Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Naše mince » Svatováclavské dukáty

Vykupminci.cz
Numisargo

Svatováclavské dukáty

Moderátoři: Charon, Guldiner, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 75 76 77 78 79 80 81 82 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Niečo málo z mojej stredoškolskej odbornej činnosti (dúfam že sa to tu podarí nahrať)...Nech to tu neumiera... Vývoj katalógových cien MaCh u SVD....

Ako prvé sme začali porovnávať hodnoty cien svätováclavských dukátov (SVD), ktoré sa razili každoročne v rozmedzí rokov 1923-1939. Avšak pre porovnanie sme použili len zopár nami vybraných ročníkov, ktoré sme ešte rozdelili podľa počtu vyrazených exemplárov na bežné a vzácne ročníky.

V roku 1923 vydala československá republika k svojmu 5. výročiu 1000 číslovaných a 61 861 bežných dukátov. Bežný občania si mohli zakúpiť dukát bez číslovania za 120kč a dukát s číslovaním za 300kč. V tej dobe ste si za 120 korún mohli kúpiť 35 kg chleba alebo 61 litrov mlieka alebo 41 litrov piva.

Vo vyššie uvedenom grafe (Graf 1) môžeme vidieť postupnú premenu hodnôt bežných ročníkov svätováclavských jednodukátov (3,49g Au 986/1000). Medzi bežné ročníky sme zaradili dukáty s vysokým nákladom (57 000-62 000 razených), ľahšie zohnateľné. Od roku 2017 až po rok 2020 môžeme vidieť pomalý, zdravý nárast cien, 0-20% ročne. Rok 2021 naštartoval rýchly, nezdravý rast, kedy došlo k nárastu cien až 31%, pričom priemerná cena zlata klesla o 2%. V roku 2022 ceny astronomicky vystrelili až o v priemere 182,75%, zlato sa zhodnotilo 12% oproti minulému roku. Rok 2023 sa niesol v jemnom stúpaní s priemerom 14,5%. Mínusové čísla zaznamenal rok 2024, kedy sa cena dukátov prepadla až o 59%. Zlato za celý časový úsek bolo 2 krát v mínusových číslach a to v roku 2018 (-4%) a 2021 (-2%), každým rokom sa zhodnocovalo priemerne 8,6% ročne. Svätováclavské dukáty (bežné ročníky) sa zhodnotili v priemere 28,6% ročne. Oproti zlatu je to o 20% viac.
« Poslední úpravu provedl(a) matej-repka v 24. 1. 2024, 22:52. »
Registrovaný uživatel
Graf 1 Nárast katalógových cien nami vybraných svätováclavských dukátov (SVD) za obdobie 8 rokov.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Dúfam že teraz sa to už podarí poriadne nahodiť (:
Vo nižšie uvedenom grafe (Graf 2) môžeme vidieť postupný vývoj cien vzácnych ročníkov svätováclavských jedno dukátov (3,49g Au 986/1000). Medzi vzácne ročníky sme zaradili dukáty s nízkym nákladom (9 000-15 000 razených), menej sa vyskytujúce.

V prvých 4 rokoch (2017-2021) môžeme vidieť postupný nárast, kedy už hneď v roku 2018 mal dukát 1935 vyššiu katalógovú cenu o viac ako 50%, pritom zlato kleslo o 4%. Podobne na tom bol aj dukát 1936. Tento ich počiatočný nárast sa prejavil v roku 2021 tým, že oproti ostatným dukátom sa zhodnotili najmenej, len 2%. Rok 2022 priniesol rapídne, nezdravé stúpanie cien. Dominovali hlavne už vyššie spomenuté ročníky 1935 a 1936 s nárastom až o 245%. Ostatné dukátiky sa zhodnotili v priemere 186%. V roku 2023 môžeme vidieť pokračujúce stúpanie, tento krát už ale v menšej miere. Rok 2024 nám prináša pokles, prvý za celý porovnávaný čas. Najnižší úbytok hodnoty majú prekvapivo ročníky dukátov, ktorým sa posledné dva roky darilo najlepšie a to 1935 a 1936, celkovo sa v priemere ročne zhodnotili až o 41,6%. Mohli by sme predpokladať že sú to mince s najmenším počtom vyrazených kusov, ale nie je to tak. Dukátov ročníka 1935 bolo vyrazených 13178 kusov a ročníka 1936 14566 exemplárov. Z porovnávaných vzácnych ročníkov sú to dva ročníky s najväčším počtom vyrazených kusov. Najmenej bolo razených dukátov s rokom 1929, kedy vzniklo len 9120 odrazkov. Napriek tomu bol dukát 1929 s druhým najmenším zhodnotením, 28,7% ročne. Zlato za celé časové obdobie bolo 2 krát v mínusových číslach a to v roku 2018 (-4%) a 2021 (-2%), každým rokom sa zhodnocovalo priemerne 8,6%. Svätováclavské dukáty (vzácne ročníky) sa zhodnotili v priemere 34,5% ročne. Oproti zlatu je to o 25,9% viac.

Ak si porovnáme svätováclavské dukáty bežné ročníky so vzácnymi, tak dospejeme k záveru, že sa oplatí z hľadiska budúceho zhodnotenia investovať do mincí s menším počtom kusov, ktoré sa zhodnotili v priemere o 5,9% ročne viac. Všeobecne sú tieto mince viac žiadané a vzácne v top zbierkových stavoch. Investor môže dosiahnuť vyššie zhodnotenie ako u bežnejších a dostupnejších razieb. Cena zlata je pri týchto dukátoch takmer zanedbateľná. Najväčšiu časť hodnoty tvorí cena zberateľská, cena toho, že danú mincu môže vlastniť len obmedzený počet ľudí.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Matej repka pěkná práce,ale....
Katalogy M&CH jsou vydávány s předstihem jednoho roku, respektive nastíní tržní cenu na nadcházející rok, stejně tak údaje o cenách nejsou v praxi reálné, často jsou velmi nadhodnocené, paradoxně roky 2022 a 2023 byly nejhorší ..
Osobně za mnohem věrohodnější považuji zdejší tabulky Mikyho M , který pravidelně mapuje reálné ceny na našem trochu.
« Poslední úpravu provedl(a) Guldiner v 25. 1. 2024, 7:22. »
Registrovaný uživatel
Barbar samozrejme chápem. Numizmatický trh sa medá predpovedať, katalógy sú len nahrubo naznačené hodnoty. Samozrejme že v odbornej práci mám spomenuté, že katalógy sa vydávajú s predstihom. Cieľom práce bolo hlavne hodnoty spracovať a použiť relevantné zdroje. Myslím si že aj tak to má nejakú výpovednú hodnotu, aj keď malú. Ďakujem za názor. Mikiho M tabúľky by som veľmi rád použil, bohužiaľ neviem či by mi to v odbornej práci uznali. Každopádne mám v pláne spracovať čo najviac informácií o dukátových razbách ČSR, takže ak by mal niekto nejaké zaujímavé zdroje, tak by som bol rád za ich poskytnutie. Ďakujem

S pozdravom M
Moderátor
matej-repka napsal
Barbar samozrejme chápem. Numizmatický trh sa medá predpovedať, katalógy sú len nahrubo naznačené hodnoty. Samozrejme že v odbornej práci mám spomenuté, že katalógy sa vydávajú s predstihom. Cieľom práce bolo hlavne hodnoty spracovať a použiť relevantné zdroje. Myslím si že aj tak to má nejakú výpovednú hodnotu, aj keď malú. Ďakujem za názor. Mikiho M tabúľky by som veľmi rád použil, bohužiaľ neviem či by mi to v odbornej práci uznali. Každopádne mám v pláne spracovať čo najviac informácií o dukátových razbách ČSR, takže ak by mal niekto nejaké zaujímavé zdroje, tak by som bol rád za ich poskytnutie. Ďakujem

S pozdravom M

Nezlob se ,ale výpovědní hodnotu to bohužel nemá žádnou pokud máš v tabulce roky 2022-2023 za nejvyšší pro dosažené ceny , když paradoxně to byly právě ty nejhorší roky..
« Poslední úpravu provedl(a) Guldiner v 25. 1. 2024, 13:25. »
Registrovaný uživatel
barbar napsal
matej-repka napsal
Barbar samozrejme chápem. Numizmatický trh sa medá predpovedať, katalógy sú len nahrubo naznačené hodnoty. Samozrejme že v odbornej práci mám spomenuté, že katalógy sa vydávajú s predstihom. Cieľom práce bolo hlavne hodnoty spracovať a použiť relevantné zdroje. Myslím si že aj tak to má nejakú výpovednú hodnotu, aj keď malú. Ďakujem za názor. Mikiho M tabúľky by som veľmi rád použil, bohužiaľ neviem či by mi to v odbornej práci uznali. Každopádne mám v pláne spracovať čo najviac informácií o dukátových razbách ČSR, takže ak by mal niekto nejaké zaujímavé zdroje, tak by som bol rád za ich poskytnutie. Ďakujem

S pozdravom M

Nezlob se ,ale výpovědní hodnotu to bohužel nemá žádnou pokud máš v tabulce roky 2022-2023 za nejvyšší pro dosažené ceny , když paradoxně to byly právě ty nejhorší roky..

Fúú-ha.
Do podobných debát sa nerád zapájam, ale tu som neodolal, aby som nenapísal svoj pohľad ...

matej-repka - ja sa čudujem, že máte odvahu, s tými grafmi prísť "na verejnosť" ...
Podľa môjho názoru sú pre nezainteresovaného človeka (investora) nebezpečné!
Môžu narobiť veľa škody. Ale keď je niekto svojprávny a investuje v oblasti ktorú nemá aspoň čiastočne "naštudovanú" a nemá aspoň minimálny prehľad - jeho problém.
Neberte to prosím osobne!
Registrovaný uživatel
barbar napsal
matej-repka napsal
Barbar samozrejme chápem. Numizmatický trh sa medá predpovedať, katalógy sú len nahrubo naznačené hodnoty. Samozrejme že v odbornej práci mám spomenuté, že katalógy sa vydávajú s predstihom. Cieľom práce bolo hlavne hodnoty spracovať a použiť relevantné zdroje. Myslím si že aj tak to má nejakú výpovednú hodnotu, aj keď malú. Ďakujem za názor. Mikiho M tabúľky by som veľmi rád použil, bohužiaľ neviem či by mi to v odbornej práci uznali. Každopádne mám v pláne spracovať čo najviac informácií o dukátových razbách ČSR, takže ak by mal niekto nejaké zaujímavé zdroje, tak by som bol rád za ich poskytnutie. Ďakujem

S pozdravom M

Nezlob se ,ale výpovědní hodnotu to bohužel nemá žádnou pokud máš v tabulce roky 2022-2023 za nejvyšší pro dosažené ceny , když paradoxně to byly právě ty nejhorší roky..

1.) Maťo cením si každého, kto má snahu do numizmatiky prinesť niečo nové. Taktiež tvoj elán, ale bohužiaľ musím súhlasiť s Barbarom. Výpovedná hodnota tvojej práce je nula. Je totiž úplne odtrhnutá od reality (od numizmatického trhu)

matej-repka napsal
Mikiho M tabúľky by som veľmi rád použil, bohužiaľ neviem či by mi to v odbornej práci uznali.

2.) toto je práve kameň úrazu. Ty nechceš použiť reálne trhové data o cenách dukátov na numizmatickom trhu detailne spracované členom fóra v prehľadných tabuľkách a namiesto toho používaš katalógy aukčných domov, ktorých zostavovanie a cenotvorba nie je úplne jasná. Autori nie sú ničím a nikým viazaní a môžu v katalógu uviesť prakticky čokoľvek. Veď si skús porovnať katalógy Macho, Aurea, Novotný a zistíš, že sú v každom iné ceny. Ak by sa katalógy zostavovali na základe nejakých jasne definovaných pravidiel, tak by ceny mali byť totožné. Ale nie sú. A ty sa na základe takýchto nehodnoverných dát pokúšaš o odbornú prácu? To je hodne naivné.
Ak chceš vytvoriť skutočne odbornú prácu, tak by si si tie tabuľky mal vytvoriť sám a na základe presných dát potom vyvodzovať závery.

Nepíšem to, aby som teba a tvoju prácu hanil. Píšem to, aby si si si uvedomil svoju chybu a pokúsil sa vytvoriť prácu, ktorá bude obhájiteľná aj pred odborníkom a nielen pred stredoškolským učiteľom. A ktorá bude prínosom aj pre ostatných numizmatikov. ;)
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
A teď bych prosila obdobný graf pro dosažené aukční ceny.
_______________
Jedna dvě, Baba jde. Jde si Jaga pro tebe.
Registrovaný uživatel
Zdravím, ďakujem za pripomienky. Je pravda že som neposkytol celú prácu, takže neviete čo je napísané vo zvyšku teoretickej časti, v skratke som varoval aj pred zlým nákupom v cenových bublinách, nepresnostiach katalógov a potrebnosti vedomostí pri týchto razbách. Podľa mňa to má aspoň nejakú výpovednú hodnotu. Či už o tom ako sa katalóg môže líšiť od reality alebo ako sa zachovajú tieto alternatívne investície pri vysokej inflácii. Uznávam že som neposkytol dostatok info. Ďakujem za pochopenie.

S pozdravom M
Registrovaný uživatel
#841 https://aukro.cz/zlaty-svatovaclav-dukat-1923-cislovany-841-excelentni-stav-unikat-7055218870
Moderátor
arc napsal
#841 https://aukro.cz/zlaty-svatovaclav-dukat-1923-cislovany-841-excelentni-stav-unikat-7055218870

No, za tu cenu, nekup to :D :D
_______________
MEMENTO MORI ET CARPE DIEM
Registrovaný uživatel
Charon napsal
arc napsal
#841 https://aukro.cz/zlaty-svatovaclav-dukat-1923-cislovany-841-excelentni-stav-unikat-7055218870

No, za tu cenu, nekup to :D :D

Tento dukát # 841 se naposledy vyskytl na aukci v roce 2019. Kvalita 1/1. Prodán za 18 000 CHF + 20 %
Registrovaný uživatel
https://www.ebay.com/itm/335228687630?mkcid=16&mkevt=1&mkrid=711-127632-2357-0&ssspo=phaihf46sq2&sssrc=4429486&ssuid=tt-canaeq4a&var=&widget_ver=artemis&media=COPY

Ten pocit človeka, ktorý to kúpi a zistí že je to fake 😕. 1937
Moderátor
Matěji dobrá práce..
Já jen doplním foto originálu mince v NGC holderu a padělků ..
Levá originál ,práva fake..

Poslední fotografie detail letopočtu horní fake, spodní originál..

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
arc napsal
#841 https://aukro.cz/zlaty-svatovaclav-dukat-1923-cislovany-841-excelentni-stav-unikat-7055218870


Některé detaily na minci se mi nelíbí, prodejce jsem požádal o kvalitnější foto..
Registrovaný uživatel
To už ani kvalitnejšie foto nezachráni...čistý fake už na prvý pohľad. Len mi bude trochu ľúto kupujúceho.
Moderátor
matej-repka napsal
To už ani kvalitnejšie foto nezachráni...čistý fake už na prvý pohľad. Len mi bude trochu ľúto kupujúceho.


Mám na mysli číslovaný dukát na Aukru,né ten na ebay ten je jasný fake..
Registrovaný uživatel
U takto drahých položiek by malo byť kvalitné foto snáď samozrejmosťou. Taktiež nechápem prečo sú tam len 2 fotky takmer u každej položky predajcu
« Poslední úpravu provedl(a) matej-repka v 27. 1. 2024, 17:08. »
Moderátor
Tady jsou originálni fotografie z aukce Hess Divo
Mince bude pravděpodobně v pořádku,ale přesně jak píšeš, fotografie při takto cenných položkách k ničemu, ve srovnávání se mi nelíbí ten zmrzačený perlovec nad litery UTI v opisu zahynouti a NÁM.. stejně tak perlovec pod letopočtem 1923 což je velmi pravděpodobně způsobeno právě fotografiemi..

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
vedeli by ste niekto zaujať triezvy pohľad na cenu novorazby svätováclavských dukátov 1938 razených v Kremnici, samostatne 1,2,5 a 10 dukátov? Katalog samozrejme mám, ale realita trhu je asi trochu inde.
Moderátor
Aktuálně by se dalo vycházet z těchto posledních dosažených cen na Aukru, samozřejmě s tím, že mince jsou v naprosto špičkových stavech,bez sebemenších úhozu a škrábanců..

Jedno dukát do 100tis..
Dvou dukát do 110tis...
Pěti dukát do 160tis..
Deseti dukát do 250 tis...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
OK, dík čiže asi reálne 400000-500000 Kč spolu za sadu. Videl som, že 10 dukát sa nepredal za 200000 Kč, Tak tie ceny asi ešte klesajú.
Moderátor
dula77 napsal
OK, dík čiže asi reálne 400000-500000 Kč spolu za sadu. Videl som, že 10 dukát sa nepredal za 200000 Kč, Tak tie ceny asi ešte klesajú.


Samozřejmě cenový pokles se dotkl i těchto novoražeb, klidně to může být jak píšeš i mezi 400-500tis za sadu záleží na domluvě.
Zprvu se prodávaly mimo aukce mezi 600-700tis, co jsem slyšel někteří nakoupili i do 600tis.
Aktuálně je to jiné a ceny klesly.
O tom zdali budou klesat nadále je těžké spekulovat v zásadě se vše bude odvíjet od výše inflace ,nyní je možné si tyto novoražby pořídit za výhodnější ceny.
« Poslední úpravu provedl(a) Guldiner v 28. 1. 2024, 18:10. »
Moderátor
Prodejce doplnil nové fotografie...pěkný exemplář vzácné mince.

https://aukro.cz/zlaty-svatovaclav-dukat-1923-cislovany-841-excelentni-stav-unikat-7055218870

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 75 76 77 78 79 80 81 82 > »

Sběratel.com » Naše mince » Svatováclavské dukáty

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1