, vždy rozmnožitel říše, německý, uherský, český král, kníže slezský)
Rv. Dolnoslezská orlice
MONETA NOVA ARGENTEA 1622
(Mince nová stříbrná 1622)
Mincovna: Vratislav
Vardajn: Hans Rieger
Průměr: 19 mm
Váha: 0,78 g
Citace: MKČ 633

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
jo to je dobrá věcička ;)
a stav na to že to je kiprák je dost dobrý
« Poslední úpravu provedl(a) jan322 v 12. 12. 2014, 18:35. »

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... > »

Sběratel.com » Mince Habsburků » Slezské knížecí, církevní a městské ražby

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1