Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Rady začátečníkům » úplné začátky

Vykupminci.cz
Numisargo

úplné začátky

Moderátoři: dejvy, ikanek, Jaromir, pavlinka, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 4 5 6 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Věř, že by to bylo lepší, než mít hned teď takovou fůru. Absolutně nevím kde a čím začít, ...pročítám tu knižku "Svět filatelie" , ale upřímně, zrovna dvakrát se mi to nečte dobře...tedy, jak co..třeba historii, tu jsem zhltnul dá se říci bez problému, některé věci jsem si ještě pamatoval ze školy, ale druhy tisku, to jsem upřimně častečně přeskočil, že se k tomu vratim. Je mi jasné, že bez toho to jaksi nepujde, ale opravdu mám problem to přečist. Zvažuji, zda na to nejít z druhé strany. Se známkama jsem v kufrech našel i nějaké katalogy, tak zda nevzít do ruk sešit s již nalepenyma známkama, katalog a učit se již na tomto. Proč to nalepil zrovna sem a co to je za známku a tak.
Je to uplna hloupost?
Registrovaný uživatel
Je to poměrně rozumný nápad. Vzpomínám si, jak jsem prstíkama strhával známky z pohledů a lepil je do starého bloku izolepou, takže Vaše začátky jsou proti tomu velmi sofistikované :-)
Registrovaný uživatel
Ahoj lidičky :),

narazil jsem čirou náhodou na toto forum a už cca 14 dní si pročítám různé rady a názory. Tato věta je zde asi 100x ale i přesto i já ji napíšu :))) "Zdědil jsem po dědovi nějaké alba i známky" a potřeboval bych radu. Ve sbírání známek chci a budu nadále pokračovat. Jelikož některé známky jsou ještě nezaložené, tak si je třídím podle států a zakládám dle katalogů jen potřebuji poradit. Jaké známky jsou ty "hodnotnější": s lepem neoražené, s lepem oražené (tady mi to přijde jako včera vytištěné známky pro děti do alb...:)) bez lepu oražené.... OSN mám čisté s lepem od roku 1955 a jsou v předtištěných albech založené - tady budu logicky pokračovat dál. co ale ty ostatní? Jsem nováček tak se ptám, vy zkušenější řeknete asi ...hmmm dalšíí :) třeba to řeknu také za pár let :))) ted prosím o menší radu abych až budu "ten zkušenější" si neřekl že jsem tenkrát udělal blbost protože... :) Moc díky a fajn den-večer Jasint
Moderátor
U známky s razítkem a bez lepu je největší pravděpodobnost, že splnila svůj primární úkol- prošla poštovním provozem. Známka s lepem a razítkovaná, byla oražena v tiskárně a tudíž je to jen taková imitace. No a čistá známka je prostě čistá známka. Jsou známky razítkované a prošlé provozem, které jsou daleko dražší než kdyby byly čisté. No, ale na druhou stranu, je 95 % čistých známek ve vyšší katalogové a tím pádem finanční hodnotě, než ražené. Tak a vyber si. ;)
Registrovaný uživatel
Super, díííky no tak "imitace" časem nahradím za "normální" známečky :))) Moc děkuju, já si tak trochu myslel ale raději se zeptám než udělám nějakou blbost :) děkuju ;)
Moderátor
Některý známky jsou nejlepší na dopise. Viz taková Zakarpatská Ukrajina a podobné. Známka ** je za 1000 a dopis klidně i za 10000 Kč. Ale obyčejných Husáků se to netýká (to by musel být nějaký extra dopis).
Registrovaný uživatel
Také se zeptám. Je mi jasné, že stejně jako u mincí i známky by asi měl sběratel postupně nahrazovat lepšími a zachovalejšími kusy, je ale chyba míchat dohromady razítkované a nerazítkované známky? Pokud budu dělat například generální sbírku ČR a třeba u roku 1993 budu mít polovinu známek ražených a polovinu neražených.
Registrovaný uživatel
Jak zde již bylo mnohokráte řečeno, nic není zakázáno a ať každý sbírá, co se mu líbí a jak mu to vyhovuje. Můj názor je, že pokud začínáte, asi není problém sbírat takhle "směs" a časem se rozhodnete, zda chcete sbírat čisté, s nálepkou, razítkované nebo celistvosti... Já sbírám ČSR I ve stavu **, ale třeba francouzské známky, kterým se nijak zvlášť nevěnuji, mám čisté i ražené a nijak se tím netrápím:)
Registrovaný uživatel
Aspoň známky ze stejné série se všechny snažím mít buď použité nebo nepoužité. Namíchané to nevypadá hezky a stejně jako poškozené známky bych je rád jednou vyměnil za lepší.
Administrátor
A pak, že je málo nových sběratelů a že to nikoho již nezajímá. Tady to fórum je důkazem co nových sběratelů tu je. Jen s nima umět pracovat a dávat jim zde kvalifikované rady. Což se většinou děje. Ono každý nějak začíná a když se začně probíráním známek, tříděním a do toho i studiem literatury není co ztratit. Musí to člověka chytnout.
_______________
https://www.infofila.cz/ ... on-line magazín plný filatelie a sběratelství
https://eshop.infofila.cz/ ... eshop pro všechny sběratele
https://pomfila.cz/ ... eshop na filatelii, filokartii, numismatiku, notafilii, odznaky
https://www.worldphilately.com/ ... katalog - ceník poštovních známek
https://www.filokartie.cz/ ... on-line magazín plný filokartie
http://www.numin.cz/ ... on-line magazín - numismatika - notafilie
Registrovaný uživatel
Děkuji za názory. Já osobně jsem se ke známkám vrátil asi před půl rokem a je mi 25 let. Dříve jsem je sbíral v dětství, tak jsem si teď také sehnal literaturu a katalogy. Zatím jsem si alespoň dokompletoval protektorát a třeba tam mám asi 90% známek ražených a 10% neražených. Jen základní typy. Pokusím se tedy mít alespoň jednotné známky z jednotlivých sérií a u ražených známek zatím alespoň nahrazovat známky s rozmazaným razítkem, jinými s ostrým razítkem.
Registrovaný uživatel
Zrovna protektorát se dá sehnat i v čistém stavu za dobré ceny, je toho dost, když pominu specialitky.
Registrovaný uživatel
Já vím, postupně tedy zkusím alespoň po sériích vyměňovat za neražené.
Jinak také myslím, že není málo nových a mladých sběratelů. Má přítelkyně je mladší než já a také sbírá známky a sbírala je ještě než jsme se poznali. :-) Na filatelii je opravdu krásné to, že si vlastně každý může sbírat co chce a jak chce.
A měl bych ještě otázku. Sleduji i vydávání nových známek českou poštou a když se podívám na podrobný emisní plán pro rok 2014, co vše ještě patří do klasické "generální" sbírky známek jednoho ročníku kromě výplatních a příležitostných známek? Co známky, které jsou vydané jen v rámci známkového sešitku? Až bude katalog známek z roku 2014, budou zde mít své místo se svým katalogovým číslem i tyto známky?
Moderátor
Známky, které vychází v sešitkové úpravě, vychází i v přepážkových listech. Takže spíš platí pravidlo, že některé známky vychází také v sešitkové úpravě (a ne naopak).
Snad je tato formulace pochopitelná ;)
Registrovaný uživatel
No mne právě mate tahle věta v podrobnostech o emisním plánu české pošty: Výplatní známkové sešitky (VZS) budou obsahovat písmenové známky, které budou vydány pouze v této
samolepkové sešitkové úpravě (známky nebudou vydány současně ve standardním archovém provedení).
Moderátor
Záleží na každém, co si do sbírky dá.
Každá známka má své katalogové číslo, tedy i známky ze sešitků označovaných jako VZS.
Někdo si dá do sbírky celý sešitek, někdo jenom známky ze sešitku, další pak známky i celý sešitek.
Je pravda, že známky, které vycházejí ve VZS, už samostatně nevycházejí. Honza to trochu zaměnil se zvláštními sešitky, ve kterých jsou stejné známky jako v přepážkových listech; liší se pouze úprava, kdy tyto známky v sešitku jsou s kupóny, zatímco v PL jsou bez kupónů.
Registrovaný uživatel
A měl bych další dotaz. Je mi jasné, že u starších známek jsou cennější kusy s ponechanými spojkami a okraji archů, ale co u současných známek? Odstraňovat okraje, nebo je ponechávat? Zvyšuje se pak o nějaké % sběratelská hodnota? Například:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Je to spíš jen zajímavost, zpravidla to cenu nezvyšuje a když tak jen minimálně. Zajímavé jsou třeba okraje s celým datem tisku, číslem PA případně ty potištěné podobně, jako je to na té známce ke vstupu do EU.
Registrovaný uživatel
Jé, na podobný dotaz jsem tady na fóru jednou odpovídal. Malinko hodnotnější to je, ale kdyby mi to v albu nějak překáželo, tak to klidně odtrhnu. (Čistýma rukama nebo v rukavicích, v perforaci předtím jednou přehnu zadní stranou k sobě.) Historické dopravní prostředky a Spojenou Evropu bych asi nechal.
Moderátor
Kdyby jsi se někdy náhodou odhodlal udělat exponát z námětových známek (to jen opravdu kdyby), tak okraje takových známek jsou chybou. Nemají žádný filatelistický význam. U jiných známek než námětových jsou desková čísla a data tisku + třeba rohové verze zajímavější. ;)
Registrovaný uživatel
Dobrý večer,
nedávno jsem se zase dostala po letech ke svojí sbírce, co střádám od dětství. Je to taková směs, nové, staré, darované, od babičky, něco i koupené z nějaké pozůstalosti. Vždycky jsem je všechny sbírala jen tak bez nějakého zaměření, z radosti. Teď mě konečně napadlo to všechno pořádně uspořádat a zjistit, co všechno tam vlastně je :oops: Chtěla bych se zeptat, prosím, když mám od jedné známky několik kousků, třeba i dvacet, mám asi nechat tu nejkvalitnější, ale co s těmi ostatními ? Omlouvám se, je to asi hloupá otázka...
Administrátor
Vítejte mezi náma :-). Ostatní by bylo dobré si nechat na výměnu. Pokud tedy je s kým aktivně měnit.

Já si myslím, že to je to pravé kouzlo, které dokáže filatelii prosadit mezi mládeží - stará dobrá výměna. Proč se šířilo například sbírání hokejových kartiček mezi dětmi? Stála za tím výměna, která dokáže strhnout doslova každého kluka i děvče. Děti rádí mění cokoliv a tohle tu právě schází ve filatelii. Já tedy ještě pamatuji, jak jsme si na základní škole známky nadšeně vyměňovali.
_______________
https://www.infofila.cz/ ... on-line magazín plný filatelie a sběratelství
https://eshop.infofila.cz/ ... eshop pro všechny sběratele
https://pomfila.cz/ ... eshop na filatelii, filokartii, numismatiku, notafilii, odznaky
https://www.worldphilately.com/ ... katalog - ceník poštovních známek
https://www.filokartie.cz/ ... on-line magazín plný filokartie
http://www.numin.cz/ ... on-line magazín - numismatika - notafilie
Administrátor
Libosh, Jasint, Radola-Gajda, bobulka a další. Zavítejte sem https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/klub-mladych-a-zacinajicich-filatelistu-on-line-pri-sberatel-com-a-infofila-cz-19430

Tam se vás rádi ujmeme v Klubu mladých a začínajících filatelistů - on-line. Doporučuji i nově založenou výměnu.
_______________
https://www.infofila.cz/ ... on-line magazín plný filatelie a sběratelství
https://eshop.infofila.cz/ ... eshop pro všechny sběratele
https://pomfila.cz/ ... eshop na filatelii, filokartii, numismatiku, notafilii, odznaky
https://www.worldphilately.com/ ... katalog - ceník poštovních známek
https://www.filokartie.cz/ ... on-line magazín plný filokartie
http://www.numin.cz/ ... on-line magazín - numismatika - notafilie
Registrovaný uživatel
Děkují:) No mám v těch známečkách a tady co studovat a hledat...našla jsem tam i Hradčany :)
Jen toho času kdyby bylo trochu víc :-(
Moderátor
Taky není od věci navštívit místní klub filatelistů. Což ale záleží i na tom, odkud kdo je.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 4 5 6 ... > »

Sběratel.com » Rady začátečníkům » úplné začátky

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1