Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Václav IV.

Vykupminci.cz
Numisargo

Václav IV.

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 139 140 141 142 143 144 145 146 147 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
...taky pěkná spotvořenina :D (to "S" )
Stejně si myslím, že ta "slitá" S u těch vyšších typů mohla být původně "otevřená", ale opotřebením razidla se "slila"..
Moderátor
To si nemyslím, je veľmi veľa skutočne výborne zachovalých grošov s krásnym zliatym S-kom. Apropo ja som bol včera krásne zliaty... :twisted:
Registrovaný uživatel
Proč si to myslím- např. ta má devítka (první mince na obr.) koukneš-li na tu mezírku u S, zjistíš, že je velmi nepatrná a úzká. To znamená, že na razidle je v podstatě v tomto místě velmi tenký výstupek kovu. Když vezmu v potaz tlak na toto tenké místo při ražbe a počet mincí vyražených jedním razidlem, je velmi pravděpodobné, že se časem tento tenký výstupek na razidle odlomí. Tím štěrbina zanikne a vznikne slité S. Vzhledem k tomu, že je to vada na razidle, je jedno, jak výborně jsou groše zachovalé.
Moderátor
Tak toto ma teda nepresvedčilo ani náhodou. ;) Ja viem o čom píšeš, len tomu neverím, tie písmená S vyzerajú rozhodne dosť inakšie ako zliate S-ká a nesedí vôbec ani šírka samotného písmena. Zajtra niečo nafotím a hodím sem.
Registrovaný uživatel
tak to som zvedavý, ako to dopadne :) .....
Registrovaný uživatel
..já taky :mrgreen:
Registrovaný uživatel
Archy- právě že to co jsi napsal je omyl- upozorňuji, mluvím o vyšších typech, u nižších jsem to nesledovala. Právě že ta S jsou velmi podobná, ne-li shodná. Jak by jsi pak vysvětlil, že jsou např. na jednom exempláři ve vnitřním opisu S- jedno slité a druhé neslité? Že by použily dva různé puncy? Možné to je. Není však pravděpodobnější, že se tato tenká část v razidle prostě vylomila?
..teoreticky takto nějak..
Důkazem by mohla být fotka takového groše, nemáte jej někdo?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
PS: ..samozřejmě v žádném případě nechci tvrdit, že takto vznikla všechna slitá S, to určitě ne, ale dle mého názoru některá takto vzniknout prostě mohla ..
Moderátor
Súhlasím s tým, že niektoré S mohli byť pôvodne otvorené, určite však nie všetky. Zaujímavé, že Hána sa týmto vôbec nezaoberal a určite videl (podľa materálu ktorý citoval) tisíce grošov. Pokiaľ sa bavíme o tom, že niektoré groše mohli skutočne mať otvorené písmená S a netvrdíme kategoricky že sa jednalo o všetky vyššie typy, tak som samozrejme ochotný pripustiť, resp. predpokladať, že máš pravdu. To že písmená S na averze sú rovnaké by som na tvojom mieste netvrdil, mám nafotených pár mincí, ktoré hovoria opak. Samozrejme hovorím o vyšších typoch IX., X., XIV. Niektoré S-ká sú naozaj dosť rozdielne. Pokiaľ sa mi podarí, hodím sem ešte dnes tie fotky, ale je toho naozaj dosť a som viazaný jednou prácou, ktorú momentálne píšem - snáď sa mi to ale ešte dnes podarí a hodím to sem.
Čo sa týka toho samotného otvoreného písmena S, určite som to nebral nikdy za nejakú raritu a táto diskusia ma nasmerovala správnym smerom, aj doma som našiel pár mincí vyšších typov s podobným problémom v písmene S. Ak mi to čas dovolí, hodím sem dnes aj tieto fotky a uvidíme.
Keď to zhrniem, tak by som to formuloval asi takto:
Uznávam, že mnohé (alebo lepšie niektoré) varianty vyšších typov mohli mať pôvodne otvorené písmená S na averze.
Neuznávam, že by sa jednalo o všetky varianty vyšších typov (tu idem zhodne s tebou).
Neuznávam, že by proporcie písmen S na vyšších typoch boli rovnaké, ako doložím fotografiami.
Moderátor
Hádžem sem nejaké fotky, nie je ich až tak málo... ešte že som tu moderátor, inak by som sa bál že ma tu niekto preriedi... :) uvidíme čo jacx a oliver...
Ide teda o spomínané písmená S na vyšších typoch, rovnaké nie sú.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
... a ešte ďalej...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
... a posledné, je toho dosť, no. :|

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
ja souhlasim s takovym nazorem, ze tech pismen S bylo vic (vsiml jsem si vcera pri hledani toho S-ka co jsem sem daval). pricemz nektera vznikla skutecne opotrebenim raznice ci poskozenim kolku, pripadne i doryvanim raznice.
Moderátor
To si mohol napísať skôr, nemusel som sa tu s tým "trtošiť" ako by povedal Dobroslav Trnka. :twisted:
Moderátor
no ale tak ja nejsem zadna kapacita...
Moderátor
... teda akože ja som, že? :mrgreen:
Moderátor
no myslim, ze to mas mnohem vic a lip nakoukany nez ja a i si jich mel vic v ruce 8)
Moderátor
Na jednej strane máš recht, ale na strane druhej.. ja posledné roky robím iba na nálezoch, preto aj moje fotky mincí a ich interpretácia sú "jemne" skreslené. Ty, jacx, korunka a mnohí iní pracujete s tým čo máte v zbierkach, teda hovoríme o lepších kusoch. Preto je isté, že vidíte mnohé veci, ktoré ja nevidím.
Registrovaný uživatel
Teda já nevím, ale mě přijdou ty eSka skoro stejný. Sem tam je víc rozplizlé (slité) některé je ostřejší, ale tvar a zakončení bych viděl tak na dva, maximálně tři typy...
Moderátor
No to bohato stačí... zas na viac variantov to nevidíme ani my.
Moderátor
kolegove mozna, ale moje sbirka V IV. je spis sbirka srotu ne nepodobna tem, ktere bezne vidas sam. chystam se ji v dohledne dobe trochu "provetrat" (takova vlna kritiky vuci mincim u me, to uz je co rict :oops: ). je pravda, ze u V IV. je pekny stav maly zazrak, ale peknych kusu jsem taky par videl, bohuzel ne u me a nebo ne za ceny, ktere bych byl ochotny akceptovat...

no, nechme placani se po zadech. kolegove tech zkusenosti maji rozhodne vic, ja bez falesne skromnosti trvam na faktu, ze neni duvod mne za kapacitu povazovat...
Moderátor
Beriem teraz prvú vec - odporúčam jedno; ja keď som zbieral groše, tak sme kecali s Topom, Kacurom, PEHU-om a mnohými inými, že nedáme groše preč. Jednoducho sentimentalita, snaha o vytvorenie zbierky a na neposlednej strane láska k minciam, ktoré sú o niečo staršie ako my. Ja som to porušil dvakrát, viac to ale neporuším. Tie mince nikdy nepradám draho, nikdy ma to nevytrhne z biedy a nikdy mnohé z nich na tomto fóre nemôžem prezentovať, lebo by niekomu prišli šrotové. Aj tu to niekedy bolo inak. Tešili sme sa z prírastkov, ktoré dnes prezentovať nemôžeme, lebo arbiter elegancie povie, že je to šrot. Človeku je to ľúto.
Nedávaj preč svoje mince Oliver, teš sa z nich ako zo svedkov histórie, ty sám si tú históriu vieš oceniť.
Moderátor
neboj, ja mam v umyslu to zredukovat pouze s ohledem na to, co nebude presne zaraditelne a pritom ani nijak cenne. urcite se toho nebudu zbavovat ve vetsim. a hlavne - to zasadni jsi rekl. s ohledem na to, co sbiram, mne urcite prodej nevytrhne financne. takove speky nemam. jde spis o to, ze prodam napr. pet kousku za privetive ceny a koupim si za ne jeden lehce nadprumerny.
Registrovaný uživatel
Dokazal by mi nekdo urcit a ocenit tento grosik?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
simix: myslím, že se zde jedná o XIV.b/1, docela pěkný grošík, cena zhruba 200-300 czk.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 139 140 141 142 143 144 145 146 147 ... > »

Sběratel.com » Pražské groše » Václav IV.

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1