Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Mince Habsburků » Slezské knížecí, církevní a městské ražby

Vykupminci.cz
Numisargo

Slezské knížecí, církevní a městské ražby

Moderátoři: jan322, Kucera, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... > »

Autor Příspěvek
Moderátor
Musím Tě opravit. Nejde o Kožichov, ale o Minstrberk, ražba 50 - 60. let 15. století
Registrovaný uživatel
V nové, 241 aukci firmy Künker je pod položkou 2374. velmi zajímavá mince. Také bych upozornil na zachovalost.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Moderátor
Když už jste prozradil i číslo položky, dovolím si nahrát i obrázek, ať kolegové vědí, o čem se bavíme. Kdybyste to náhodou nevěděli, jde o tolar slezských stavů ražený v letech 1634 a 1635 během dočasně obnovené vlády slezských stavů ve Vratislavi. :P

Tolary se vídají skutečně málo, dukáty jsou běžnější. Zachovalost je skutečně vynikající.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Když naváži na Váš poslední odstavec trochu ve všeobecnější rovině, pak začínám mít čím dál větší averzi vůči zlatým mincím. Z mého pohledu zcela nezapadají do platebních systémů, s vyjímkou měn, založených v devatenáctém století na systému zlatého standardu a tudíž se chovají pouze jako obchodní mince. Pokud je tento můj názor, pouze subjektivním pohledem na jejich roli v platebním styku, pak ještě více mě vadí tržní vývoj zlatých mincí všeobecně. Někdy nabývám dojmu, že se staly určitou nezaslouženě oblíbenou modlou v rukách některých sběratelů, kteří svým názorem strhli i ostatní. Násobky dukátových ražeb se řadí k nejvyšším nominálům převážné řady monetárních systémů a jdou tak svými tržními cenami proti proudu velmi rozšířeného sběratelského názoru, který privileguje naopak drobné ražby, které plnily tu nejzákladnějčí roli každého platebního systému. V našich končinách tomu dlouhou dobu bylo naopak, ale v poslední době se i naši sběratelé začínají chovat stejně jako jejich zahraniční kolegové.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
tak to je špek :shock: :D
« Poslední úpravu provedl(a) jan322 v 8. 12. 2013, 18:53. »
Registrovaný uživatel
mohl by někdo poradit s tímto slezským VI krejcarem.děkuji

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
A co chceš radit?
je to běžná mince, tak se stačí podívat na web a chvilku tomu venovat...
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Moderátor
Dráčku, ale no tak....tuhle sekci jsem založil i pro nějakou tu radu.

Knížectví Lehnice - Břeh
Luisa z Anhaltu (1673)
VI krejcar 1673 CB
Mincovna: Břeh
Mincmistr a vardajn: Christian Brettschneider

Tyhle mince byly raženy sice jen jeden rok, ale v obrovském množství. Vyskytují se i kusy v nulkovém stavu.
Registrovaný uživatel
děkuji za odpověd
Registrovaný uživatel
jan322: částečně máš pravdu, ale stále více je to tady obecně zneužívá i u jednoduše určitelných věcí, kde jsou tazatelé líní tomu chvilku hledání na webu věnovat, přitom při zadání do vyhledavače by se to jistě u takto častých věcí rychle našlo...
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Moderátor
Mám dilema a teď babo raď. Přijdou vám tyhle krosenské haléře natolik odlišné že by ste museli mít ve sbírce oba nebo postačí jeden typ? :?
(jsem majitelem jen té horní mince)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
jan322 napsal
Mám dilema a teď babo raď. Přijdou vám tyhle krosenské haléře natolik odlišné že by ste museli mít ve sbírce oba nebo postačí jeden typ? :?

Rozhodně oba ;)
Moderátor
Ona ta orlice má v obou případech hlavu vlevo, jen u toho druhého exempláře se zdá, že je napravo, protože je tam průnik razidel.
Registrovaný uživatel
Já koukal spíš na tu lilii.
Moderátor
Odlišné jsou lilie i orlice. Začínám mít dojem, že čím více mincí mi rukama projde, tím méně mají společného s pérovkama v literatuře :mrgreen:
Moderátor
Když musím přemýšlet nad odlišnostmi, tak určitě stačí jeden (a člověk nemá hamounit a nechat něco jiným sběratelům.. ale je to jen můj názor :) ).
Registrovaný uživatel
Nejlepší je mít každou minci dvakrát abychom měli na platu vidět avers i revers pěkně vedle, sebe bez otáčení mince. :D ;)
Sám to tak ovšem také nedělám.
Moderátor
Tak to se da delat opravdu jen u moderny..
Moderátor
Pokud by se mě někdo zeptal, které období mám ve slezském mincovnictví nejméně rád, je to období kiprové mince, a to hlavně léta 1621 - 1623. Sehnat do sbírky minci v hezkém stavu je problém. Obvykle jsou nedoražené, často ražené na nekvalitních střížcích, prostě sběratelská katastrofa. Samozřejmě záleží také mincovně, zda razila mince více či méně kvalitně.

Právě na této minci je dobře patrné, že ačkoliv se v oběhu příliš neohřála a má ostrý obraz, byla vyražena velice nedbale a na reversu dokonce prosvítá měď.

Knížectví Lehnice - Břeh
Jiří Rudolf (1621 - 1653)
3 krejcar 1622
Av. Slezská orlice
DEI GRATIA GEORGIVS RVDOLPHVS DVX SILESIAE LIGNICENSIS BREGENSIS
(Z boží milosti Jiří Rudolf, kníže slezský, lehnický, břežský)
Rv. Rodové znaky lehnicko-břežských Piastovců převýšené knížecí čapkou, pod nimi hodnota v oválu.
MONETA NOVA ARGENTEA 1622
(Mince nová, stříbrná 1622)
Mincovna: Lehnice
Průměr: 18mm
Váha: 0,90g
Citace: Kopicki 5224

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Opět sklouznu ke středověku. Nevím, jestli jste na jednom aukčním serveru zaznamenali tento těšínský haléř. Měl jsem na něj spadeno, ale konečná cena (v přepočtu přes 7,5 tisíce) mi vzala chuť i vítr z plachet.

Těšínských městských haléřů je několik typů, od nejstarších ražených někdy kolem roku 1445 až po ty poslední ražené těsně před rokem 1500. Tento typ patří mezi velmi vzácné. Písmeno T na aversu obklopují tři skupiny teček po třech. Orlice je umístěna v trojúhelníkovém štítu, který je v zemích Koruny české nezvyklý a je typický pro anglické, irské a některé německé (např. vestfálské) mince. O době ražby tohoto typu panují neshody, pouze jeden zdroj uvádí k roku 1466 "těšínskou špatnou minci", kterou ale mohl být i haléř běžnějšího typu. Čtyři před válkou známé exempláře, mj. jeden z Šeršnikovy sbírky se v průběhu 2. sv. války ztratily. Takže je vcelku jasné, proč na aukčním serveru vzbudil takový zájem i ve špatném stavu.

Ale co...když se objevil jeden, může se objevit i další :P

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
neřekl bych,že ten haléř co uvádíš je zas tak ve špatném stavu.myslím že podle vzácnosti ta mince za 7500Kč tu cenu má.
co říkáš na tento typ těšínského haléře ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Ten už jsem viděl asi ve třech exemplářích, ale taky se vidí dost málo. Gratuluji :)
Registrovaný uživatel
jan322 napsal
Ten už jsem viděl asi ve třech exemplářích, ale taky se vidí dost málo. Gratuluji :)

sú to přece jenom drobáky tak je jenom otázka času kdy se objeví další.určitě jich nevyrazili jenom 10 kusů :)
Registrovaný uživatel
jan322 napsal
Opět sklouznu ke středověku. Nevím, jestli jste na jednom aukčním serveru zaznamenali tento těšínský haléř. Měl jsem na něj spadeno, ale konečná cena (v přepočtu přes 7,5 tisíce) mi vzala chuť i vítr z plachet.

Těšínských městských haléřů je několik typů, od nejstarších ražených někdy kolem roku 1445 až po ty poslední ražené těsně před rokem 1500. Tento typ patří mezi velmi vzácné. Písmeno T na aversu obklopují tři skupiny teček po třech. Orlice je umístěna v trojúhelníkovém štítu, který je v zemích Koruny české nezvyklý a je typický pro anglické, irské a některé německé (např. vestfálské) mince. O době ražby tohoto typu panují neshody, pouze jeden zdroj uvádí k roku 1466 "těšínskou špatnou minci", kterou ale mohl být i haléř běžnějšího typu. Čtyři před válkou známé exempláře, mj. jeden z Šeršnikovy sbírky se v průběhu 2. sv. války ztratily. Takže je vcelku jasné, proč na aukčním serveru vzbudil takový zájem i ve špatném stavu.

Ale co...když se objevil jeden, může se objevit i další :P


Taky jsem se bohužel neúspěšně zúčastnil.
« Poslední úpravu provedl(a) jan322 v 10. 3. 2014, 11:33. »
Moderátor
jan322 napsal
Čtyři před válkou známé exempláře, mj. jeden z Šeršnikovy sbírky se v průběhu 2. sv. války ztratily.


Je dostupný nějaký soupis Šeršníkovy sbírky ? Můžeš sem dát o ní nějaké bližší informace ? Díky.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... > »

Sběratel.com » Mince Habsburků » Slezské knížecí, církevní a městské ražby

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1