Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Vladislav II. Jagellonský

Vykupminci.cz
Numisargo

Vladislav II. Jagellonský

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 92 93 94 95 96 97 98 99 100 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Jasně, tak díky a držím palce ať přijde v pořádku. ;)
Moderátor
stav sice mizerny, ale zas je to alespon takova zajimavost (alespon myslim).

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
také se mi zdá...
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
blahopřeji.... tohle jsem ještě neviděl ...... :-)
Moderátor
ale videl... vzpominej ;) ale priznam se, ze ja si take nevzpomnel, ale jacx ano :)
Moderátor
:-) .... v Chaurově sbírce je podobný

gratulace
Moderátor
Davam sem pro srovnani - jinak v Chaurove sbirce je malicko zmatek - v popisu vyobrazeni minci najdeme pod cislem 461, ve fotograficke priloze pak jsou vyobrazeni prohozena a mince ma cislo 464.

Haskova samozrejme nic takoveho nepopisuje, coz sice neni nic neobvykleho, ale na strane druhe to pro mne byla hnaci sila k porizeni tohoto kousku.

V Nalezu minci z obce Kosicky muzeme najit dokonce razbu "tecka-krizek-hvezdicka" pod cislem N/N 20182. Zde se tvrdi, ze tato kombinace znamenek nebyla popsana ani v Haskove, ani v Chaurovi a ani v taborskem pokladu.

V taborskem pokladu lze podobny najit pod Inv. c. 9877 (por. c. 1/527) a 9967 (por. c. 1/619) - ten dokonce vypada na "hvezdicka-krizek-hvezdicka" (autori decentne konstatuji "cetne odchylky na lici i na rubu").

Shrnuto, podtrzeno. Vec se ma tak, ze se nejednalo o jediny ulet, mame pred sebou nekolik raznic, na nichz je pred DEI hvezdicka... tedy evidentni zamer. Sice ne vec zcela bezna, ale obcas se ukazujici, proto prosim mrknete, zda nemate neco podobneho ve svem arzenalu.

Pro ukazku vkladam obrazek z Chaury a taborskeho pokladu.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) oliver v 31. 1. 2015, 1:12. »
Registrovaný uživatel
Pěkné, podobných zajímavostí se u PG VJ dočkáme jistě daleko více ...
Registrovaný uživatel
oliver napsal
... mame pred sebou nekolik raznic, na nichz je pred DEI hvezdicka... tedy evidentni zamer. Sice ne vec zcela bezna, ale obcas se ukazujici, proto prosim mrknete, zda nemate neco podobneho ve svem arzenalu.


..zajímavé, ... Nejprve byl do razidla vyryt křížek ( aby si tím rytec rozvrhl začátek opisu) hvězdička a písmenka a najednou ouha, na další hvězdu už nezbylo místo?? ..
Registrovaný uživatel
Může to být spíše tím, že si dotyčný zhotovitel raznice neuvědomil, že pracuje na lícní straně a tak začal jako na rubu - kytka, hvězda, opis ... a ouha, nezbylo místo na druhou hvězdu, i pomyslil si "to jsem ale stlúpec", raznici však dodělal a když si šel po šichtě dát šlofíka, zdálo se mu o budoucích časech, jak tím zamotá hlavu nejednomu numismatikovi :D
Moderátor
U toho v Chaurově sbírce není jasné jaký má vlastně revers, fotografie reversu č.464 neodpovídá zase popisu z textu u č.461 (nejsou obrácená S v PRAGENSES).
Těch chyb v publikaci je už povícero, nedá se na to spolehnout. Novému zpracovateli typologie nezávidím, bude to chtít mít každý kus v ruce.
Registrovaný uživatel
kacuro napsal
Může to být spíše tím, že si dotyčný zhotovitel raznice neuvědomil, že pracuje na lícní straně a tak začal jako na rubu


..nojo, to je jasný, on si to spletl přesně jako já :lol: Mně taky došlo, že má být na aversu jen křížek, až teď.. :lol:
Registrovaný uživatel
Kucera napsal
Novému zpracovateli typologie nezávidím, bude to chtít mít každý kus v ruce.


Mám už s p. Polanským domluveno, že ty PG nechá nově přefotit, protože fotky pro bulikaci nebyly ještě vyhotoveny v digitální podobě.
Registrovaný uživatel
Kucera napsal
Novému zpracovateli typologie nezávidím, bude to chtít mít každý kus v ruce.


..a nebo by to chtělo typologii zjednodušit, protože popsat úplně všechny varianty, vzhledem k jejich obrovskému množství, si myslím že je nadlidský úkol a prakticky je to nemožné...
Registrovaný uživatel
To určitě, bude zapotřebí popsat zvlášť lícní a rubní razidla, stanovení konkrétního kusu pak bude na základě kombinace těchto dvou stran.
Moderátor
Kucera napsal
U toho v Chaurově sbírce není jasné jaký má vlastně revers, fotografie reversu č.464 neodpovídá zase popisu z textu u č.461 (nejsou obrácená S v PRAGENSES).
Těch chyb v publikaci je už povícero, nedá se na to spolehnout. Novému zpracovateli typologie nezávidím, bude to chtít mít každý kus v ruce.


:) pri orezavani fotky jsem si to take rikal, ale protoze uz jsem to mel skoro hotove a chtel jsem se uz venovat necemu jinemu, tak jsem to uz nechal, jak to je (zajimalo mne, zda si nekdo vsimne). souhlas, je to zmatek.

kacuro napsal
Mám už s p. Polanským domluveno, že ty PG nechá nově přefotit, protože fotky pro bulikaci nebyly ještě vyhotoveny v digitální podobě.


to by bylo moc dobre - tedy pokud se toto dostane k lidem formou odborneho zpracovani a / nebo konecne uz by nekdo mohl zacit delat to, co lze videt u nekterych jinych muzei ve svete - dat proste fotky na web.

korunka napsal
..a nebo by to chtělo typologii zjednodušit, protože popsat úplně všechny varianty, vzhledem k jejich obrovskému množství, si myslím že je nadlidský úkol a prakticky je to nemožné...


urcite, ale nebude urcite snadne vymezit logicka a obecne pouzitelna pravidla a pak bude nutne se toho striktne drzet (a musi to byt realne pouzitelne). zde si myslim budou rozdilne nazory napric znalci techto razeb (resp. i mezi zajemci o ne)

kacuro napsal
To určitě, bude zapotřebí popsat zvlášť lícní a rubní razidla, stanovení konkrétního kusu pak bude na základě kombinace těchto dvou stran.


ano, tady to bude chtit v prvni fazi "filatelii" a pak strizlivou redukci. vic nez kde jinde zde dost casto nejde v pravem slova smyslu o varianty, ale pouze kombinace. ostatne je to stejne jako v Krugovi, ktery si myslim je v tomto ohledu zpracovan inteligentnejsim zpusobem.
Registrovaný uživatel
oliver napsal
kacuro napsal
Mám už s p. Polanským domluveno, že ty PG nechá nově přefotit, protože fotky pro bulikaci nebyly ještě vyhotoveny v digitální podobě.


to by bylo moc dobre - tedy pokud se toto dostane k lidem formou odborneho zpracovani a / nebo konecne uz by nekdo mohl zacit delat to, co lze videt u nekterych jinych muzei ve svete - dat proste fotky na web.


Obávám se, že veřejně ty fotky asi nikde viset nebudou. Dr. Polanský je nechá fotit jednak pro mou potřebu (protože jsem si o ně řekl) a jednak pro potřeby muzea. Ale třeba se pletu ...
Moderátor
v tom pripade doufam, ze se Tva potreba nezredukuje na soukromou a pri nejmensim vydas erratu Chaurovi sbirky :)
Moderátor
Ale at se nezapatlame do kecu a plku spis politickych, ktere nechme stranou. vetsina z nas asi citi, co je potreba a co neni (a bohuzel to neresi ani novinky ve forme Kosicek ci Tabora). Kosicky jsou alespon logicky usporadany a lze je snaze vyuzit pro studijni ucely, omezeny je bohuzel objem dat. Tabor je objemny, ale jeho studium je diky usporadani velice casove narocne. Ani jedno, ani druhe ale neresi tristni neaktualnost soucasne pouzivane typologie grosu Vladislava II.

Mam tu jeste jednu drobnost (opet srot, ale diky tomu slo oboji celkem levne a relativne nepovsimnuto). Urcite nekteri z vas tuto zalezitost jiz zaregistrovali (nalepeneho papiroveho cucku si nevsimejte, uz je dole):

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Vidím tam GRATA a + za BOEMIE. Podobných chyboražeb mám doma také několik, pro některé mám už rozepsaný článek, ale momentálně nemám čas je dopsat. Veškerý volný čas mi zabere diplomka, u které i dnes sedím od 8 hod a budu sedět ještě do večera a takto i skoro celý příští týden :(

Jak už jsem avizoval v létě, mám v plánu se do té typologie pustit. Až budu mít v červnu za sebou obhajobu a státnice, začnu na tom intentivně dělat, proto jsem požádal Dr. Polanského o ty fotky, navíc budu mít možnost zpracovat nález z Prahy Proseka (1933), kde je převážný podíl BP a PG VJ, k táborskému pokladu se chystám dostat později a taktéž i k dalším depotům, o kterých vím. Jsem v kontaktu i s Dr. Brádlem, který je velmi sdílný s poskytnutím fotek. Takže je to rozjeté, jen momentálně pauznuté kvůli té podělané škole ...

Pokud si ty opisové variace vypublikuješ, bude to dobré, pokud ne, určitě uvítám jakékoliv fotky, i známých variací, do mailu, abych si je mohl později prostudovat a zařadit do typologie ... To platí samozřejmě i pro ostatní kolegy :D
Moderátor
kdyz uz si to tedy nakous takto (nekdy bys udelal lepe, kdybys jen napsal email) - my uz mame domluveno s jacxem, ze se do toho prave pustime - tj. ze par nejakych variant opublikujeme - a zde jsem si prave delal pruzkum bojem, zda se nekdo nechytne a nezapoji (nez ty vypublikujes tu novou typologii, budu ja zakopavat o svoje bile vousy :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: - promin, sranda, ale to bude na nekolik let a na to nema smysl cekat, naopak by to chtelo, aby se podarilo maximum nepopsanych variant jeste opublikovat pred tim). fotky pak samozrejme budes mit ode mne pro svoji praci k dispozici a muzes se tim padem oprit o jiz publikovane zdroje, coz si myslim Ti jednak usnadni praci a zaroven i doda vznikaji typologii na vaznosti, ze si necuca "data jen z plata".

Na druhe strane duvod u nas, proc nespechat? Protoze stav casopisu v nasi numismatice je bohuzel tristni. Po vanocich jsme s jacxem novorocne bilancovali (a to jsme delat nemeli), kolik clanku nam spolecne i kazdemu zvlast visi ve vzduchoprazdnu a to uz vice jak rok, spis i dva... takze snaha neco noveho sepisovat je primo umerna tomu, jak to jde ven. My zvladnem clanek dat dohromady za nekolik mesicu, ale cekat nekolik let na jeho vydani je skutecne neadekvatni. Opravdu se mi to nelibi, nesouhlasim s tim a napr. do NL uz neposlu sam za sebe nic (za spoluautory nemluvim), dokud nebude vsechna ta silaz, co tam je ode mne nahrnuta, venku. A pokud to bude trvat vazne dlouho, proste to vyjmu z recenzniho rizeni a poslu jinam. Nektere informace proste starnou ci se na ne ceka jinde. A to, ze se jim cisla neplni i jinymi obdobimi? Smutne, ale neni to moje vina a muj problem (ostatne jsem delal i veci mimo grosovinu). Pokud je tolarove nebo denarove obdobi "mrtve", no tak je mrtve a tisknem co zije, tj. grosovinu. Na tom nic spatneho nevidim. Pismenka nebo kulky, to je jedno, hlavne, kdyz je co odlejvat. A to je.

Zaver je jednoduchy. Osobne prestavam cilene delat slozitejsi clanky s narocnymi analyzami apod., protoze se to "nezaplati", kdyz to nevyjde (tim spise ne, ze ted mam pristup k temto analyzam komplikovanejsi). To je naprosto nerentabilni cinnost. Budu vice psat jednoduche "materidouskove" do nerecenzovanych periodik, coz splnuje napr. uplne jednoduchy a pritom dostatecne zajimavy clanek o par "novych" ci v urcite typologii "nepopsanych" variantach. K tomu nepotrebuju nic vic, nez "tuzku a papir".

Pokud chces (a prosim i vas ostatni), muzeme tedy sily u par novych variant Vladislava II. spojit, predem avizuji, ze to pujde do NC, ktery zatim vychazi jak ma (doufam), coz pro nekoho mozna tak zajimave nebude. V poradi druhe jsou u mne FN, i tam jsou skluzy solidni, ale pravda je, ze alespon u mne nedelaji silaz a clanek tam vetsinou dele nez rok nesmrdi (i kdyz s grosovym cislem nas take trosku napinali, vim, nezapominam). Tam minim poslat nejake pripadne lepsi clanky, coz jsme napr. ted jeden s jacxem dopsali.

Tolik tedy asi shrnuty muj pohled na soucasnou situaci, netvrdim, ze mam ve vsem pravdu a patent na rozum, ale takto to vidim a vnimam ja a s tim, co se v jake redakci a jak dlouho vali, to jde snadno dolozit (pri trose prace i s datumy odeslani). Pokud se mam chovat logicky a racionalne, musim jako autor ci spoluautor na takove skutecnosti reagovat.
Registrovaný uživatel
Jo jasně, jen publikujte nepopsané varianty, to je dobře. Já už tu mám k tomu rozepsané asi dva nebo tři články, týkající se grošování VJ.

Co se týká stavu našich odborných časopisů, tak souhlas, je to bída. Možná kdybys prosadil další grošové číslo FN, mohl by se ten přetlak čekajících článků uvolnit :D Ale chápu, že po předchozích zkušenostech se Ti do toho nebude moc chtít. Osobně bych tentokrát přispěl několika články, které mám rozepsané, opět ale platí, že dříve než v červnu se k nim nedostanu.

Osobně jsem v minulém a vlastně už i v letošním roce také vyprodukoval několik článků, většinu jsem posílal do NS, kde to má zatím trochu lepší spád, neboť Jirka se zatím snaží, aby čísla vznikala pravidelně 2x ročně. Snad se tento trend udrží. Bohužel u NL je to složitější a nastalá situace určitě není dobrá ...

Možná by nebylo od věci projednat s nějakou vědeckou institucí, orientující se na středověké období, založení nějakého nového odborného numis. časopisu, který by se zabýval pouze středověkou numismatikou ...
Registrovaný uživatel
kacuro napsal
Pokud si ty opisové variace vypublikuješ, bude to dobré, pokud ne, určitě uvítám jakékoliv fotky, i známých variací, do mailu, abych si je mohl později prostudovat a zařadit do typologie ... To platí samozřejmě i pro ostatní kolegy :D


..pokud ti chodí Denarius, budu mít v příštím čísle kraťoučký článeček se třemi zajímavými variantami.
Registrovaný uživatel
Denarius mi nechodí, když jsem se díval do obsahu některých předchozích čísel, nebylo tam nic, co by mě zaujalo, takže jsem ještě neměl potřebu pořizovat.
Registrovaný uživatel
jak by mohl chodit, když od posledního čísla koncem jara uběhne zase rok...
(to už je termínově horší než NL)
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 92 93 94 95 96 97 98 99 100 ... > »

Sběratel.com » Pražské groše » Vladislav II. Jagellonský

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1