Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Václav IV.

Vykupminci.cz
Numisargo

Václav IV.

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 144 145 146 147 148 149 150 151 152 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
..koukám, jak se slíbí pivo, hned je tu lidí, co to má :D (že by to tu byl samý notorik? :lol: :lol: :lol: )
Moderátor
Ne, my notorici slyšíme spíš na slivovici ;)
Registrovaný uživatel
Ta došla :'(

Ale kdyby někdo chtěl vzít do KH na košt... :lol:
« Poslední úpravu provedl(a) Hurley v 1. 3. 2013, 9:47. »
Moderátor
korunka napsal
..koukám, jak se slíbí pivo, hned je tu lidí, co to má :D (že by to tu byl samý notorik? :lol: :lol: :lol: )


no zrovna u me ses tak uplne netrefila :P
Registrovaný uživatel
oliver:

ještě tak na okraj k Tvému groši uvedenému zde

Pokud se podíváš do Veselého, tentokrát ale článku K otázce ražby grošů Václava IV. po roce 1419 a podíváš se na vyobrazení č. 2, je to přesně ten stejný typ, o kterém jsem psal, tedy Veselý III.7 - v původní typologii ještě není zahrnut. V novější Hánově typologii jsem ho také nenašel, ale podívám se podrobněji večer nebo přes víkend, zda tam s tím nějak neoperuje, když srovnává jednotlivé typy Veselého typologie se svojí novou chronologickou linií.
Každopádně si myslím, že je to moc zajímavá věc..
Registrovaný uživatel
A ještě ohledně té práci řezače želez Jana zlatníka, k jeho prvním grošům bude spíše než toto patřit standardní typ Hána XV., kde je lev nápadně podobný lvu Jiřího z Poděbrad a prvních typů Vladislava Jagellonského.
« Poslední úpravu provedl(a) Hurley v 1. 3. 2013, 12:02. »
Moderátor
dik, mrknu na to, zajimave, doufam, ze to v budoucnu nejak shrnes a opublikujes. ten druhy clanek vybabusim kde (at to nemusim hledat treba pres Hanu)?

jinak takova prosba - tykajici se NS. numismaticke sborniky mam takrka vsechny. chybi mi sbornik 12 a sbornik 18. je mozne, ze si jej napr. nekdo koupil, ma precteno a uz jej nepotrebuje a (nebo) nema ambice mit vsechny tyto sborniky v knihovne.

nabizim proto za jakykoliv z tech dvou sborniku 500 CZK plus dodani digitalni kopie (PDF) zpetne. chci samozrejme puvodni sbornik, nechci xerox (ten muzu mit vzdy).
Registrovaný uživatel
Ten článek jsem tu totiž somroval před časem taky :)

Měl bys ho mít, pač jsi mi ho posílal ty ;)
Moderátor
no klasika... mam v tom samozrejme bordel... jojo, mit tak cas si uklidit v PC :(
Moderátor
Hurley napsal
A ještě ohledně té práci řezače želez Jana zlatníka, k jeho prvním grošům bude spíše než toto patřit standardní typ Hána XV., kde je lev nápadně podobný lvu Jiřího z Poděbrad a prvních typů Vladislava Jagellonského.


k tomuto tématu naposledy asi:
SADÍLEK, Ludvík: Pražský groš se jménem Václava IV. z roku 1434. Numismatický časopis 3,4 - 2012, s. 12-13.
jsou zde i odkazy na další prameny
Registrovaný uživatel
Vím o tom, viz příspěvek #3683.
Registrovaný uživatel
Hurley napsal
A ještě ohledně té práci řezače želez Jana zlatníka, k jeho prvním grošům bude spíše než toto patřit standardní typ Hána XV., kde je lev nápadně podobný lvu Jiřího z Poděbrad a prvních typů Vladislava Jagellonského.


Asi takto, osobně vidím jistou podobnost typu XV. grošů Václava a Jiřího, ale především v zobrazení koruny, nikoliv tolik už lva. Atypické ražby do toho netahat, protože ty pravděpodobně vznikly jinde, než v Kutné Hoře, snad v Praze, jak uvádí J.Hána a hlavně, jsou hodně o jiném stylu, takže tam spojitost s prací Jana Zlatníka není určitě.
Typy XV. a groše Jiřího z Poděbrad byly raženy ve značné časové prodlevě, takže je otázkou, zda by Jan Zlatník s nimi začal a pak po několika desítkách let opět pokračoval. Spíše mi to připadá, že mohly v Kutné Hoře zůstat použité puncy pro výrobu razidel a dle nich se začaly vyrábět puncy nové, tentokrát už Janem Zlatníkem. Použití stejných punců je pak logicky i u prvních variant PG Vladislava Jagel. postupem času se styl mění.
Přiznám se, že jsem ještě z časových důvodů nestihla prolítnout mnohé materiály, ohledně zastoupení řezačů kolků v mincovnách, takže tohle je nutné brát s rezervou.
Registrovaný uživatel
Ještě mám jeden dotaz, konkrétně na Mincovní depoty v jihozápadních Čechách 1+2. od J.Hány & spol. Obsahují i obrazový materiál? Případně kolik fotek? Jaké zastoupení mají v depotech groše Václava IV. (alespoň přibližně)?
Registrovaný uživatel
..leží mi tu dvojka, v ní je většina PG Václava IV., je tu hodně popisů mincí i fotek grošů, počítat to po mne nechtěj. Ale protože na ni nemám čas a mám ji přečtenou, kdybys ji chtěl, klidně ti ji za nějakou drobnost vyměním.
Registrovaný uživatel
Jsi hodná, díky, už jsem si je ale objednal z Klatov (tu dvojku tam teď mají za 80,- Kč). Mimochodem, kdo by chtěl nějakou Hánovu publikaci, v muzeu teď rapidně zlevnili. Pražské groše... za 140,- a Technické aspekty... za 120,- Myslím, že velice krásné ceny.
Moderátor
tak to cumim, to jsou fakt lidovky... neni to naka chyba systemu?
Registrovaný uživatel
Není, opravdu zlevnili, paní potvrdila ;)
Moderátor
V jedničce (Defurovy Lažany ) jsou spíš popsány drobáky a míšeňáky. Z pr.grošů tam je tam popsáno 22kusů( Fotek je tam 6).
Moderátor
Hurley napsal
Není, opravdu zlevnili, paní potvrdila ;)


tyjo, to je sila. no asi je to pro mnohe jedinecna prilezitost si to poridit v originale

doporucuji ty technicke aspekty pro ty, kteri se zajimaji o analyzy, zpusoby razby, chyborazby apod. dost veci je tam podle mne prehledne sepsano...
Registrovaný uživatel
Presne.. Ja snad ani nevidel tyhle veci v pdf.. A v knizni podobe jsou paradni. Dnes mi totiz prisly ty Technicke aspekty a to je skutecne krasna knizka.. Uz se nemuzu dockat az se do ni zakoosnu o vikendu :)
Moderátor
Vaclav IV. v jakes pdf verzi koloval, ale nebylo to prislis pouzitelne. kniha je urcite lepsi. a za tu cenu v pohode.
Moderátor
Technické aspekty je vynikajúca práca, závidím ti, že do toho ideš prvý krát. ;)
Registrovaný uživatel
Mam tu 4 grosiky v horsim stavu. Prvni z nich nejspis typ VI. podle hvezdy na rubu, ale lev mi nejak nesedi do zadne varianty.. U dalsich grosu tapu vzhledem ke spatne kvalite vykresleni lva:(

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
První bude IX. Šestky mají sice hvězdice na rubu, ale mezi GROSSI*PRAGENSES.
Druhý groš bude XIV. - zvláštní koruna bez perly na prostřední lilii.
Třetí rovněž XIV.
Čtvrtý bude nejspíš IX. - rubním rozdělovacím znaménkem je malý křížek s negativní tečkou na rubu.
Registrovaný uživatel
Nj, to rozdelovaci znamenko na rubu jsem popletl.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 144 145 146 147 148 149 150 151 152 ... > »

Sběratel.com » Pražské groše » Václav IV.

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1